...

Dovolená Zakynthos: 20 tipů, co vidět a co dělat v Řecku

Zakynthos patří určitě mezi nejkrásnější místa Řecka, která jsem kdy navštívila. Není se čemu divit, že na Zakynthos proudí přes 850 tisíc turistů ročně, je to krásný zelený ostrov, kde květy hrají pestrými barvami a moře je dokonale tyrkysové.

Můžete se zde potápět s mořskými želvami, vyrazit surfovat nebo se procházet vesničkami, které místní obyvatelé žijí velmi poklidným tempem. Stále nejste přesvědčeni, že dovolená na Zakynthosu stojí za to? Pojďme se podívat, co vidět na Zakynthosu, kde se ubytovat a co tam dělat.

Dovolená Zakynthos: Pláž Navagio
Dovolená Zakynthos: Pláž Navagio

Počasí Zakynthos: Kdy vyrazit do Řecka

Zakynthos má středomořské klima s mírnými ale deštivými zimami a horkými slunnými léty. Pokud sem chcete vyrazit k moři, měli byste volit letní měsíce, to znamená vyrazit na Zakynthos v období mezi červnem a zářím.

Nejteplejší moře je samozřejmě v srpnu, což je ideální, pokud cestujete s dětmi. Pokud se chcete vyhnout hlavní turistické sezóně doporučujeme červen nebo září.

MěsícTeplota vzduchu (°C) Min – MaxTeplota moře (°C)
Leden7.7 – 14.116
Únor7.7 – 14.615
Březen8.8 – 16.515
Duben11 – 19.516
Květen14.6 – 24.719
Červen18.5 – 29.622.5
Červenec20.8 – 32.425
Srpen21.4 – 32.826.5
Září18.6 – 28.125.5
Říjen15.2 – 23.723
Listopad12 – 19.220
Prosinec9.2 – 15.617.5

Dovolená Zakynthos: Tipy, kde hledat nejlepší zájezdy

Nejlepší na Zakynthos najdete na portálu Invia, protože tam máte výběr zájezdů od 150 českých cestovek, které jsou tímto portálem ověřené a můžete si tak být jistí, že jsou důvěryhodné. Navíc na tomto portálu si snadno porovnáte ceny zájezdů mezi jednotlivými cestovkami. 

Nejlepší hotely na Zakynthosu: Kde se ubytovat

Na Zakynthosu je řada krásných hotelů, apartmánů a vil k pronájmů, mezi nejlepší patří Viatzo Villas, tak se mrkněte, zda budou ještě mít volno.

Pokud vyrážíte s dětmi a preferujete all-inclusive hotel, mezi ty nejlepší patří Bitzaro Grande Hotel & Suites. Vzhledem ale k velké popularitě bývá často plný.

Viatzo Villas – nejlepší hotely na Zakynthosu
Viatzo Villas – nejlepší hotely na Zakynthosu

Jak se jednoduše pohybovat po Zakynthosu?

Pokud necestujete s cestovkou, která vás vezme v rámci organizovaných výletů téměř všude po ostrově, můžete využít místní autobusy (KTEL), který jezdí do některých oblíbených turistických destinací jako je Tsilivi, Laganas, Alykes, Keri a Vassilikos. Centrální autobusové nádraží je ve městě Zakynthos, ale zastávky najdete po celém ostrově.

Nejjednodušší je si půjčit auto, v Řecku dobře funguje RentalCars, se kterým jsme nikdy neměli problém. Auto si vyzvednete po příletu hned na letišti.

Na ostrově samozřejmě funguje i taxi.

Zakynthos: Zajímavosti o ostrově

Jelikož všichni koukáme o Vánocích na Pelíšky, želva Kareta obrovská nebo-li caretta caretta nám není cizí. Co byste měli vědět, že Zakynthos je jedním z mála míst v Středomoří, kde můžete spatřit právě tyto mořské želvy spatřit.

Tyto obrovské elegantní želvy mohou dorůstat délky až 1 metr a vážit až 135 kg. Samice se každé dva až čtyři roky vrací na stejnou pláž (na Zakynthos), kde se narodily, aby zde zanechaly až 100 vajec. Po inkubaci asi 60 dnů se malé želvičky vylíhnou a zamíří k moři, čímž začíná jejich dlouhá cesta do dospělosti.

Caretta carettase živí převážně medúzami, korýši a někdy i měkkýši, hraje klíčovou roli v udržování zdravých mořských ekosystémů. Jejich preference medúz pomáhá udržovat tyto populace pod kontrolou, což je důležité pro udržení rovnováhy v mořském prostředí.

Čtěte dál náš článek a dozvíte se, kde je můžete na Zakynthosu vidět.

Zajímavosti Zakynthos: želva Caretta Caretta

Co vidět na Zakynthosu: Památky, nejkrásnější pláže i tipy na výlety

Na Zakynthosu se rozhodně nudit nebudete, můžete navštívit jedny z nejkrásnějších pláží v Řecku, pozorovat želvy Caretta Caretta nebo se procházet historickým městem Zakynthos. Pojďme se podívat na to, co vidět a dělat na Zakynthosu.

TIP: Pokud milujete řecké ostrovy, navštivte také Skiathos.

Pláž Navagio

Pláž Navagio na Zakynthosu, známá také jako „Shipwreck Beach“, je jednou z nejfotogeničtějších pláží v Řecku a je proto taky nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším místem na Zakynthosu. V létě tu jsou neskutečné davy turistů, a pokud na to nebudete připraveni, můžete být celým zážitkem zklamáni.

Co vidět na Zakynthosu: Pláž Navagio
Co vidět na Zakynthosu: Pláž Navagio

Nachází se na severozápadním cípu ostrova a známá je díky vraku lodi Panagiotis, který je na pláži od roku 1980, kdy zde ztroskotal během špatného počasí​​.

Abyste se sem dostali, musíte vyrazit lodí, na pláž se v roce 2023 nemohlo kvůli nebezpečí padajícího kamení. Na Navagio si můžete snadno rezervovat výlet přes GetYourGuide nebo přes průvodce, pokud cestujete s cestovní kanceláří.

Blue Caves – Modré jeskyně

Dalším velmi populárním výletem na Zakynthosu je návštěva Blue Caves – Modrých jeskyň. Modré jeskyně jsou zajímavé svými vápencovými skalami a tyrkysově modrou barvou moře, které je díky odrazu slunečních paprsků zářivé a třpytivé.

Co vidět na Zakynthosu: Blue Caves – Modré jeskyně
Co vidět na Zakynthosu: Blue Caves – Modré jeskyně

Nejlepší je vyrazit na výlet hned brzy ráno, kdy se světlo láme tak, že barva vody je nejintenzivnější​​.

Výletní lodě většinou vyplouvají převážně z přístavu Agios Nikolaos. Nejjednodušší je si rezervovat výlet přes GetYourGuide nebo přes svého průvodce, pokud cestujete s cestovní kanceláří. Ideální je to kombinovat rovnou s výletem na pláž Navagio.

Laganas

Pokud chcete vyrazit za nočním životem, musíte navštívit Laganas, jedno z nejpopulárnějších a nejrušnějších turistických letovisek na ostrově. Toto kosmopolitní letovisko, které vzniklo z původní malé vesnice, je známé nejen velkou škálou restaurací, barů, diskoték a obchůdků ale je tu i nádherné dlouhá pláž.

Laganas je populární nejen mezi mladými lidmi, ale je vhodný i pro rodiny s dětmi, protože je tady dokonalé turistické zázemí na pláži a pozvolný vstup do moře. Pláž je také součástí Národního mořského parku Zakynthos, který chrání místní želvy Caretta Caretta​​.

Co vidět na Zakynthosu: Laganas
Co vidět na Zakynthosu: Laganas

Marathonisi – želví ostrov

Marathonisi, známý také jako „Želví ostrov“, je malý neobydlený ostrov v jižní části Zakynthosu, ležící v zátoce Laganas.

Na ostrov se jezdí hlavně za želvami Caretta Caretta, které sem připlouvají, aby v písku nakladly svá vajíčka. Ostrov dokonce svým tvarem připomíná želvu!

Na ostrově se nacházejí dvě hlavní pláže. Větší z nich, pláž Marathonisi, je pokrytá jemným zlatavým pískem a slouží želvám ke kladením vajíček. Druhá menší oblázková pláž patří k dvěma malým zátokám v její blízkosti.

Marathonisi – želví ostrov na Zakynthosu
Marathonisi – želví ostrov na Zakynthosu

Ostrov je převážně skalnatý, jezdí se sem i šnorchlovat – hlavně do jeskyň. Na Marathonisi není žádné turistické vybavení, proto si s sebou na výlet vezměte vodu a ideálně i něco k jídlu. Na ostrov se dostanete lodí, stačí si rezervovat výlet přes GetYourGuide nebo přes vašeho průvodce, pokud cestujete s cestovní kanceláří.

Xigia Beach

Mezi nejkrásnější pláže na Zakynthosu patří určitě Xigia Beach na severovýchodním pobřeží ostrova. Voda se zde často zbarvuje do bíla, což je způsobeno sirnými prameny, které vyvěrají z nedalekých krasových mořských jeskyní. Dostanete se sem pouze lodí.

Nejkrásnější pláže na Zakynthosu: Xigia Beach
Nejkrásnější pláže na Zakynthosu: Xigia Beach

Xigia je známá pro své léčebné účinky, protože je voda bohatá na síru a kolagen, které nabízí úlevu od zánětlivých onemocnění, jako je artritida a revmatismus, stejně jako pomáhá při různých kožních onemocnění.

Pláž Gerakas – želví pláž

Pláž Gerakas, nacházející se na jihovýchodním cípu Zakynthosu, je známá jako jedna z nejklidnějších a nejpopulárnějších „želvích pláží“ na ostrově.

Tato odlehlá pláž je oblíbeným místem pro želvy karety obrovské, které zde kladou vajíčka, zejména mezi květnem a zářím. Proto je pláž chráněná a přístup na ni je přísně zakázán od soumraku do svítání. Pokud sem vyrazíte, určitě pamatujte na to, že byste se měli po pláži pohybovat opatrně a neměli byste nic zapichovat do písku.

Kde najdete želvy Caretta Caretta na Zakynthosu? Na pláži Gerakas
Kde najdete želvy Caretta Caretta na Zakynthosu? Na pláži Gerakas

Pláž je dostupná pouze autem, přičemž asfaltová silnice z letoviska Vassilikos vede až k pláži, kde lze zaparkovat podél cesty. Z města Zakynthos je vzdálená asi 16 km​​.

Jeskyně Keri

Jeskyně Keri na Zakynthosu se nacházejí na jihozápadním pobřeží ostrova, mezi skalami Kapo Marathia a Mizithres. Jsou přístupné pouze po moři, většina lidí sem připlouvá na lodi nebo na kajaku, nejjednodušeji se sem dostanete, když si rezervujete nějaký výlet přes GetYourGuide, který kombinuje návštěvu Marathonosi a Cameo ostrovů.

Jeskyně Keri
Jeskyně Keri

Plavby obvykle vyplouvají z rušného přístavu Agios Sostis nebo zátoky Laganas, takže můžete vybrat výlet, který začíná co nejblíže vašemu ubytování.


Banana Beach

Banana Beach je další pláž, která patří mezí nejkrásnější pláže na Zakynthosu a určitě byste ji neměli opomenout při vaší návštěvě Zakynthosu. Pokud plánujete strávit celý den u moře, právě sem byste měli zavítat.

Nejkrásnější pláže Zakynthos: Banana Beach
Nejkrásnější pláže Zakynthos: Banana Beach

Pláž najdete na jihovýchodním pobřeží Zakynthosu a je známá díky dlouhému pásu zlatavého a jemňoučkého písku, který kontrastuje s průzračně čistým mořem.

Porto Limnionas

Dalším místem, co byste měli navštívit na Zakynthosu, je Porto Limnionas, tato izolovaná zátoka obklopená strmými útesy není tradiční pláží, ale spíše skalnatou zátokou s křišťálově čistou vodou, ideální pro šnorchlování a potápění​​.

Voda je přístupná z oblázkové pláže, nebo někteří se rozhodnou skákat do vody i přímo ze skal. Vyrazte sem hned brzy ráno, protože toto úchvatné místo patří k nejpopulárnějším lokacím na ostrově.

Co vidět na Zakynthosu: Porto Limnionas
Co vidět na Zakynthosu: Porto Limnionas

Tip: Nedaleko Porto Limnionas najdete ještě další zátoku: Porto Roxa.

Mys Skinari

Mys Skinari je nejsevernější výběžek ostrova Zakynthos. Odsud máte teprve pořádné dramatické výhledy na útesy, vápencové jeskyně i nádherný maják.

Za dobré viditelnosti vidíte i na nedaleký ostrov Kefalonia a jeho majestátní pohoří Enós. V okolí mysu se také nachází slavné Modré jeskyně (Blue Caves), které jsou přístupné převážně lodí z přístavu Agios Nikolaos. Pro ty, kteří si přejí zhlédnout jeskyně pěšky, vede od větrného mlýna na mysu cestička se schodištěm až k vodě.

Mys Skinari
Mys Skinari

Hlavními dominantami mysu jsou tradiční řecký větrný mlýn s restaurací a malebný maják. Maják, stojící na 67 metrů vysokém bodě, byl postaven v roce 1897 a nabízí jedny z nejlepších výhledů v okolí. Vnitřek majáku není přístupný veřejnosti, ale i tak stojí za návštěvu pro jeho historický význam a panoramatické výhledy​​.

Město Zakynthos

Na dovolené na Zakynthosu určitě nevynechejte i hlavní město na ostrově – Město Zakynthos, někdy označované jako Zante. Určitě navštivte ve městě historicky významné náměstí sv. Marka a Solomosovo náměstí, největší náměstí ve městě, kde se konají celoročně největší kulturní akce a festivaly​​ na ostrově. Projděte se také po pěší zóna ulice Roma, kde najdete obchůdky a tradiční řecké restaurace.

Kostel Agios Dionysios

Kostel Agios Dionysios, který se nachází v centru města Zakynthos poblíž přístavu, je věnován svatému Dionysiovi, patronu ostrova a je náboženským centrem ostrova.

Původní chrám byl postaven v 18. století, ale byl zničen zemětřesením v roce 1893. Současná stavba kostela byla zahájena v roce 1925 a trvala 23 let. Kostel přečkal ničivé zemětřesení v roce 1953 bez jakéhokoli poškození, což místní považují za zázrak a požehnání​​​​.

Kostel Agios Dionysios
Kostel Agios Dionysios

Kostel Agios Dionysios je trojlodní bazilika s korintskými sloupy podpírajícími střechu. Kostel je také známý svým 40 metrů vysokým zvonickým věží, který je význačným orientačním bodem přístavu.

Hrad Bohali – Benátský hrad na Zakynthosu

Benátský hrad na Zakynthosu, kousek od hlavního města Zakynthos, je skvělým příkladem benátské architektury na Jónských ostrovech. Tento hrad z 15. století je situován v krásném borovém lese na vrcholu kopce a nabízí úchvatné výhledy na Zakynthos a Jónské moře​​.

Cesta na Benátský hrad na Zakynthosu
Cesta na Benátský hrad na Zakynthosu

Historie hradu sahá do roku 1460, kdy byl téměř zničen Turky, ale byl opraven a dokončen Benátčany v roce 1646. Při vstupu do hlavní brány si všimněte Křídlatého lva svatého Marka, symbolu Benátské říše a jejich vlády nad Jónskými ostrovy. Hrad byl kdysi centrálním hlavním městem ostrova, ale dnes je vidět poškození zemětřeseními a historií válečných útoků a pirátských nájezdů​​.

Hrad je od centra hlavního města vzdálený přibližně 2 kilometry, což je asi 5 minut jízdy autem nebo 20 minut chůze, cesta vede do kopce, takže si vezměte s sebou vodu a vyrazte v létě raději dopoledne.

Vstupné je pouze 4€, a i když na místě není k dispozici průvodce ani mapa, najdete tu alespoň informační cedule.


Park Askos – zoo a lesopark

Nevíte, kam vyrazit na výlet s dětmi? Tak tento tip je pro vás.

Park Askos (najdete nejčastěji pod anglickým názvem Askos Stone Park) na Zakynthosu je přírodní rezervací, lesním parkem, přírodní zoo, výzkumným centrem zemědělství a dokonce i archeologickým nalezištěm, rozprostírajícím se na ploše 124 akrů.

Park, který byl otevřen pro návštěvníky v roce 2002 a jezdím sem hlavně rodiny s dětmi.

Askos Stone Park
Askos Stone Park

Největším lákadlem jsou zvířata, která zde žijí ve svém přirozeném prostředí. Návštěvníci mohou spatřit dravce, holuby, královské pávy, ale také v oddělených částech jeleny, králíky, poníky, krávy, koně, kozy a ovce, vodní želvy a rodiny veverek a malých činčil.

Najdete tu také vzácné jeleny Platonia a mývaly ze Severní Ameriky. Některá zvířata zde můžete krmit nebo si tu vyzkoušet i dojení krav nebo si vyzkoušet, jak probíhá tradiční sběr oliv.

Park Askos Stone Park je pojmenován podle kamenných struktur na místě, které zahrnují kamenné chodníky, zdi, staré stáje a sklepy postavené z dřeva a kamene a slavné nádrže vytesané do kamene, vytvořené před asi 600 lety pro sběr dešťové vody.

Muzeum Solomos

Muzeum Solomos, oficiálně známé jako Muzeum Solomos a Významných Zakynthianů, najdete na náměstí sv. Marka v severní části Zakynthosu. Bylo založeno v roce 1959 a je věnováno Dionysiosu Solomosovi a Andreasu Kalvosovi, dvěma významným osobnostem ostrova. Muzeum nabízí sbírky místního umění z 18. a 19. století, sochy, hudební nástroje současné významným Zakynthianům, keramiku a portréty nejdůležitějších lidí ostrova. Od března 2022 je ředitelkou muzea matematička Eleni Pylarinou​​.

Dionysios Solomos, narozený 8. dubna 1798 na Zakynthosu, byl řeckým básníkem a autorem „Hymny na svobodu“, jejíž první dvě sloky jsou součástí řecké národní hymny. V roce 1828 se přestěhoval na Korfu, aby se věnoval poezii. Jeho ostatky jsou uloženy v mauzoleu muzea od roku 1968​​.

Andreas Kalvos, narozený 1. dubna 1792 na Zakynthosu (v době vlády Benátské republiky), byl autorem pěti svazků poezie a dramatu​​.

Benátský most v Argassi

Benátský most v Argassi na ostrově Zakynthos, známý také jako Argassi Bridge, je z 19. století a najdete ho na na pláži Argassi, pouhých 350 metrů od centra města Argassi.

Byl postaven z místního vápencového tufu a původně měl tři oblouky o délce 13 metrů, z nichž každý byl vzdálen 10 metrů od břehu. Dnes z mostu zůstala zachována pouze jedna polovina s třemi oblouky, zatímco druhá polovina je ponořena pod hladinu moře.

Benátský most Argassi
Benátský most Argassi

Klášter Panagia Skopiotissa

Klášter Panagia Skopiotissa na ostrově Zakynthos je postaven na vrcholku hory, na místě starověkého chrámu zasvěceného olympijské bohyni Artemis. Mramorové fragmenty z chrámu byly použity k vybudování vstupní brány a k výzdobě interiéru kostela. Starý klášter pochází z 15. století a byl postaven podle byzantského stylu.

Cesta k klášteru není snadná, na některých místech je strmá a na jiných jsou kameny a příkopy, ale výhled z vrcholu a krajina plná ruin jsou odměnou za náročnou cestu​​. Klášter Panagia Skopiotissa je nejstarším kostelem na ostrově. Byl postaven před polovinou 15. století a v roce 1534 byl darován rodině šlechticů Logothetonů, kterým patří dodnes. Kostel byl postaven ve tvaru kříže na místě chrámu bohyně Artemis a je obklopen ruinami kdysi prosperujícího kláštera.

Památky Zakynthos: Klášter Skopiotissa na Zakynthosu
Památky Zakynthos: Klášter Skopiotissa na Zakynthosu

Korakonissi

Skalní formace Korakonissi připomíná malý ostrůvek, přestože je spojena s pevninou. Najdete ji na severozápadě ostrova blízko vesnice Kiliomenos.

Co dělá Korakonissi neobvyklým, je impozantní přírodní oblouk a bazénky, které se přirozeně vytvořily ve skalách. Stejně jako na celém Zakynthosu, i tady je voda křišťálově čistá, ale je zde i dostatečně hluboká, takže je to ideální místo na šnorchlování.

Klášter Panagia Yperagathou

Klášter Panagia Yperagathou na Zakynthosu patří ke klášteru Sina a byl založen v 17. století. Je zasvěcen Panně Marii a v kostele najdete staré ikony a krásné nástěnné malby. Ačkoli nyní není obýván, v minulosti to byl důležitý klášter pro ostrov Zakynthos.

Klášter Yperagathou se nachází nedaleko vesnice Kiliomeno, asi 8 km jihozápadně od vesnice Maherado a přibližně 15 km od města Zakynthos. Cesta k němu vede přes květinová pole a nabízí krásné výhledy na hory Zakynthosu. Okolní oblast kláštera je klidná a tvoří malou náhorní plošinu s borovicemi a dubovými stromy​​​​.

Zante Water Village  – vodní park

Pokud vaše děti milují aquaparky tak, jako jsem je milovala v dětství já (a naše dítě nejspíš nebude výjimkou), určitě byste měli vyrazit do Zante Water Village, který patří k největším vodním parkům v Řecku. Určitě si předem kupte vstupenku, my nejčastěji využíváme přímo GetYourGuide, který je spolehlivý, ale nejspíš to je možné i přes cestovní kancelář, pokud necestujete na vlastní pěst.

Vstupenky lze kupovat i na místě, ale můžou se tam tvořit fronty a to úplně s dětmi (ale vlastně i bez dětí) nechcete stát.

Je vhodná dovolená na Zakynthosu s dětmi?

Ano, sama jsem byla na Zakynthosu poprvé jako dítě a je to ráj pro rodiny s dětmi. Nemusíte vymýšlet žádné speciální výlety, protože jeskyně, šnorchlování i putování za želvami Caretta Caretta baví dospělé i děti. Navíc je zde moře klidné a na některých plážích je pozvolný vstup do moře, díky kterému je pobyt na plážích bezpečný.

Často kladené otázky

Jak velký je Zakynthos?

Ostrov je se svojí rozlohou 410 km2 a délkou pobřeží 123 km 3. největším v Jónském moři.

Kde je Zakynthos?

Zakynthos najdete v Jónském moři.

Co dělat s dětmi na Zakynthosu?

Vyrazte na výlet lodí na želvy Caretta Caretta, do aquaparku Zante Water Village nebo do místní zoo.

Jaké je moře na Zakynthosu?

Na Zakynthosu je moře čisté a v letních měsících teplé – ideální na koupání.

Kde jsou želvy na Zakynthosu?

Na Zakynthosu jsou želvy na pláži Gerakas, ale pouze v období hnízdění.

Kdy letět na Zakynthos?

Na Zakynthos se nejčastěji létá od června do září.

Co se dá dělat na Zakynthosu?

Na Zakynthosu se dá pozorovat želvy Caretta Caretta, objevovat jeskyně, šnorchlovat nebo jen povalovat na plážích s dokonale čistou vodou.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaŘeckoDovolená Zakynthos: 20 tipů, co vidět a co dělat v Řecku

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu