...

Itinerář: 7denní roadtrip po Algarve, jižním Portugalsku

Pokud uvažujete, že vyrazíte do Portugalska na dovolenou, musím vás na něco upozornit: Je to ráj na zemi a nebudete chtít domu.☺️ My sem jezdíme už od roku 2020 každý rok a zamilovali jsme si Algarve tak moc, že si zde chceme koupit domeček.

Připravili jsme si pro vás itinerář na 7denní roadtrip, který vás proveze po těch nejúžasnějších místech z jihu Portugalska. Uvidíte bělostné pláže, útesy, hrady ale i tradiční keramiku. Přidala jsem doporučení na výlety, ubytování, restaurace i kavárny. Věříme, že si Portugalsko zamilujete stejně jako my.

💡 TIP: Stáhněte si kompletní mapu roadtripu, včetně všech doporučených míst, rovnou do telefonu.

roadtrip portugalsko 1

Kdy vyrazit do Portugalska

Hlavní turistická sezóna je od července do poloviny září. Pokud se chcete při návštěvě koupat, v tomto období je voda nejteplejší. Také platí, že voda je teplejší na východě Algarve a čím víc jedete na západ, tím je voda studenější. Východně od Taviry může mít voda v létě až 26 stupňů, zatímco na západě u Sagres bude mít voda pod 20 stupňů. 

Pokud jste otužilí nebo chcete hlavně poznat Algarve a o koupání vám tolik nejde, můžete vyrazit téměř kdykoliv během roku. I během ledna a února tu svítí sluníčko a je tu rozhodně příjemněji než v Česku. My tu běžně trávíme celý únor a většinu dní se teploty pohybují mezi 17-20 stupni. Naprosto ideální je pak květen, červen nebo říjen a listopad, kdy je krásné počasí a v Algarve je méně turistů.

Jak se dostat do Algarve

Algarve je vzdálené od Prahy 3000 km, proto málokdo jede autem. Ano, my to děláme a jedeme většinou minimálně tři dny. Nejlepší je doletět do Faro či Lisabonu. Přečtěte si, jak na levné letenky. 

Kde si půjčit auto

S Lukášem máme dlouhodobě dobrou zkušenost s RentalCars, které využíváme všude po světě. Auto si lze půjčit přímo na letišti v Lisabonu nebo ve Faro.

Roadtrip po Algarve: Žena se psem v autě

Kde se ubytovat

Algarve není tak rozsáhlé, abyste nemohli být ubytovaní celou dobu na jednom místě. V takovém případě doporučuji volit ubytování v Carvoeiro, Portimao nebo v Albufeiře. 

Ubytování v Carvoeiro

Jedno z nejlépe hodnocených ubytování je určitě Quinta Nova Vale Del Rey, kde mají krásný bazén i výborné snídaně. Hotel je v blízkosti jedné z nejnádhernějších pláží v Algarve – Praia da Marinha. 

Ubytování v Albufeiře

Pokud máte rádi netradiční ubytování, můžete vyzkoušet ubytování přímo v houseboatu: The Homeboat Company Albufeira.

Ubytování v Portimao

V Portimao se můžete ubytovat přímo u pláže v apartmánu Cozy beach front apartment. Pokud vám nevadí, že budete trochu dále, doporučuji nádhernou vilu s bazénem Villa Moments – Guest House.

Na jak dlouho vyrazit do Portugalska?

Pokud jedete v létě, jela bych na 10-14 dní s tím, že bych naši poznávací trasu kombinovala s dny na pláži. Těm, co jedou mimo sezónu nebo se nechtějí koupat, ale jen poznávat, tak bohatě na Algarve stačí 7 dní. To nejkrásnější určitě lze vidět i za 5 dní, ale bude to náročnější nebo budete muset něco vynechat.

Dovolená v Portugalsku: Nejlepší trasa a nejkrásnější místa

Trasu jsem naplánovala tak, abyste ji mohli jet jednoduše z Fara či Lisabonu s minimální ztrátou času, ale můžete námi doporučená místa navštěvovat v rámci jednodenních výletů a bydlet na jednom místě. To bych doporučovala, pokud chcete zkombinovat válecí a poznávací dovolenou. 

Den 1. Sagres a okolí

Vyrazte hned ráno na jednu z nejdivočejších pláží západního pobřeží Algarve – pláž Bordeira. Obrovské vlny, surfaři a nádherné duny, to vše najdete na této dechberoucí pláži.

Odsud vyrazte na Pondal da Carrapateira, cestou potkáte řadu vyhlídek, u kterých se můžete a nemusíte zastavovat. Uvidíte, kolik budete mít času. ☺️Na Pondal da Carrapateira jsou krásné výhledy na útesy, ačkoliv to láká k procházce, den bude dlouhý, nedoporučuji proto vyrážet příliš daleko. 

Poslední zastávkou před obědem bude pro vás pravděpodobně jedna z nejkrásnějších pláží Portugalska – Praia do Amado. Opět se jedná o pláž, která je velmi populární mezi surfaři. 

Roadtrip po Algarve: Vyhlídka zeshora na pláž Bordeira v Algarve v jižním Portugalsku

Na oběd vyrazte do Sagres, a to buď do Arte Bianca (italská) nebo bistra Three Little Birds, pokud milujete indickou, můžeme doporučit Holi Diwali, i když je to trošku pajzl, vaří tam moc dobře. 😅

V Sagres je populárním turistickým cílem pevnost Sagres Fortress (je to asi davové šílenství), vnitřek za návštěvu nestojí, osobně bych se na pevnost podívala maximálně zvenku a dovnitř nechodila. Lepší vyhlídku máte od Cabo de Sao Vicente, nebo spíš vlastně odkudkoliv a zadarmo.☺️ Po obědě si můžete odpočinout na pláži Praia da Mareta či vyrazit na trochu divočejší a méně navštěvovanou pláž Praia do Telheiro. 

Pokud máte rádi keramiku, navštivte Cerámica Paraiso. Na západ slunce vyrazte ke Cabo de Sao Vicente. Tento mys je nejzazším jihozápadním výběžkem evropského kontinentu a hlavně jsou tu krásné západy slunce.

Kde se ubytovat v Sagres a okolí: 

Ubytujte se u Praia da Luz, například v Casa Rosa Montes nebo Vila Luz.

Den 2. Lagos 

Vypravte se na krásnou pláž s promenádou Praia da Luz, kde si můžete dát skvělou snídani či brunch v Endless Summer Beach Bar & Pizza a zajít pak na luxusní oběd do Boaty’s Tapas Cafe. Projděte se po krátké promenádě nebo si zajděte zaplavat. Užívejte plnými doušky jižanský vzduch a bělostný písek Algarve.

Odsud už zamíříme na jeden z nejkrásnějších výhledů na Ponta da Piedade, kde si dejte dostatek času, abyste si mohli vyhlídku pořádně prochodit a nafotit.

Jižní Portugalsko: Ponta da Piedade,
Ponta da Piadade

Z Ponta da Piadade vyrazíme směrem na Lagos a navštívíme cestou další dvě překrásné pláže, a to Praia do Camilo, kterou určitě znáte z fotek a Praia de Dona Ana. 

Pokud jste v Portugalsku během teplých jarních dnů nebo v létě, doporučujeme vyrazit na kayaky či loďky, které vyjíždí z Lagose. To si zarezervujte včas předem (především v letní sezóně), níže vám hodím tipy na nějaké výlet, které lze snadno booknout přes GetYourGuide.

Odpoledne věnujte alespoň hodinku procházce po městě Lagos, které je sice malé, ale staré město stojí za návštěvu. Ti z vás, co milují výběrovou kávu, tak mohou navštívit Black and White Coffee Shop či pobočku The Studio – Coffee Roasters.

Na západ slunce vyrazte do Portimao na Praia da Rocha (pozor, je jich pod tímto názvem v Portugalsku více).

Kde se ubytovat v Portimao:

V Portimao se ubytujte buďto u pláže v apartmánu Cozy beach front apartment nebo trochu dále od pláže v nádherné vile s bazénem Villa Moments – Guest House.

Den 3. Carvoeiro

Vyrazte do centra Carvoeira, kde je pláž Praia de Carvoeiro. Pokud máte chuť na výběrovou kávu, hned u pláže je restaurace Levels, kde dělají nejlepší cappuccino ve městě (neříkám, že je to nejlepší cappucinno na světě, ale v Carvoeiru lepší neseženete😅). V Levels mají i výborné brunche, na oběd ale zamiřte do Earth Café nebo Chef’s Kitchen. Pokud máte chuť na indickou, skvělé jsou snad všechny (ano, byli jsme ve všech).

Roadtrip Algarve: Pláž v Portugalsku Praia do Vale Centeanes
Pláž Praia do Vale Centeanes je ideální na západ slunce

Z Carvoeira se také vyráží na Grutas – jeskyně. Svůj výlet si můžete zarezervovat předem přes GetYourGuide nebo přímo v Carvoeiru. Doporučuji ale rezervovat raději předem, při hezkém počasí měli často plno i v únoru, takže v létě to může být problém. 

Podle toho, kdy pojedete na výlet, tak si prohlédněte Carvoeiro a okolí. Hned nad pláží v Carvoeiro vystoupejte po schodech a dojděte až na promenádu Caminho do Algar Seco, odkud jsou dechberoucí výhledy a můžete dojít až k Algar Seco. 

Kolem Carvoeira je opravdu velké množství nádherných míst a uvidíte, co všechno i s výletem zvládnete. Doporučuji hned několik pláží, a to Praia do Vale Covo, Praia do Vale Centeanes a Praia do Carvalho, kam můžete dojít procházkou po útesech z Miraduoro do Vale Suspenso.

Na západ slunce můžete vyrazit na pláž Marinha nebo pokud máte chuť na skleničku vína, tak jděte do restaurace přímo na pláži Praia do Vale Centeanes. 


Kde se ubytovat v Carvoeiru:

Ubytujte se v Quinta Nova Vale Del Rey, kde mají krásný bazén a skvělé snídaně. Hotel je v blízkosti jedné z nejnádhernějších pláží v Algarve – Praia da Marinha. 

Den 4. Carvoeiro

V Carvoeiru doporučuji zůstat dva dny, protože možná ne vše stihnete za jeden den. Ráno vyrazte prozkoumat pořádně pláž Praia da Marinha, kde můžete chodit nahoře podél útesů, ale ráno doporučuji první zajít na pláž, která se rychle plní. 

Západ slunce nad pláží Praia da Marinha

Pokud jste nestihli procházku od majáku z Miraduoro do Vale Suspenso na Praia do Carvalho, tak máte příležitost. Můžete také tento den využít na kayakování nebo na odpočinek. 

Ubytovaní zůstáváme v Carvoeiru. 

Den 5. Silves a Monchique

Opustíme na jeden den pláže (pokud si na ni nezajdete hned ráno ☺️) a vyrazíme do místních hor, tedy spíše kopců, nepředstavujte si žádné Dolomity. Konkrétně pojedete do malého městečka Monchique, které leží uprostřed nádherné nedotčené přírody plné zeleně mezi dvěma nejvyššími vrcholky Algarve.

V Monchique najdete kostel Igreja Matriz, Igreja de Sao Sebastiao a malou uměleckou galerii Santo António. Pro výhledy vyrazte na vrcholek Fóia, který leží v 922 m a je to nejvyšší místo Serra de Monchique. Můžete tam jít pěšky nebo dojet autem.

Cesto z Monchique se můžete stavit pro lokální vína ve vinici Queinta do do Francês Winery. Další zastávkou je město Silves, jehož mohutnou dominantou je obrovský hrad ze čtvrtého století. Určitě stojí za návštěvu. 

Pár sedící před katedrálou v Silves

V Silves je také řada výborných restaurací, kde si můžete dát oběd nebo večeři, naše oblíbená je Café Inglés, kde často hraje i živá hudba. V Silves najdete i krásnou katedrálu a archeologické muzeum. Kousek od městečka je vinice Queinta do Frances Vineyard

Kde se ubytovat v Silves:

Doporučujeme se ubytovat přímo v centru Silves – například v Mosaiko 5 Suites – nebo zůstat ubytovaní na stejném místě jako předešlé dny v Carvoeiru. 

Den 6. Keramické dílny a Albufeira

Návštěva Algarve by nebyla úplná bez keramických dílen. Navštivte minimálně tradiční Porches Pottery, kde uvidíte, jak se vyrábí typická portugalská keramika a můžete si tam dát v létě i kávu. 

Pokud bychom měli vybrat další dílničku, kterou nesmíte minout, byla by to Olaria Pequena, kde keramiku vyrábí otec s dcerou a my od nich doma máme už několik kousků a pravidelně zde necháme spoustu peněz. 😁Pozor, tato keramika není tradiční.

Keramická dílna Porches v jižním Portugalsku

Nejlevnější keramiku pak najdete nejspíš v Casa Grade – Artesanatos. 

Až nakoupíte, vše si vyfotíte a nabažíte se keramiky, vrátíme se k průzkumu pláží. Můžete navštívit například hned Praia de Armacao de Pera nebo Praia Grande de Pera a spojit to s pozorováním ptáků u Lagos dos Salgados.

Velmi populární pláž (a není se čemu divit) je Praia da Coelha a Praia da Rocha Rota. Pokud budete chtít, můžete vyrazít i na pláž přímo do Albufeira (Praia do Tunel) a podívat se do tamějšího přístavu (Marina de Albufeira). 

V Albufeiře mají také malý „The Strip“ jako v Las Vegas  (Na Stripu v Las Vegas se nachází řada největších hotelů, kasin a zábavních resortů na světě, což z něj dělá jednu z nejznámějších nejikoničtějších turistických destinací) tedy bulvár, kde najdete neonové nápisy, spoustu hotelů a restaurací. No, do Las Vegas to má daleko, ale je to tu známé, tak to zmíníme… 😅

Kousek od Albufeiry najdete také vinici britského zpěváke Cliffa Richarda, kterou najdete hned za obchoďákem Algarve Shopping. Z Albufeiry se vyráží také na pozorování delfínů.

Kde se ubytovat

Vyzkoušjete ubytování přímo v houseboatu: The Homeboat Company Albufeira nebo můžete opět zůstat v Carvoeiru. 

Den 7.  Loule, Tavira a Faro

Poslední den věnujte prozkoumávání městeček, které turisti často opomíjejí. Začneme krásnou a romantickou Tavirou, ta si jako jedna z mála stále zachovává neturistický ráz. Najdete zde zbytky hradu s krásnou zahradou a kostel s obrovskými hodinami. Kostelů je tady údajně několik desítek. Nejvíce vás nejspíš uhranou roztomilé portugalské uličky plné typické portugalské architektury s azulejos (kachličkami). 

Dalším městem k návštěvě je Faro, které je slavné pro svou nádhernou katedrálou Sé, ta je na náměstí, kde při našich návštěvách vždy voněly pomerančovníky, které ho lemují. Faro má příjemné celé historické centrum a u přístavu v parku bývají částo trhy, kde si můžete koupit nějaký suvenýr. 

Faro

Loule je příjemné město, které je populární hlavně v období masopustu. Bývají tu jedny z největších slavností. Je populární také svými trhy, kde můžete sehnat bylinky, sýry, chili papričky, ale i marzipánové dorty nebo med. Mívají tu i trhy s rybami a květinami. Městečku dominuje hrad, který byl zrekonstruovaný v 19. století.

Tip: Můžete si přečíst také průvodce po Faru v angličtině: Faro guide.

Kde se ubytovat poslední den:

Pokud odlétáte z Lisabonu, ubytovala bych se opět v Carvoeiru nebo bych přejela rovnou do Lisabonu, záleží, v kolik letíte. Těm z vás, co letí z Faro, doporučuji ubytování přímo ve Faru, a to v Lemon Tree Stay nebo ve stylovém hostelu Casa da Madalena Backpackers Hostel.

Mapa s body zájmu v Algarve do telefonu

Uložte si mapu těch nejzajímavějších míst v portugalské oblasti Algarve přímo do telefonu. Po zakoupení obdržíte odkaz na neveřejnou Google Mapu, kterou si můžete kdykoliv na telefonu otevřít, nebo rovnou vytisknout. Na mapě jsou přehledně vyznačeny všechny doporučené:

  • Města (9x)
  • Vyhlídky a zajímavá místa (13x)
  • Doporučená ubytování (6x)
  • Pláže (16x)
  • Restaurace a kavárny (11x)
  • Obchody a keramické dílny (4x)
Algarve Portugalsko roadtrip mapa
Mapa roadtripu po Algarve ke stažení

Co vidět v Algarve za 5 dní?

Pokud máte méně času, určitě bych se podívala do Sagres, Lagose a Carvoeira a okolí. Pokud by byl čas, určitě bych vyrazila do Silves a keramických dílen.

Co vidět v Algarve za 3 dny?

Tři dny v Algarve jsou poměrně málo, a tak bych se zaměřila pouze na Sagres, Lagos a Carvoeiro. 

Související články

3 COMMENTS

  1. Konečně po dlouhé době čtu nějaký zajímavý tip na lokalitu o které jsem zatím ještě neslyšel. Více takových inspirací na cestování

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníEvropaItinerář: 7denní roadtrip po Algarve, jižním Portugalsku

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu