...

Pisa, Itálie: 37 tipů, co vidět a dělat

Kdo by neznal italskou Pisu a její proslulou šikmou věž? Tohle město by měl mít na svém bucket listu každý milovník Itálie. Pisa je město v Toskánsku, které v sobě skrývá bohatou historii, nespočet kostelíků a snad každý si odsud odveze fotku, jak „drží“ šikmou věž.

Pisa
Pisa

Kdy navštívit Pisu

Návštěva Pisy záleží na vašich preferencích, ale nejlepšími měsíci, kdy je počasí tak akorát, jsou březen a duben.

Letní měsíce jsou obvykle teplé a slunečné, ale mohou být také nesnesitelně horké. V zimě, mimo sezónu, je město klidné a teploty se pohybují kolem 10 až 15 stupňů.

Kde se v Pise ubytovat

Většina památek je v Pise koncentrovaná v dochůdné vzdálenosti, tudíž je nejlepší se ubytovat přímo v centru:

Ubytování v Pise
Ubytování v Pise

37 tipů, co vidět a dělat v Pise

I když následující seznam začíná věhlasnou šikmou věží, tak Pisa není jenom o téhle nahnuté stavbě. Městečko je nádherné, má jedinečnou atmosféru, ale hlavně toho má opravdu dost, co nabídnout.

TIP: Kam na dovolenou v Itálii

Šikmá věž
Šikmá věž

Šikmá věž

To, co všichni touží v Pise vidět, je samozřejmě šikmá věž. Najdete ji na náměstí Zázraků (Piazza dei Miracoli) a určitě ji pro pózující turisty nepřehlédnete. Věž je postavená v románském stylu a má 56 metrů.

Pro ikonickou fotku, jak se o věž opíráte, vám postačí si ji prohlédnout zezdola včetně dalších historických dominant, které na náměstí najdete. Ale pokud chcete zažít jedinečný zážitek a na věž vyjít, pak si budete muset koupit lístky — nejlépe dopředu.

Ty koupíte buď na místě nebo na oficiálních stránkách. Pokud se chcete vyhnout frontám, pak si vstupenky pořiďte na portálu GetYourGuide.

TIP: Veškeré informace o šikmé věži se dozvíte v dalším článku.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie

Největší stavbou na náměstí Zázraků je právě tato středověká katedrála románského stylu. Je známá svým impozantním průčelím s bohatou výzdobou a arkádami. Uprostřed průčelí najdete trojici bronzových dveří, které jsou významným dílem italského sochaře Bonanna Pisana.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie je známá také tím, že v ní byl pohřben italský matematik a fyzik Galileo Galilei, ačkoliv jeho hrob není v hlavním prostoru, ale v boční kapli.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie

Baptisterium svatého Jana Křtitele

Další významnou součástí náměstí Zázraků je Baptisterium svatého Jana Křtitele. Toto baptisterium je také postaveno v románském slohu a je jedním z největších na světě. Má kuželovitou střechu s malou lucernou, což je součástí jeho charakteristickému vzhledu.

Baptisterium svatého Jana Křtitele
Baptisterium svatého Jana Křtitele

Piazza dei Miracoli

Jak už může být patrné, Pisa má své náměstí Zázraků. Náměstí se stalo jedním z nejvýznamnějších turistických a kulturních center, a to především díky tomu, že na něm najdete všechny výjimečné stavby.

Na Náměstí zázraků se nacházejí tři hlavní architektonické památky: Katedrála Nanebevzetí Panny Marie, Baptisterium sv. Jana Křtitele a šikmá věž. Kromě toho zde také leží Hřbitov Camposanto.

Piazza dei Miracoli
Piazza dei Miracoli

Hřbitov Camposanto

Hřbitov Camposanto je také součástí historického komplexu na Náměstí zázraků. Je obklopen zdí a slouží jako místo posledního odpočinku pro mnoho významných osobností z Toskánska.

Camposanto byl založen v roce 1278 a je jedním z nejstarších hřbitovů v Evropě. Jeho název znamená v překladu svaté místo. Jednou z hlavních zajímavostí hřbitova je dlouhá zeď zdobená náhrobky, sochami a freskami.

Hřbitov Camposanto
Hřbitov Camposanto

Piazza dei Cavalieri

Na historickém náměstí Piazza dei Cavalieri najdete řadu významných budov a památek města.

Ústředním bodem náměstí je palác Palazzo della Carovana, postavený v 16. století, který kdysi sloužil jako sídlo Rytířské univerzity. Fasáda paláce je zdobena nádhernými freskami a reliéfy.

Na náměstí se také nachází socha Cosima I. Medicejského. Další významnou stavbou na Piazza dei Cavalieri je Palazzo dell’Orologio.

Piazza dei Cavalieri
Piazza dei Cavalieri

Kostel Santo Stefano dei Cavalieri

Kostel Santo Stefano dei Cavalieri najdete na náměstí Piazza dei Cavalieri, je spojen s Rytířskou univerzitou. Kostel byl postaven v roce 1565 na místě staršího kostela a je příkladem manýristické architektury.

Kostel Santo Stefano dei Cavalieri
Kostel Santo Stefano dei Cavalieri

Santa Maria della Spina

Santa Maria della Spina je malý gotický kostelík. Nachází se poblíž řeky Arno a je známý svou zdobenou architekturou.

Kostelík byl postaven ve 14. století a sloužil jako kaple pro obchodníky a námořníky, kteří přicházeli do Pisy. Tento kostel je považován za jednu z nejkrásnějších gotických staveb v Pise a přestože je menší než jiné památky ve městě, přitahuje pozornost turistů svou jedinečností.

Santa Maria della Spina
Santa Maria della Spina

Borgo Stretto

Borgo Stretto je jednou z hlavních tříd v historické části Pisy. Najdete tu množství obchůdků, restaurací a kaváren. Borgo Stretto se táhne od Ponte di Mezzo, jednoho ze tří mostů přes řeku Arno v Pise, směrem k Piazza dei Cavalieri. Ulice je lemována historickými budovami.

Tato ulice je považována za jednu z nejživějších a nejcharakterističtějších částí města. Určitě tak stojí za návštěvu.

Borgo Stretto
Borgo Stretto

Giardino Scotto

Giardino Scotto je veřejný park, který nabízí odpočinek a zeleň v historickém centru města. Je pojmenován po rodině Scotto, která dříve vlastnila pozemky, na nichž byl vybudován.

Park Giardino Scotto
Park Giardino Scotto

Ponte di Mezzo

Ponte di Mezzo je jedním ze tří hlavních mostů přes řeku Arno. Spojuje historickou část města s modernějších čtvrtí na druhé straně řeky. Při procházce po městě se můžete kochat nádherným výhledem.

Ponte di Mezzo
Ponte di Mezzo

Torre Guelfa

Torre Guelfa je historická věž postavená na konci 13. století, a to jako součást pevnosti, kterou vybudovala guelfská frakce během politických konfliktů v Itálii.

Torre Guelfa
Torre Guelfa

Parco Naturale Migliarino San Rossore Massaciuccoli

Parco Naturale Migliarino San Rossore Massaciuccoli je přírodní rezervace v okolí města Pisa. Rozprostírá se podél pobřeží Tyrhénského moře a najdete tu přírodní oblasti, mokřady a lesy.

V parku jsou vyznačené stezky a cesty, které jsou ideální pro procházky a cyklistiku.

Parco Naturale Migliarino San Rossore Massaciuccoli
Parco Naturale Migliarino San Rossore Massaciuccoli

San Michele in Borgo

San Michele in Borgo je kostel, který nejdete ve čtvrti Borgo. Byl původně postaven ve 4. nebo 5. století, ale byl několikrát přestavován a rozšiřován.

Jeho současná podoba nese stopy románské a gotické architektury. Fasáda kostela je zdobena sochami a reliéfy, které představují biblické postavy a motivy.

San Michele in Borgo
San Michele in Borgo

Cittadella Nuova

Cittadella Nuova je historickou pevností z 16. století. Byla postavená pro obranu města a dnes se mezi vysokými hradbami a věžičkami můžete projít, a nasát tak ducha dávných dob.

Cittadella Nuova
Cittadella Nuova

Kostel San Paolo a Ripa d’Arno

Na levém břehu Pisy se tyčí kostel San Paolo a Ripa d’Arno, který byl postavený ve 4. století. Fasáda kostela je zdobená sochami a reliéfy, a v interiéru objevíte cenná umělecká díla, včetně několika obrazů. Kostel byl vždy spojen s řekou Arno a hrál významnou roli v historii města.

Kostel San Paolo a Ripa d'Arno
Kostel San Paolo a Ripa d’Arno

Palazzo Blu

Palazzo Blu je významná historická budova, a jak již z názvu vyplývá, je také modrá. Palazzo Blu byl postavený ve 14. století a původně byl soukromým sídlem. V průběhu staletí prošel několika přestavbami, ale jeho některé původní historické prvky zůstaly zachované.

Dnes slouží jako kulturní centrum a galerie.

Kostel San Paolo all’Orto

Kostel San Paolo all’Orto se nachází poblíž řeky Arno a patří mezi další významné památky města. Kostel sloužil místním komunitám jako místo pro modlitby a náboženské rituály.

Piazza Garibaldi

Jedno z dalších krásných náměstích v Pise je Piazza Garibaldi, které nese jméno po italském hrdinovi Giuseppovi Garibaldi. Náměstí se nachází ve středu Pisy a je obklopeno historickými budovami, kavárnami a obchody.

Piazza Vittorio Emanuele II

Náměstí v centru města nese název Piazza Vittorio Emanuele II. Je dobrým výchozím bodem pro návštěvu dalších místních památek.

Kostel San Michele degli Scalzi

Kostel San Michele degli Scalzi byl postavený v 11. století v románském stylu. Jedním z významných prvků kostela je jeho zvonice, která má charakteristický kuželovitý tvar.

San Michele degli Scalzi
San Michele degli Scalzi

Palazzo dell’Orologio

Palazzo dell’Orologio je palác, který je zajímavý tím, že na jeho fasádě naleznete hodinový ciferník. Tato hodinová věž sloužila v minulosti k ukazování času obyvatelům města.

Palazzo dell'Orologio
Palazzo dell’Orologio

Villa Medici

V Pise najdete i krásnou, renesanční vilu Villa Medici, která sloužila jako letní sídlo významné a vlivné italské rodiny Medici. Dnes slouží jako kulturní a umělecké centrum a některé její části jsou přístupné veřejnosti.

Villa Medici
Villa Medici

Museo dell’Opera del Duomo

Zajděte do muzea Museo dell’Opera del Duomo, ve kterém si můžete prohlédnout umělecká díla a artefakty spojené s Katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a dalšími stavbami v Pise.

Sbírka muzea zahrnuje sochy, sochařské prvky, obrazy, vitráže a další umělecká díla.

Sinopie Museum

Muzeum Sinopie je dalším zajímavým místem v Pise. Můžete si zde prohlédnout takzvané sinopie, což jsou předkresby nebo náčrtky, které byly používány při vytváření freskových maleb. Tyto náčrtky byly přeneseny na stěnu a poté byly následně přemalovány freskami.

Bazilika San Piero a Grado

Bazilika San Piero a Grado má bohatou historii a je považována za jedno z nejstarších křesťanských svatostánků v oblasti.

Bazilika San Piero a Grado
Bazilika San Piero a Grado

Univerzitní botanická zahrada

Při návštěvě Pisy nesmíte opomenout botanickou zahradu, známou také pod názvem Orto Botanico di Pisa. Tato zahrada je jednou z nejstarších botanických zahrad v Evropě.

Orto Botanico di Pisa byla založená v roce 1544 na popud velkého toskánského vládce Cosima I. de‘ Medic. Zahrada byla navržena jako výzkumné a vzdělávací zařízení, kde by bylo možné pěstovat a studovat různé druhy rostlin pro léčebné, ekonomické a vědecké účely.

Botanická zahrada v Pise
Botanická zahrada v Pise

Pláže a koupání

Pisa leží na pobřeží Tyrhénského moře, ale pro koupání a válení se na pláži budete muset vyrazit do okolí města.

Marina di Pisa

Pokud hledáte písečnou pláž a koupání v blízkosti města, pak je Marina di Pisa přímo pro vás. Letovisko se nachází přímo u pobřeží Tyrhénského moře a má rozsáhlou promenádu, na které se nachází restaurace, kavárny a obchody.

Marina di Pisa je vzdálená přibližně 10 kilometrů od centra Pisy a je snadno dosažitelná autem či veřejnou dopravou.

Marina di Pisa
Marina di Pisa

Tirrenia

Dalším pobřežním letoviskem v okolí Pisy je Tirrenia. Pláže v Tirrenii jsou známé svým jemným pískem a čistým mořem. Letovisko také nabízí možnosti pro různé vodní aktivity a sporty.

Tirrenia
Tirrenia

Výlety po okolí

Pokud by vás Pisa přestala bavit, pak je město skvělým výchozím bodem pro výlety po okolí Toskánska. Z výletů můžete vybírat i na portálu GetYourGuide.

TIP: Pokud jste milovníky Itálie, přečtěte si náš článek o Janově.

Cinque Terre

Naprostou nutností pro výlet v okolí Pisy je národní park Cinque Terre. Leží na pobřeží Ligurské riviéry a skládá se z pěti malebných vesniček. Cinque Terre je součástí světového dědictví UNESCO a jednoznačně stojí za návštěvu.

Domečky jsou tu barevné a vklíněné do skal, moře průzračně čisté a příroda panenská.

TIP: Pokud chcete vědět o Cinque Terre víc, přečtěte si náš článek.

Cinque Terre
Cinque Terre

Florencie

Navštivte hlavní město toskánského regionu, a tím je právě Florencie. Město se nachází asi 80 kilometrů od Pisy dopravit se tam můžete autem, autobusem nebo vlakem. Florencie je bohatá na historii, kulturu i umění.

Florencie
Florencie

Lucca

Lucca je dalším krásným městem v Toskánsku, které stojí za návštěvu. Město je malinké a nachází se zhruba mezi Pisou a Florencií. Lucca je charakteristická svým klidným prostředím a půvabem toskánského venkova.

Lucca
Lucca

Siena

Siena je město, které spojuje historii, umění a tradice. Toto malebné město je známé pro své impozantní náměstí, středověkou architekturu a bohatou kulturní scénu.

Siena
Siena

Massa

Massa leží v severozápadní části Toskánska, nedaleko od Apenin. Město má také přístup k pobřeží Tyrhénského moře a má bohatou historii a krásnou přírodu.

Massa
Massa

Carrara

Carrara je italské město, známé především pro těžbu mramoru. Návštěvu města doporučuji všem milovníkům historie, umění a geologie.

Carrara
Carrara

Apuánské Alpy

Apuánské Alpy jsou horským pásem v severozápadní Itálii, který je součástí Apenin. Má rozlohu přibližně 2500 čtverečních kilometrů. Oblast je populární destinací pro turistiku a outdoorové aktivity.

Apuánské Alpy
Apuánské Alpy

Často kladené dotazy:

Jak se dostat do Pisy?

Nejbližším mezinárodním letištěm je Letiště Galileo Galilei v Pise. Město je také dobře dostupné vlakem nebo autobusem z dalších italských měst.

Jak se dostat z letiště do centra Pisy?

Pár metrů od terminálu se nachází vlaková zastávka, letiště je však poměrně blízko centra, tak pokud nemáte spousty zavazadel, můžete vyrazit pěšky.

Kolik dní strávit v Pise?

Na prohlídku hlavních atrakcí by mohl být dostatečný jeden den. Pokud chcete prozkoumat město detailněji, můžete zde zůstat i více dní.

Co je nejznámější památkou v Pise?

Nejslavnější památkou je Piazza dei Miracoli se šikmou věží, katedrálou a baptisteriem.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaItáliePisa, Itálie: 37 tipů, co vidět a dělat

O autorovi

Monika Havrdová
Monika Havrdová
Jmenuji se Monika a ještě nějakou dobu se budu nazývat studentkou médií. Jsem nadšená cestovatelka, tanečnice, příznivkyně všech písmenek a slov a celkem nedávno jsem objevila i svou skrytou vášeň pro marketing. Cestuji od knižních dobrodružství thrillerů, přes taneční parket až po mou nejoblíbenější formu, které říkám „narazila jsem na levné letenky”. 😄

Nejnovější články na blogu