...

Verona, Itálie: 32 tipů, co vidět a dělat

Už jste navštívili město lásky a milenců, o kterém psal samotný Shakespeare? Řeč je o severoitalské Veroně, která v sobě skrývá jedinečnou architekturu, bohatou historii, krásné výhledy a malebné kanály.

V našem článku se dozvíte 32 tipů, co vidět a dělat ve Veroně, kde se strategicky ubytovat i kdy tam vyrazit.

Verona
Verona

Kdy navštívit Veronu

Veronu můžete navštívit po většinu roku, ale asi nejlepší počasí budete mít od konce května až po začátek října.

Pokud jste milovníky opery a kultury, pak doporučuji návštěvu směřovat na léto, kdy se ve Veronské aréně konají operní představení pod širým nebem. Pokud se chcete vyhnout záplavě turistů, pak Veronu navštivte na jaře nebo v podzimních měsících.

A pokud se vám podaří vaši návštěvu směřovat na první neděli v měsíci, tak vás čeká spousta památek se vstupem za 1 euro jako například:

  • Arena di Verona,
  • Museum Castelvecchio,
  • Maffeiano Stone Engraving Museum,
  • Julliina hrobka,
  • Frescoes Museum,
  • Teatro Romano,
  • Archeologické muzeum,
  • Natural History Museum.

Kde se ubytovat ve Veroně: Tipy na nejlepší hotely

Vždycky je vhodnější se ubytovat přímo v centru Verony, vyplatí se to, protože nebudete muset řešit dopravu do centra a vše si v klidu prochodíte pěšky. Pokud bude volno, doporučujeme tyto hotely:

Ubytování ve Veroně
Ubytování ve Veroně

32 tipů, co vidět a dělat ve Veroně

Verona je krásné město s romantickou atmosférou a nádhernými historickými památkami. Sepsala jsem pro vás 32 tipů, co vidět a dělat ve Veroně.

TIP: Kam na dovolenou v Itálii.

Arena di Verona

Arena di Verona je antický amfiteátr v centru města. Tato historická stavba je jedním z nejvýznamnějších památníků ve Veroně a dříve sloužila jako místo pro různé veřejné akce a představení.

V současné době je Arena di Verona známá především jako místo pro operní představení. Od roku 1913 se zde koná Veronský operní festival, jeden z nejprestižnějších operních festivalů na světě.

Tip: Pokud nechcete čekat fronty na vstupenky, doporučujeme si je koupit online. My na to využíváme už roky portál GetYourGuide.

Piazza Bra

Piazza Bra je náměstí v centru Verony. Náměstí je skvělým místem k procházkám, relaxaci a obdivování krásné architektury. Okolo náměstí najdete butiky, obchody se suvenýry a další zajímavé místní podniky.

Piazza Bra
Piazza Bra

Piazza delle Erbe

Piazza delle Erbe je dalším významným náměstím ve městě. Má bohatou historii, sahající až do římských dob. Okolo náměstí jsou umístěny různé restaurace a kavárny, kde si můžete posedět, ochutnat místní speciality a pozorovat okolní atmosféru.

Piazza delle Erbe
Piazza delle Erbe

Madonna Verona

Na náměstí Piazza delle Erbe najdete kašnu zvanou Madonna Verona, která pochází ze 14. století. Tato kašna je zdobená sochou Panny Marie.

Madonna Verona
Madonna Verona

Casa di Giulietta (Juliin dům)

Casa di Giulietta, známé také jako Juliin dům, je historický dům ve Veroně spojený s postavou Julie z tragédie Romeo a Julie od Williama Shakespeara.

Historie domu sahá zpět do 13. století, ale žádná Julie v něm bohužel nebydlela. Dům byl vybrán jako turistická atrakce s odkazem na Shakespearovu tragédii. Uvnitř domu je malá zahrada, kde se nachází socha Julie. Turisté zde mohou nechávat milostné dopisy a dotknout se prsu sochy pro štěstí.

U téhle památky je většinou nejvíce turistů.

Casa di Giulietta
Casa di Giulietta

Juliin balkón

Nejznámější částí domu Casa di Giulietta je balkón, který je tradičně spojován s Julií. Legenda praví, že tady Julie stála, když jí Romeo vyznával lásku. Na tuhle památku bývá největší fronta.

Juliin balkón
Juliin balkón

Juliina hrobka

Ve Veroně je k vidění také Juliina hrobka, která byla postavená v romantickém stylu a má charakteristický vzhled s oblouky a kamennými detaily. Logicky v ní ale žádná Julie pohřbená není. Ve vnitřním dvoře hrobky najdete sochu Julie.

Casa di Romeo (Romeův dům)

Další památkou spojenou se Shakespearem je Romeův dům, který najdete v historickém centru Verony na adrese Via Arche Scaligere 3. Dům je starší než Casa di Giulietta a má historii sahající až do 13. století. Opět v něm žádný Romeo ale nebydlel.

Torre dei Lamberti

Torre dei Lamberti je věž, která patří k významným historickým památkám Verony. Věž je vysoká přibližně 84 metrů, což z ní činí jednu z nejvyšších věží ve městě.

Na její vrchol můžete vystoupat a užít si panoramatický výhled.

Torre dei Lamberti
Torre dei Lamberti

Piazza dei Signori

Piazza dei Signori, známé také jako Náměstí Pánů najdete v centru města. Na náměstí je hned několik významných památek, včetně sochy Dante Alighieriho, sloupu s lvem a dalších historických budov.

Piazza dei Signori
Piazza dei Signori

Hrobky Scaligerů

V historickém centru dále najdete hrobky významného rodu Scaligerů. Tyto hrobky byly postaveny pro členy rodiny Scaligerů, kteří byli vládci města ve středověku. Hrobky jsou zdobeny symboly, které odkazují na jejich politickou moc, vojenskou sílu a bohatství.

Porta dei Borsari

Porta dei Borsari je historická brána ve staré části Verony. Brána má kořeny v době římské, kdy sloužila jako vstupní brána do města. Porta dei Borsari je postavena z vápence a má dva oblouky pro pěší a jeden pro provoz. Charakteristickými prvky jsou kamenné prvky a reliéfy, které zdobí její strukturu.

Porta dei Borsari
Porta dei Borsari

Arco dei Gavi

Další významnou památkou je oblouk Arco dei Gavi, který byl v minulosti součástí římské brány, která stála u vstupu do města. Později byl oblouk přesunut na současné místo poblíž řeky.

Arco dei Gavi
Arco dei Gavi

Most Scaligero

Přes řeku Adige vede most Ponte Scaligero. Most byl postavený ve 14. století během vlády Scaligerů. Byl součástí obranného systému kolem hradu Castelvecchio.

Ponte Scaligero
Ponte Scaligero

Hrad Castelvecchio

Hrad Castelvecchio se nachází na břehu řeky Adige. Byl postavený ve 14. století, konkrétně mezi lety 1354 a 1376, za vlády vládců Scaligerů. Původním účelem hradu bylo poskytnout obranu města.

Castelvecchio
Castelvecchio

Bazilika San Zeno Maggiore

Bazilika San Zeno Maggiore je jedním z významných kostelů Verony, který je známý svou krásnou architekturou a bohatou historií. Architektura baziliky je vskutku pozoruhodná. Průčelí je zdobeno mnoha sochami a reliéfy, z nichž některé vyprávějí příběhy ze života svatého Zena. Kostel má také krásnou románskou kryptu.

Bazilika San Zeno Maggiore
Bazilika San Zeno Maggiore

Římské divadlo

Římské divadlo se nachází ve starém centru města, nedaleko od dalších významných památek, včetně hradu Castelvecchio a mostu Scaligero.

Toto divadlo bylo postaveno v prvním století našeho letopočtu a sloužilo jako místo pro divadelní představení, hry a další kulturní události. Je jedním z nejlépe zachovaných římských divadel v Itálii.

Castel San Pietro 

Hrad Castel San Pietro se nachází na kopci nad řekou Adige, odkud je nádherný výhled na město. K hradu lze dojít pěší cestou nebo lanovkou.

Castel San Pietro 
Castel San Pietro 

Arena Museum Opera

Pro milovníky opery doporučuji návštěvu muzea Arena Museum Opera. Nachází se v historickém Palazzo Forti a můžete si zde prohlédnout výstavy o slavných operách, které se zde konaly včetně kostýmů a fotografií z vystoupení.

Nicolis Museum

Nicolis Museum ve Veroně je umělecké a technické muzeum, které se specializuje na sbírky starých automobilů, motocyklů, historických hodin a dalších exponátů.

Muzeum pravidelně pořádá dočasné výstavy, které se věnují různým tématům spojeným s uměním, technologií a historií.

Orto Botanico del Monte Baldo 

Navštivte krásnou botanickou zahradu s výhledem na jezero Garda. Zahrada se nachází sice trochu dál od Verony, ale pokud vás zajímají květiny a zajímavé rostliny, pak to za výlet stojí.

Orto Botanico del Monte Baldo 
Orto Botanico del Monte Baldo 

Giardino Giusti

Giardino Giusti je historická zahrada ve Veroně známá svými terasovitými zahradami, ale také architektonickými prvky, jako jsou arkády, fontány a historické sochy.

Giardino Giusti
Giardino Giusti

Veronský dóm 

Veronský dóm, známý také jako Katedrála Nanebevzetí Panny Marie (Cattedrale di Santa Maria Matricolare), je jednou z nejvýznamnějších církevních staveb ve Veroně. Veronský dóm je postaven v románsko-gotickém stylu. Jeho exteriér zdobí mnoho soch a ornamentálních prvků.

Součástí dómu je rovněž impozantní zvonice (Campanile) a Baptistérium. Zvonice nabízí výhled na město a okolní krajinu.

Cattedrale di Santa Maria Matricolare
Cattedrale di Santa Maria Matricolare

Loggia del Consiglio

Loggia del Consiglio je historická budova, kterou najdete na Piazza dei Signori. Má krásnou renesanční architekturu. Je postavena z místního vápence a zdobí ji oblouky, sloupy a další charakteristické prvky tohoto období.

Loggia del Consiglio
Loggia del Consiglio

Palazzo Miniscalchi

Palazzo Miniscalchi je historická budova, nesoucí jméno po rodině Miniscalchi, která byla významnou šlechtickou rodinou ve městě. Dnes je budova používána pro různé kulturní akce, výstavy nebo jako muzeum.

Palazzo Miniscalchi
Palazzo Miniscalchi

Výlety v okolí Verony

Z Verony můžete podniknout hned několik výletů. Velmi blízko je to k jezeru Lago di Garda nebo k poutnímu místu Madonna della Corona. Organizovaných výletů můžete využít na portálu GetYourGuide.

TIP: V Itálii většinou není problém se dostat z bodu A do bodu B, podívejte se na jízdní řády vlaků na Trenitalia.com a naplánujte si výlet klidně hned o několika městech.

Lago di Garda

Navštivte největší jezero v Itálii Lago di Garda. Ke Gardskému jezeru si můžete udělat jednodenní výlet nebo tam strávit dnů i víc. Jezero má nejen nádherné přírodní scenérie, ale nabízí i mnoho možností pro rekreační aktivity a kulturní zážitky.

Lago di Garda
Lago di Garda

Madonna della Corona 

Zhruba 45 km od Verony se nachází poutní místo Madonna della Corona, což je krásný kostel, který je přilepený ke stěně skály ve výšce 774 metrů nad mořem. Nejsnadněji se sem dostanete autem, ale jezdí sem i autobusy.

Madonna della Corona 
Madonna della Corona 

Gardaland 

Gardaland je populární zábavní park, který se nachází na břehu jezera Garda v severní Itálii. Tento park je známý svými atrakcemi, zábavnými představeními a pestrou nabídkou pro všechny věkové kategorie. Pokud máte děti, je to místo, kam určitě musíte vyrazit. Vstupenky si raději kupte předem přes GetYourGuide či jiný portál, ať nemusíte stát fronty.

Benátky

Pokud chcete vidět město plné vodních kanálů, pak navštivte proslulé Benátky. Benátky jsou jedinečným místem s nádhernou architekturou a romantickou atmosférou. Vlakem se do Benátek dostanete z Verony během hodiny a půl.

TIP: Kompletní itinerář pro Benátky najdete ZDE.

Padova

Padova, známá také jako Padua, je historické město v severní Itálii ležící na cestě mezi Veronou a Benátkami. Vlaky mezi Veronou a Padovou jsou pravidelné a cesta trvá obvykle kolem 1 hodiny.

Padova
Padova

Dolomity

Z Verony se lze relativně snadno dostat do Dolomit, které jsou považovány za jedno z nejmalebnějších horských regionů v Itálii. Pokud máte rádi horolezectví nebo jednoduše rádi obdivujete horskou krajinu, tak si nenechte výlet do Dolomit ujít.

TIP: Přečtěte si náš článek, co dělat v Dolomitech.

Často kladené otázky:

Jak se dostanu do Verony?

Verona je snadno dostupná jak letecky, přes letiště Valerio Catullo, tak i vlakem či autobusem. Město leží v severní Itálii a nabízí dobré spojení s ostatními evropskými městy.

Jaké jsou nejznámější památky ve Veroně?

Verona je známá především pro svůj amfiteátr Arena di Verona, Juliin balkón a Juliin hrob. Dalšími zajímavými místy jsou Ponte Scaligero, Piazza delle Erbe a Castelvecchio.

Jak se pohybovat po městě?

Verona má dobře fungující městskou dopravu včetně autobusů a taxíků. Město je však také vhodné pro pěší, protože většina památek je snadno dostupná pěšky.

Co dělat ve Veroně s dětmi?

Vyrazte na výlet do Gardalandu, zábavního parku, kde je spousta atrakcí pro děti všech věkových kategorií. Vstupenky si snadno koupíte přes GetYourGuide.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

ItalyVerona, Itálie: 32 tipů, co vidět a dělat

O autorovi

Monika Havrdová
Monika Havrdová
Jmenuji se Monika a ještě nějakou dobu se budu nazývat studentkou médií. Jsem nadšená cestovatelka, tanečnice, příznivkyně všech písmenek a slov a celkem nedávno jsem objevila i svou skrytou vášeň pro marketing. Cestuji od knižních dobrodružství thrillerů, přes taneční parket až po mou nejoblíbenější formu, které říkám „narazila jsem na levné letenky”. 😄

Nejnovější články na blogu