...

Šikmá věž v Pise: Informace, zajímavosti + kde koupit vstupné

Co si představíte, když se řekne Itálie? Já asi těstoviny, prohánějící se Italy na vespách a šikmou věž. Každý zřejmě máme povědomí o nejznámější stavbě a symbolu Itálie — tak trochu se naklání. Pojďme se tedy společně podívat na informace a zajímavosti o šikmé věži v Pise, a kde koupit vstupné.

Šikmá věž
Šikmá věž

Šikmá věž v Pise: Základní informace

Šikmá věž (Torre Pendente) stojí na náměstí Piazza dei Miracoli v italském městě Pisa v toskánském regionu. Věž má 56 metrů a byla postavena v románském stylu v roce 1173.

Navrhli ji architekti Bonanno Pisano a Guglielmo a Diotisalvi, aby tak doplnili tamní sestavu církevních budov — Baptisterium svatého Jana Křtitele a Katedrálu Nanebevzetí Panny Marie.

Věž má tvar válce a je postavená z bílého mramoru a kamene. Původní záměr architektů byl postavit nejvyšší zvonici světa.

K šikmé věži se dostanete pěšky z centra Pisy zhruba do 15 minut, cesta je přehledně značená. Nejbližší autobusová zastávka je na ulici Via Bonanno a jmenuje se výstižně Torre.

TIP: Kam na dovolenou v Itálii

Šikmá věž v Pise
Šikmá věž v Pise

Kde koupit vstupné

Šikmá věž je otevřená každý den. V zimě je otevírací doba od 9:00 do 17:30 a v létě od 9:00 až do 19:30. Pokud se chcete podívat dovnitř a vylézt po schodech na vyhlídku věže, jsou k tomu potřeba vstupenky.

Vstupenky si můžete zakoupit ve dvou různých formách, a to jako vstup do katedrály a na věž za 20 eur nebo vstup do všech objektů katedrály včetně věže za 27 euro. Ceny vstupenek jsou pro všechny věkové kategorie stejné. Děti věku pod 8 let na věž bohužel nemohou.

Vstupenky jsou k dostání buďto na oficiálním webu s konkrétním časem rezervace nebo na místě u vstupu na věž. Avšak doporučuji si udělat rezervaci předem na konkrétní čas návštěvy, jelikož lístky na místě už nemusejí být k dispozici.

Pokud se chcete vyhnout frontám, můžete si lístky s možností přeskočení řady pořídit na portálu GetYourGuide.

Proč je šikmá věž šikmá?

Věž se začala naklánět už asi po roce stavby, a to kvůli měkkému jílovitému podloží. A tak se sen o nejvyšší zvonici světa architektům rozplynul před nosem. Následně došlo k několika pokusům těžiště věže vyrovnat, což se na nějakou dobu podařilo, ale po čase se věž začala naklánět znovu, a to na druhou stranu.

Ve 20. století došlo u věže k vychýlení na více než 5 metrů, a tak byla v roce 1990 pro veřejnost uzavřena a začaly intenzivní práce pro záchranu památky.

Zvonice byla upevněná železnými lany, aby nebyla pro návštěvníky nebezpečná a v roce 2001 byla opět otevřená veřejnosti. Sklon se podařilo zmenšit o téměř o 2 metry.

Šikmá věž
Šikmá věž

Jak se dostat do Pisy

Pisa je krásné město v italském Toskánsku, které se mimo slavnou šikmou věž může chlubit i dalšími památkami, bohatou historií a dalšími zajímavostmi. Její návštěvu mohu jedině doporučit.

V Pise se nachází mezinárodní letiště, a tak je nejjednodušším způsobem, jak se do Pisy dostat, letadlo. Do Pisy však můžete přijet i vlakem, autobusem nebo autem z okolních měst jako například z Janova nebo Florencie. Konkrétní jízdní řády najdete na webu Trenitalia.

Stejně tak můžete do Pisy vyrazit autem nebo autobusem rovnou z Čech.

TIP: Navštivte cestou do/z Pisy národní park Cinque Terre.

Pisa v Itálii
Pisa v Itálii

Zajímavosti o šikmé věži

Přečtěte si několik zajímavostí o šikmé věži v Pise:

  • Věž se původně nakláněla na opačnou stranu.
  • Stavitelé se snažili náklon vyrovnat tím, že do země k základům házeli kameny a větve.
  • Věž má 273 hrbolatých a kluzkých schodů.
  • Odborníci jsou optimističtí a myslí si, že věž bude stát ještě dalších stovky let.

Často kladené otázky:

Jak moc je šikmá věž nakloněná?

Věž je nakloněná asi o 3,97 stupně. Naklonění vzniklo kvůli měkké půdě, na které je postavena. Půda nebyla dostatečně pevná a začala se svažovat při stavbě.

Je šikmá věž nebezpečná?

Šikmá věž sama o sobě není nebezpečná, ale její naklonění může představovat určité riziko. Byla přijata opatření k zajištění bezpečnosti návštěvníků a stability stavby. Inženýři pravidelně monitorují stav věže a přijímají opatření ke zvýšení její stability.

Jsou nějaké plány pro zachování šikmé věže?

Inženýři a restaurátoři pravidelně monitorují stav věže a provádějí opatření k zajištění její stability. Plány na zachování zahrnují i omezení návštěvnosti a pečlivou údržbu.

Existují i další nakloněné stavby?

Ano, existují i další šikmé stavby, například Kostel svatého Martina ve městě Landshut v Německu, čínská pagoda Chu-ču nebo kostel sv. Petra z Alkantary v Karviné.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaItálieŠikmá věž v Pise: Informace, zajímavosti + kde koupit vstupné

O autorovi

Monika Havrdová
Monika Havrdová
Jmenuji se Monika a ještě nějakou dobu se budu nazývat studentkou médií. Jsem nadšená cestovatelka, tanečnice, příznivkyně všech písmenek a slov a celkem nedávno jsem objevila i svou skrytou vášeň pro marketing. Cestuji od knižních dobrodružství thrillerů, přes taneční parket až po mou nejoblíbenější formu, které říkám „narazila jsem na levné letenky”. 😄

Nejnovější články na blogu