...

25 nejlepších tipů, co vidět v Silves v Portugalsku

Silves nás při našich cestách do Portugalska okouzlilo natolik, že jsme v něm zůstali celý jeden měsíc. Je to krásné portugalské středověké městečko, jehož hlavní dominantou je maurský hrad z 12. století.

Jak jsme zjistili při našem pobytu, je to také kočičí město, prakticky na každém rohu můžete vidět odpočívat tyhle čtyřnohé chlupáče. Pokud se chystáte do Algarve, v tomto článku se dozvíte, co vidět a dělat v Silves, kde si dát celkem dobrou kávu a kam na jídlo.

Kde se ubytovat: Nejlepší hotely v Silves

Jedním z nejlepších míst k pobytu je Mosaiko 5 Suites, tyto apartmány najdete v centru poblíž hlavních památek. Pokoje jsou velmi prostorné a ve sdílené kuchyňce je i kávovar, což je ideální pro ty, kteří také potřebují svou dávku kofeinu po ránu. Snídaně jsou úžasné, zejména omelety!

Historické centrum Silves
Historické centrum Silves

Historie Silves: Co byste měli vědět

Silves, historické město v Portugalsku, bylo kdysi starobylým hlavním městem regionu Algarve. Během maurské éry, která trvala od 9. do 12. století, sloužilo město jako hlavní pevnost a důležité obchodní centrum.

Ve městě byly objeveny pozůstatky z doby železné, spolu se studnou, guvernérským palácem a Cisternou Grande, velkým vodním rezervoárem z 13. století, který sloužil celému městu. Tento rezervoár, vysoký deset metrů a podepřený šesti sloupy, prý straší duch maurské panny. 😁

Kromě maurské éry má město historii sahající až do římských dob. Středověk byl pro Silves obzvláště významným obdobím, což dokazuje stavba Castelo de Silves. Tento hrad, situovaný na nejvyšším bodě města, je považován za nejlepší příklad arabské vojenské architektury v Portugalsku.

Co dělat v Silves v Portugalsku? Projděte si historické centrum
Co dělat v Silves v Portugalsku? Projděte si historické centrum

Památky a atrakce v Silves: Co tu vidět a dělat

Pokud sem jedete poprvé a nemáte příliš času, úplně stačí si městečko projít a nasát jeho středověkou atmosféru. Tady máte to nejdůležitější, co byste v Silves neměli minout.

Hrad Silves

Hrad Silves je dominantou celého města a nebudu vám lhát, právě ten nás sem tahal každou návštěvu Algarve, až jsme si říkali, že se sem musíme přesunout na další dobu. Nakonec jsme zůstali měsíc a každý den chodili kolem tohoto úžasného hraduz dob, kdy zde žili Maurové. Hrad má krásnou červenohnědou barvu a z něj je nádherný výhled na celé město a okolní kopce.

Hrad v Silves v Algarve z ptačí perspektivy
Hrad v Silves v Algarve z ptačí perspektivy

Katedrála Silves (Sé)

Místní katedrála je velkolepá a nemůžete ji minout, když půjdete na hrad, je totiž hned vedle. Byla také postavena v roce 1189 na místě staré mešity. Můžete se jít podívat dovnitř, bývá otevřeno od 9:00 do 17:30. Mimo sezónu to může být jinak.

Katedrála v Silves
Katedrála v Silves

Dveře kostela Igreja da Misericórdia de Silves

Tento kostel je hned naproti katedrále a má velmi zajímavé dveře z 16. století ve stylu manuelském, v interiéru je ohromující oltář ze 17. století.

Co vidět v Silves, dveře kostela
Co vidět v Silves? Určitě historické centrum

Ermida da Nossa Senhora dos Mártires

Ermida da Nossa Senhora dos Mártires blyla postavena v roce 1189 králem Sancho I. jako místo posledního odpočinku pro statečné vojáky, kteří přišli o život při dobývání města. Původní budova už zde k vidění není, dnes tu najdete půvabnou směs gotických, barokních a manýristických architektonických stylů. .

Archeologické muzeum – Museu Municipal de Arqueologia

Pokud máte rádi historii, zajděte si do archeologického muzea v Silves. Najdete tu artefakty z různých dob – od římské éry, přes islámskou okupaci až po křesťanskou reconquistu.

Zajímavostí je, že muzeum je postaveno kolem studny z 12. století, objevené už v 18. století.

Muzeum v Silves
Muzeum v Silves

V muzeu se také dozvíte zajímavosti o historii města, zejména o době pod muslimskou nadvládou, a o tom, jak řeka Arade pomohla městu vzkvétat v obchodu.

Mají otevřeno od 10 do 18 hodin a vstupné stojí pouze 2,10 EUR za vstup, navíc si můžete koupit kombinovanou vstupenku do zámku a muzea za 3,90 EUR.

Most Ponte Romana

Místní most není žádná kráska 😁, o tom tedy žádná, ale musíme ho zmínit, protože byl důležitým historickým místem pro obyvatele Silves. Byl postaven údajně už za doby Římanů, nejspíš proto se mu říká Ponte Romana – Římský most. Pod mostem protéká řeka Rio Arade.

Most Ponta Romana v Silves
Most Ponta Romana v Silves

Staré město Silves

Jak už jsem zmínila na začátku, prakticky vám na prohlídku stačí, když se budete procházet romantickými klikatými uličkami.

Kříž Cruz de Portugal

Nenechte si ujít Cruz de Portugal, významný náboženský monument, který ztělesňuje křesťanskou historii Silvesu. Vytesaný z bílého vápence a zdobený složitými řezbami, jeho přesný původ zůstává neznámý, s odhady datování od konce 14. do konce 15. století. Obecně se věří, že byla darována Silvesu králem Manuelem I. v roce 1499.

Tento kříž, vysoký 3 metry a zobrazující Krista ukřižovaného a dojemnou Pannu Marii, je úchvatným příkladem stylu plaménkového gotického slohu. Jeho název, “Cruz de Portugal,” a původ vápence naznačují, že pochází mimo Algarve, možná z Lisabonu.

Během let se kříž pohyboval po městě, až se v roce 1957 se dostal na své současné místo, kde je obklopen klidnou zahradou.

Co vidět v Silves? Zastavte se u kříže
Kříž Cruz de Portugal

Věž Torreão da Porta da Cidade

Nezapomeňte si udělat čas na návštěvu Torreão da Porta da Cidade, když budete v Silves! Tato obranná věž, známá také jako Městská brána, je skvělým historickým kouskem s nádhernou směsí gotické a barokní architektury.

Torreão da Porta da Cidade je obranná věž, známá také jako Městská brána
Torreão da Porta da Cidade je obranná věž, známá také jako Městská brána

Odpočiňte si v kavárně na náměstí Praça da Município

Náměstí Praça da Município je ideálním místem pro odpočinek a občerstvení během prohlídky města. Je tu i jedna z našich oblíbených kaváren, kde si můžete dát něco k snědku.

Sem jsme chodili každý den na kafe, když jsme bydleli v Silves
Sem jsme chodili každý den na kafe, když jsme bydleli v Silves

Park Al Mouhatamid Ibn Abbad

Park Al Mouhatamid Ibn Abbad je vzdává hold arabskému vůdci z 11. století, známému pro svou pozoruhodnou arabskou poezii. Můžete si tu na chvilku sednout a odpočinout, nás bavilo si detailně prohlížet místní sochy, působí lehce komicky.

Tržiště Mercado Municipal

Pokud se ocitnete v Silves, určitě navštivte Mercado Municipal, zvláště pokud máte chuť na čerstvé ovoce a zeleninu nebo si chcete koupit nějaký pěkný suvenýr.

Tržnice v Silves v Portugalsku
Tržnice v Silves v Portugalsku

Nenechte si ujít příležitost ochutnat místní vína a šťávu ze šťavnatých pomerančů. Na střeše trhu je i restaurace, mimo sezónu je ale zavřená.

Keramická a hrnčířská dílna

Pokud máte slabost pro unikátní, ručně malované keramické výrobky, určitě navštivte kouzelný obchod Al-Tannur Ceramic Art Shop poblíž katedrály. Všichni tvrdí, jak je pár, který to vlastní milý, na nás byla paní Teresa pěkně nepříjemná jen kvůli tomu, že jsme si to tam chtěli vyfotit. Je ale určitě pěkný zážitek se podívat, jak keramiku maluje.

Al Tannur keramika v Algarve
Al Tannur keramika v Algarve

Nákup korku

Pokud jedete do Portugalska, korkové výrobky vás neminou, jsou všude. Korek má v historii Silvesu zvláštní místo jako klíčový export, který významně přispěl k ekonomice města. I když se řeka Arade začala zanášet, což ovlivnilo prosperitu města, korek zůstal cennou komoditou. Později hrál korek a sušené ovoce důležitou roli v hospodářském oživení Silvesu.

Korek je v Portugalsku všude
Korek je v Portugalsku všude

Dnes můžete prozkoumat místní obchody po celém městě, které nabízejí úžasnou škálu korkových výrobků. Nezapomeňte se podívat do obchodu na Rua de Abril, kde najdete kvalitní produkty za rozumné ceny.

Výletní plavby

Výlet na lodi po řece Arade je nutností při návštěvě Silves, vzhledem k významné roli, kterou řeka hrála v historii města.

Historická plavba po řece Arade nabízí jedinečný zážitek se solárně poháněnou lodí – kde jinde můžete jet na lodi poháněné sluncem?

Pokud si ji chcete rezervovat, nejjednodušší způsob je využít GetYourGuide.

Nejlepší výlety kolem Silves

Jelikož Algarve známe docela dobře – vzhledem k tomu, že zde trávíme jeden až dva měsíčně ročně – dáme vám pár tipů, kam vyrazit ze Silves na výlet.

Navštivte Portimao – hlavně pláže

Jen 20 minut jízdy od Silves leží Portimao, kde najdete naši nejoblíbenější pláž na večerní procházky – Praia da Rocha. Podél promenády je i řada restaurací, my většinou chodili na indickou, ale to vám nebudeme nutit.

Jedna z nejkrásnějších pláží v Algarve - Praia Rocha v Portimao
Jedna z nejkrásnějších pláží v Algarve – Praia Rocha v Portimao

Zoomarine Algarve

Zoomarine Algarve najdete v Guia, kousek od Silves. Je to mořský zábavní park s delfíny, akvárii a různými vodními atrakcemi, je to ideální zábava s dětmi, nezapomeňte si koupit předem vstupenku, hlavně v sezóně. Můžete využít jako vždy portál GetYourGuide, funguje po celé Evropě a je spolehlivý.

Praia da Marinha

Tuhle pláž nejspíš znáte z fotek. Praia da Marinha, jen 30 minut jízdy od Silves, je jednou z nejkrásnějších pláží na světě. V sezóně tam bude nejspíš příšerně lidí, tak vyrazte na východ slunce.

Nejkrásnější pláž v Portugalsku - Praia da Marinha
Nejkrásnější pláž v Portugalsku – Praia da Marinha

Praia de Benagil

Každý, kdo vyrazí do Algarve, tak musí alespoň jednou na výlet do jeskyní Praia de Benagil. My jsme byli už několikrát, stačí si rezervovat výlet přes GetYourGuide a můžete vyrazit buď jen na jeskyně nebo i na pozorování delfínů.

Albufeira

Albufeira nepatří úplně k našim nejoblíbenějším destinacím na pláže, ale nevím proč, je tam oblíbená pláž Falésia, která je ideální pro rodiny s dětmi. Do Albufeiry většinou jezdíme hlavně na jídlo. Je cca 30 minut od Silves.

Lagos

Lagos je po Carvoeiro naším druhým nejoblíbenějším městečkem v Algarve, kromě toho, že je tam naše oblíbená pizzerie, tak je tam krásné malé historické centrum a hlavně jsou kolem jedny z nejkrásnějších pláží, určitě vyrazte i na vyhlídku Ponta da Piedade.

Ponta da Piadade
Ponta da Piadade

Přírodní park Ria Formosa

Přírodní park Ria Formosa je zhruba hodinu jízdy od Silves, najdete tam laguny, písečné ostrůvky a hlavně tam můžete pozorovat ptáky – hlavním lákadlem jsou plameňáci. Přes GetYourGuide můžete vyrazit na výlet v katamaránu. Což považuji asi za nejlepší způsob, jak prozkoumat tento přírodní park.

Loulé

Tohle město jsme dost přehlíželi a podívali jsme se do něj až při naší čtvrté nebo páté návštěvě Algarve. Přitom je naprosto kouzelné. Malinké, ale kouzelné.

Město Loulé je vzdálené asi 45 minut jízdy od Silves, najdete tam krásný hrad, super tržiště a příjemné podniky. Je to výlet na půl dne.

Nejkrásnější města v Algarve? Určitě Loulé
Loulé je nádherné historické městečko v Algarve

Faro

Úplný opak Loulé, do Fara zas jezdíme při každé návštěvě Algarve. Faro je hlavní město regionu Algarve a leží asi hodinu od Silves.

Můžete zde prozkoumat dobře zachovalé Staré Město, navštívit úchvatnou katedrálu nebo procházet se podél malebného přístavu.

Faro
Faro

Monchique

Všichni nám doporučovali výlet na Monchique, tak vám ho sem také napíšu, podle mě to ale zas takový smysl nemá.

Je to horské město v Serra de Monchique, najdete tam krásné stezky, dokonce i termální lázně a je odsud výhled na Algarve. My se ale raději procházíme podél útesů…pokud budete v Algarve hodně dlouho, tak se tam zajeďte podívat, jinak je v tomto regionu Portugalska mnohem více krásných míst.

Monchique - stojí za návštěvu?
Monchique – stojí za návštěvu?

Nejlepší restaurace a kavárny v Silves

V Silves najdete super restaurace, ale s kavárnami je to trochu horší, pokud jste jako my a chcete trochu hipster kafe.

Nejpopulárnější restaurace je Café Ingles, existuje od roku 1983 a každý pátek a sobotu tu mají živá hudební vystoupení, jídlo bych řekla, že je ve městě i lepší, ale za tu atmosféru to za to stojí.

Pokud si chcete zdejší hudbu užít, je důležité zarezervovat si místo s předstihem.

Parsley & Thyme
Parsley & Thyme

Jednou z nejlepších restaurací pro vegany je Parsley & Thyme, která kromě vynikajícího veganského jídla má i super obsluhu. Jen pozor, kávu zde raději nevyzkoušejte. Je fakt odporná.

Mezi nejlepší kavárny v Silves patří Café DaRosa, kde si můžete dát jejich speciální cappuccino. Pro ty, kteří chtějí ochutnat nejlepší zmrzlinu v Algarve, doporučujeme navštívit Castelo dos Sabores.

Nejlepší zmrzlina v Algarve
Nejlepší zmrzlina v Algarve

Navštívit místní tržiště je také nezapomenutelným zážitkem. Mercado Municipal de Silves byste si určitě neměli nechat ujít, stejně tak mořské plody, které zde můžete ochutnat.

Sezónní akce a festivaly

Jelikož trávíme v Portugalsku dost času, tak jsme prozkoumali i nějaké festivaly, které za to stojí.

Mezinárodní jazzový festival Algarve

V období letních měsíců Silves ožívá díky řadě hudebních festivalů a koncertů, které přitahují místní i mezinárodní talenty. Město pořádá známý Mezinárodní jazzový festival Algarve, na kterém vystupují proslulí jazzoví hudebníci z celého světa.

Kromě hudby se můžete těšit na živá vystoupení na ulicích, výstavy umění a stánky s různorodým výběrem kulinářských lahůdek.

Středověký jarmark Silves

Pokud se ocitnete v Silves v srpnu, čeká vás kouzelný Středověký jarmark Silves. Zahrady Al-Muthamid se mění v rušné centrum historického veselí, které nelze minout.

Každý večer městem prochází živý průvod, který prochází ulicemi a končí přímo před katedrálo. Nemůžete je prakticky minout, když budete ve městě. Zas tak velké město to není.

Festival pomerančů Algarve

Jo, v Portugalsku je i festival pomerančů (mají i festival buráků, haha), pokud máte rádi bizáry a jídlo, tak ho můžete navštívit.

Vygooglete si před cestou „Festa da Laranja“, každý rok je na jaře, v březnu či dubnu. Třeba se trefíte s vaším pobytem do termínu.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaPortugalsko25 nejlepších tipů, co vidět v Silves v Portugalsku

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu