...

Turín, Itálie: 28 tipů, co vidět + kde se ubytovat

Přímo pod vrcholky Alpských hor narazíte na severoitalskou průmyslovou metropoli Turín. Město Turín, krátce Turin nebo také Torino je kolébkou automobilky Fiat, kávy Lavazza a italské tradice aperitivu. Tak ho pojďme společně prozkoumat! V článku se dozvíte, co vidět a dělat v Turíně i kde se strategicky ubytovat.

Turín
Turín

Kdy jet do Turína

Turín můžete navštívit po celý rok, každá část roku je vhodná pro jiné aktivity. Turín totiž nabízí, jak možnosti městské turistiky, tak například lyžování v zimních střediscích.

Ale asi nejhezčími měsíci pro návštěvu města je květen až září.

Turín: Kde se ubytovat

V Turíně je nejlepší se ubytovat v blízkosti centra, mezi nejlepší hotely patří:

Ubytování v Turíně
Ubytování v Turíně

28 tipů, co vidět v Turíně

Turín je město s bohatou historií, průmyslem a spoustou zajímavostí. Pokud se do něj vydáte, tak pro vás mám 28 tipů, co v Turíně vidět. Pokud plánujete navštívit více památek, doporučujeme si pořídit Turin: Torino+Piemonte 3-Day City Card přes GetYourGuide, díky které budete mít levnější vstupy do muzeí a na další atrakce.

Mole Antonelliana

Dominantou města je věž Mole Antonelliana, která byla původně postavená jako synagoga v letech 1863–1889 architektem Alessandrem Antonellem. Má impozantní vzhled a vyniká svou výškou přes 160 metrů.

V současné době slouží Mole Antonelliana jako Národní muzeum filmu.

Mole Antonelliana
Mole Antonelliana

Královský palác

Palazzo Reale di Torino neboli Královský palác najdete v historické části města. Byl postavený ve 14. století a stal se sídlem savojských panovníků. V Královském paláci je také tzv. „Králův byt“, což jsou prostory, které sloužily panovníkům k soukromým účelům.

Tip: Pokud nechcete čekat frontu na vstupenky, doporučujeme si je koupit předem, například online přes GetYourGuide.

Palazzo Madama

Palazzo Madama je další historickou budovou, která byla postavená v 15. století jako opevněný hrad. Jeho název je odvozený od královny matky, která v něm žila v 17. století.

Dnes je Palazzo Madama domovem pro sbírku a muzeum umění.

Palazzo Madama
Palazzo Madama

Katedrála sv. Jana Křtitele

Katedrála svatého Jana Křtitele pochází z 15. století a kombinuje prvky gotiky a baroka. Fasáda je zdobená sochami a v interiéru naleznete umělecká díla, oltáře a krásné vitráže.

Bazilika Superga

Bazilika Superga je významným náboženským místem města. Její výstavba byla zahájená po slibech vévody ze Savojska, který slíbil postavit kostel, pokud Savojská armáda porazí francouzskou armádu a osvobodí Turín během války o španělské dědictví.

Bazilika Superga
Bazilika Superga

Porta Palatina

V centru Turína narazíte na historickou bránu Porta Palatina. Brána byla postavená v dobách Římské říše. Původní stavba zahrnovala čtyři oblouky, z nichž jsou dnes viditelné pouze tři.

Porta Palatina
Porta Palatina

Egyptské muzeum

V Turíně se nachází jedno z nejvýznamnějších egyptologických muzeí. Museo Egizio vlastní jednu z nejrozsáhlejších sbírek egyptských uměleckých děl a artefaktů na světě. Expozice zahrnují sochy, nápisy, mumie, sarkofágy, náboženské předměty a mnoho dalšího. Mnohé z exponátů pocházejí z archeologických vykopávek provedených v Egyptě v 19. a 20. století.

Palazzo Carignano

Palazzo Carignano je palác postavený v letech 1679 až 1685 na přání knížete Emanuela Filiberta, člena savojského rodu. Budova byla navržena architektem Guarinem Guarinim a má barokní architektonický styl.

V roce 1848 zde byl podepsán tzv. Statuto Albertino, který stanovil základy pro italskou ústavu. Dnes je v Palazzo Carignano umístěno Muzeum Risorgimenta, které mapuje italský boj za sjednocení a vznik moderního italského státu.

Palazzo Carignano
Palazzo Carignano

Via Roma

Via Roma je významná ulice, která spojuje náměstí Piazza Carlo Felice s náměstím Piazza Castello. Via Roma vznikla během 16. století, má 607 metrů a dnes je to hlavní turistická a nákupní třída.

Via Roma
Via Roma

Muzeum automobilů

V Turíně najdete muzeum automobilů, které je jedním z nejstarších na světě. Má rozsáhlé sbírky, které zahrnují více než 200 vozidel, od historických po současné. Expozice zahrnuje automobily, motocykly, skútry a další vozidla, která dokumentují vývoj automobilového průmyslu. Vstupenky si můžete koupit přes GetYourGuide.

Kostel Matky Boží

Jedním z nejzajímavějších kostelů v Turíně je Chiesa della Gran Madre de Dio (Kostel Velké Matky Boží). Kostel byl postavený v letech 1818 až 1831 na náměstí Piazza Gran Madre di Dio. Jeho výstavba byla zahájena po vítězném návratu krále Viktora Emanuela I. z války a byl věnován Panně Marii jako vděk za uchránění Turína.

Chiesa della Gran Madre de Dio
Chiesa della Gran Madre de Dio

Borgo Medievale

Borgo Medievale v Turíně je rekonstrukce středověké vesnice, která byla vytvořena na konci 19. století. Výstava měla úspěch, a tak bylo nakonec rozhodnuto vesnici zachovat a stala se z ní trvalá turistická atrakce.

Borgo Medievale
Borgo Medievale

Palazzina di Caccia di Stupinigi

Palazzina di Caccia di Stupinigi je lovecký zámeček barokním architektonickém stylu z 18. století. Dnes je Palazzina di Caccia di Stupinigi otevřená veřejnosti a slouží jako muzeum a kulturní centrum.

Castello del Valentino

Castello del Valentino je hrad v Turíně, který má bohatou historii. Byl postavený v 16. století a původně byl hrad navržený jako letní rezidence Savojských. V současné době je Castello del Valentino domovem muzea umění.

Castello del Valentino
Castello del Valentino

Piazza Castello

Hlavním náměstím v Turíně je Piazza Castello. Na jedné jeho straně dominuje Královský palác a na druhé stojí Kostel sv. Vavřince. V okolí náměstí najdete spousty obchůdků, kaváren a restaurací.

Piazza Castello
Piazza Castello

Parco del Valentino

Pokud budete chtít utéct před ruchem města, pak navštivte Parco del Valentino, což je veřejný park na pravém břehu řeky Po. Park se skládá z krásných zahrad, zelených alejí a zámečku Valentino.

Parco del Valentino
Parco del Valentino

Villa della Regina

Villa della Regina byla postavena v 17. století pro královnu Annu Marie Orleánskou, manželku vévody Viktora Amadea II. Savojského. Původně byla koncipována jako lovecký zámeček a později sloužila jako letní rezidence pro královskou rodinu.

Villa della Regina je dnes otevřená veřejnosti a funguje jako muzeum.

Villa della Regina
Villa della Regina

Santuario della Consolata

Dalším významným kostelem je Santuario della Consolata. Kostel má kořeny až ve středověku, ale současná podoba Santuario della Consolata byla postavena v průběhu 17. až 19. století.

Kostel je považován za jedno z nejdůležitějších náboženských míst v Turíně a má hluboký význam pro místní katolickou komunitu.

Santuario della Consolata
Santuario della Consolata

Kostel San Lorenzo

Kostel San Lorenzo je jednou z dalších náboženských a kulturních památek Turína. Architektonický styl kostela kombinuje prvky románské a gotické architektury. Fasáda kostela je zdobená sochami a reliéfy, a v interiéru najdete oltáře, kaple a umělecká díla.

Kostel San Lorenzo
Kostel San Lorenzo

Piazza San Carlo

Náměstí Piazza San Carlo se nachází v centru Turína a je obklopeno historickými budovami. Piazza San Carlo je známé také díky dvěma historickým kavárnám, Caffè Torino a Caffè San Carlo.

Piazza San Carlo
Piazza San Carlo

Královská zbrojnice

V Turíně uchovávají bohatou sbírku zbraní, kterou najdete v místní Královské zbrojnici. Královská zbrojnice hostí rozsáhlou sbírku vojenských artefaktů, zbraní, brnění a vojenských uniforem. Výstava pokrývá období od středověku po 19. století.

Národní muzeum kinematografie

Museo Nazionale del Cinema se nachází ve věži Mole Antonelliana. Muzeum obsahuje bohaté sbírky týkající se historie kinematografie. Zahrnuje filmové plakáty, rekvizity, kostýmy, fotografie a další předměty spojené s filmovým průmyslem a jeho vývojem.

Juventus Museum

Všem fotbalovým fanouškům je jistě známé, že se v Turíně nachází stadion fotbalového klubu Juventus. Juventus má i své vlastní muzeum, které můžete navštívit.

Muzeum nabízí interaktivní výstavy a exponáty, které přibližují historii a úspěchy klubu. Návštěvníci mohou prozkoumat různé části muzea a dozvědět se více o legendárních hráčích, trenérech a klíčových okamžicích v historii klubu.

Porta Palazzo

Porta Palazzo je jedno z největších a nejživějších tržišť v Turíně. Najdete tu dva trhy: Balon Market a Piazza della Repubblica Market. Balon Market je trh s použitým zbožím, kde lze nalézt různé poklady a starožitnosti. Piazza della Repubblica Market nabízí široký výběr čerstvých potravin, ovoce, zeleniny, ryb a dalších produktů.

Výlety po okolí

Abych pravdu řekla Turín není destinace, kde musíte strávit dlouhou dobu. Ale má výhodnou polohu a můžete z něj vyrazit na výlety po okolí. Inspirujte se výlety na portálu GetYourGuide.

TIP: Pokud nevydržíte dlouho na jednom místě, můžete si z Turína udělat roadtrip (spíš traintrip, ale chápeme 😄) přes Janov, Cinque Terre až do Pisy nebo naopak přes Milán, Veronu do Benátek. Sestavení měst je už na vás.

Janov

Udělejte si výlet z Turína do rodiště Kryštofa Kolumba, tedy do Janova. Dostanete se tam vlakem asi za dvě hoďky. Veškeré důležité informace o Janově najdete v našem článku.

Milán

Za necelé dvě hodinky vlakem se z Turína přesunete do druhého největšího města Itálie — Milána. Milánský Dóm, by podle mě, měl každý alespoň jednou za život vidět.

Milán
Milán

Francie

Turín leží v blízkosti hranice s Francií, tak není problém spojit návštěvu Itálie i s nějakým francouzským městem.

Zajímavosti o Turíně

Turín sice není nejvyhledávanější turistickou destinací, ale pojí se k němu hned několik zajímavostí:

  • Tradice italského aperitivu se zrodila v 18. století právě v Turíně.
  • Turín je sídlem automobilní společnosti Fiat.
  • Turín je také známý pro svou čokoládu a výrobu čokoládového dezertu zvaného bicerin.
  • Název města je odvozený od keltského pojmu Tau, což je označení hory. 
  • Město Turín je také kolébkou italské kinematografie.
  • V Turíně sídlí italský prvoligový fotbalový klub Juventus.
  • Dominanta města Mole Antonelliana je vyobrazená na euro mincích.
Severoitalské město Turín
Severoitalské město Turín

Často kladené otázky:

Jak se dostat do Turína?

Turín má své letiště, tudíž je nejrychlejší cesta letecky. Můžete však vyrazit i autem nebo autobusem.

Která jídla jsou typická pro turínskou kuchyni?

Mezi tradiční turínská jídla patří vitello tonnato (telecí maso s tuňákovou omáčkou), agnolotti del plin (těstoviny plněné masem) a slavný dezert gianduja (čokoládový krém s lískovými oříšky).

Jaký je historický význam Turína?

Turín je bohaté na historii a byl dlouho hlavním městem Savojského království. Město bylo důležité během italského sjednocení a hrálo klíčovou roli v průmyslové revoluci. Dnes je známé svými historickými památkami a kulturou.

Co mohu dělat v okolí Turína?

V okolí Turína můžete navštívit krásná města a regiony jako je Barolo ve vinařské oblasti Langhe, královská rezidence v Stupinigi a přírodní krásy v Národním parku Gran Paradiso.

Co se vyrábí v Turíně?

V Turíně sídlí automobilka Fiat a mnoho dalších průmyslových podniků.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníTurín, Itálie: 28 tipů, co vidět + kde se ubytovat

O autorovi

Monika Havrdová
Monika Havrdová
Jmenuji se Monika a ještě nějakou dobu se budu nazývat studentkou médií. Jsem nadšená cestovatelka, tanečnice, příznivkyně všech písmenek a slov a celkem nedávno jsem objevila i svou skrytou vášeň pro marketing. Cestuji od knižních dobrodružství thrillerů, přes taneční parket až po mou nejoblíbenější formu, které říkám „narazila jsem na levné letenky”. 😄

Nejnovější články na blogu