...

Co vidět v Římě: 27 míst, která navštívit

Řím je jedním z nejkrásnějších měst na světě, o tom snad nikdo nepochybuje. Vždy, když se do něj podívám, znovu mě překvapí, jak je to pohodové město. 

Jednoduše se v něm můžete pohybovat pěšky, z letiště se snadno a rychle dostanete do centra a ve městě najdete tolik výborných restaurací, že je za jedinou návštěvu nestihnete vyzkoušet. Toto 2 500 let staré město mě dokáže ohromit při každé návštěvě a věřím, že si ho zamilujete i vy.

Jak se dostat v Římě z letiště do centra

Řím má dvě mezinárodní letiště: Leonardo da Vinci (Fiumincino) a menší Ciampino. Většina letů z České republiky přilétá právě do Fiuminicina, odkud se do Říma dostanete snadno vlakem nebo autobusem. Vlak vyjde na 13 euro a autobus na 7 euro. Můžete si vzít i taxík, ale počítejte alespoň s 50 eury.

Kde se ubytovat?

V Římě se rozhodně vyplatí se ubytovat v centru, a to ideálně blízko hlavního nádraží, kde staví vlak z letiště nebo u některé ze zastávek autobusu z letiště. Po Římě se snadno pohybuje pěšky a městská doprava (ačkoliv se poslední roky zlepšila) je pomalá a dle místních i nespolehlivá. 

My jsme se ubytovali v Residenza Cavallini, která je pět minut od zastávky letištního autobusového expresu, kousek od Vatikánu i fontány di Trevi. Ubytování bylo čisté, pokoje sice malé, ale v ceně byla snídaně v nedaleké kavárně (croissant, toast a cappuccino – co víc si ale přát?).

rim fotky
Řím je plný míst na fotografování, připravte se 😉

Jak se pohybovat po Římě?

Nejlépe pěšky, jak jsem zmínila již výše, MHD je pomalé a často i nespolehlivé, i když v posledních letech už se to výrazně zlepšilo. Pokud chcete, můžete vyzkoušet místní elektrokola nebo elektrokoloběžky. Ty jsme si jednou půjčili my, když už jsme po celodenním chození v třiceti stupních byli unavení. 

ROME WEATHER

Na jak dlouho vyrazit do Říma? 

Jarní nebo podzimní prodloužený víkend je naprosto ideální pro návštěvu Říma. Pokud nejste vášniví návštěvníci muzeí a galerií, tak Řím za víkend v pohodě dáte. Za nás jsou ideální 3-4 dny, ale určitě to nejdůležitější zvládnete i za jeden plný den, jen se opravdu hodně nachodíte. Všechno je relativně blízko, ale stále jsme nachodili každý den 20-35 tisíc kroků a strávili jsme v Římě při posledním výletu čtyři dny. 

Jak sehnat nejlevnější letenky?

Momentálně je nejlevnější létat s Ryanair, doporučuji na víkend letět pouze s příručním kufrem.  V Římě je od jara do podzimu krásné počasí, takže mně stačily dvoje lehoučké šaty, CC krém, opalovací krém a fotoaparát.

Kde se najíst v Římě?

Pokud máte rádi italskou kuchyni, v Římě rozhodně hlady nebudete. Můžete vyzkoušet jednu z níže restuarací

 • PizzaRé – ačkoliv se jedná o poměrně zapadlou pizzérii, která vás na první pohled neohromí, pizzy mají prvotřídní. Navíc za super ceny.
 • Alto Coctail Bar – nově otevřený velmi luxusní coctail bar, ze kterého je nádherný výhled a můžete zde pozorovat i západ slunce. Jen počítejte s vysokými cenami. 
 • Piccolo Buco – Pokud preferujete pizzu v neapolském stylu, udělejejte si rezervaci v Piccolo Buco. 
 • Pasta In Corso – Potřebujete se rychle, dobře ale za levno najíst? Zajděte na skvělé těstoviny do Pasta In Corso.  

Další tipy, které jste mi posílali, ale nezvládli jsme vyzkoušet: Bibliothé, al42 by Pasta Chef, Ginger, Giulia Restaurant, SantoPalato, Altroove Ristorante.

Lukáš v jedné z římských kaváren
Lukáš v jedné z římských kaváren

Má cenu kupovat vstupenky předem a on-line?

Rozhodně ano. Díky vstupenkám pořízeným on-line jsme mohli přeskočit frontu ve Vatikánu, kde se běžně bez vstupenka čeká i hodiny. Vstupenky do všech památek a atrakcí lze pořídit na webu Getyourguide.com, který má nejširší nabídku.

Pokud vstupenkám na přeskočení fronty neholdujete, můžete si fronty vystát. Ale minimálně do Vatikánu pořízení vstupenek předem důrazně doporučujeme. Vstupenky si pořídíte na konkrétní hodinu a vyhnete se frontě, ve které byste museli stát i několik hodin na přímém sluníčku bez možnosti stínu.

Kam na západ slunce?

Zeptejte se kteréhokoliv Římana, kam se chodí dívat na západ slunce, a Passeggiata del Gianicolo bude na seznamu nejčastěji na prvním místě.

Není ale jediným skvělým místem, terasa na Pinciánském pahorku, která se nachází na opačné straně města než Gianicolo, je další úžasnou volbou na západ slunce. 

Pokud jste ochotni se při hledání dokonalého snímku západu slunce trochu zapotit a máte pohodlné vycházkové boty, vyrazte na vrchol Monte Mario v severozápadní části Říma. 

Pokud byste si chtěli vyfotit při západu slunce Baziliku sv. Petra, musíte na Giardino degli Aranci na vrcholu římského pahorku Aventine.

Kam vyrazit hned ráno?

Jako první se vyplatí fontána di Trevi, která bývá brzy plná turistů, Koloseum a Vatikán. 

Co si nezapomenout vzít do Říma?

 • Opalovací krém.
 • Pohodlné boty.
 • Náplasti na případné otlaky z bot. 
 • Pojištění.
V Římě budete často chodit podél řeky
V Římě budete často chodit podél řeky

27 míst, která v Římě navštívit

Říká se, že všechny cesty vedou do Říma a ve starověku se opravdu všechny silnice rozbíhaly paprskovitě z tohoto nádherného hlavního města.

Kulturní památky z různých období jsou v Římě často propojeny. Pohanské mauzoleum je zároveň papežskou pevností a středověký kostel má barokní průčelí.  Co byste neměli ve městě minout?

Fontána di Trevi

Fontána di Trevi by měla být vaším prvním bodem zájmu, protože se rychle plní turisty, a proto je vhodné ji navštívit hned ráno. Velkolepost této fontány bere dech, vždy mě překvapí její majestátnost. 

Ačkoliv nejsem velkým fanouškem baroka, tento skvost od Nicoly Salviho musí uhranout každého. Byla postavena v 18. století a ve srovnání s malým náměstím, na kterém stojí, působí jako obrovské jeviště. Pokud jste fanoušci starších filmů, můžete si ji pamatovat z filmu La Dolce Vita (Sladký život, Frederico Fellini), kde ve fontáně dováděly děti. 

Fontána di Trevi
Fontána di Trevi

Římské forum – Forum Romanum

Doporučuji navštívit dopoledne, abyste se vyhnuli polednímu sluníčku, které může návštěvu znepříjemnit. Zde si můžete představit ruch velkého císařského města za jeho největší slávy. 

Bažinatá plocha Fóra, kterou obklopovaly pahorky Palatin, Kapitol a Esquilin, bývala obchodním centrem a se svými chrámy z bílého mramoru a zlatými střechami budov chloubou římské metropole. Po vpádu barbarů byla ale zcela vyplněna a až v 19. století byly odkryty vykopávkami řady starověkých staveb.

Forum Romanum
Forum Romanum

Na místě jsme se dozvěděli, že vstupenky lze zakoupit pouze online. Jen pokud nemáte telefon, tak je smíte zakoupit na místě. 

Pozor, v online nabídce je možnost buď lístek zaslat domů, nebo jej vyzvednout na místě. Tlačítko vyzvednout nám nefungovalo, takže nám poradili, že máme zvolit zaslat domů a vstupenky by měly dorazit.

Do e-mailu nám nic nepřišlo, takže jsme stejně museli jít do kiosku. Vše se ale vyřešilo. Daleko lépe funguje nakupování přes prostředníky, například GetYourGuide

Palatin

Je uváděn v tipech, co vidět, zvlášť, což může být matoucí, protože je součástí vstupenky do Forum Romanum. Jedná se o nejvýznamnější ze Sedmi římských pahorků, kde 1 000 let před naším letopočtem započalo původní osídlení Říma a odsud se postupně město rozrůstalo až do současné podoby. 

Vrchol Palatin je považován za archeologický klenot kvůli velkému množství pozůstatků antických staveb, veřejných prostranství i sportovišť a po Kapitolu je nejzachovalejším ze všech pahorků. 

Palatin
Palatin

Koloseum

Koloseum (Colosseo) je asi nejcharakterističtější stavbou Říma, i když já musím konstatovat, že pro mě zas tak zajímavá není. Určitě ji ale nebudete chtít minout a upřímně ji ani nemůžete minout, pokud navštívíte Forum Romanum.

Elipsovitý čtyřpatrový amfiteátr byl vybudovaný v letech 72 – 80 našeho letopočtu a pojme až 50 tisíc diváků. 

Vstupenky lze zakoupit pouze online. Opět pozor, na stránkách lze vybrat jen, že chcete lístek zaslat domů nebo jej vyzvednout na místě.

Koloseum
Koloseum

Piazza Venezia

Většina lidí začíná prohlídku právě zde, protože se sem sbíhají hlavní dopravní tepny a jsou zde zastávky autobusů. 

Dominantou náměstí je pomník Viktora Emanuela (Vittoriano), místní mají pro pomník řadu nelichotivých přezdívek například „svatební dort“ nebo „falešné zuby Říma“. Pomník ale poskytuje jednu z nejlepších vyhlídek na město, pokud tedy máte čas, můžete se nechat vyvézt výtahem na vyhlídku. 

Mnohem zajímavější jsou stavby kolem, například Palazzo Venezia byl prvním římským velkým renesančním palácem a ve 20. století sloužil jako hlavní štáb Mussoliniho gardy. Momentálně je zde muzeum středověkého a renesančního nábytku, zbraní, gobelínů a keramiky.

Piazza Venezia
Piazza Venezia

Pantheon

Jedna z mých nejsilnějších vzpomínek z dětství na Řím je spojena s Pantheonem. Vzpomínám si, jak jsme se procházeli úzkými uličkami a najednou jsme vylezli a před námi se tyčila obrovská stavba Pantheonu. 

Pantheon je opravdu velkolepý, nachází se na Piazza della Rotonda a vstup je zdarma. Uvnitř nečekejte nic zajímavého, ale určitě vstupte. Teprve když do něj vstoupíte a vzhlédnete nahoru, uvědomíte si mohutnost celé stavby. 

Původně nechal Pantheon postavit Marcus Agrippa v roce 27, poté ho ale zničil požár a byl obnoven císařem Hadriánem v roce 125. V 7. století byl přeměněn na kostel. 

Dříve v Pantheonu stály sochy bohů Olympu, dnes už je uvnitř nehledejte. Najdete zde ale renesanční hrobky sochaře Raffaela a architekta Baldassara Peruzziho. Jsou zde také ostatky prvního italského krále. 

Pantheon
Pantheon

Piazza Navona

Z Pantheonu můžete rovnou vyrazit k Piazza Navona, které je už od roku 79 místem odpočinku a relaxování. Císař Domicián zde tehdy nechal zřídit atletickou arénu Circus Agonalis a dal tak náměstí oválný tvar. Ve středověku zde probíhaly turnaje a od 17. do 19. století bylo náměstí místem velkolepých vodních slavností.  

Fontana dei Quattro Fiumi – Fontána Čtyř řek

Fontána čtyř řek se nachází na Piazza Navona. Byla navržena italským barokním sochařem Gianem Lorenzem Berninim. Jeho technická všestrannost, kompoziční invence a úžasná zručnost při práci s mramorem mu zajistily, že byl považován za důstojného nástupce Michelangela a daleko předčil ostatní sochaře své generace.

Dokázal skvěle zakomponovat svá díla do prostředí, ve kterém se nacházely. Jeho schopnost syntetizovat sochařství, malířství a architekturu do soudržného koncepčního a vizuálního celku označil zesnulý historik umění Irving Lavin za „jednotu výtvarného umění“.

Zpátky ale k Fontáně Čtyř řek. Ta symbolizuje velké řeky čtyř kontinentů: Ameriky (Rio de la Plata), Evropy (Dunaj), Asie (Ganga) a Afriky (Nil). Zkuste si ji obejít a poznat, která socha patří, k jakému kontinentu. Malá nápověda: Tím, že Bernini často pohrdal dalšími umělci, tak se tvrdilo, že bůh Nilu si zakrýval hlavu, aby se nemusel dívat na Borrominiho kostel Sant’Agnese in Agone a říční bůh Ameriky se kostel chystá zachytit v případě, že by se zhroutil. Je to opravdu jen vtípek, kostel byl ve skutečnosti postaven až po dokončení Fontány Čtyř řek.

Fontána čtyř řek
Fontána čtyř řek

Tržnice na Campo de Fiori

V 17. století se zde konaly veřejné popravy, dnes je místem, kde najdete trhy s ovocem, zeleninou a květinami. Údajně je to jedno z nejautentičtějších míst v Římě. My jsme na něj narazili právě vhod, když jsme se potřebovali osvěžit. A nic neosvěží v parném horkém dni tak jako nakrájené kousky melounu. Jen ho za tři eura bylo na náš vkus trochu málo.

Židovské ghetto

Z náměstí Campo de Fiori se můžete vydat na jihovýchod směrem k bývalé židovské čtvrti. Dnes jsou zde restaurace, která nabízejí osobitá jídla římsko-židovské kuchyně. Najdete tady také Želví fontánu (Fontana delle Tartarughe) z 16. století, která se nachází na Piazza Mattei. Znázorňuje mladíky, kteří vzhůru k mramorové desce zvedají želvy.

Španělské schody

Pokud milujete Prázdniny v Římě s Audrey Hepburn, určitě si budete chtít posedět na Španělských schodech. To ale nedělejte. Od roku 2019 za to hrozí pokuta 160 až 400 eur, tedy v přepočtu 4100 až 10 300 korun.

Španělské schody
Španělské schody

Obchodní čtvrť

Kousek od Španělských schodů kolem Piazza di Spagna je nejelegantnější obchodní čtvrť. Dnes tam najdete nejluxusnější značky, ale i dříve byla vyhlášená a zastavovali se zde aristokratičtí cestovatelé. V domě romantismu sem mířili slavní umělci, a to například Keats, Byron, Balzac nebo Wagner. 

Piazza del Popolo

Jedno z nejnavštěvovanějších náměstí v Římě a výchozí bod k některým z hlavních ulic v centru Říma je dnes obklopeno kavárnami, obchody, restauracemi a hotely a je tu vždy živo. Dříve tomu tak ale nebylo. Podle legendy bylo místo prokleté, a dokonce v roce 1100 obyvatele žádali, aby bylo podrobeno vymítání ďábla.

Piazza del Popolo
Piazza del Popolo

Pincijské zahrady

Na východ od Piazza del Popolo objevíte zahrady. Vystoupejte na monumentální řady teras, odkud máte krásný výhled na Piazza del Popolo a okolí. Odsud jsou i nádherné západy slunce.

Piazza del Popolo
Výhled z Pincijských zahrad

Vila Medici

Pokud půjdete pincijskou promenádou, dostanete se až k Ville Medici z roku 1564, kterou zakoupil Napoleon pro Francouzskou akademii V Římě a dnes je domovem mladých francouzských umělců, kteří do Říma přijíždějí na stipendijní pobyty. 

Villa Borghese

Galleria Borghese je ideálním místem, kam se schovat před sluníčkem i deštěm, pyšní se cennými sbírkami renesančního a barokního umění.

Národní galerie (Galleria Nazionale d’Arte Moderna, zkratkou GNAM)

Kousek od Villy Borghese najdete i Národní galerii, kde je největší sbírka moderního umění v Itálii. Uvidíte zde umělecká díla od Van Gogha, Klimta i Cézana.

Ústa pravdy – Bocca della Verita

Další místo, které proslavil film Prázdniny v Římě: Ústa pravdy. Přes tunu vážící mramorová maska obličeje pravděpodobně pohanského boha je tak dnes velmi turisticky oblíbená. 

Váže se k ní také mnoho legend, z nichž ta nejoblíbenější, která zazněla i ve filmu Prázdniny v Římě, praví, že sloužila jako detektor lži. Pokud lhář vložil ruku do otvoru v místě úst, měla mu být ukousnuta. 

Andělský hrad

Andělský hrad (Castel Sant’Angelo) je monumentální stavba s kulatým půdorysem, která propojuje Řím s Vatikánem hradební zdí. Hrad byl původně postaven jako mauzoleum císaře Hadriána a v průběhu let sloužil jako útočiště papežů, ale také jako vězení, ve kterém byl vězněn například Giordano Bruno. Ve 13. století v něm byl vybudován tunel, který spojoval hrad s Vatikánem.

Andělský hrad
Andělský hrad

Vatikán

Na Vatikán si vyhraďte jeden celý den a nebudete litovat. Doporučujeme sem zavítat hned ráno, abyste se vyhnuli těm největším davům. 

Městský stát Vatikán, je vnitrozemský suverénní církevní městský stát, enkláva uvnitř Říma a se svou rozlohou přibližně 49 hektarů je nejmenším státem světa. Celoživotně mu vládne papež a je považován za centrum křesťanství.

Bazilika sv. Petra

Básník Goethe kdysi údajně řekl, že vstoupit do baziliky sv. Petra je jako vstoupit do věčnosti. Při návštěvě si rozhodně nenechte ujít v horku poměrně namáhavý výšlap do kupole baziliky sv. Petra, která poskytuje jednu z nejlepších vyhlídek přímo na Svatopetrské náměstí i vatikánské zahrady. 

Ačkoliv jsme tam při poslední návštěvě nebyli, stále si vzpomínám, že velmi působivý byl i samotný výstup na kopuli, protože procházíte skrz interiér, který byl nádherně vyzdobený. Musíte vystoupat celkem 551 schodů. 

Náměstí sv. Petra

Pokud se vydáte do Vatikánu, náměstí sv. Petra určitě neminete. Co určitě stojí za zmínku je to, že pojme až 400 000 lidí. Je jedinečným architektonickým dílem Giana Lorenza Berniniho z let 1656–1667, středu náměstí dominuje 331 tun těžký a 25 metrů vysoký obelisk, který je zdoben dvěma fontánami ze 17. století, tenzde stojí již od dob vlády císaře Kaliguly.

Vatikán
Náměstí Sv. Petra

Vatikánská muzea

Vatikánská muzea navštíví ročně 6 milionů lidí, s tím na paměti si určitě kupte vstupenku předem. Nejjednodušeji ji koupíte online přes Get Your Guide, což jsme udělali i my. Řada lidí mi na Instagramu psala, že jste lístky neměli a strávili jste několik hodin v 35 stupních ve frontě. Takže tomu se vyhněte. 

My jsme si zvolili odpolední hodiny, kdy jsme tak chtěli uniknout tomu největšímu teplu. Klimatizace ve vatikánských muzeích sice je, ale příliš to nestíhala, takže možná by bylo vhodnější jít hned ráno. 

Vatikánská muzea mají obrovské sbírky uměleckých děl, nám se asi nejvíce líbily místnosti, které byly pokryté mapami a Raffaelovy místnosti. Zvolili jsme si pouze prohlídku s audioprůvodcem a ačkoliv jsme ze začátku byli odhodlaní poslouchat úplně všechno, velmi brzy jsme zjistili, že to není v našich silách, protože bychom tam museli strávit tak deset hodin. 

Vatikánská muzea
Vatikánská muzea
Malby v jednom z vatikánských muzeí
Malby v jednom z vatikánských muzeí

Sixtinská kaple

Je přístupná pouze přes Vatikánská muzea, ale pokud vás zajímá pouze ta, můžete si přes Get Your Guide koupit expresní vstupenku. Nejvíce jsou známé fresky na klenbě od Michelangela Buonarrotiho, který zde strávil čtyři roky, pokud ale milujete umění jako já, určitě si všimnete i fresek od Botticelliho. Dále jsou tam fresky od Ghirlandaia, Peruginiho, i Rosseliniho. 

V Sixtinské kapli nemůžete fotografovat.

K čemu sixtinská kaple slouží? Jedná se o kapli, jejíž původní hlavní funkcí je shromáždění sboru kardinálů, kteří se zde scházejí k zvláštním jednáním, a také konají volbu papeže (konkláve). 

Caracallovy lázně

Pokud jste fanoušci archeologie, můžete navštívit i Carcallovy lázně, byly vybudované mezi lety 212 a 216 na popud císaře Marka Aurelia a staly se největšími a nejhonosnějšími na celém tehdejším světě. 

Je až fascinující, co všechno obsahovaly. Caracallovy lázně měly kryté a nekryté bazény, calidarium s horkou vodou a osm saun, frigidarium. Frigidarium byla velká a bohatě dekorovaná bazilika, nechyběly šatny, tělocvičny, knihovny a ani obchody s potravinami. 

Ačkoliv dnes si to musíte již představovat, tehdy byly velkolepě zdobeny freskami, mozaikami, sochami a mramorem. Byly zde kamenné vany z jediného kusu žuly či jiného nerostu. Za své největší slávy Caracallovy lázně zářily barvami. Každý svobodný Říman včetně žen mohl strávit v lázních skoro celý den. Byl to dar císaře Římanům.

Leží trochu mimo tradiční turistické trasy, proto nejsou příliš navštěvované.

Navštivte římské katakomby

Římskými katakombami se označuje systém rozsáhlého podzemního pohřebiště využívaného od 2. do 5. století. Křesťané a židé v té době nesměli pohřbívat své zemřelév kostelích a na hřbitovech, a tak vybudovali rozsáhlý labyrint chodeb. Pod městem jich najdete více než 60 katakomb, přístupných je pouze pět:

 • Katakomby San Sebastiano,
 • Katakomby San Callisto,
 • Katakomby Domitilla,
 • Katakomby Priscilla,
 • Katakomby Sant’Agnese.

Kvirinálský palác

Pokud se chcete podívat, kde sídlí prezident Itálie, jeho sídlo najdete v Kvirinálském paláci. Není to Pražský hrad, ale i tak mezi římskými paláci poměrně vyniká. 

Je největším palácem italské metropole, italsky nazývá Palazzo Quirinale a stojí na stejnojmenném náměstí i pahorku. 

Mapa s body zájmu do telefonu

Uložte si mapu těch nejlepších míst v Římě přímo do telefonu. Po zakoupení obdržíte odkaz na neveřejnou Google Mapu, kterou si uložíte kliknutím na ‚‚Sledovat/Follow’’. Tím se vám zkopíruje do Google účtu a zobrazí na všech zařízeních, kde používáte Google Mapy.

Tipy a triky pro cestování po Itálii

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníEvropaCo vidět v Římě: 27 míst, která navštívit

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu