...

Dovolená Skiathos: 14 tipů, co vidět a dělat na ostrově

Mamma mia! Že neznáte malý řecký ostrov Skiathos? Tak já vám prozradím, že i když jste tam nikdy nebyli, části ostrova jste museli určitě zahlédnout v oblíbeném muzikálovém filmu Mamma Mia.

Skiathos je jedním z nejmenších řeckých ostrovů (má pouze 47 km²) na severozápadě Egejského moře, ale i přesto nabízí spoustu krásných míst a zábavy.

Vydejte se prozkoumat malebné uličky městečka s charakteristickými bílo-modrými domky, nekonečné množství písčitých pláží s tyrkysovým mořem a hornaté kopce s řeckou přírodou. To vše za doprovodu písniček od ABBY, samozřejmě. 😊

Řecký ostrov Skiathos
Řecký ostrov Skiathos

Kdy navštívit řecký ostrov Skiathos

Příjemnou letní dovolenou si na Skiathu užijete bezpochyby v létě, kdy se teploty pohybují kolem 30 °C přes den a kolem 20 °C v noci. Ale pokud nevyhledáváte klasické válecí a koupací dovolené, pak můžete ostrov navštívit na jaře, kdy se teploty pohybují kolem 16 až 20 °C.

Naopak na Skiathos nedoporučuji létat od října do prosince, to tam vydatně prší.

Dechberoucí výhledy ostrova Skiathos
Dechberoucí výhledy ostrova Skiathos

Jak se dostat z letiště

Jak už bylo řečeno, Skiathos je malinkatý ostrov, a má i své malinkaté letiště, které se nachází asi 2 km od centra města, tudíž se většina baťůžkářů (jako třeba já) vydává z letiště prostě po svých.

Není to vůbec daleko, cesta je pěkná a má i chodník, tudíž vás ani nepřejede nějaký šílený Řek na skútru. 😄

Další možností je autobus, který jezdí přímo od terminálu do přístavu, ale pouze dvakrát denně. Jízdenka z letiště stojí 3 eura. Jízdní řád si můžete přečíst na oficiálních stránkách.

TIP: Autobus můžete využít i při výpravě na jednu z mnoha pláží. V celém Skiathu je v podstatě jedna hlavní silnice, zastávky jsou číslované od 1 do 26 a autobus vyjíždí z hlavního města a zastavuje u nejrůznějších pláží. Cesta stojí 3 eura.

Pokud máte mnoho zavazadel a nestíháte autobus, pak je možnost využít taxi službu nebo autopůjčovnu. Taxíky najdete také hned před terminálem a cesta vás bude stát 7 až 10 euro.

A pokud chcete prozkoumávat ostrov opravdu plnou parou a nespoléhat se na řecké jízdní řády, pak doporučuji půjčení auta nebo skútru (za předpokladu, že mezi sebou máte schopného řidiče, já to bohužel nejsem 😄). Kanceláře autopůjčoven jsou také hned na letišti.

Kde se ubytovat

Jak už bylo řečeno Skiathos je velmi malý ostrov, tudíž s žádným ubytováním neuděláte chybu – všude se rychle a snadno dostanete.

Blízko letiště se můžete ubytovat v Skiathos Holiday Resort. Pokud hledáte levnější alternativu, pak vyberte Alkmene Studios. Luxusní ubytování si užijete v Mystery Skiathos Luxury Residence.

Skiathos Holiday Resort
Skiathos Holiday Resort

14 tipů, co vidět a dělat na ostrově Skiathos

Skiathos mě na první dobrou naprosto uchvátil a jeho spojitost s natáčením Mamma Mia mu přidává jen na oblíbenosti. Pojďme se tedy společně podívat na 14 tipů, co na ostrově Skiathos vidět a dělat.

Zajímavost: Na ostrově je o hodinu více než v Česku.

Procházka podél pobřeží
Procházka podél pobřeží

Projděte si městečko Chora

Hlavní město ostrova, kterému místní říkají Chora, leží na jihovýchodním cípu ostrova. Městečko lemují typické bílo-modré domečky a najdete zde nespočet restaurací a kaváren, barů a klubů, obchůdků a hotelů.

Městečko rozděluje benátská pevnost Bourtzi, ze které zbyly už jen ruiny. Vyrazte na procházku uličkami, dokud nedojdete ke kostelíku Agios Nicolau a hodinové věži. Odtud se můžete kochat výhledem na město a modř egejského moře.

Hlavní městečko Skiathu
Hlavní městečko Skiathu

Projděte se přístavem

Přístav najdete hned u města a můžete si projít celou promenádu Papadiamanti kolem moře a obdivovat zakotvené lodě a jachty boháčů. Odsud také pravidelně vyjíždí výletní lodě a trajekt na sousední ostrovy.

💡 TIP: Vyzkoušejte vyhledávač trajektů a porování cen Ferryscanner.

Zajímavost: Právě molo přístavu je známé z natáčení Mamma Mia. Setkají se na něm poprvé všichni tři „otcové“ ztvárněni Piercem Brosnanem, Colinem Firthem a Stellanem Skarsgårdem.

Molo v přístavu
Molo v přístavu

Objevujte nádherné pláže Skiathu

Skiathos se pyšní více než 60 nádhernými plážemi. Na ostrově najdete buďto městské pláže v okolí centra, kam s klidem dojdete pěšky nebo vzdálenější, ale za to nádherné pláže, na které se musíte dopravit autobusem, skútrem či autem.

Mezi nejkrásnější pláže na ostrově Skiathos patří:

 • Pláž Koukounaries,
 • pláž Krifi Ammos,
 • pláž Agia Eleni,
 • pláž Lalaria,
 • pláž Achladies,
 • pláž Kastro,
 • pláž Banana,
 • pláž Achladies,
 • pláž Kanapista,
 • pláž Vassilias,
 • pláž Xanemos (pozor, tato pláž je nudistická).
Nádherná pláž Agia Eleni byla téměř bez lidí.
Nádherná pláž Agia Eleni byla téměř bez lidí.

Půjčte si loď a navštivte pláž Lalaria

Pláž Lalaria je jednou z nejkrásnějších pláží ostrova a součástí jejího kouzla je to, že se k ní nedá dostat jinak než na lodi. Loď si buď můžete půjčit (na menší loď vám stačí evropský řidičský průkaz) nebo si můžete na pláž zamluvit výlet lodí.

Lodě všech společností většinou vyplouvají 2x denně a za zpáteční cestu zaplatíte kolem 20 eur. Můžete si vybrat z nabídky lodních výletů na GetYourGuide.

Nejkrásnější pláž Lalaria
Nejkrásnější pláž Lalaria

Pláž je oblázková a ze všech stran ji obklopují vysoké útesy. Scenérii pláže doplňuje slavný skalní oblouk, který když 3x proplujete, tak budete navždy mladí a krásní.

Pláž kvůli své vzdálenosti nemá žádné vybavení ani restaurace, takže svačinu s sebou. Vstup do vody je poměrně prudký, za to se tu dá krásně šnorchlovat. Není tu ani moc, kam se schovat před sluncem, tak také myslete na dostatečnou SPF ochranu.

V okolí Lalarie najdete také jeskyně s tyrkysovými stěnami. Do těchto jeskyní si můžete zarezervovat lodní výlet.

Oblouk na pláži Lalaria
Oblouk na pláži Lalaria

Navštivte nedaleký ostrov Skopelos

Pokud pro Mamma Miu vyzdvihuju Skiathos, tak nesmím zapomenout ani na nedaleký ostrov Skopelos. Na tomto ostrově se totiž filmový muzikál také natáčel. V podstatě tu najdete to samé jako na Skiathu – město, pláže, přírodu, restaurace a kulisy pro Mamma Miu.

Na ostrov jezdí pravidelně trajekt. Můžete se sem vydat na jednodenní výlet nebo i na více nocí. Alternativou je lodní výlet, který popisuju o bod níže.

Ostrov Skopelos
Ostrov Skopelos

Mamma Mia výlet

Jestli vám při čtení tohoto článku nezní v hlavě nějaká písnička od ABBY, tak dělám něco špatně.😀 Všemi deseti doporučuji zamluvit si lodní výlet Mamma Mia, který nabízí snad každá místní společnost. Snadno si můžete zabookovat výlet i přes GetYourGuide.

Stačí se jen projít promenádou Papadiamanti, na které si nelze nevšimnout stánků s výlety. Všechny Mamma Mia výlety jsou v podstatě dost podobné, co se týče programu i ceny. Avšak počítejte s tím, že program může být kvůli počasí či vlnám změněný (což se stalo i mně).

Výlet lodí po místech z filmu Mamma Mia byl krásným zážitkem.
Výlet lodí po místech z filmu Mamma Mia byl krásným zážitkem.

Já jsem se zakoupila celodenní výlet, který zahrnoval návštěvu města Skopelos, pláže Lalaria, přilehlých tyrkysových jeskyní a kostela Agios Iannis, kde se odehrávala svatba z filmu Mamma Mia. Ale kvůli velkému větru jsem nedostala šanci vidět Lalariu a jeskyně, což mě dost mrzelo (no tak, když jinak nedáte, tak já tam poletím znovu 😄).

Na místo toho jsem se ale podívala na pláž Kastani, kde se točila ta scéna s duetem Sophie a Skye, která končí skvělým tanečním vystoupením spousty svalovců se šnorchly. 😍 A můžu říct, že útes s kostelem Agios Iannis je také naprosto nádherné místo.

Útes s kostelem Agios Ioannis
Útes s kostelem Agios Ioannis

Spotting letadel

Skiathoské letiště je známé jako evropský Sint Maarten, jelikož má krátkou ranvej a hned za ní můžete pozorovat vzlety a přistávání letadel. Letadla vám tu pocitově proletí těsně nad hlavou.

TIP: Než se na pozorování letadel vydáte, tak si zkontrolujete informace o letech na webu Flightradar24.

Spotting letadel na Skiathu
Spotting letadel na Skiathu

Nákupy v místních obchůdkách

Skiathos je plný malebných obchůdků s místními produkty jako jsou šperky, koření, kabelky, boty, oblečení, pásky nebo jiné suvenýry. Buďto se můžete jen kochat nebo nakupovat (záleží jestli máte dostatečné místo v batohu 😊).

Zajděte na promítání letního kina

Pokud nebudete mít Mama Mia ještě plný kecky (jde to vůbec? 😄), pak můžete navštívit populární letní kino a shlédnout tento film i s živým tanečním vystoupením. Občas dávají i jiné filmy.

Program najdete na jejich instagramu či facebooku, lístky se dají koupit na místě.

Navštivte dům řeckého spisovatele

Na Skiathu žil známý řecký spisovatel Alexandros Papadiamantis, jehož dům je v současnosti muzeem zasvěcený jeho životu.

Klášter Zvěstování Panny Marie

Jedním z nejnavštěvovanějších míst ostrova je klášter Zvěstování Panny Marie. Klášter se nachází v horách a je skvostem řecké architektury. Jeho vnitřek zdobí fresky řeckého umění.

Klášter Zvěstování panny Marie
Klášter Zvěstování panny Marie

Trosky hradu Kastro

V nejsevernějším výběžku ostrova naleznete hrad Kastro ze 14. století nebo spíše, to co z něj zbylo. Dochované stavby, které tam dnes najdete jsou kostely Gennisi tou Christou a Agios Nikolaosa a vstupní brána.

Kastro
Kastro

Trekování panenskou krajinou

Pokud jste milovníky aktivních dovolených, pak vás Skiathos také nezklame. Ostrov je plný značených pěších stezek, které vedou přírodou, vinohrady, olivovými sady nebo borovými háji.

Nechte si udělat tetování

No a pokud si chcete odvést trvalou památku z vaší návštěvy Skiathu, pak navštivte jediný tetovací salón na ostrově, a tím je Inkspiration Tattoo (samozřejmě až poslední den dovolené, abyste se mohli koupat v moři 😄).

Co ochutnat

Řeckou kuchyni asi není nutné představovat a její typická jídla můžete ochutnat i na Skiathu:

 • Gyros: Grilované maso servírované s pitou a tzatziki (přijde vhod po protančených nocích v místních klubech). TIP: Výborný gyros najdete v centru městečka v Taverna Folia.
 • Musaka: Vrstvené jídlo s bramborami a mletým masem podobné lasagním.
 • Suflaki: Grilované kousky masa na špejli.
 • Řecký salát: salát z hrubě nasekaných rajčat, nakrájené okurky, cibule, sýru feta a oliv, se solí, oreganem a olivovým olejem.

Restaurací je v městečku celá řada, tak se nemusíte bát do některé zasednout. Za sebe mohu doporučit již zmíněnou Tavernu Folia, dále pak restauraci Primavera a Bourtzi.

V městečku najdete spousty výborných podniků.
V městečku najdete spousty výborných podniků.

Upozornění: Na ostrově pijte pouze balenou vodu, nikoliv vodu z vodovodu.

Kam za nočním životem

Pokud vyhledáváte místa, kde si dát drink nebo kde protančit noc, tak Skiathos má v tomhle ohledu, co nabídnout. Nejvíce klubů a barů najdete na ulici Papadiamanti a většina podniků má každý den své happy hours na ceny drinků.

Důležité je však počítat s tím, že Řekové mají jiné biologické hodiny a zábava se začíná rozjíždět až po druhé hodině ranní. 😴

Mezi nejoblíbenější místní kluby patří:

 • Pure,
 • Jaguar,
 • Borzoi,
 • Bad boys club,
 • Apotheke club,
 • De facto,
 • Totem.

Mohu také doporučit party lodě, které přes léto vyplouvají vždy jeden den v týdnu (většinou v sobotu) na širé moře při západu slunce. Na palubě je bar, taneční parket a DJ.

Protančený večer na širém moři
Protančený večer na širém moři

Často kladené otázky:

Jak se dostanu na Skiathos?

Nejjednodušším způsobem je letět letadlem přímou linkou z Prahy na Skiathos.

Jak se dostat se Skiathu na Skopelos?

Mezi ostrovy jezdí pravidelně trajekt. Využít můžete i lodního výletu.

Jaké jsou nejlepší pláže na Skiathu?

Skiathos je známý pro své krásné pláže. Mezi nejoblíbenější patří Koukounaries, Banana Beach a Lalaria. Každá z nich má své jedinečné kouzlo.

Kde leží Skiathos?

Skiathos je malý řecký ostrov na severozápadě Egejského moře. Je to nejzápadnější ostrov ve skupině ostrovů Severní Sporady.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaŘeckoDovolená Skiathos: 14 tipů, co vidět a dělat na ostrově

O autorovi

Monika Havrdová
Monika Havrdová
Jmenuji se Monika a ještě nějakou dobu se budu nazývat studentkou médií. Jsem nadšená cestovatelka, tanečnice, příznivkyně všech písmenek a slov a celkem nedávno jsem objevila i svou skrytou vášeň pro marketing. Cestuji od knižních dobrodružství thrillerů, přes taneční parket až po mou nejoblíbenější formu, které říkám „narazila jsem na levné letenky”. 😄

Nejnovější články na blogu