...

Dovolená Portugalsko: 22 tipů, co dělat v Portu

Zamilovat se do Porta není složité. Dechberoucí výhledy, romantické uličky plné nádherných kachličkových staveb a portské. Můžu vám zaručit, že jestli si tady dáte tři dny nebo i celý týden, nejspíš tohoto portugalského přístavního města stejně nebudete mít dost. Jak ale využít váš čas v Portu na maximum? V tomto článku jsem pro vás sepsala seznam toho nejlepšího co dělat v Portu, co tu vidět, ochutnat a kam si zajít na dobrou kávu i něco k snědku.  

Jak se dostat do Porta

Pokud se vám nechce tři dny jet autem jako nám, nejjednodušší způsob, jak se dostat do Porta, je letecky. Jak na levné letenky si můžete přečíst v našem článku 15 tipů jak na levné letenky.

Obecně doporučujeme hledat letenky přes Skyscanner.

Jak se dostat do centra Porta z letiště Francisco Sá Carnerio

 • Z letiště Francisco Sá Carnerio se dostanete do centra snadno, a to fialovou linkou E místního metra. Cena se odvíjí podle toho, kam přesně jedete, ale do centra je běžná cena kolem dvou eur a jízda trvá cca 40 minut. Metro je v provozu od 6:00 do cca 1:00 v noci. Pokud vás zajímají konkrétní časy, podívejte se na web Metro do Porto.
 • Pro jízdu metrem a městskými autobusy je potřeba zakoupit kartičku Andante, která stojí za 0,60 € a vždy si na ni nabíjíte jednotlivé zóny. My jsme centrum ale prochodili pohodlně pěšky. Pro jízdu na pláž a vzdálenější body zájmu si můžete koupit single ticket, nebo celodenní jízdenku.

Pozor, Andante neplatí na lanovkách a pro jízdu historickou tramvají – tam si musíte koupit jednotlivé jízdenky. Jízdenka historickou tramvají stojí 3,5 eura jeden směr. Dvoudenní jízdenka pak vyjde na 10 eur. 

Kde se ubytovat v Portu

Pokud často cestujete a využíváte slevy a výhody hotelů skupiny Accor, v Portu najdete hned několik ubytování.

 • V centru pak najdete Ibis Porto Centro. V těchto hotelech jsme vždy měli vynikající snídani a ubytovali nás s pejskem. Snídaně je pro nás většinou klíčová, když vyrážíme na kratší výlety, abychom se ráno nezdržovali hledáním jídla. 
 • Vy, co jste v Portu na delší dobu, chcete si vařit sami nebo vyzkoušet ráno jednu z námi doporučovaných kaváren (níže v článku), podívejte se na apartmány Vitoria’s Terrace Apartments, keré jsou v centru, stejně jako Cozy Studio Apartment.
 • Ti, co hledají levné ubytování v Portu hostelového typu, velmi stylový je The Passenger Hostel, nachází se v ikonické železniční stanici S. Bento, která je na seznamu UNESCO.

Počasí v Portu: Kdy do Portugalska vyrazit?

Porto je díky své lokalitě u pobřeží příjemné po celý rok. V létě tady nebývají extrémní vedra (i když teď, jak se planeta otepluje, se to dost mění) a v zimě zas neočekávejte teploty pod nulou.

Počasí v Portu podle měsíců

Přes zimu ovšem vydatně prší (říjen – leden), nejideálnější čas k návštěvě je jaro, léto a kraj podzimu (květen – září). My jsme Porto navštívili v polovině února a měli jsme krásných 17 stupňů a polojasno.

TIP: Z Porta se dá jít i legendární Camino do Santiaga de Compostely. Skvělým místem, kde začít, je blog Camino pro radost.

22 tipů, co vidět a zažít v Portu

Úvod je za námi a pojďme se společně podívat, co byste v Portu rozhodně neměli minout. Následuje mapa všech níže zmíněných míst.

1) Livraria Lello

Ať už milujete Harryho Pottera, jste knihomolové, nebo zkrátka nadšenci z nádherných interiérů, nejspíš nedokážete odolat tomuto magickému knihkupectví. 

Abyste se sem dostali, musíte si koupit vstupenku. Doporučujeme, abyste si ji zakoupili předem online. Na místě se kupuje v obchodě za rohem vpravo od knihkupectví. Vstup stojí pět eur a vstupenku můžete použít jako slevu na nákup knihy. 

Co dělat v Portu. Livrario Lello v Portugalsku
Livrario Lello, knihovna Harryho Pottera

Když jsme si načítali o Portu, řada zahraničních cestovatelů radila, ať se knihkupectví vyhneme. Je pravda, že tam je hodně lidí. Přes den tam určitě nechoďte, šli jsme kolem asi 10x a pokaždé byla fronta přes 50 lidí.

Pokud toužíte knihkupectví vidět, vyrazte sem půl hodiny před otevírací dobou (otevírá se v 9:30). My jsme sem dorazili v 9:07 a byli jsme čtvrtý. Stihli jsme si knihkupectví prohlédnout mezi prvními a užít si to na maximum.

V knihkupectví najdete například první vydání Olivera Twista, v druhém poschodí na knihách najdete hlavičky různých filosofů, umělců a spisovatelů a můžete si koupit speciální vydání klasických děl, které vydává přímo Livraria Lello. 

Knihkupectví Livrario Lello

Když Rowlingová žila v Portu, chodila sem údajně velmi často a knihkupectví Livraria Lello se stalo její velkou inspirací. Dnes je v knihkupectví jedna místnost věnovaná právě Harrymu Potterovi.  

 • Otevírací doba: 9:30 – 19:00
 • Vstupné: 5 EUR (jedná se o voucher, který si můžete odečíst z knihy)

2) Kostel Igreja do Carmo

Barokní kostel Igreja do Carmo vás nejspíš zaujme už po cestě do Livraria Lello svou nádhernou kachličkovou fasádou. Při pozorném pozorování zjistíte, že se nejedná o jeden kostel, ale rovnou o dva. Od Igreja dos Carmelitas ho dělí pouze úzká metrová ulička. 

Co vidět v Portu: Kostel Igreja do Carmo v Portugalsku

3) Věž a kostel Igréja e Torre dos Clérigos

Pokud jste v Portu více dnů a jedno ráno věnujete knihovně Livraria Lello, druhé věnujte vyhlídce z věže Clérigos. Vyhlídka je velmi populární, a tak už po 10. hodině se budete mačkat s velkou skupinou lidí nahoře.

Vstupné je 6 eur, pokud tady budete na Valentýna, možná získáte vstupné 1+1 ZDARMA stejně jako my. V rámci vstupného máte i prohlídku kostela a malou výstavu o výstavbě věže a barokního kostela. 

 • Otevírací doba: 9:00- 19:00
 • Vstupné: 6 EUR
Igréja e Torre dos Clérigos v Portugalsku

4) Ochutnej pasteis de nata v Manteigaria

Jen těžko se v Portugalsku vyhnete tradičnímu žloutkovému koláčku pastel de nata. Tak vynikající jako v Manteigaria nedaleko od věže Clerigos ale jen tak neseženete. Ačkoliv jsem v Portu byla na low-carb dietě, musela jsem ji pro jednou porušit a byla jsem za to ráda.

Tradiční zákusek je zde doveden do opravdového mistrovství. Listové těsto společně s náplní se vám jen rozplyne na jazyku. Navíc tady můžete pozorovat pekaře přímo v akci, jak pasteis de nata vyrábí. 

Jeden kus vás vyjde na 1,30 eur. 

V Portu ochutnejte Pastel de nata

5) Vlakové nádraží Sao Bento

Ti, kteří se zbláznili do modrých kachliček, budou muset na nádraží Sao Bento. Modré malby na kachličkách znázorňují historické události země a najdete tady také rurální výjevy z regionů.

Jejich autorem je Jorge Colaco a dokončil je v roce 1916. Samotné nádraží zde stojí jen o 12 let déle, bylo postaveno v roce 1904. 

Porto, Portugalsko: Nádraží Sao Bento v Portu

6) Mercado de Bolhao

Rádi s Lukášem chodíme na trhy po celém světě (vlastně i doma, vždyť bydlíme kousek od Holešovické tržnice). Nic vám tolik neřekne o místě tolik jako jídlo.

Mercado de Bolhoa byl v únoru 2020 zrovna přesunut do jiné provizorní lokace, protože se budova tržnice rekonstruuje. Pokud to stále bude trvat při vaší návštěvě, nenechte se odradit!

Co dělat v Portu: Navštivte tržnici Mercado de Bolhao v Portu

Na tržnici najdete ovoce, zeleninu, můžete si koupit čerstvě ulovené ryby i maso. Pokud preferujete vegetariánskou nebo veganskou stravu, určitě se zastavte u stánku NaturaBolhao Cafe, kde mají skvělý výběr veganského jídla. My jsme si dali vynikající špenátových quiche a wrap s tempehem. 

7) Capillas de las Almas

Poblíž Mercado do Balhao je hlavní pěší nákupní ulice centra: Santa Catarina. Najdete zde řadu obchůdků, restaurací a kaváren a dovede vás i ke kostelu Capillas de las Almas, který je zdoben 16 000 modrými kachličky. Na nich najdete vyobrazenou smrt Fantiška z Asissi.  

Co dělat v Portu: Navštivte kostel Capillas de las Almos v Portu

8) Kostel Santo Ildenfonso

Je těžké přehlédnout kostel svatého Ildenfonsa, která je zdobena nádhernými bílo-modrými kachličkami.

Kostel byl postaven v 18. století v barokním stylu a oltář byl vytvořen italským umělcem a architektem Nicolauem Nasonim, který se podílel na řadě dalších budovách v Portu, navrhl například věž a kostel Clerigos.

Kostel Santo Ildefonso v Portu

9) Katedrála Sé do Porto 

Hlavní katedrála Porta byla postavena už ve 12. století a sídlili zde portugalští králové. Právě tady se vzali v roce 1387 rodiče známého krále Jindřicha Mořeplavce, Jan I. S Filipou z Lancasteru.

Jindřich Mořeplavec zde byl v roce 1394 pokřtěn. Od katedrály je také nádherný výhled na město.

Katedrála Sé de Porto v Portu
Výhled z katedrály

10) Mercado Ferreira Borges

Na náměstí Praca do Infante D. Henrique je budova, kde můžete objevit malý trh s lokálními produkty. Co jsem četla recenze, tak to tam není vždy, ale když jsme tam byli my, měli tam šperky, koření, oblečení a také ručně vyráběné lapače snů.

Všechno stylové a za dobrou cenu. Nedokážu vám ale zaručit, že až tam půjdete vy, budou tam stejní prodejci. Určitě tam ale nakoukněte, až budete v okolí.  

11) Palacio da Bolsa

Nádherný palác, který oceníte až v okamžiku, kdy vkročíte dovnitř. Najdete zde dechberoucí interiéry, které byly velmi bohatě vybaveny.

Nejkrásnější z celé prohlídky je velkolepý sál vyzdobený v arabském stylu se štuky připomínající Alhambru a vybavením v maorském stylu. Byl vybudovaný v 19. století jako burzovní palác.

Palacio da Bolsa v Portu
 • Prohlídka trvá 45 minut
 • Vstupné: Dospělý 11 eur / Student / senior 7,5 eur
 • Děti do 12 let zdarma

12) Igrejo Monumento de Sao Francisco

Vedle burzovního palácu najdete františkánský kostel ze 14. století. Jde o nejvýznamnější gotickou stavbu Porta a jeden z nejvýznamnějších náboženských kostelů ve městě. Kostel je na seznamu UNESCO. 

13) Promenáda Cais da Ribeira

S Lukášem jsme vtipkovali, že tohle je mnohem lepší náplavka než u nás v Praze. Bez procházky podél řeky Douro by vaše návštěva Porta nebyla kompletní.

Loďky plující po řece přímo vybízí k tomu, abyste si zaplatili jízdu, barevné domečky vás zas nutí neustále zvedat fotoaparát, že už v tu chvíli víte, že sem musíte ještě několikrát, abyste tu krásu mohli vstřebat. 

Dejte si čas, abyste mohli obdivovat výhled na most Ludvíka I., řeku Duoro a protější břeh Vila Nova de Gaia. 

cais da rebeira

14) Most Ludvíka I. (Ponte de Dom Luís I)

Po promenádě Cais da Ribeira dojdete až k začátku mostu Ludvíka I., který nápadně svou konstrukcí připomíná Eiffelovu věž v Paříži. Most byl navržen jeho žákem, Théophilem Seyrigem.

Když jsem si o mostě hledala informace, zjistila jsem, že původně byl zde navržen jiný most samotným Gustavem Eiffelem, ale jeho návrh byl odmítnut. 

Most Ludvíka Porto

Most je dvoupatrový a do druhého patra se můžete dostat buďto pěšky, nebo lanovkou. Pokud máte s sebou pejska, do lanovky s ním klidně můžete. Z druhého patra mostu je skvělý výhled, proto doporučuji si ho projít jedním směrem horem a druhým spodem. 

15) Claustros do Mosteiro da Serra do Pilar (klášter Serra do Pilar)

Na druhé straně mostu najdete na vršku klášt Serra do Pilar, od kterého je nádherný výhled. Věnujte ale svůj čas i budově kláštera.

Jedná se o další stavbu, která je na seznamu UNESCO. Je z 17. století a byl postaven na pomezí renesančního a manýristického stylu.

Serra do Pillar v Portu

16) Lanovka – teleferico de Vila Nova de Gaia 

Pokud máte rádi jízdu lanovkou, nebo už jste trochu unavení, kousek od kláštera Serra do Pilar je lanovka, kterou se můžete svést na konec promenády Av. de Diogo Leite.

Lanovka Porto

Z lanovky máte výhled na řeku Duoro a lístek si můžete koupit v kombinaci s výletem na lodi. Lanovka je poněkud ale dražší na to, že jedete jen pár minut. 

17) Portské víno – kam na něj zajít

Pokud máte rádi portské víno nebo víno obecně, určitě bystě měli věnovat alespoň jeden večer návštěvě místních sklípků či vinných barů, které se nacházejí ve Vila Nova de Gaiga.

Mezi nejznámější patří: Cálem, Taylor’s, Graham’s, Porto Cruz, Offley, Quevedo, Ferreira a Ramos Pinto. Prohlídky sklepů a ochutnávky vín nejsou nijak drahé, ceny se moc neliší a pohybují se mezi 10-20 eury. 

Pokud se na prohlídku sklípků necítíte, ale víno byste si dali, nemusíte se bát. V každé restauraci mají vinný lístek a povětšinou se sklenka vína pohybuje kolem 3-6 eur.

18) Jednodenní výlet do údolí Duoro

Z města se pořádají také výlety do vinařské oblasti kolem řeky Duoro. Pokud jedete s organizovaným výletem, vždy máte v ceně i ochutnávku vín. Počítejte ale, že zaplatíte desítky eur na osobu.

Výlet si ale můžete zorganizovat sami, vlastním či půjčeným autem. My jsme si už při pojíždění tuto malebnou kopcovitou vinařskou krajinu zamilovali a hodláme se sem vrátit. Jedná se o kouzelné klikaté údolí, kde vinice střídají vesničky s čistými bílými domky a kostelíky.  

19) Výlet na pláž

Ačkoliv není pláž přímo v centru města, stačí vzít kolo, auto nebo nasednout na hromadnou dopravu a dostanete se na pláž Praia de Matosinhos.

Pláž v portugalském Portu

Zde už je to na vás, jestli den strávíte plaváním, surfováním nebo sem přijedete jen na západ slunce. 

20) Jardins do Palacio Cristal

Oáza klidu plná zeleně, kde je jsme zažili krásný západ slunce, se nachází trošku dál od centra. Pokud máte více času nebo vlastní auto, určitě se sem vydejte na příjemnou procházku.

Zahrady jsou dostatečně velké, aby pojmuli větší množství lidí, a tak, i když jsou plné, vždy najdete místečko, které budete mít jen pro sebe. Vstup je zdarma. 

Jardins do Palacio Cristal

21) Casa da Musica

Moderní stavba daleko od centra, z jejíž střechy máte výhled na celé město. Pokud máte rádi moderní architekturu, určitě se sem vypravte. V přízemí je kavárna, kde je často živá hudba a v horním patře najdete restauraci.

Možné jsou i prohlídky, jejich časy jsem ale nenašla nikde online, ale jsou vyvěšené v přízemí budovy. 

22) Kam na jídlo a dobrou kávu

 • Esquires Coffee Porto – Velmi moderní interiér, který nabízí příjemné posezení, jídlo i dobrou kávu. Můžete sem zajít na snídani i lehký oběd, a pokud hledáte výběrovou kávu, zde si můžete dát vynikající flat white i latte. 
 • Zenith Brunch & Coctails Bar – Velmi populární bistro kousek od Igreja do Carmo. Vynikající jídlo, které je nádherně prezentováno, přitahuje místní i turisty, takže se zde často tvoří fronty a na stůl můžete čekat i půl hodiny. V nabídce je dost vegetariánských a veganských jídel. Neberou rezervace. 
 • Moustache – Kavárna, která je blízko Zenithu. Pokud máte rádi k snídani vajíčka, zde mají celkem slušnou nabídku. Kávu mají vynikající, alternativní mléko je samozřejmostí. 
 • D Norte Café by Hungry Biker – Kavárna s hipster interiérem, kde si můžete k výběrové kávě dát i vafle. Často bývá ale plno, tak počítejte s tím, že můžete chvilku čekat.
 • Mesa 325 – Vynikající káva i snídaně. Můžete si zde dát ovesnou kaši či jogurt s ovocem, croissant, ale i lehký oběd. 
 • Combi Coffee – Jednu z nejlepších výběrových káv v Portu najdete právě tady. Alternativní mléko je samozřejmostí a můžete si zde dát i portugalskou specialitu pastel de nata. 
 • O Paparico – Ti, co chtějí ochutnat portugalskou kuchyni té nejvyšší kvality, nechť si udělají rezervaci do O Paparico. Jedná se o high-end podnik, kde je hned jasné, za co platíte: Vysoká kvalita jídla, které je i mistrně prezentováno, nádherné prostředí i skvělý servis. 

Kam jinam na dovolenou v Portugalsku?

Naší nejoblíbenější destinací v Portugalsku je Algarve, kam jezdíme každý rok na celý měsíc a stále této destinace nemáme dost! 2-3 dny doporučujeme ale strávit i v Lisabonu.

Tipy a triky pro cestování po Portugalsku

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, je to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller nebo SafetyWing. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje. Na delší pobyty si pořiďte dlouhodobé cestovní pojištění.

Související články

2 COMMENTS

 1. Ponte de Dom Luís I. se bohužel ještě na konci roku 2022 opravoval, takže ten zážitek z něj je aktuálně menší. Mercado de Bolhao bylo tehdy těsně před dokončením, takže je možné, že nyní je už tržnice na svém starém místě. Ale Porto samo o sobě je parádní a stojí za návštěvu.

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníEvropaDovolená Portugalsko: 22 tipů, co dělat v Portu

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu