...

Portugalsko Lisabon: 41 skvělých tipů, co vidět

Hlavní město Portugalska, Lisabon, je nejzápadnější hlavní město v Evropě. Je oblíbeným turistickým místem pro své památky, muzea, přírodu, ale i dobré jídlo. Kdy je ale nejlepší období na cestu do Lisabonu? Jaké je tam počasí? A jak se tam co nejvýhodněji dostat? 

Obsah článku

Ubytování Lisabon: Kde se ubytovat

Lisabon není tak veliký, proto je vhodné si vybrat strategicky ubytování v centru. Většinu Lisabonu pak můžete prochodit pěšky. A jaké ubytování v Lisabonu doporučujeme?

Pokud budete rezervovat ubytování s dostatečným předstihem, možná se vám podaří sehnat LR Guest House nebo Memmo Príncipe Real. Pokud sháníte levné ubytování v Lisabonu, můžete zkusit poměrně populární hostel přímo v centru The Gateway – Lisbon Eco Hostel.

Co vidět v Lisabonu

Kdy vyrazit: Počasí v Lisabonu

Lisabon je ideální destinace po celý rok. V létě můžete využít teplých dnů a prozkoumat město pěšky, zatímco v zimě můžete využít méně rušného období a navštívit muzea a historické památky bez davů. Jaro a podzim jsou ideální, pokud si chcete užít příjemné počasí a zároveň se vyhnout hlavní turistické sezóně.

Měsíc

Průměrná teplota

Leden

14 °C

Únor

16 °C

Březen

18 °C

Duben

19 °C

Květen

22 °C

Červen

25 °C

Červenec

28 °C

Srpen

28 °C

Září

27 °C

Říjen

22 °C

Listopad

18 °C

Prosinec

15 °C

Průměrné měsíční teploty v Lisabonu

Jak cestovat do Lisabonu

Autem do Lisabonu

Do Portugalska jezdíme každý rok autem, ale hlavně proto, že s sebou bereme psy a jezdíme na více jak měsíc. Pokud vyrazíte autem, je potřeba počítat s tím, že pojedete nejspíš minimálně 3 dny, Lisabon je z Česka vzdálený 3000 kilometrů. My většinou spíme v Německu, Francii a Španělsku, než dorazíme do Portugalska.

Autem do Portugalska z Prahy

Zamíříte přes Plzeň do Norimberku, Heidelbergu a poté dolů přes Karlsruhe a Bordeaux do Lisabonu. Cesta trvá 26 hodin a najedete 2 703 kilometrů.

Autem do Portugalska z Brna

Nejrychlejší cesta z Brna je po dálnici do Prahy, a poté stejnou cestou do Lisabonu. V autě strávite 28 hodin a najedete necelých 3 000 kilometrů.

Autem do Lisabonu se to tedy příliš nevyplatí, pokud vyloženě netoužíte někde cestou přespat a udělat si malý výlet ještě bokem.

Autobusem do Portugalska

Asi nejhorší způsob, jak se vypravit do Portugalska je autobusem. Do Lisabonu můžete autobusem společnosti Flixbus, ovšem tato cesta se vám nevyplatí už vůbec. Za jednosměrnou jízdenku zaplatíte průměrnou cenu 5 000 Kč a na cestě strávíte 50 hodin. Takových spojů navíc jezdí do Lisabonu minimum.

Vlakem do Portugalska

Ani vlakem to není moc pohodlné, budete muset přestoupit nejméně 3x a budete na cestě víc než den. Jízdenka v jednom směru stojí v průměru 3 500 Kč. Vlak je rozhodně pohodlnější varianta než autobus, navíc se v něm v noci dobře vyspíte, ovšem stále vám cestování zabere déle než jeden den.

Letadlem do Lisabonu

Nejdostupnější a nejrychlejší variantou je jedině letadlo. Z Prahy do Lisabonu létají linky TAP a ČSA každý den a zpáteční letenka vás vyjde na 3 500 Kč – 5 000 Kč. Co je ale nejlepší, na cestě strávíte pouze 3,5 hodiny. Přečtěte si, jak na levné letenky.

Jak se pohybovat po Lisabonu: Jak funguje MHD

Lisabon není tak velké město, abyste ho nemohli prochodit pěšky, pokud ale potřebujete přejet nějaké větší vzdálenosti, MHD v Lisabonu funguje skvěle.

Jízdenky a kde je koupit

V automatech, které se nacházejí ve vestibulech metra, si zakoupíte kartu Viva Viagem. Tu si poté budete dobíjet v automatech nebo v trafikách podle toho, jak moc budete jezdit. Platí zde buď 60minutová nebo 24hodinová jízdenka, a to na všechny druhy MHD.

Pokud ale veřejnou dopravu nebudete chtít využívat, ovšem budete se potřebovat jednorázově přesunout např. tramvají, kartu si kupovat nemusíte. Jednorázové jízdenky seženete přímo u řidiče nebo v automatech.

Tramvaje

Pro Lisabon jsou typické všudypřítomné žluté tramvaje. Dostanete se s nimi téměř kamkoli a jezdí od 5:30 do 23:00. Pod číslem 28 se navíc ukrývá stará historická tramvaj, která vás zaveze na ta nekrásnější místa.

Autobusy

Úplně kamkoli se v Lisabonu dostanete také autobusem. Jsou to právě autobusy, které zajišťují rovněž noční dopravu městem. Jízdenku na autobus si musíte zakoupit ve vestibulu metra, jednorázovou jízdenku koupíte u řidiče za 2 EUR. Nástupy i výstupy jsou vždy pouze na znamení, takže nezapomeňte na řidiče zamávat, pokud si chcete do vozu nastoupit, jinak vám nezastaví.

Metro v Lisabonu

Metro má celkem 4 linky, které spojují centrum s letištěm nebo s nádražím. Začíná jezdit až od 6:30 a končí v 1:00 a celý den jezdí každých 5 minut.

Mapa lisabonského metra
Mapa lisabonského metra

Lanové dráhy

Speciálním druhem dopravy je v Lisabonu lanovka. Lisabon je kopcovitým městem, takže se v něm můžete projet až šesti lanovkama. Tyto lanovky jezdí po kolejích, nachází se zejména v centru města a platí na ně běžné jízdenky, které jste si zakoupili na ostatní MHD.

Lisabon na 3 dny: 39 míst, která navštívit

Lisabon je město s bohatou historií, která sahá až do doby před Římany, a jeho ulice jsou plné příběhů. Ať už jste historický nadšenec nebo jen cestovatel hledající nezapomenutelné zážitky, Lisabon je určitě stojí za návštěvu. Mějte na paměti, že jednou, co vkročíte na jeho historické dlažby, může se stát, že se do něj zamilujete tak, jako jsme my.

💡 TIP: Pořiďte si naší mapu všech míst do telefonu a celý výlet budete mít na dosah ruky.

Lisabon dovolená: Nejlepší historické památky Lisabonu

Lisabon zažil v roce 1755 jednu z nejničivějších katastrof v jeho historii. Na Den Všech svatých, 1. listopadu, město zasáhlo silné zemětřesení, které dosáhlo síly 8,5-9,0 na Richterově stupnici. Následná tsunami a vypuknutí požárů způsobily další devastaci.

Tato událost, známá jako Velké lisabonské zemětřesení, zničila většinu města a způsobila smrt tisíců lidí. Postižená oblast se táhla až 200 km do vnitrozemí, kde byla zaznamenána silná seizmická aktivita.

Po zemětřesení byl Lisabon přestavěn pod vedením markýze de Pombal, který navrhl novou osmoučnou strukturu města. Tato událost znamenala zásadní zlom v dějinách Lisabonu a ovlivnila jeho další vývoj a architekturu. Pojďme se podívat, co dnes můžete v Lisabonu vidět z historických památek:

1) Belémská věž

Belémská věž je ukázkou portugalské pozdní gotiky, neboli manuelského stylu. Pochází z 16. století a stojí v městské čtvrti Belém. Dnes je tento symbol Lisabonu zapsán na seznam památek UNESCO.

Věž tvořila součást obranného systému v místě, kde řeka Tejo ústí do moře. Obranný systém byl v této době pro obyvatele Portugalska velmi důležitý, jelikož země patřila k jednomu z hlavních námořních velmocí světa.

I z toho důvodu se tato památka stala hlavním symbolem města. Věž je také bohatě zdobená nejen věžičkami a cimbuřími, ale také sochami a reliéfy. Prohlédnout si zde tak můžete např. podobiznu prvního nosorožce dovezeného do Evropy.

Věž je vysoká 30 metrů, má celkem 4 patra a z její terasy si užijete úchvatné výhledy na okolí. Otevírací dobu a ceny najdete zde.

Lisabon: Belém věž

2) Klášter Jeronymitů

Další z lisabonských památek UNESCO nesmí chybět na vašem seznamu navštívených míst, je to jedna z nejkrásnějších architektur celého Portugalska. Budova ve stylu manuelské gotiky je bohatě zdobena ornamentálními prvky a její stavba trvala přibližně 100 let (1501 – 1605).

Jakmile si prohlédnete venkovní fasádu a zahrady kolem, nezapomeňte navštívit také interiér kláštera. Klášter je také místem posledního odpočinku některých slavných osobností Portugalska, mezi nimi např. krále Manuela I. s manželkou.

Otevírací dobu a vstupenky najdete zde.

3) Hrad Sao Jorge

Castelo de Sao Jorge původně sloužil jako obranná Maurská citadela, a také pevnost Svatého Jiří. Až ve 12. století se z ní po rekonstrukci stalo sídlo králů. Hrad stojí na kopci a majestátně se rozpíná nad městem.

Pokud se vám do kopce nechce pěšky, pak můžete využít autobus nebo tramvaj. V zimě je hrad otevřen pouze do 18:00, ale v hlavní sezóně jej můžete navštívit 9:00 – 21:00. Za vstup zaplatíte 8.50 EUR.

Lisabon: Hrad Sao Jorge

4) Královský palác Queluz

Královský palác se nachází 15 kilometrů od Lisabonu, nadchne vás svou architekturou i zahradami. Na místě stál původně lovecký zámeček, ten byl v 18. století zrekonstruován na letohrádek, později se stal královským palácem.

Nějakou dobu sloužil také jako vězení královny Marie I. Portugalské v době, kdy u ní propuklo šílenství. Palác můžete navštívit od středy do pondělí 9:00 – 17:00, jeho komnaty stojí za to vidětů

5) Národní panteon

Kostel svaté Engrácie byl vyhlášen Národním panteonem a jeho stavba trvala od 17. až po 20. století. V minulosti kostel sloužil také pro vojenské účely, dnes jsou zde památníky národních hrdinů. Interiér je tvořen barevným mramorem, ale ani exteriér není o nic méně zajímavý.

Bílá fasáda je zakončena velkou kupolí, do které vás zaveze výtah, abyste si užili krásný výhled. Otevřeno je od úterý do neděle 10:00 – 17:00. Vstupenka stojí 3 EUR, ale v neděle a o svátcích je vstup zdarma.

6) Convento do Carmo

Původně karmelitánský klášter je dnes pouze ruinami na lisabonském náměstí Largo do Carmo, které zde zůstaly zachovány jako připomínka ničivého zemětřesení roku 1755, během něhož na místě zahynulo mnoho věřících. Dnes zde stojí archeologické muzeum.

Convento do Carmo, Lisabon

7) Památník objevitelů – Padrão dos Descobrimentos

Tvar památníku objevitelů má připomínat příď lodi a vznikl jako památka na období, kdy bylo Portugalsko významným centrem mořeplavců a objevitelů a postaven byl na výročí smrti Jindřicha Mořeplavce. Je zdoben sochami, po stranách portugalským znakem a nad vstupem je reliéf meče královského rodu z Avisu.

Směrem k řece stojí socha samotného Jindřicha Mořeplavce spolu se sochami dalších 33 významných osobností. Z vrcholu památníku si můžete užít výhled na řeku, uvnitř se nachází expozice o historii Lisabonu.

Zajímavá je také mozaika na zemi před památníkem, která znázorňuje mapu světa spolu s vyznačenými cestami portugalských mořeplavců. Od října do února je otevřeno 10:00 – 18:00, od března do září je otevírací doba prodloužena do 19:00.

Památník objevitelů – Padrão dos Descobrimentos, Lisabon

Zajímavé čtvrtě v centru Lisabonu

Pokud se rádi procházíte romantickými uličkami, nebo chcete vědět, kam na párty život či kde se shází bohémové, níže najdete nejznámější a nejpopulárnější čtvrtě v Lisabonu.

8) Historická čtvrť Alfama

Alafama je městská čtvrť a jedna z nejstarších oblastí Lisabonu. Je známá svými strmými úzkými klikatými uličkami, díky kterým se vám nahoře naskytne hned několik úžasných výhledů na město.

Najdete zde spoustu malých obchůdků s tradičními uměleckými předměty, odpočinout si můžete v jedné z mnoha kaváren a k hradu Sao Jorge vás zaveze historická tramvaj 28.

Alfama Lisabon

9) Bohémská čtvrť Bairro Alto

Bohémská oblast známá levnými restauracemi a nádhernou architekturou, ale také převážně svým nočním „párty“ životem. Bairro Alto je srdcem lisabonského nočního života, navštívit zde ale také můžete např. kostel sv. Rocha nebo jednu z několika krásných vyhlídek.

10) Elegantní čtvrť Chiado

Tato bohémská čtvrť je zároveň označována za nejelegantnější čtvrť Lisabonu. Po požáru roku 1988 musela být znovu zbudována. Je zároveň velmi tradiční, plná muzeí, divadel a kaváren, ale i luxusních obchodů. Protože se nachází téměř v centru Lisabonu, je vhodná také jako místo k ubytování.

11) Centrum Lisabonu: Rossio Square

Oficiální název je Náměstí krále Pedra IV., nachází se přímo v centru města a po dlouhá staletí bylo hlavním náměstím. Dříve se zde konaly oslavy i popravy, býčí zápasy i povstání, dnes je stále oblíbeným místem setkávání. Je zde několik kaváren z 18. století nebo Sloup Pedra IV.

12) Commerce Square

Nejdůležitějším náměstím Lisabonu je hlavní náměstí Praça do Comércio. Nachází se na místě, kde dříve stál původní královský palác, jenž byl zničen během velkého zemětřesní v roce 1755. Náměstí hrálo rozhodující roli během námořního obchodu. Z otevřeného jižního konce náměstí si můžete užít výhled na řeku.

13) Umělecké a industriální centrum LX Faktory

Toto umělecké industriální centrum je „továrnou na zážitky“. Dříve zde stála průmyslová továrna, dnes zde najdete stovky obchodů, kaváren, galerií i ateliérů. Pořádají se zde různé kulturní události, které se týkají módy, umění, reklamy i hudby, díky tomu je to jedno z nejnavštěvovanějších míst Lisabonu.

V noci si zde užijete koncerty, v neděli bleší trhy. Je to místo, kam byste určitě měli alespoň na chvíli zavítat a užít si divokou atmosféru. LX Faktory najdete v oblasti Alcantara

14) Time out market

Místo, kde najdete 28 restaurací, 8 barů, 12 obchodů, hudební podnik a několik nej: nejlepší steak, nejlepší hamburger, nejlepší sushi a nejlepší živé koncerty. Také zde sídli prodejci čerstvých potravin a květin.

Pořádají se zde různé události, a to i soukromé, nebo kurzy vaření. Pokud se chcete výborně najíst a odnést si kulinářský zážitek, navštivte Time Out Market. Otevřeno je každý den 10:00 – 0:00.

Time Out Market, LIsabon

Nejkrásnější parky a zahrady v Lisabonu

Až budete mít dost historických památek, muzeí a nákupů, můžete si jít odpočinou do jednoho z místních parků či zahrad.

15) Edward VII Park

Park Edwarda VII. nese svůj název podle krále Spojeného království Edwarda VII., který přijel do Portugalska roku 1903 posílit vzájemné vztahy. V zahradě se nachází Pavilon Carlose Lopese, skleníková zahrada Estufa Fria, největší portugalská vlajka na světě, a každý rok se zde pořádá knižní veletrh.

16) Lesní park Monsanto

Jak již název napovídá, tento park je chráněným lesem a zároveň největší zelenou plochou ve městě. V rámci lesa byl založen ekologický park, který slouží zejména k zajímavé edukaci návštěvníků ohledně klimatu, geologie, flóře i fauně. V parku sídlí největší portugalská ekologická organizace zabývající se ochranou životního prostředí.

17) Gulbenkian Park

Park vznikl jako součást kulturního centra Lisabonu, navštívit zde můžete Gulbenkianovo muzeum nebo Centrum moderního umění José de Azeredo Perdigao. Jsou zde také krásná jezírka, spousta květin i ptáků, sochy a amfiteátr. Park je uzpůsoben především pro krásné procházky.

18) Jardim da Estrela

Park plný vodopádů, skleníků se zajímavými rostlinami a upravenou zahradou s mnoha stromy. Zvláště rodiny s dětmi ocení místní dětské hřiště.

19) Parque das Nações

Park na břehu řeky Tagus je ideální na aktivní odpočinek. Najdete zde nejen přírodu, ale také pouliční umění, moderní budovy a velké oceanárium.

Odpočinout si můžete také v restauracích a v obchodním centru Vasco da Gama. Park je vhodný i pro děti nejen díky již zmíněnému ocanáriu, ale také díky muzeu  Pavilhão do Conhecimento, kde se konají výstavy také pro děti.

Lisabon průvodce: Kam na východ a západ slunce

Pokud chcete odněkud pozorovat západ slunce, určitě vyrazte na jednu z mnoha vyhlídek, které najdete v Lisabonu.

20) Miradouro de Santa Luzia

Jedna z nejoblíbenějších vyhlídek v Lisabonu je Miradouro de Santa Luzia. Tato romantický vyhlídka je zastřešena pergolou a nabízí zde krásné výhledy na celou Alfamu spolu s řekou. Otevřeno je zde každý den 10:00 – 0:00. Kromě samotné vyhlídkové terasy si můžete odpočinout v místní kavárně.

21) Miradouro Santa Catarina

Tato vyhlídka je oblíbená zejména u místní mládeže, užijete si zde nejen nádherné západy slunce, ale i víkendové koncerty. Budete odsud mít výhled na most 25. dubna.

odpočinek u Miradouro Santa Catarina v Lisabonu

23) Miradouro da Graça

Výhled na řeku i celé město, to je Miradouro da Graça. Není to nejnavštěvovanější místo, takže si odsud můžete nerušeně vychutnat západ slunce a občerstvit se v místním stánku. Kromě toho je to také umělecké místo plné street artu.

Vyhlídky v Lisabonu - Miradouro da Graca

24) Výtah Santa Justa

Výtah se nachází v centru města na ulici Santa Justa a vyveze vás na náměstí Carmo na kopci. Výtah je v neogotickém stylu, vyhotoven celý ze železa. Je vysoký 45 metrů a má celkem dvě kabiny s kapacitou 24 osob. Do posledního patra můžete vystoupat po schodišti a nahoře se vám naskytne výhled na hrad, náměstí Rossio nebo na čtvrť Baixa.

Výtah Santa Justa v Lisabonu

Co ochutnat v Lisabonu: Tradiční portugalské jídlo a pití

Také rádi ochutnáváte místní dobroty? Kdo byl v Portugalsku a nejedl pastel de nata jako by nebyl (Lukáš jich během našeho každoročního výletu do Algarve spořádá tak 20 za týden). Existují ale i další dobroty, které můžete v Lisabonu ochutnat (a nikdy jinde na ně možná ani nenarazíte)

25) Pastel de Belém

Pastel de Belém je tradiční portugalský koláč z vaječného krému, tvoří jej „skořápka“ z pečiva plněná krémem z mléka, vajec, cukru, citronu a skořice. První recept na tuto pochoutku se objevil již v roce 1837, kdy jej vytvořili mniši z kláštera Jerónimos. V roce 2009 byly koláče zařazeny The Guardian na seznam padesáti nejlepších jídel na světě. Údajně nejlepší mají v Pastelarii San Antonio a v Manteigaria.

Pastel de Belém - ochutnejte v Portugalsku

26) Bifana

Dalším tradičním jídlem je vepřový steak ochucen česnekem, feferonkovou pastou, citronem a dalším kořením, následně vložen mezi portugalské housky „papo secos“. Vše je přelito restovanou cibulkou a sladkou paprikou.  Tento tradiční sendvič je přezdívám bifana. Jako vegetariáni vám nedokážeme říct, zda je to dobré.

27) Caldo Verde

Velmi oblíbená místní polévka je Caldo Verde, kapustová polévka s bramborami. Jelikož se jedná o místní specialitu, určitě byste polévku měli ochutnat i v případě, že kapustě vyloženě neholdujete. Možná vás mile překvapí (a pokud ne, budete mít o čem vyprávět).

Caldo Verde - kapustová polévka s bramborami, typický pokrm pro Lisabon

28) Ginjinha

Když necháte v alkoholu vylouhovat bobule ginja, neboli višně, přidáte cukr, hřebíček nebo skořici, vznikne vám Ginjinha, portugalský višňový likér. Je zde tak oblíbený, že v Lisabonu najdete hned několik barů zaměřených speciálně na tento nápoj. Často vám jej naservírují v malém čokoládovém pohárku, který po vypití obsahu můžete sníst.

Ginjinha, portugalský višňový likér, servírovaný v malém čokoládovém pohárku, který můžete sníst.

29) Vinho Verde

Zelené víno pochází ze severu Portugalska z historické provincie Minho, dnes Vinho Verde. Vína jsou suchá nebo polosuchá a mají poměrně nízký obsah alkoholu. Pokud jste jednou navštívili Lisabon, nezapomeňte ochutnat také tradiční zelené víno.

Nejlepší muzea a galerie v Lisabonu

Ano, rádi chodíme do muzeí, to už jste si asi všimli. I v Lisabonu máme pár favoritů.

30) Muzeum Fado

Muzeum je umístěno přímo v srdci Lisabonu a má hned několik funkcí – pořádají se zde stálé i dočasné výstavy, je zde posluchárna, dokumentační centrum i Muzejní škola.

Stálá expozice je věnována jedinečnému hudebnímu stylu Fado, který je neodmyslitelně spjat s portugalskou kulturou. Fado je tradiční portugalská hudba, která se vyznačuje smutnými melodiemi a texty plnými nostalgie, touhy a lásky.

31) National Museum of Azulejos

Pokud milujete místní barevné dlaždice, tohle muzeum vás asi zaujme. Sbírka v muzeu Azulejo je věnována tradičním portugalským keramickým dlaždicím, kterým se říká azulejo. P

rohlédnout si zde můžete dekorativní keramické kachle pocházející již z 15. století, ale také porcelán, keramiku a fajáns z 19. a 20. století. Muzeum najdete v klášteře Madre de Deus. Otevřeno je od úterý do neděle 10:00 – 13:00 a následně 14:00 – 18:00.

National Museum of Azulejos

32) Museu Nacional de Arte Antiga

Ve sbírce galerie najdete portugalské a evropské umění od středověku po 19. století. Jsou zde všechny druhy výtvarného umění. Kromě portugalských mistrů si zde můžete prohlédnout díla jako Zázrak sv. Eusebia z Cremony od Raffaela, Pokušení sv. Antonína H. od Bosche, nebo třeba vázu z dynastie Ming. Otevřeno od úterý do neděle 10:00 – 18:00.

33) MAAT

Muzeum umění, architektury a technologií sídlí na řece Tagus a je jedním z nejnavštěvovanějších muzeí v Portugalsku. Projekt je určen pro všechny věkové kategorie, užijete si zde vzdělávací multidisciplinární program o umění, architektuře i technologiích. Otevřeno je od středy do pondělí 10:00 – 19:00.

34) MUDE

V budově bývalé lisabonské banky na ulici Rua Augusta se nachází muzeum módy. Budovu nemůžete přehlédnout, její fasáda je zdobená módními kousky, ovšem samotná výstava stojí za návštěvu. Po prohlídce si navíc můžete odpočinout v kavárně se společenským prostorem.

35) Berardo Collection Museum

Čisté bílé dlouhé zdi s exponáty moderního umění, to je muzeum Berardo Collection, aneb Muzeum současného umění. Výstava byla slavnostně uvedena v roce 2007 a obsahuje díla ze sbírky José Berarda.

Díla jsou rozmístěna v chronologickém pořadí a najdete zde kousky abstraktního expresionismu, akční malby, Body Art, digitálního i experimentálního umění, ale také fotografii, pop art a spoust dalšího. Mezi významná díla patří např. Vedoucí od Jacksona Pollocka, Hlava ženy Pabla Picassa, Bílý afrodiziakální telefon Salvadora Dalího nebo díla Andyho Warhola.

Lisabon ve dvou: Tipy na romantické výlety

Pokud vyrážíte do Lisabonu v létě nebo pozdním jaru a chcete zkusit nějaký romantický výlet, můžete si zarezervovat přes GetYourGuide plavbu na jachtě nebo lodi.

Kam na výlet z Lisabonu?

Pokud jste v Lisabonu na víc jak dva dny, možná budete chtít vyrazit i na nějaká zajímavý výlet do okolí. Pojďme se podívat na to nejlepší, co v okolí Lisabonu vidět a zažít.

36) Sintra

Portugalské město v distriktu Lisabon, leží 20 km od Lisabonu. První zdroje o tomto městě pochází již z 11. století. Sintra byla letním sídlem královské rodiny, dnes se zde nachází spousta paláců, hradů, zahrad a parků a přezdívá se jí „pohádkové město“. Je na seznamu světových dědictví UNESCO. Pokud chcete, můžete jet na výlet z Lisabonu přímo přes GetYourGuide.

37) Cascais 

Pobřežní město 30 km od Lisabonu je jedna z nejbohatších obcí v Portugalsku. Užijete si zde památky, útesy i pláže. Za navštívení stojí palác Seixas, starý maják nebo citadela.

38) Cabo da Roca

Tento mys je krásný svou přírodou. Je to nejzápadnější výběžek nejen Portugalska, ale celé Evropy. Je zde maják a nádherný výhled na moře a útesy. Mys je od Lisabonu vzdálen 40 km.

Cabo da Roca je nejzápadnější výběžek Portugalska a celé Evropy.

39) Obidos

Městečko Obidos leží od Lisabonu už o něco dál, budete si muset zajet 80 km, abyste jej navštívili. Je to opevněné historické město s velkým hradem jako jeho dominantou. Hrad pochází z 12. století. Městečkem vedou úzké dlážděné uličky.

40) Fatima

Významné město v Portugalsku leží od Lisabonu celých 123 kilometrů. Podle legendy se zde třem malým pastýřům zjevila Panna Marie, od té doby je Fatima katolickým poustním místem a láká především věřící.

Na prostranství Cova da Iria stojí kaple, kde se každý den setkává množství poutníků. Zbudována zde byla také velká bazilika Panny Marie Růžencové, kde jsou pochovány ony tři děti, později prohlášeny za svaté. 

41) Na největší vlny do Nazaré

Vlny vysoké jako mrakodrapy? Přesně takové můžete vidět v Nazaré. Tato malá rybářská obec patří k nejpopulárnějším místům v Portugalsku. Mnohametrové vlny lákají cestovatele a surfaře ze všech koutů světa. Říká se, že Nazaré je Everestem na moři – pokořit ho chce každý zkušený surfař. Formují se zde totiž největší surfařské vlny na světě.

Záleží ale, kdy vyrazíte, obecně „Big Waves“ velké vlny se zde formují od října do března a ani v tomto období nemáte zaručené, že je uvidíte. Doporučujeme před výletem mrknout na stránky Nazare Waves, abyste zjistili, zda tam vlny jsou.

Jak se dostat do Nazaré z Lisabonu

Dostanete se tam zhruba za hodinu a půl autem, ale pokud si nechcete pronajímat auto, můžete jet například FlixBusem. Cena stojí od 179 do cca 349 Kč dle doby, kdy jedete.

Co dalšího vidět v Portugalsku?

Z Lisabonu se dá letět na portugalský ostrov Madeira, který patří k nejkrásnějším evropským ostrovům. Lisabon je také skvělým výchozím bodem pro prozkoumání jihu Portugalska – Algarve, které nabízí nejkrásnější pláže v Evropě. Můžete se také vydat severněji do úžasného městečka Porto.

Mapa s body zájmu v Lisabonu do telefonu

Uložte si mapu těch nejzajímavějších míst v Lisabonu přímo do telefonu. Po zakoupení obdržíte odkaz na neveřejnou Google Mapu, kterou si můžete kdykoliv na telefonu otevřít, nebo rovnou vytisknout. Na mapě jsou přehledně vyznačeny všechny doporučené:

  • Památky (7x)
  • Doporučené ubytování (3x)
  • Muzea a galerie (6x)
  • Zajímavé čtvrti (7x)
  • Parky a zahrady (5x)
  • Tipy na východ a západ slunce (4x)
  • Výlety mimo Lisabon (6x)

FAQ – Nejčastější otázky

Lze dojet z Lisabonu trajektem na Madeiru?

Neexistuje žádné přímé spojení Lisabon – Madeira trajektem. Je nutné tedy letět.

Co dělat v Lisabonu s dětmi?

Projeďte se tramvají Eléctrico 28 a lanovkou Telecabine Lisboa, navštivte největší akvárium v Evropě, Oceanário De Lisboa, a vydejte se do Lisboa Story Centre.

Související články

Zde se nacházíte

CestováníPortugalsko Lisabon: 41 skvělých tipů, co vidět

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu