...

Caminito del Rey, Andalusie: Vše o nejnebezpečnější stezce světa

Nejnebezpečnější stezka světa, stezka smrti, stezka sebevrahů nebo také stezka králů. To jsou vše názvy pro proslulou stezku Caminito del Rey přilepenou na skalách ve výšce stovek metrů nad rozlehlými kaňony. Caminito del Rey najdete v jihovýchodní Andalusii, a to nejlépe při výletu z Malagy. Tak co, chcete si dopřát trochu adrenalinu?

Pokud nemáte chorobný strach z výšek a chcete zažít tuhle výjimečnou scenérii, tak rozhodně neváhejte a na stezku ve Španělsku se vydejte. Stezka se vine kolem vysokých skalních stěn, úzkými roklemi nad kaňonem řeky a nemějte strach, dnes už je zcela bezpečná.

TIP: Kam na dovolenou ve Španělsku

Caminito del Rey
Caminito del Rey

Caminito del Rey: základní informace

Caminito del Rey je zhruba 8 km dlouhá stezka, která byla dříve považována za jednu z nejnebezpečnějších na světě, vysloužila si dokonce přezdívku stezka smrti. Dnes už však tak nebezpečná není a nabízí turistům jedinečný zážitek ve formě procházky po stezce visící přes 100 metrů vysoko na kolmé stěně skály s výhledem na dechberoucí přírodu a kaňonovité údolí.

V oblasti stezky žije spousty zvířat.
V oblasti stezky žije spousty zvířat.

Stezka vede přes útesy, kaňony a údolí řeky Guadalhorce plné krásné přírody. Všimnout si můžete létajících dravců, ryb v řece, a když budete mít štěstí jako my, uvidíte i rodinku kamzíků. V místě žijí ale například i hadi, ještěrky a pavouci. Na ty však při své návštěvě pravděpodobně nenarazíte.

Na začátku stezky vyfasujete hygienickou síťku na vlasy a bezpečnostní helmu, kterou nesmíte za celou cestu sundat z hlavy. A pokud máte děti mladší 8 let, tak ty bohužel na stezku nesmí.

TIP: Přečtěte si náš článek o dovolené v Andalusii.

Stezka Caminito del Rey
Stezka Caminito del Rey

Historie stezky

Stezka Caminito del Rey, v překladu stezka Králů, byla postavená v roce 1905 a sloužila k umožnění přístupu zaměstnancům k vodním elektrárnám v oblasti.

Je pojmenovaná po králi Alfonsovi XIII., který na stezku v roce 1921 přijel zahájit práce na stavbě vodní elektrárny El Chorro. Ta měla zajistit dostatek vody a elektřiny pro obyvatele Malagy. Král však po stezce ušel pouhých 700 metrů.

Postupem času však stezka začala chátrat kvůli nedostatečné údržbě, a to zapříčinilo hned několik pádů a tragických úmrtí. Betonové úseky se zhroutily, chyběla zábradlí a v některých místech zbyly pouze železné nosníky.

V roce 1999 tak byla stezka veřejnosti uzavřena. To jí však přidalo na exkluzivitě a nezabránilo to dalším smrtelným nehodám. Španělské úřady se tak rozhodly stezku zrekonstruovat, a v roce 2015 se znovu otevřela turistům (oprava stála 138 milionů Kč).

Zajímavost: Pod novou stezkou si můžete všimnout zbytků toho, jak vypadala stezka předtím. Je to strašidelný pohled.

Stezka králů
Při procházce stezkou si můžete všimnout původních chodníčků, které nebyly vůbec bezpečné.

Náročnost a délka trasy

Na první pohled se může zdát, že Caminito del Rey je pouze pro nadšence adrenalinových aktivit. Ale není tomu tak. Celá trasa od tunelu až po konec vyhlídkové části má zhruba 8 kilometrů a vede téměř celou dobu po rovině. Tudíž i pro lidi s horší fyzičkou je to v pohodě zvládnutelné.

Celou trasu zvládnete projít cca za 3 hodiny, ale samozřejmě záleží na vašich možnostech, tempu a počtu zastávek.

Horší už to může být pro ty, co se bojí výšek. Chodníky jsou ve velké výšce, ale není pod ně úplně vidět, tak nemáte pocit, že visíte ve vzduchoprázdnu. Problémovou část ale spatřuji ke konci stezky, kde na vás bude čekat visutý most, kterým je vidět skrz dolů a trochu se kývá. Další atrakcí je „balkonek“ se skleněnou podlahou, na který mohou pouze čtyři osoby najednou.

Výběžek se skleněnou podlahou je oblíbeným místem na fotky.
Výběžek se skleněnou podlahou je oblíbeným místem pro fotky.

Caminito del Rey: 3 části stezky

Samotná stezka začíná před areálem vodní elektrárny Gaitanejo, kde se prokážete platnou vstupenkou. Na tomto místě byste měli být v čase zakoupeného lístku. My jsme měli asi půlhodinové zpoždění, jelikož jsme měli problém s nalezením parkování a vstupu, ale i tak nás bez problému pustili dovnitř. (Ale pro snadnější práci místních pracovníků a organizaci prohlídek tento postup nedoporučuji. 😄)

Následně dostanete od zaměstnanců přilbu a poslechnete si krátké poučení o bezpečnosti. Poté už budete na trasu vpuštěni nebo vyrazíte do areálu s průvodcem (záleží, jaké si koupíte vstupné.)

První část trasy vede po skalách nad řekou a průchod není zas v takové výšce. Skalní puklina se časem rozestoupí, a vám se tak naskytne výhled na údolí Hoyo. Při procházce první částí si může všimnout holubů, který hnízdí v úzkých skalách a dravců, kroužících nad skalami.

První část stezky
První část stezky

Druhou částí trasy je právě údolí Hoyo, kde se zas ocitnete opět „na zemi“. Cestou se můžete kochat nádhernými výhledy na údolí řeky, skály a přírodu. Tato část trasy je vhodná na odpočinek či svačinu. Pokud budete mít štěstí, můžete potkat nějaké to zvířátko.

Třetí, asi nejhezčí část stezky, je Gaitanesská soutěska. Znovu se ocitnete na dřevěných chodnících, ale tentokrát jsou mnohem výše a nabízejí nádherné výhledy. Dostanete se k místu, kde jsou skály přímo ohromné a vede v nich železnice vyhlídkového vlaku. My jsme právě v tomto místě narazili na mnohem větší odvážlivce — na dvojici horolezců.

Pokračující cestou dojdete až k „balkonu“ s prosklenou podlahou, kde je asi nejhezčí úhel pro fotky.

Železnice vedoucí skrze Caminito del Rey
Železnice vedoucí skrze Caminito del Rey

Za nedlouho dohlédnete až k visutému mostu, který je tím pravým adrenalinem. Most je upevněn ve výšce 105 metrů a je postavený z kovové mřížky, tudíž je vidět až na zem. Pro strašpytlíčky bohužel není cesty zpět a přes most prostě musíte přejít.

Po adrenalinovém přechodu vás už bude čekat jenom zbytek trasy s pár desítkami metrů. Dostanete se do vesnice El Chorro, kde odevzdáte helmy, můžete se posilnit a dojít si tu na záchod. Následně naskočíte na autobus, ten vás doveze zpět na začátek trasy. Tedy pokud neparkujete v El Chorro.

TIP: Přečtěte si, co vidět v Córdobě.

Most na Caminito del Rey
Most na Caminito del Rey

Kdy se na stezku vydat

Caminito del Rey je otevřené každý den od 9:00 do 15:30 (poslední možný vstup) kromě pondělí (pondělní vstupy jsou v nabídce jen někdy, dostupnost si zkontrolujte na webu).

Caminito del Rey je stezka vedoucí přírodou, proto není od věci si zkontrolovat předpověď počasí než si výlet naplánujete. Nejlepší možná doba pro návštěvu, tak záleží na vašich preferencích.

Pokud by však hrozil silný vítr nebo déšť, mohou organizátoři stezku z bezpečnostních důvodů uzavřít. Pokud by vám počasí nepřálo, dostanete pro návštěvu náhradní termín. To však pro turisty není moc příznivé. Za občasného deště jsou návštěvy povoleny.

Kde koupit vstupné

Ještě před zdoláním stezky budete potřebovat lístky, jelikož je trasa zpoplatněná. Ty koupíte online přes oficiální webové stránky, kde si můžete i přikoupit parkovné a lístek na shuttle bus.

Nebo si můžete vybrat jeden z organizovaných výletů na Caminito del Rey na cestovatelském portálu GetYourGuide.

Ale pozor, vstupenky je třeba si zajistit dostatečně dopředu. Doporučuje se minimálně 2 měsíce předem, protože se jich prodává jen konkrétní množství na určitý den a čas, tak bývají hodně rychle vyprodané.

Vstupné můžete pořídit ve dvou formách, a to:

  • základní za 10 eur,
  • nebo s průvodcem za 18 eur.

Základní vstupné spočívá v tom, že si pouze zaplatíte vstup na stezku a poté už si ji procházíte sami podle vašeho tempa. S průvodcem vás čeká komentovaná prohlídka ve skupině.

Já jsem kupovala lístky měsíc před odletem do Malagy a samozřejmě základní vstupenky už byly vyprodané. Ale jelikož jsme na stezku opravdu chtěli jít, tak nám nezbylo nic jiného než si zaplatit i průvodce.

Pokud si připlatíte za lístky s průvodcem, tak u vchodu dostanete kromě helmy i sluchátka s rádiem a cestou posloucháte výklad. Povídaní o stezce je zajímavé a je v angličtině, ale chůze skupinky je docela pomalá. Naštěstí, paní průvodkyně hned na začátku avizovala, že se kdykoliv od skupiny můžeme odpojit a projít si stezku po svém. Což jsme hned po první části stezky udělala i my.

Údolí Hoyo
Údolí Hoyo

Jak se ke stezce dostat

Caminito del Rey se nachází ve španělském Ardales v jihovýchodní Andalusii. Tudíž si výlet na stezku králů můžete udělat z Malagy, Rondy nebo třeba vzdálenější Sevilly. Nejbližší velké město je však Malaga, odkud můžete jet autem po silnici A-357 nebo vlakem do vesničky El Choro.

My jsme měli půjčené auto a cesta nám z Malagy zabrala asi hodinku. Vlakem to trvá 45 minut a jednosměrný lístek stojí 6 eur.

TIP: Přečtěte si článek, co musíte ve Španělsku ochutnat.

Na stezce jsou úchvatné výhledy.
Na stezce jsou úchvatné výhledy.

Kde parkovat

Pokud na výlet na Caminito del Rey vyrazíte autem, pak máte hned několik možností, kde zaparkovat.

Za předpokladu, že si koupíte parkování v rámci vstupenky (za 2 eura), pak se vaše parkoviště bude nacházet hned jako první při příjezdu na místo a nazývá se Visitors‘ Reception Centre Parking. Odtud je to ke vstupu na stezku ovšem poměrně daleko a budete muset přijet alespoň s hodinovým předstihem a následně se přiblížit ke vstupním tunelům autobusem.

Druhou možností v blízkosti kratšího tunelu je menší parkoviště Ardales, stojí také 2 eura, ale bývá rychle plné. Třetí možnost je několik parkovacích míst u restaurace El Kiosko, ale opět — bývají už zabrané.

Další možností je parkovat u konce stezky ve vesnici El Chorro. Odtud lze využít autobusovou dopravu na přesun ke vstupu na Caminito del Rey. Poslední a neplacenou možností jsou okraje tamních cest.

Kde je vstup?

Mně osobně přišel vstup na stezku poměrně zmatečně vyznačený a zprvu jsme nevěděli vůbec, kam jít. Caminito del Rey má totiž dva vstupy v podobě tunelů. Jeden se nachází vedle restaurace El Kiosko a je delší (2,7 km), druhý je asi o 250 metrů výš hned vedle hlavní silnice, a ten je kratší (1,5 km).

Kratším tunelem se vydejte, pokud máte vstupenku s průvodcem. Pokud jdete sami, je zvolení cesty na vás. Avšak mějte na paměti, že čas vstupenky, který máte zakoupený se počítá až od vstupu na stezku, nikoliv od tunelu. Tudíž si dejte dostatek času na cestu k hlavnímu vchodu (cca 30 minut).

Pokud uvažujete, jakým směrem stezku jít, tak na to můžete rovnou zapomenout. Stezka je totiž jednosměrná a mezi jejím začátkem a koncem jezdí kyvadlový autobus, který vás sveze tam a zpátky kolikrát budete potřebovat.

Chápejte to tak, že pokud je pro vás blíž východ trasy v El Chorro, můžete zaparkovat auto tam, a ke vstupu stezky vás popoveze autobus, který jezdí každou půlhodinku.

Shuttle Bus Caminito del Rey

Kyvadlový autobus jezdí mezi vstupem a výstupem na stezku každý den, kdy je Caminito del Rey otevřené v intervalech po 30 minutách. Jízdenka stojí 2,50 euro a můžete si ji zakoupit u řidiče nebo ve stánku u zastávky.

Platba je možná pouze v hotovosti. Výhodou je, že za 2,50 euro můžete mezi zastávkami jet, kolikrát chcete.

Autobus má celkem čtyři zastávky, a to u parkoviště Visitors‘ Reception Centre Parking, restaurace El Kiosko, parkoviště Ardales a vesnice El Chorro, kde se nachází konec stezky.

Caminito del Rey rozhodně stojí za návštěvu.
Caminito del Rey rozhodně stojí za návštěvu.

Tipy pro návštěvu stezky Caminito del Rey

Mám pro vás pár tipů na závěr:

  • Na stezku si můžete vzít pití a svačinu na posilnění.
  • Vezměte si vhodnou a pohodlnou obuv, nemusí to být vyloženě trekingové boty, ale v žabkách vás tam nepustí.
  • Nezapomeňte na opalovací krém nebo naopak na pláštěnku (podle předpovědi počasí).
  • Na stezce se nesmí používat selfie tyč.
  • Na stezce není možnost dojít si na WC.
  • Pokud si Caminito del Rey naplánujete na dopoledne, pak ještě můžete stihnout nějaký další výlet.

Často kladené dotazy:

Co je Caminito del Rey?

Caminito del Rey je známá horská stezka na útesech El Chorro v Andalusii, ve Španělsku. Stezka je postavená na útesech a poskytuje nádherné výhledy na okolní krajinu.

Jak se dostat na Caminito del Rey?

Nejbližším letištěm je Malaga. Z Malagy je možné se dostat do El Chorro vlakem nebo autem. Existují také organizované zájezdy.

Musím si zakoupit vstupenky předem?

Ano, je doporučeno si vstupenky rezervovat předem, protože počet návštěvníků je omezen. Vstupenky lze zakoupit online na oficiálních stránkách.

Jak dlouhá je trasa Caminito del Rey?

Celková délka trasy je přibližně 7,7 kilometru a vede přes krásné horské scenérie a přes útesy.

Je stezka vhodná pro každého?

Ne, stezka není vhodná pro tělesně postižené osoby nebo ty, kteří mají strach z výšek. Děti mladší 8 let na stezku nemohou.

Co si mám vzít s sebou?

Doporučuje se pohodlné oblečení, pohodlné boty na chůzi, sluneční brýle, klobouk a dostatečné množství vody. Také je vhodné mít něco teplejšího, protože počasí může být proměnlivé.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaŠpanělskoCaminito del Rey, Andalusie: Vše o nejnebezpečnější stezce světa

O autorovi

Monika Havrdová
Monika Havrdová
Jmenuji se Monika a ještě nějakou dobu se budu nazývat studentkou médií. Jsem nadšená cestovatelka, tanečnice, příznivkyně všech písmenek a slov a celkem nedávno jsem objevila i svou skrytou vášeň pro marketing. Cestuji od knižních dobrodružství thrillerů, přes taneční parket až po mou nejoblíbenější formu, které říkám „narazila jsem na levné letenky”. 😄

Nejnovější články na blogu