...

Cordoba: 15 skvělých tipů, co vidět

Plánujete při návštěvě Španělska výlet do Cordoby? Cordoba spolu se Sevillou a Granadou patří k nejkrásnějším a také k nejnavštěvovanějším městům Andalusie. Strávili jsme v Cordobě dva dny a totálně jsme se do ní zamilovali. Všude spousta nádherných výhledů, skvělého jídla, úžasných zahrad a architektonických skvostů. Pojďme se podívat na to, co byste neměli v Cordobě zmeškat při návštěvě.

Nejkrásnější výhled v Cordobě na městi
Výhled na Cordobu

Historie Cordoby – co byste měli vědět

Historie města sahá až do římské doby, kdy bylo město známé jako Corduba. Během 8. a 9. století se Cordoba stala hlavním městem kalifátu a centrem islámského světa. Cordoba je proto hlavně známá pro svou architekturu, která se skládá ze směsi římských, islámských a křesťanských prvků. Mezi nejznámější památky patří Mezquita, mešitokatedrála, kde najdete doslova postavenou katedrálu uvnitř mešity.

Cordoba – nejlepší ubytování 

Z našeho výběru hotelu jsme letos byli opravdu nadšení. Ubytovali jsme se hned v centru v Hotelu Hesperia Cordóba, kam můžete i s pejskem a v pohodě v hotelu zaparkujete autem. Parkoviště je sice placené, ale když jsme to zkoumali, i hotely mimo centrum chtěli poplatek za parkování. Parkování je navíc pod hotelem v garážích, což je mnohem bezpečnější, než kdybyste parkovali na ulici.

V hotelu Hesperia Cordóba máte i naprosto úžasnou snídani. Co mě mrzelo, že v únoru nebyla otevřená střecha s výhledem na Cordobu, ale přímo z pokoje jsme koukali na centrum a mohli tak pozorovat východ slunce téměř z postele. 

Kdy vyrazit do Cordoby

Cordoba je jedno z nejteplejších míst Evropy, proto je nejlepší pro návštěvu jaro a podzim. Většina z nás ale jezdí k moři v létě a Andalusii tak prozkoumává během těch nejvyšších teplot. Dá se to, i já jsem byla v Andalusii jednou během léta, je důležité vyrážet na prohlídku města včas, dobře naplánovat návštěvy atrakcí, abyste byli uvnitř během těch největších veder a hlavně nosit si s sebou vždy vodu. Během léta je v Andalusii také velké množství turistů, proto si kupujte vstupenky předem online, ať nemusíte stát fronty. My jsme navštívili Cordobu naposledy teď v únoru a byla to paráda. 

Na jak dlouho vyrazit do Cordoby

Cordoba je ideální na 2-3 dny s tím, že ještě vyrazíte do sousední Seville na jednodenní výlet. Během jednoho dne lze ale zvládnout to nejzajímavější.

15 tipů, co dělat a vidět v Cordobě

V Cordobě se sice stačí jen procházet a rozhodně nudit nebudete, ale abyste nic neopomenuli, využijte náš seznam zajímavých míst, která navštívit a co v Cordobě podniknout.

1) Židovská čtvrť v Cordobě (La Judería), srdce města

Do historického centra Cordoby se vstupuje branou Almodovar, která je obklopená vysokými zdmi a baštami. Tím vstupujete i do La Judería, staré židovské čtvrti v Cordobě.

Tady se projděte po typických andaluských ulicích s bíle omítnutými fasádami a květinovými balkony. Nezapomeňte na calleja de las Flores, nejslavnější malou uličku v Cordobě, která vede k hezkému výhledu na mešitu-katedrálu v Cordobě.

Tato čtvrť je zapsána na seznamu UNESCO a zahrnuje většinu historických památek, které byste neměli minout. Najdete zde mešito katedrálu i Alcázar. O nich si povíme více níže.

2) Mešito–katedrála v Cordobě

Mešito-katedrála v Cordobě (někdy také nazývaná Mezquita) je symbolickým monumentem města a bezpochyby tím nejimpozantnějším z celého města. Existuje velmi málo podivnějších architektonických výtvorů, než je tahle hybridní stavba. Nejdřív to byl pohanských chrám, poté bazilika, pak mešita a nakonec katedrála. Když dnes vejdete, nejdříve si připadáte jako v mešitě, protože prostoru dominuje dlouhé velkolepé sloupořadí. Sloupů je zde 850, dříve jich bylo přes 1200. Uprostřed toho všeho je ale katedrála.

Mešito katedrála v Cordobě
Impozantní interiér mešito-katedrály

Tip, jak se vyhnout frontám

Vyhněte se frontám a kupte si lístky předem přes GetYourGuide, jako jsme to udělali my. Během turistické sezóny to oceníte ještě více, protože s nimi můžete přeskočit frontu.

3) Alcázar de los Reyes Cristianos

Jen pár bloků od Mezquity se nachází Alcázar de los Reyes Cristianos, neboli Palác křesťanských králů. Tento palác byl postaven v 1300 letech jako pevnost a později používán jako rezidence královny Izabel a krále Ferdinanda, když vyrazili porazit poslední zbývající maurské státy na jihu Španělska. Dnes je to jedno z hrdých dědictví UNESCO v Cordobě.

Uvnitř hradu zůstává pouze jeho struktura. Nádherné jsou hlavně zahrady, kde při naší návštěvě všude úžasně voněly pomeranče.

Milovníci historie nesmí opomenout úžasné fresky z 4. století, objevené v 1950. Můžete také vystoupit na věž, kde je krásný výhled. Opět lze koupit lístky předem přes GetYourGuide (a to dokonce i s průvodcem) nebo na místě.

Zahrady Alcázar de los Reyes Cristianos
Zahrady Alcázar de los Reyes Cristianos

4) Židovská synagoga v Cordobě

Najdete ji – ne překvapivě – v židovské čtvrti a je to jediná existující synagoga v Andalusii a třetí nejlépe zachovaná ve Španělsku. Ačkoli je malá, stojí za návštěvu, zejména kvůli zajímavým dekoracím ze štukových omítek hlavního sálu.

Až do vyhnání Židů sloužila židovská synagoga v Cordobě jako chrám. Později byla používaná jako nemocnice a škola, než byla v 19. století prohlášena za národní památku.

5) Kaple svatého Bartoloměje

Velmi blízko synagogy můžete najít kapličku svatého Bartoloměje. Tato kaplička je perfektním příkladem umění a architektury Mudéjar. Nachází se uvnitř fakulty umění a byla postavena v 14. století. Uvnitř můžete obdivovat klenutý strop a stěny ozdobené typickými keramickými dlaždicemi.

6) Královské stáje v Cordobě

Na pozemku patřícímu k Alcázaru najdete i královské stáje (Las Caballerizas Reales ve španělštině), založené roku 1570 králem Filipem II, milovníkem koní. Právě odsud pochází slavné plemeno Andalůských koní. Konají se zde i přehlídky koní, a to každou středu, pátek, sobotu a neděli.

7) Puerta del Puente

Puerta del Puente nebo-li brána na most se nachází přímo naproti římskému mostu v Córdobě. Byla postavena v 16. století na místě starověkých římských a maurských bran a je postavená z velkých bloků pískovcového kamene.

 Puerta del Puente
Puerta del Puente

8) Římský most z 1. století př.n.l.

Nyní se vydáme k římskému mostu, další povinné zastávce v Cordobě (pokud budete bydlet ve stejném hotelu jako my, tak ho nemůžete minout, možná na něj budete koukat dokonce i z vašeho okna). Odsud se dělají ty nejkrásnější snímky starého města, zejména při východu či západu slunce.

Když přejdete most od Puerta del Puenta, naskytne se vám výhled přes řeku Guadalquivir s pohledem na mešito-katedrálu. Postaven byl už v 1. století před naším letopočtem a byl téměř 2000 let jediným mostem ve městě a hlavním vstupem do Cordoby. Když přejdete dost, dostanete se k věži Calahorra.

Římský most z 1. století př.n.l. v Cordobě při východu slunce
2000 let byl tento most jediným mostem v Cordobě a hlavním vstupem do města.

9) Věž Calahorra

Na konci římského mostu se nachází obranná věž z muslimské éry, která se nazývá Calahorra.

Dříve sloužila jako škola i jako vězení, nyní je z ní muzeum Al-Andalus. Toto muzeum je o soužití židů, muslimů a křesťanů. Z věže máte také pěkný výhled na most a řeku.

Obranná věž z muslimské éry, která se nazývá Calahorra.
Obranná věž z muslimské éry – Calahorra.

10) Palác Viana

Naprosto unešení jsme byli z Paláce Viana, ve kterém najdete 12 nádherných nádvoří a zahrad. Milovníci květin – obzvlášť monster – si tady přijdou na své. Pokud máte rádi umění, budete potěšeni i impozantní sbírkou obrazů, starých nádob a pláten, které lze nalézt v mnoha budovách paláce. My jsme je ale vynechali. 🙂

palac viana

11) Prohlédněte si výhled z uličky Calleja de las Flores, ulice květin.

Při procházení úzkými ulicemi starého města Cordoby si dejte rychlou zastávku u Calleja de las Flores. Je to spíše ulička než ulice, ale je lemována visícími květináči podél zdí domů a obchodů, které jsou typické pro Cordobu. Jakmile tam budete, projděte až na konec a podívejte se směrem ke katedrále, naskytne se vám úžasný výhled.

12) Prozkoumejte cordobská nádvoříčka plná květin

Vedle květináčů visících na bílých zdech starého města jsou v Córdobě také skrytá vnitřní patia plná květin. Córdoba je jedním z nejteplejších míst v Evropě a tato patia (nádvoří) byla navržena tak, aby udržela chlad i v horkých letních měsících. Některá nádvoří jsou jen plná květin a zdi někdy jsou i zdobené kachličkami, jinde najdete i nějaké vodní prvky. Nejvíce jich bývá otevřeno veřejnosti v květnu, když probíhá soutěž od nejkrásnější patio (více dole).

Cordobská nádvoří soutěží každý květen o to, které bude nejkrásnější.
Cordobská nádvoří soutěží každý květen o to, které bude nejkrásnější.

13) Římský chrám

Římský chrám v Córdobě se nachází před radnicí a určitě ho nepřehlídnete. Byl objeven teprve v 50. letech 20. století při rozšiřování radnice. Nachází se na rohu, kde se protínají ulice Claudio Marcelo a Capitulares. Nebyl to jediný chrám, který město mělo, ale pravděpodobně byl nejdůležitější ze všech a jediný, o němž máme zprávy z archeologických vykopávek. Je to chrám se šesti sloupy a korintským řádem, dlouhý 32 metrů a široký 16 metrů. Bohužel se na něj můžete podívat pouze z ulice, protože není k dispozici žádná prohlídka.

14) Náměstí Plaza de las Tendillas

Náměstí Plaza de las Tendillas není na první pohled ničím vyjímečném, ale je extrémně populární pro odpočinek během horkých letních dnů. Najdete zde řadu barů, restaurací a teras, kde si můžete dát něco dobrého a jen tak si posedět. Obzvlášť živo tu bývá večer, kdy lidé vyráží na tapas a sangrii.

15) Medina Azahara

Medina Azahara se nachází asi osm kilometrů západně od Córdoby a je na seznamu světového dědictví UNESCO. Město bylo postaveno v polovině 10. století Abd-ar-Rahmanem III jako projev moci a síly jeho království. Medina Azahara bylo arabské muslimské středověké město a hlavním městem al-Andalusu – muslimského Španělska.

V roce 1010 bylo během občanské války vydrancováno a následně opuštěno. První vykopávky začaly až v roce 1910 a zatím bylo pouze 10 % z 112 hektarů vykopáno a obnoveno.

Jak vidět za krátkou dobu všechno

My jsme v Cordobě využili naše oblíbené Hop-on Hop-off autobusy, které vás provezou pro všech památkách. V Cordobě jsou dvě trasy, takže doporučujeme projet stejně jako my obě. Pozor, audio průvodce je pouze v angličtině.

Zajímavé události v Cordobě

  • Festival de los Patios Cordobeses: soutěž o nejkrásnější květinové nádvoří (květen)

V Cordobě si lidé potrpí na opečovávání nádherných nádvořích plných květníků a amfor s rostlinami. Aby si majitelé zalévání usnadnili, používají k zalévání dlouhou hůl s plechovkou, která jim umožní dosáhnout i na květináče nacházející se ve velké výšce. A které je to nejkrásnější patio v Córdobě?

To rozhoduje každoročně květinová soutěž Festival de los Patios Cordobeses, jejíž tradice sahá až do roku 1921. Od roku 2012 je dokonce součástí nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Většinou se účastní přibližně 50 nádvoří. Soutěží se ve dvou kategoriích: tradiční patios a moderní patios. Z každé kategorie se vybere 8 nejkrásnějších nádvoří, které vyhrají finanční odměnu.

Tip na jednodenní výlet z Cordoby:

Cordoba je také skvělým výchozím bodem pro návštěvu Seville, toto město je vzdálené jen 40 minut vlakem! Popřípadě můžete vyrazit do Seville autem, ale já bych doporučovala vlak, protože se nebudete muset starat o parkování, což je v každém městě poměrně náročné.

Sevilla
Sevilla je nádherná!

Mapa s body zájmu do telefonu

Uložte si mapu těch nejlepších míst v Cordobě přímo do telefonu. Po zakoupení obdržíte odkaz na neveřejnou Google Mapu, kterou si uložíte kliknutím na ‚‚Sledovat/Follow’’. Tím se vám zkopíruje do Google účtu a zobrazí na všech zařízeních, kde používáte Google Mapy.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaŠpanělskoCordoba: 15 skvělých tipů, co vidět

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu