...

10 tipů, co dělat v Barceloně

Pokud milujete dobré jídlo, pláže v kombinaci s osobitou architekturou a pohodovou atmosféru jižanských národů, hlavní město Katalánska Barcelonu si určitě zamilujete stejně jako my. Barcelona je jedno z nejoslnivějších španělských měst, které je proslulé festivaly a výbornou gastronomií. Připravili jsme pro vás nejen seznam míst, kam se podívat, co dělat v Barceloně, ale i kde se strategicky ubytovat a hlavně, kdy se tam vypravit.

Kdy je nejlepší navštívit Barcelonu?

Barcelona je šestým nejpopulárnějším místem v Evropě. Termín, kdy se vydáte do Barcelony, může ovlivnit celý váš zážitek. Barcelona patří k městům, která jsou v hlavní sezóně přeplněná turisty a měli byste proto dle svých preferencí zvážit, kdy se do tohoto španělského skvostu vydáte.

My jsme navštívili Barcelonu na začátku března, kdy se teploty pohybovaly kolem 18 stupňů a užili jsme si tak Barcelonu jen s minimem turistů. I přesto jsme na některé atrakce vyráželi hned ráno, protože později se už tvořily fronty. 

Aktuální počasí v Barceloně:

BARCELONA Počasí

Hlavní sezóna: Červen až srpen a státní svátky

  • Ideální doba na návštěvy, pokud chcete zažít festivaly 

V hlavní sezóně je ubytování v Barceloně vyprodané na delší dobu dopředu a ceny mohou být i dvojnásobné, než mimo sezónu. Místní obyvatelé mají tendenci Barcelonu opouštět, protože město je plné turistů.

Je nutné počítat s tím, že se už ráno budou tvořit na hlavní atrakce fronty. Velkou výhodou jsou velké kulturní akce a festivaly, dlouhé slunečné dny a možnost koupání v moři. 

Přechodová sezóna: Březen až květen, září a říjen

  • Ideální doba pro vášnivé cestovatele

Přechodová sezóna je ideální pro všechny, kteří si chtějí Barcelonu prochodit. Počasí je mírné a slunečné, ale není příliš velké horko. Davy jsou menší než v hlavní sezóně, ale moře již může být ke koupání studené.

Jen pozor na Velikonoce, kdy do města míří opět velké davy a ubytování může být dlouho dopředu vyprodané.

Mimo sezónu: Od listopadu do února

Nejlepší doba pro budget cestovatele. Pokud cestujete rádi levně, tak toto období je nejvhodnější pro návštěvu, protože jsou ceny na ročním minimu. Ulice jsou prázdné, ale počasí může být sychravé. Teploty se pohybují od 7 °C do 13 °. 

Kde se ubytovat v Barceloně

Levné ubytování: Pokud hledáte co nejlevnější ubytování, zkuste stylový hostel Hostal Portugal, který je kousek od hlavní turistické ulice Las Rambas a 13 minut pěšky od pláže, pokud bude plný, můžete zkusit bohémský hostel Sant Jordi Hostels Gracia

Nejlepší poměr cena výkon: Pokud hledáte stylové ubytování, mrkněte se na Hotel Granvia, který se nachází v nádherné budově z 19. století, která byla vkusně a moderně zrekonstruovaná.

Nejlepší výhled: My jsme zvolili Hotel Gaudí, který má nádherný výhled ze střechy na Palau Güell. Samotné pokoje jsou malé, ale na přespání stačily. Hotel se nachází kousek od hlavní turistické ulice. 

Co dělat v Barceloně
Výhled ze střechy hotelu Gaudí v Barceloně

Průvodce: 10 tipů, kam v Barceloně a co vidět

Barcelona je hlavní město Katalánska, jejíž současnou podobu ovlivnili především slavní umělci 20. století, a to především s PicassemAntonim Gaudím, který je autorem nejznámější budov, jež proslavily Barcelonu. Pojďme se podívat, co navštívit v Barceloně. Všechno, co níže zmiňujeme můžete vidět v Barceloně za dva dny.

Park Güell

Jedno z nejpopulárnějších míst, kam se vyplatí jít hned ráno, abyste se vyhnuli davům. Nemusíte se bát, že byste museli vstávat nějak extra brzy, park otevírá až v 9:30. Park Güell leží na kopci Turó del Carmel a je jedním z nejznámějších děl architekta Antonia Gaudího.

Z tohoto parku pokrytým barevnou mozaikou a sochami jsou nádherné panoramatické výhledy na celou Barcelonu, které pravděpodobně znáte z fotografií. Park Güell je od roku 1984 na seznamu UNESCO. Vhodné je si zakoupit vstupenky dopředu (https://www.parkguell-tickets.com) a naplánovat si návštěvu mimo víkend. 

Park Güell
Vyhlídka z parku Güell v Barceloně

Chrám smíření zasvěcený Svaté rodině – Sagrada Família

Asi nejnádhernější chrám na světě, který můžete navštívit, jež se nepodobá žádné jiné náboženské stavbě. Nemusíte být věřící, aby na vás zapůsobila velkolepost Sahgrada Família, jejíž podobu ji dal Antonio Gaudí. Nejzvláštnější je vnitřní hra světel docílená barevnými mozaikami, která doslova mrazí v zádech.

Výstavba chrámu započala v roce 1882 a měla by být dokončena ke stému výročí Gaudího v roce 2026. Sagrada Família má tři hlavní fasády, které představují zrození, utrpení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Dvanáct věží symbolizuje apoštoly, vysoká věž zosobňuje Ježíše Krista, který je obklopen čtyřmi evangelisty.

Až budou její věže dokončeny, stane se nejvyšší církevní stavbou na světě. Vstupenky lze koupit online nebo na místě. Opět je nejvhodnější navštívit Sagradu Famílii hned ráno.

Sagrada Família
Chrám Sagrada Familia v Barceloně

Casa Batlló

Tento bytový dům, který je dalším dílem Gaudího, vznikl přestavbou na přelomu 19. a 20. století. Nerovné linie, barevné mozaiky a nezvyklé tvary spojují všechny Gaudího stavby, avšak tento dům je považován za jednu z nejpodivnějších staveb Evropy.

Casa Batlló se pyšní ojedinělou třpytivou fasádou, kterou tvoří barevné mozaiky s nezvykle vyčnívajícími okny podivného obloukovitého tvaru. Při prohlídce vnitřních prostor vás nadchne hra světla a stínu, která patří mezi Gaudího speciality. Najdete zde i originální falešné stropy a schody s obrázky chobotnic a hvězdic.

Pokud nebudete mít Gaudího dost, můžete navštívit i Casa Milà, La Pedrera nebo Palau Güell. 

Casa Batlló – co vidět v barceloně
Casa Battló od Gaudího v Barceloně

La Rambla

Ulice La Rambla je známý barcelonský bulvár, který se táhne od Plaça de Catalunya až po Kolumbův památník. Je to „barcelonský Václavák“, kde naleznete restaurace, obchody a za teplého počasí i pouliční umělce.

Fotbaloví fanoušci možná ocení informaci, že u jedné z lamp (Font de Canaletes) poblíž Plaça de Catalunya se slaví každé vítěztví FC Barcelony, nás více zaujal známý místní trh s čerstvým ovocem, zeleninou a rybami – La Boqueria

barcelona la rambla

La Boqueria

Patříte mezi nás, co rádi obrážíme místní trhy s čerstvým ovocem a zeleninou? Pak se určitě zastavte v La Boqueria na čerstvé smoothie nebo pro zásobu exotického ovoce. Najdete tu i maso, mořské plody, ryby, uzeniny, vejce, mléčné výrobky a sýry.

Možná vás zaujme, že se jedná o vůbec nejstarší tržnici podobného typu v Barceloně, už v roce 1217 tu probíhal prodej masa a tato tradice se následně během let ustálila natolik, že od roku 1470 tu byl otevřen regulérní masový trh, tehdy fungující pod názvem Mercat Bornet. 

Co vidět v Barceloně? La Boqueria
Tržnice La Boqueria v Barceloně

Největší fotbalový stadion v Evropě – Camp Nou

Ačkoliv jsme s Lukášem absolutní ignoranti fotbalu, ani nám neuniklo, že se v Barceloně nachází chlouba hrdých Katalánců, stadion jejich nejslavnějšího fotbalového klubu FC Barcelona. Camp Nou je největším stadionem v Evropě, který pojme až 99 500 diváků. Byl postaven v roce 1957, a díky obrovské kapacitě údajně není problém zakoupit lístky den před zápasem na většinu utkání. Na stadionu můžete navštívit muzeum. 

Muzeum moderního umění Fundació Joan Miró

Pro všechny milovníky umění, jako jsem já, tu mám jeden tip. Trošku mimo centrum se nachází muzeum Fundació Joan Miró, které je zasvěcené katalánskému abstraktnímu umělci Joanu Miró. Najdete ho ve sněhově bílémoderní budově, odkud je nádherný výhled na Barcelonu.

Catedral de Barcelona

Možná není tak výstřední jako katedrála La Sagrada Família, ale jde o nádherný obrovský gotický chrám, před kterým se nachází bary a restaurace, kde se můžete pohodlně usadit a vychutnat si tuto velkolepou stavbu. 

Na místě katedrály se původně nacházel římský chrám, a to asi před 2 000 lety, kdy se Barcelona ještě jmenovala Bàrcino (nedaleko od katedrály můžete najít části starých římských hradeb a akvadukt). Dnes se katedrála oficiálně jmenuje Katedrála svatého Kříže a svaté Eulálie a je poctou Eulálii, místní dívce, která odmítla přijmout požadavek římského císaře Diokleciána, aby se zřekla své křesťanské víry. Uvnitř můžete vyjet výtahem na vyhlídku.

Co dělat v Barceloně? Navštivte Catedral de Barcelona
Cathedral de Barcelona

Muzeum Picassa

Picasso se do Barcelony přestěhoval jako čtrnáctiletý chlapec a po celý život se sem často a rád vracel. Muzeum je rozhlehlé, rozkládá se v pěti palácích. V přízemí se nachází nádvoří a gotické oblouky vedoucí do bílých ateliérů, které osvětlují jeho díla. Pokud ale očekáváte Picassovy velké hity, možná budete zklamáni. Guernica se nachází v Reina Sofía v Madridu a Plačící žena v londýnském muzeu Tate Modern.

Přesto podle nás stojí muzeum za návštěvu, v chronologickém pořadí ukazuje každý tah štětcem (všech 4 251 děl), jak se z klasicky vzdělaného malíře stal průkopníkem kubismu. Jsou zde navíc i méně známá Picassova díla, jako například jeho keramika. 

Co dělat v Barceloně? Vyrazte na pláž

Barcelonská pobřežní promenáda se táhne v délce několika kilometrů. Cesta pěšky z Barcelonety na Diagonal Mar zabere dobrou hodinu, ale je to procházka, která vám dokreslí atmosféru celého města a určitě byste ji neměli vynechat.

Nejzápadnější pláže, jako je Sant Sebastià, jsou rušnější a turističtější, ale za nimi se nachází část s módními obchody a bary s terasami a venkovním posezením v Barcelonetě.

Jakmile se přesunete podél nábřeží za olympijský přístav, dorazíte do části, kde se schází místní obyvatelé. Nedá se říct, že by byli o tolik klidnější. Španělé si umí užívat a nepatří k nejtišším národům. 

Kousek od Platja de Llevant se nachází obrovské a nové obchodní centrum Diagonal Mar, které oživilo bývalou průmyslovou část města.

Pláž v Barceloně

Vítězný oblouk – Arc de Triomf v Barceloně

I Barcelona má svůj vítězný oblouk, který byl postaven v roce 1888, kdy město hostilo Světovou výstavu. Vítězný oblouk byl postaven jako vstupní brána na světový veletrh, který se konal v parku Parc de la Ciutadella. Dnes je jednou z ikonických dominant města.

Arc de Triomf v Barceloně
Vítězný oblouk v Barceloně

Tibidabo – nejlepší výhled na Barcelonu

Původně jsme sem s Lukášem chtěli jet autem cestou do města, ale v recenzích jsme si přečetli, že tu často auta vykrádají (poslední dvě recenze byly fotky aut s rozmlácenými skly). Nakonec jsme tuto vyhlídku vynechali a vzhledem ke špatnému počasí jsme se sem už z města nevydali. Pokud ale vám bude počasí přát, dle našich rešerší se jedná o jednu z nejlepších vyhlídek na město.

Na vrcholu kopce se nachází krásný kostel Sagrat Cor a také oblíbený zábavní park. Pokud půjdete pěšky, cestou nahoru budete procházet jednou z nejbohatších a nejzáviděníhodnějších barcelonských čtvrtí.

Nejlepší výlety z Barcelony

Pokud letíte do Barcelony na více dnů, doporučujeme vyrazit i do údolí na jednodenní výlety z Barcelony. Pojďme se podívat na ty nejlepší, které si můžete snadno rezervovat přes GetYourGuide nebo si najít autobusové či vlakové spojení a jet po vlastní ose:

Kam za mořem z Barcelony Costa Brava

Vyrazte na kayakování nebo šnorchlování na jednu z pláží na Costa Brava. Pokud vás vás ani jedno neláká, ale i tak chcete na Costa Brava, můžete využít výlet k návštěvě aquaparku nebo zkrátka k povalování u moře. K nejpopulárnějším rezortům zde patří Lloret de Mar.

Girona

Girona je skrytý poklad mezi Pyrenejemi a Costa Bravou. Najdete v ní muzeum Salvadora Dalího, Židovskou čtvrť, která je je jednou z nejstarších a nejlépe zachovaných v Evropě a pokud milujete Hru o trůny, nejspíš vás potěší, že se zde natáčelo mnoho scén z toho seriálu. Stačí se tu procházet uličkami a objevovat různé průchody a zahrady a Girona vás určitě okouzlí.

Montserrat

Chcete trochu něco jiného než města a pláže? Vyrazte na pohoří Montserrat, kde najdete klášter stejného jména, který je nejposvátnějším místen Katalánska. Tento výlet je vhodnější na podzim nebo na jaře, protože se musíte připravit na pěší túru, která vás ale odmění nádhernými pohledy do okolí.

Když budete chtít, můžete pak sjet lanovkou dolů do Santa Cova, slavného místa, kde byla nalezena La Moreneta, Černá madona. Nezapomeňte se pak ještě projít na vrchol Sant Jeroni, kde je krásný výhled do údolí.

Barcelona tipy a rady

Kupujte si vstupenky včas a předem, pokud vám to nepůjde přes oficiální stránky, ma to většinou děláme přes GetYourGuide (žádný poplatek navíc, vždy spolehlivě funguje a lze bezproblémů platit online). Přes GetYourGuide jsme ve Španělsku několikrát přeskočili fronty, protože jsme nemuseli čekat frontu na koupi lístku.

Barcelona památky vstupné

Pokud se chystáte na víc památek, můžete si pořídit jednu z Barcelona karet (Barcelona Pass / Barcelona card), kterou seženete například na GetYourGuide. V rámci této karty máte vstup na 20-45+ památek + jízdné hromadnou dopravou.

Vstupné na památky v Barceloně

PamátkaVstupné
Sagrada Familia26 €
Park Güell18 €
Casa Milà25 €
Casa Batlló25 €
Palau Güell18 €
Montjuïc7,50 €
Font Màgica12 €
Tibidabo12 €
BarcelonetaZdarma
La RamblaZdarma
Gothic QuarterZdarma
BarcelonetaZdarma
El BornZdarma

Tyto ceny jsou platné od 1. ledna 2023.

  • Pro děti do 16 let je vstup zdarma do všech památek kromě Parku Güell, kde je vstup zdarma do věku 12 let.
  • Studenti do 25 let mají 50% slevu na vstupné na všechny památky kromě Sagrada Familia, tam je sleva pouze pro studenty do 18 let.
  • Zaměstnanci Evropské unie mají nárok na 50 % slevu všude kromě Sagrada Familia.

Barcelona tajná místa

Pokud chcete vidět některá zajímavá místa v Barceloně, určitě byste neměli vynechat skrytý bar nebo střechu Casa Battlo.

  • Tajný bar – Paradiso

Vyrazte do Tajného baru Paradiso. Do tohoto baru se dostanete přes lednici, takže zážitek budete mít už při vstupu. Bar získal ocenění 20. nejlepší bar světa roku 2019 a v roce 2022 už nejlepším barem na světě. Bývá otevřen od 21:00 do 3:00 a vstup je ZDARMA.

  • Park Güell – Skryté zahrady

Park Güell je jedním z nejznámějších parků v Barceloně, ale jen málo lidí ví o jeho skrytých zahradách. Tyto zahrady jsou přístupné pouze přes soukromý dům. 🙂

  • Casa Batlló – střecha

Casa Batlló je další z ikonických budov v Barceloně, kterou navrhl Antoni Gaudí. Na střeše domu je krásný výhled na město a je to také skvělé místo, kam se můžete schovat před davy turistů.

  • Montjuïc – Bunkers del Carmel

Bunkers del Carmel jsou bývalé vojenské bunkry, které se nacházejí na kopci Montjuïc. Z bunkrů je krásný výhled na město.

FAQ – Nejčastější otázky

Co vidět v Barceloně za jeden den?

Sagrada Família, Park Güell, La Rambla, Casa Batlló a Gotickou čtvrť.

Jak cestovat po Barceloně?

My jsme chodili po Barceloně hlavně pěšky, ale pro zdolání delších vzdáleností doporučujeme použít městskou dopravu.

Kde se ubytovat v Barceloně?

Nejlepší je se ubytovat v centru, zkuste levný hostel Hostal Portugal, který je kousek od hlavní turistické ulice Las Rambas nebo Sant Jordi Hostels Gracia. Pokud nechcete hostel, nám se líbilo v  Hotel Granvia, který se nachází v nádherné budově z 19. století, která byla vkusně a moderně zrekonstruovaná.

Kdy navštívit Barcelonu?

Ideální je jaro nebo podzim. V létě už tu bývá příliš velké vedro.

Co ochutnat v Barceloně?

Mezi typická jídla patří paella, tapas, pan con tomate (chléb s rajčaty), zarzuela (rybí pokrm) a crema catalana (katalánský krém).

Co navštívit mimo centrum Barcelony?

Mimo centrum můžete navštívit Park Montjuïc s impozantními výhledy na město, Camp Nou – stadion FC Barcelona, a také prozkoumat přímořskou oblast Barceloneta.

Je Barcelona bezpečná?

Barcelona je bezpečná, ale stejně jako v jakémkoliv jiném městě, byste si v turistických místech měli dávat pozor na své cennosti.

Čím se platí v Barceloně?

Španělsko je součástí eurozóny, takže se tu platí eury.

Co vidět v Barceloně za 2 dny?

Za dva dny byste v Barceloně měli vidět Park Güell, Chrám smíření zasvěcený Svaté rodině – Sagrada Família, Casa Batlló, La Rambla, La Boqueria a největší fotbalový stadion v Evropě. Určitě stihnete i výlet na pláž.

Co vidět v Barceloně za 3 dny?

Za 3 dny byste v Barceloně měli vidět Park Güell, Chrám smíření zasvěcený Svaté rodině – Sagrada Família, Casa Batlló, La Rambla, La Boqueria, Camp Nou, Muzeum moderního umění Fundació Joan Miró, Catedral de Barcelona a Muzeum Picassa.
Určitě si udělejte výlet i na pláž a dojděte k Arc de Triomf v Barceloně.

Co podniknout v Barceloně?

V Barceloně byste měli podniknout hned několik věcí, podívat se na nejvýznamnější památky, udělat si výlet na pláž a určitě si zajít do tajného baru Paradiso.

Jak si užít Barcelonu?

Ubytujte se v centru, obejděte si pěšky hlavní památky a dejte si drink na pláži. Abyste se vyhnuli stresu, kupujte si vstup na památky předem přes GetYourGuide.

Kam na dovolenou ve Španělsku?

S Lukášem milujeme Andalusii, kde najdete úchvatná města jako je Cordoba, Sevilla nebo Granada. Pokud chcete k moři, vydejte se do Malagy, kde je teplé a klidné moře.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníEvropa10 tipů, co dělat v Barceloně

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu