...

Milán, Itálie: 37 tipů, co vidět a dělat v Miláně

Milándruhé největší město Itálie, hlavní město Lombardie, ale hlavně město obchodu a módy. To vše platí pro nádhernou a živou italskou metropoli, v které sídlí proslulá opera La Scala, dva fotbalové kluby AC Milán a Inter Milán a v neposlední řadě si tu vychutnáte dechberoucí pohled na věhlasnou katedrálu Duomo. V našem článku se dozvíte, co vidět a dělat v Miláně, kde se strategicky ubytovat i kdy tam vyrazit.

Milán – Co vidět a dělat v Miláně
Milán

Milán: Kdy navštívit město módy

Příjemné teploty v Miláně zažijete od března do června. V hlavní letní sezóně Milán samozřejmě také můžete navštívit, ale horka mohou být občas ve městě nesnesitelná.

Zimní měsíce jsou v Miláně chladnější, ale ne tak jako u nás v Česku. 😊 Takže se nebojte si udělat i například vánoční výlet.

Kde se v Miláně ubytovat

Abyste nemuseli tolik přejíždět doporučuji se ubytovat v centru. Avšak, čím blíž centra, tím cena za ubytování roste. Prohlédněte si následující tipy na ubytování v Miláně:

Další tipy najdete v našem článku s 10 nejlepšími hotely v Miláně.

Ubytování v Miláně
Ubytování v Miláně

Jak ušetřit v Miláně až 70 % na vstupném?

Vstupné na památky není v Miláně zrovna nejlevnější, proto doporučujeme si koupit Milan City Pass, díky kterému ušetříte až 70 % na vstupném a zároveň s ním můžete využívat neomezeně městskou dopravu po dobu tří dnů.

Co Milan City Pass nabízí:

 • Ušetříte až 70% na vstupném na atrakce v Miláně,
 • City Pass je plně digitální a máte ho vždy po ruce v mobilu.
 • Můžete využívat neomezeně městské dopravy (autobusy, tramvaje, metro) v zónách Mi1-Mi3 po dobu 3 dnů.
 • Vyhnete se frontám při koupi vstupenek.
 • Zahrnuje vstupy do Duoma, muzeí hradu Sforza, městského akvária a mnoho dalšího.
 • Doprava z letiště Milano Linate a zpět metrem linkou 4 (Linate-San Babila).
 • Další slevy skrze aplikaci YesMilanoPass.
 • Vstup do dalších muzeí včetně Galerie moderního umění (GAM), Archeologického muzea, Muzea Novecento, Přírodovědného muzea a možnost navštívit jedno další muzeum dle výběru.

37 tipů, co vidět a dělat v Miláně

Už máte koupené letenky do Milána a nemůžete se dočkat dalšího dobrodružství? Plánujete, co vidět a dáváte dohromady itinerář? Pak bych vám s tím mohla pomoct. Sepsala jsem pro vás rovnou 37 tipů, co vidět a dělat v Miláně.

Duomo di Milano

Dominanta, kterou si s Milánem každý musí spojit, je majestátní katedrála Duomo. Je to jedna z největších gotických katedrál na světě. Stavba začala ve 14. století a byla dokončena až v 19. století. Dóm je známý svou bohatou gotickou architekturou, sochami, a má impozantních 135 věžiček.

Já osobně na kostely a katedrály tolik nejsem, ale ta milánská je opravdu nádherná a dechberoucí. Myslím si, že každý by ji měl vidět alespoň jednou za život.

Duomo di Milano se nachází v centru města, na náměstí Piazza del Duomo. A co bych určitě všem doporučila, je prohlídka střešní terasy katedrály, odkud je nádherný výhled.

TIP: Pokud nechcete stát frontu na vstupenky, kupte si je online přes GetYourGuide.

Duomo di Milano
Duomo di Milano

Kde koupit vstupné

Katedrála je veřejnosti otevřena každý den od 9 do 19 hodin (poslední vstup v 18:00). Můžete si prohlédnout jak interiéry, tak střechu nebo kombinaci obojího. Pak si ještě můžete vybrat, jestli na střechu pojedete výtahem nebo půjdete po svých.

Vstupenky zakoupíte na oficiálních stránkách, ale pokud chcete přeskočit frontu, zakupte si je na portálu GetYourGuide.

Ceny vstupenek jsou:

 • Prohlídka interiéru katedrály + muzeum Duomo: 8 eur,
 • prohlídka střešní terasy (po schodech): 13 eur,
 • prohlídka střešní terasy (výtahem): 15 eur,
 • interiér + terasa po schodech + Duomo muzeum: 16 eur,
 • interiér + terasa výtahem + Duomo muzeum: 22 eur
Terasy milánské katedrály
Terasy milánské katedrály

Galleria Vittorio Emanuelle II.

Hned vedle katedrály najdete nákupní Galerii Vittorio Emanuelle II. Galerie je nejen nákupním centrem, ale také historickým a kulturním symbolem Milána.

Navrhl ji architekt Giuseppe Mengoni a byla otevřena v roce 1867. Je pojmenována po italském králi Vittorio Emanuele II. Architektura galerie kombinuje prvky renesance, baroka a novorenesance. Skleněná kopule uprostřed galerie je jedním z největších skleněných stropů na světě.

Na podlaze galerie jsou umístěné krásné mozaiky reprezentující čtyři hlavní italská města — Milán, Turín, Florencii a Řím.

Galerie je známá svými luxusními obchody, butiky a kavárnami. Najdete zde značky jako Prada, Gucci, Louis Vuitton a další. Kromě nákupů můžete v Gallerii Vittorio Emanuele II zažít také kulturní zážitky v kavárnách a restauracích. Některé z nich jsou v provozu již několik desetiletí.

Galleria Vittorio Emanuelle II.
Galleria Vittorio Emanuelle II.

La Scala

La Scala, plným názvem Teatro alla Scala, je jedním z nejprestižnějších operních domů na světě. La Scala je známá svým rozmanitým repertoárem, zahrnujícím operu, balet a koncertní produkce.

Před La Scalou se nachází náměstí Piazza della Scala, kde stojí památník Leonardu da Vincimu.

La Scala
La Scala

Castello Sforzesco

Castello Sforzesco je impozantní hrad v centru Milána. Hrad byl původně postaven ve 14. století na příkaz rodu Visconti, ale později byl rozšířen rodem Sforza. Architektura hradu kombinuje prvky gotiky a renesance. Nádvoří hradu je obklopeno věžemi, a jeho impozantní vstupní brána nese erby rodu Sforza.

Uvnitř hradu najdete několik muzeí, které prezentují bohatou historii a umělecké dědictví Milána.

Castello Sforzesco
Castello Sforzesco

Parco Sempione

Přímo za hradem Castello Sforzesco najdete veřejný park Parco Sempione. Má rozlohu přes 38 hektarů a je plný zahrad, alejí a květin. Na konci parku stojí impozantní triumfální oblouk známý jako Arco della Pace (Oblouk míru).

Parco Sempione
Parco Sempione

Arco della Pace

Oblouk Arco della Pace byl postavený na příkaz Napoleona Bonaparte v roce 1807 jako symbol míru po Napoleonových vítězstvích. Architektura oblouku kombinuje prvky klasicismu a neoklasicismu. Je zdoben bohatými reliéfy a sochami, zahrnujícími vojenské výjevy a alegorie míru.

Arco della Pace
Arco della Pace

Santa Maria delle Grazie

Kostel Santa Maria delle Grazie se nachází v centru Milána, nedaleko od hradu Castello Sforzesco. Kostel byl postavený v 15. století v renesančním stylu.

Santa Maria delle Grazie je známá především díky fresce Poslední večeře od Leonarda da Vinciho, která zdobí stěnu refektáře kláštera. Tato freska je považována za jedno z nejvýznamnějších uměleckých děl v historii.

Santa Maria delle Grazie
Santa Maria delle Grazie

Torre Velasca

Věž Torre Velasca najdete také v centru Milána. Byla postavená v 50. letech 20. století a je považována za významné dílo moderní italské architektury. Torre Velasca má charakteristický tvar, který připomíná středověké italské věže.

Původně byla Torre Velasca navržená jako kancelářská budova, ale dnes slouží také jako obytný komplex. Některé části budovy jsou otevřené pro veřejnost.

Torre Velasca
Torre Velasca

Gallerie d’Italia

V centru Milána se nachází umělecká galerie Gallerie d’Italia, která nabízí bohatou sbírku italského umění od 19. století po současnost. Tak pokud holdujete umění, ze svého seznamu ji nevynechejte.

Basilica di Sant’Ambrogio

Bazilika svatého Ambrože je jedním z nejstarších křesťanských kostelů v Miláně. Kostel byl postaven ve 4. století na místě původního křesťanského chrámu. Bazilika kombinuje prvky románské a lombardské architektury. Její fasáda zdobí výrazné sloupy a mozaiky, které jsou typické pro románské kostely v Itálii.

Basilica di Sant'Ambrogio
Basilica di Sant’Ambrogio

Pinacoteca di Brera

Pinacoteca di Brera je umělecká galerie v Miláně, která se nachází v historické čtvrti Brera. Hlavní vchod galerie je na Via Brera.

Pinacoteca di Brera hostí významnou sbírku italského umění od středověku po 20. století. Zahrnuje díla slavných umělců, jako jsou Raphael, Caravaggio, Piero della Francesca a mnoho dalších.

Pinacoteca di Brera
Pinacoteca di Brera

Královský palác (Palazzo Reale)

Další dominantní památkou v centru města je Královský palác, který původně sloužil jako sídlo vládců Milána, zejména rodu Visconti a později rodu Sforza. Dnes je využíván pro kulturní a umělecké akce.

Palazzo Reale
Palazzo Reale

San Siro

Stadion San Siro se nachází v severozápadní části Milána. Leží na stejnojmenném náměstí Piazzale Angelo Moratti a je domovským stadionem dvou slavných fotbalových klubů – AC Milan a FC Internazionale.

San Siro má kapacitu pro více než 75 000 diváků a je jedním z nejznámějších fotbalových stadionů na světě. San Siro však nehostí pouze fotbalové zápasy. Je také místem pro koncerty a další kulturní události.

Bosco Verticale

Bosco Verticale je název pro výškovou budovu s moderními byty. Na téhle stavbě je zajímavé, že je obklopená zelení. Na každém balkoně jsou umístěny rostliny, včetně stromů, keřů a květin.

Za tímto zeleným a ekologickým projektem stojí architekt Stefano Boeri Architetti. Byty v Bosco Verticale patří k prestižním nemovitostem a jsou považovány za architektonický skvost. Projekt obdržel několik ocenění za svou inovativnost a design.

Bosco Verticale
Bosco Verticale

San Maurizio al Monastero Maggiore

Kostel San Maurizio al Monastero Maggiore byl postavený v 16. století a je spojený s benediktinským klášterem. Architektura kostela kombinuje prvky renesance a lombardské gotiky. Kostel je především známý svými nádhernými freskami a malbami.

San Maurizio al Monastero Maggiore
San Maurizio al Monastero Maggiore

Giardini Indro Montanelli

Giardini Indro Montanelli je veřejný park, který se nachází v centru města v blízkosti brány Porta Venezia. Byl založený v 18. století a je pojmenován po italském novináři a politikovi Indru Montanim.

Rotonda della Besana

Rotonda della Besana je náměstíčko, které nabízí návštěvníkům spojení historie, architektury a odpočinku. Budovy na náměstí mají neoklasicistní architekturu. Rotunda sama je tvořena centrální stavbou se sloupovím a je obklopena otevřeným prostranstvím.

Okolo Rotondy della Besana se rozkládají krásné zahrady a parčíky. V areálu se pravidelně konají výstavy, kulturní akce a veřejné události.

Rotonda della Besana
Rotonda della Besana

Piazza Gae Aulenti

Piazza Gae Aulenti je moderní náměstí nacházející se v novější části Milána, v oblasti Porta Nuova. Náměstí je obklopeno vysokými kancelářskými budovami a komerčními komplexy.

Díky své poloze nabízí náměstí Gae Aulenti impozantní výhledy na moderní centrum Milána.

Piazza Gae Aulenti
Piazza Gae Aulenti

Cimitero Monumentale

Cimitero Monumentale, neboli Monumentální hřbitov, se nachází v severozápadní části Milána. Je to jedno z největších hřbitovů v Itálii. Hřbitov byl otevřený v roce 1866 a od té doby slouží jako poslední odpočinek pro mnoho významných osobností z oblasti umění, kultury, politiky a vědy.

Basilica San Lorenzo

Bazilika San Lorenzo se nachází v centru Milána, nedaleko od univerzity a botanické zahrady. Bazilika je známá svou impozantní architekturou, včetně románského průčelí a atraktivního gotického interiéru.

Basilica San Lorenzo
Basilica San Lorenzo

Museo del Novecento

Museo del Novecento se nachází v centru Milána, přímo na náměstí Piazza del Duomo. Kromě stálých sbírek muzeum pořádá pravidelné dočasné výstavy, které zahrnují i díla současných umělců.

Museo del Novecento
Museo del Novecento

Santuario di San Bernardino alle Ossa

Svatyně San Bernardino alle Ossa je známá svou barokní architekturou a výzdobou. Byla postavená na místě původní kaple zasvěcené svatému Bernardinovi ze Sieny ve 13. století.

Santuario di San Bernardino alle Ossa
Santuario di San Bernardino alle Ossa

Piazza Mercanti

Náměstí Piazza Mercanti najdete v historické části Milána. Piazza Mercanti je obklopeno historickými budovami s renesanční architekturou. Mezi hlavní budovy patří Palazzo della Ragione a Loggia degli Osii.

Piazza Mercanti
Piazza Mercanti

Zábavní park Europark Idroscalo Milano

Pokud jste milovníky atrakcí a adrenalinu nebo přemýšlíte, co dělat s dětmi v Miláně, pak navštivte zábavní park Europark Idroscalo Milano. Park disponuje různými atrakcemi včetně horských drah, kolotočů, a dalších adrenalinových aktivit.

Porta Ticinese

Porta Ticinese je historická brána pocházející z 16. století. Nachází se na konci Corso di Porta Ticinese.

Porta Ticinese
Porta Ticinese

Historický kanál Naviglio Grande

Vydejte se na procházku kolem historického kanálu Naviglio Grande. Byl vybudovaný ve 12. století a sloužil původně k zlepšení navigace a dopravy zboží do a z Milána. Kanál protéká jihozápadní částí města a spojuje Dómské náměstí (Piazza del Duomo) s oblastí Navigli.

Okolí kanálu je plné stylových restaurací, kaváren a butiků. Ve většině z restaurací nabízejí all you can eat raut za cenu jednoho drinku (většinou kolem 10-15 euro).

Naviglio Grande
Naviglio Grande

Vinice Leonarda da Vinciho

Při své návštěvě Milána nesmíte také opomenout zákoutí, kterému se říká Vinice Leonarda da Vinciho. V době, kdy tento světoznámý umělec pracoval na svém obraze Poslední večeře, odpočíval právě tady.

Kde nakupovat v městě módy

Co jiného byste měli dělat v městě módy a obchodu než nakupovat! Můžete se vydat do luxusních obchodů v Quadrilatero d’Oro nebo pokud je váš obsah peněženky skromnější, tak jako můj, pak vyražte nakupovat na nejznámější třídu Corso Vittorio Emanuele II.

Nenechte si ujít Týden módy

Milán je jednoznačně spojován s prestižní událostí zvanou Fashion week (Týden módy), během kterého se prezentují nejnovější kolekce od předních italských návrhářů a módních domů.

Obvykle se koná 2x do roka, a to v září nebo v únoru.

Vychutnejte si aperitiv v místních podnicích

V Itálii se přece musíme chovat jako Italové, a tak si k večeru zajděte do nějakého pěkného podniku na tradiční aperitiv.

Aperitiv je v italské kultuře oblíbený zvyk, který zahrnuje lehké nápoje a malé občerstvení, které se podává před hlavním jídlem. Je to společenský okamžik, kdy se lidé scházejí, povídají si a užívají si chvíle před večeří.

Tradiční aperitiv
Tradiční aperitiv

Výlety po okolí

Jakožto hlavní město Lombardie je Milán dopravním uzlem a dostanete se odsud opravdu kamkoliv. Takže pokud jste se města módy už nasytili, vyrazte na nějaký ten výlet po okolí.

Za nejlepší dopravu po Itálii považuji vlaky, veškeré spoje si snadno vyhledáte na Trenitalia.com.

TIP: Organizované výlety si můžete zakoupit na cestovatelském portálu GetYourGuide.

Jezero Como

To nejlepší na Miláně je, že můžete z horkého města za krátkou cestou vlakem utéct ke Comskému jezeru. K jezeru můžete vyrazit na jednodenní výlet nebo u něj můžete strávit i několik dní. Jezero je nádherné a nabízí spousty aktivit a zábavy.

TIP: Pro veškeré informace o jezeru Como si přečtěte náš článek. Najdete v něm opravdu vše, co potřebujete vědět.

Varenna

Pokud máte čas pouze na jednodenní výlet, tak všemi deseti doporučuji městečko Varenna u Comského jezera. Varrena je naprosto nádherná a snadno dostupná vlakem.

Varenna
Varenna

Bergamo

Asi 40 km od Milána narazíte na Bergamo. Bergamo je malebné město s bohatou historií a kulturním dědictvím, které láká všechny své návštěvníky italskou atmosférou.

Bergamo
Bergamo

Verona

Verona je kouzelné město v severní Itálii, známé pro svou historii a romantickou atmosféru. Verona se nachází v regionu Veneto, asi 160 kilometrů na východ od Milána. Do Verony se z Milána dostanete vlakem do 2 hodin.

Benátky

Každý by měl alespoň jednou v životě vidět Benátky. Město je postaveno na více než 100 malých ostrovech, které jsou propojeny mosty a kanály. Když nasednete v Miláně na vlak směr Benátky, budete tam přibližně za 2 až 2,5 hodiny.

TIP: Kompletní průvodce po Benátkách najdete ZDE.

Benátky
Benátky

Cinque Terre

Pět nádherných, malebných vesniček vklíněných do skal najdete v národním parku Cinque Terre. Pokud na to máte čas a prostor, tak se sem rozhodně vydejte. Do Cinque Terre se dostanete vlakem z Milána zhruba za 3 hodiny.

TIP: Přečtěte si o Cinque Terre více v našem článku.

Tipy pro návštěvu Milána

Miláno je naprosto úchvatné a rozhodně stojí za návštěvu. Sepsala jsem pro vás několik tipů:

 • Vezměte si s sebou pohodlnou obuv. Milán je obrovský a pravděpodobně budete hodně chodit. Všude jsou kostky nebo kluzké kamenné chodníky a vaše nohy vám poděkují.
 • Většina památek se nachází v centru města, to v pohodě zvládnete obejít pěšky. Pro vzdálenější místa využijte metra nebo historických žlutých tramvají.
 • Když si přivstanete na důležité turistické body, tak si je pravděpodobně užijete bez davů.
 • Projděte si Milán i za tmy, památky jsou krásně nasvícené.
 • Po městě najdete spousty fontánek se studenou pitnou vodou, tak nemusíte utrácet za balenou. Stačí jen prázdná lahev.
 • Ochutnávejte místní jídla, ale vybírejte si spíše zapadlejší podniky. Tak nejen ušetříte, ale i pravděpodobně narazíte na restaurace, kam chodí místní, nikoliv turisté.
 • Nebojte si koupit levnější vstupné (po schodech) na střešní terasy Duomo, výstup nahoru není vůbec náročný.
Centrum Milána
Centrum Milána

Často kladené otázky:

Kdy je nejlepší čas navštívit Milán?

Milán je příjemný většinu roku, ale nejlepší období je obvykle jaro a podzim, kdy je počasí mírné. V létě může být velké horko, v zimě naopak chladno.

Jak se dostanu z letiště do centra Milána?

Z letiště Malpensa můžete využít expresní vlak nebo autobus. Z letiště Linate a Orio al Serio doporučujeme přepravu autobusem nebo taxíkem.

Jak se pohybovat po městě?

Milán má dobře fungující systém metra, tramvají a autobusů.

Kolik dní bych měl/a věnovat návštěvě Milána?

Pro základní prohlídku města doporučujeme alespoň 2 až 3 dny. To vám poskytne čas na prozkoumání hlavních památek a okolí.

Kdy probíhá Milánský módní týden?

Milánský módní týden se koná dvakrát ročně, obvykle v únoru a září.

Co dělat s dětmi v Miláně?

Zajděte si do zábavního parku Europark Idroscalo Milano.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

ItalyMilán, Itálie: 37 tipů, co vidět a dělat v Miláně

O autorovi

Monika Havrdová
Monika Havrdová
Jmenuji se Monika a ještě nějakou dobu se budu nazývat studentkou médií. Jsem nadšená cestovatelka, tanečnice, příznivkyně všech písmenek a slov a celkem nedávno jsem objevila i svou skrytou vášeň pro marketing. Cestuji od knižních dobrodružství thrillerů, přes taneční parket až po mou nejoblíbenější formu, které říkám „narazila jsem na levné letenky”. 😄

Nejnovější články na blogu