...

Dovolená Kréta: 34 tipů, co vidět a dělat na Krétě

Kréta je největší řecký ostrov a patří k nejoblíbenějším destinacím Řecka, každý rok ji navštíví přes 4,7 milionu turistů. Já jsem osobně na Krétě byla poprvé už jako dítě a nejvíce mi v hlavě uvízly příběhy o minojské civilizaci a pak ostrůvek, který je spjat s léčbou lepry. Pro 10leté dítě byla lepra téměř fascinujícím onemocněním. 😁

Než začnete číst článek o dovolené na Krétě, měli byste ještě vědět, že podle starých řeckých mýtů je Kréta považována za místo zrození boha Dia. V našem článku se dozvíte, kdy na Krétu nejlépe vyrazit, co tam vidět, dělat i kde se ubytovat.

Dovolená Kréta: Co vidět a co dělat na řeckém ostrově
Dovolená Kréta: Co vidět a co dělat na řeckém ostrově

Kréta počasí: Kdy jet na Krétu

Krétu lze považovat za ideální destinaci pro letní dovolenou, obzvláště v období od května do října. Kréta se těší z geografické polohy mezi Evropou a Afrikou, díky čemuž má až 300 slunečných dnů v roce.

Hlavní turistická sezóna je během letních prázdnin, přičemž srpen je nejteplejším měsícem s teplotami vzduchu kolem 30 °C a teplotou vody okolo 25 °C. Během tohoto období jsou ale na Krétě nejvyšší ceny a nejvíce turistů​​​​.

Pokud se chcete vyhnout návalu turistů a vysokým cenám, vyrazte v červnu nebo v září. Pokud vás zajímá, jaká je teplota moře na Krétě v jednotlivých měsících, vše najdete přehledně níže v tabulce:

MěsícPrůměrná teplota vzduchuPrůměrná teplota vody
Leden15 °C16.6 °C
Únor15 °C15.9 °C
Březen17 °C15.9 °C
Duben20 °C16.8 °C
Květen23 °C19.6 °C
Červen27 °C23.1 °C
Červenec28 °C25.8 °C
Srpen29.9 °C26.5 °C
Září27.5 °C25.5 °C
Říjen23 °C23.3 °C
Listopad18.9 °C20.9 °C
Prosinec14.8 °C18.4 °C

Kde se ubytovat na Krétě? Tipy na nejlepší rezorty

Pokud vyrážíte s dětmi, jeden z nejlepších hotelů na Krétě je Stella Village Seaside Hotel, který nabízí skluzavky v hotelu i all-inclusive. Já nevím, jak vaše děti, ale já jsem vždy potřebovala hotel s klouzačkou. Věřím, že i naše dítě až trochu odroste, nebude jiné. 😂

Pokud by byl už plný, mrkněte na Arina Beach Resort, který má skvělou polohu i tobogány pro děti. ☺️

Nejlepší hotel na Krétě

Dovolená Kréta Řecko: Kde hledat nejlepší zájezdy

Zájezdy na Krétu je nejjednodušší hledat na portálu Invia, kde máte výběr zájezdů od 150 českých cestovek, jsou tímto portálem ověřené a můžete si tak být jistí, že jsou důvěryhodné. Na Invia si i snadno porovnáte ceny zájezdů mezi jednotlivými cestovkami.

Pokud poletíte po vlastní ose, nezapomeňte se mrknout na náš článek, jak na levné letenky.

Co byste měli vědět o Krétě: Nejdůležitější body historie

Ostrov byl kolébkou jedné z nejstarších evropských civilizací – Minojské civilizace, která vznikla kolem roku 2000 př.n.l. a dosáhla svého vrcholu mezi 1700 a 1450 př.n.l.

Tato epocha je známá výstavbou monumentálních paláců, jako je Knossos, a vyspělými kulturními a technologickými inovacemi. Po pádu Minojské civilizace kolem 1100 př.n.l. prošla Kréta obdobím úpadku a později byla součástí mnoha říší, včetně Římské, Byzantské a Osmanské. V moderní době se Kréta stala součástí nezávislého Řecka.

Kréta dovolená: Nejkrásnější moře v Řecku
Kréta dovolená: Nejkrásnější moře v Řecku

Krétu ovlivňovaly různé kulturní a politické síly, což se odráží v její bohaté historii a archeologickém dědictví. Od dob antických Řeků a Římanů, přes Byzantskou říši, arabské a benátské období, až po tureckou nadvládu – Kréta byla svědkem mnoha změn. Každé z těchto období zanechalo na ostrově svou stopu, což je patrné v architektuře, umění a místních tradicích.

Ve 20. století se Kréta stala dějištěm důležitých vojenských událostí během druhé světové války a následně se připojila k modernímu Řecku, což vedlo k jejímu hospodářskému rozvoji a turistickému růstu.

Co vidět a dělat na Krétě?

Zajímá vás, co všechno vidět na Krétě? A co tu dělat v páru nebo s dětmi? Nebo si říkáte, proč jet na Krétu? Je toho opravdu mnoho, takže vám rozhodně týden dovolené nebude stačit, pokud byste chtěli absolvovat alespoň polovinu věcí na našem seznamu.

Pojďme se podívat na tipy na nejkrásnější místa a nejkrásnější pláž na Krétě, na památky, které stojí za návštěvu, na oblíbené túry a výlety do malebných vesniček či na přilehlé ostrovy.

Kréta: Nejzajímavější památky

Jak už jsme zmínila výše, Kréta je velmi spjatá s minojskou civilizací a starořeckými bájemi. To ale není vše, už jsem vám na začátku psala, že tu je i ostrov, kde se v minulosti léčili lidi s leprou.

Řecko památky: Nejoblíbenější památkou na Krétě je Knossos
Řecko památky: Nejoblíbenější památkou na Krétě je Knossos

Palác Knossos

Palác Knossos je jednou z nejnavštěvovanějších a nejvýznamnějších památek na Krétě a v celém Řecku. Pravděpodobně byl kdysi hlavním centrem mínojské civilizace.

První palác vznikl již v 19. století př.n.l., přičemž jeho největší vrchol byl kolem roku 1400 př.n.l. Dnes jsou na místě k viděny rozsáhlé pozůstatky, které byly 20. století odkryty také byla postavena částečná replika paláce. Archeologický areál se rozkládá na ploše přibližně 2 hektarů nedaleko hlavního města Heraklion​​​​.

Knossos je snadno dostupný z centra Heraklionu, odkud jezdí autobus MHD linky 2 každých 30 minut. Jízdenka stojí 1,50 EUR a je k dostání v trafice nebo automatu​​. Vstupenky si snadno koupíte na GetYourGuide, vzhledem k popularitě této atrakce doporučujeme kupovat předem online, abyste nemuseli stát frontu.

VstupnéOtevírací doba
15 EUR (areál), 20 EUR (s muzeem)Listopad – Březen: 8:00 – 17:00, Duben – Říjen: 8:00 – 20:00

Faistos

Archeologické naleziště a Minojský palác ve Faistosu, známý také jako Festos, byl postaven na kopci, odkud máte krásný panoramatický výhled na okolí.

Faistos bylo druhým největším minojským městem a důležitým správním centrem jiho-střední Kréty. Jeho vliv sahal až do oblastí Amari a Agios Vassilios v regionu Rethymno a celé jižní části prefektury Heraklion.

Jedna z legend říká, že město založil Faistos, syn Herkula. Homér zmiňuje, že město se zúčastnilo trójské války pod vedením Idomenea, krále Knossu a celé Kréty.

Co navštívit na Krétě? Určitě vyrazte na Faistos
Co navštívit na Krétě? Určitě vyrazte na Faistos

Gortyna

Archeologické naleziště Gortys, známé také jako Gortyna, se nachází asi jeden kilometr za vesnicí Agii Deka, na hlavní silnici vedoucí z Heraklionu směrem na Mires, Timbaki a Agia Galini.

Gortys bylo osídleno již v minojském období, ale stalo se jedním z nejmocnějších městských států až za dob Dórů, a později bylo hlavním městem ostrova Kréta za dob Římanů.

Tipy na výlety na Krétě: Gortys
Tipy na výlety na Krétě: Gortys

Vykopávky zahrnují pozůstatky baziliky sv. Tita, římského Odeonu s unikátním vyrytým nápisem městských práv z 5. století př.n.l., malého řeckého divadla a starověké akropole.

Kromě hlavního naleziště můžete navštívit i další památky, jako je svatyně egyptských božstev Isis a Serapis, chrám Apollon Pythios, římská pretoriánská stráž, lázně a římské divadlo​​.

Rethymno

Rethymno, s více než 30 tisíci obyvateli, je třetím největším městem Kréty a zároveň jedním z hlavních turistických letovisek. Nachází se téměř uprostřed mezi Heraklionem a Chanií. Město má krásný starý přístave, malé historické centrum s úzkými uličkami, masivní pevností z dob Benátské republiky a nejdelší soustavou pláží na Krétě​​.

Co vidět na Krétě? Rethymno, s více než 30 tisíci obyvateli, je třetím největším městem Kréty
Co vidět na Krétě? Rethymno, s více než 30 tisíci obyvateli, je třetím největším městem Kréty

Písčitá pláž Rethymna začíná jen několik desítek metrů od starého přístavu a pokračuje přes letoviska Perivolia, Platanes, Adelianos Kampos až po Sfakaki, dosahujíc délky přes 9 km. Tato pláž je vhodná pro nenáročné cestovatele, kteří chtějí být v centru dění, a je lemována nízkými apartmánovými hotely, taverenami a bary​​.

Co vidět v Rethymno:

  • Pevnost Fortezza: Největší benátská tvrz na Krétě, vystupující nad městem a mořem.
  • Benátský přístav: Malebná část historického centra s korzem a majákem postaveným Egypťany v 19. století.
  • Fontána Rimondi: Dekorativní benátská kašna ze 17. století umístěná ve středu starého města​​.

Ostrov Spinalonga

Na začátku jsem mluvila o tom, že když jsem tu byla jako dítě, nejvíce mě zaujal ostrov, kde se léčili lidé s leprou.

A to je právě ostrov Spinalonga, malý ostrůvek v zálivu Elounda na východě Kréty.

Co dělat na Krétě: Vyrazte na Ostrov Spinalonga
Ostrov Spinalonga – místo, kde se lidé léčili s leprou

Můžete zde navštívit zachovalé pozůstatky benátské pevnosti z konce 16. století, která byla postavena k ochraně zálivu a přístavu Elounda před osmanskými nájezdníky. Pevnost byla nakonec dobyta Turky v roce 1715 po více než 70 letech obléhání​​​​.

Po odchodu Turků z Kréty v roce 1905 bylo na Spinalonze zřízeno leprosárium pro lidi trpící leprou. Leprosárium bylo jedním z posledních v Evropě a bylo zrušeno v roce 1954​​​​.

Na ostrov se dostanete snadno přes výlet s vaší cestovní kanceláři nebo využijte jako my portál GetYourGuide či se vypravte zcela po vlastní ose. Vstupné do pevnosti činí 8 EUR​​.

Na ostrov se lze dostat pouze lodí, a to v letní sezoně od května do října. Pravidelné turistické trajekty vyplouvají ze tří míst: letoviska Agios Nikolaos, letoviska Elounda a vesničky Plaka​​.

Klášter Arkadi

Klášter Arkadi najdete jihovýchodně od Rethymnonu a dnes je významnou východní pravoslavnou svatyní. Klášter měl klíčovou roli v historii krétského odporu proti osmanské nadvládě, zejména během povstání v roce 1866.

V té době zde našlo útočiště 943 Řeků, převážně žen a dětí, kteří se raději obětovali, než by se vzdali, tím, že vyhodili do vzduchu sudy se střelným prachem. Podle tradice byl klášter založen mnichem Arcadiem, i když přesné datum založení není známo. Současný areál pochází z 16. století​​.

Nejkrásnější památka na Krétě: Klášter Arkadi
Památky Kréta: Klášter Arkadi

Klášter je otevřen od 9 do 20 hodin, s denními bohoslužbami v 6 a 18 hodin. V areálu je malý obchod se suvenýry a kavárna.

Klášter Agia Triada

Okouzlující byzantský klášter Nejsvětější Trojice, který je znám také pod jménem Tzagaroli podle dvou bratrů, kteří ho postavili v 17. století. Klášter najdete na svahu poloostrova Akrotiri, jen pár kilometrů od města Chania.

Asi se nebudete divit, že tento klášter je považovaný za jeden z nejkrásnějších na celé Krétě a určitě patří mezi nejzajímavější památky na ostrově.

Agia Triada
Agia Triada

Klášter Moni Preveli

Klášter Moni Preveli, situovaný 37 km jižně od Rethymna na Krétě, se nachází v krásné krajině s výhledem na Libyjské moře a exotický palmový les. Klášter se skládá ze dvou samostatných stavebních komplexů, „Piso“ a „Kato Monastiri“, které jsou od sebe vzdáleny asi 2 km.

Legenda tvrdí, že klášter byl založen během benátského období, podobně jako většina krétských klášterů. Na tomto místě byly dříve dva větší kláštery a mnoho menších, které byly spojeny do velkého kláštera Preveli. Řada nadšených a energických opatů učinila klášter jedním z nejbohatších na západní Krétě. Klášter Preveli také významně přispěl ke všem osvobozeneckým bojům ostrova proti Osmanské říši​​.

Památky na Krétě: Moni Preveli klášter
Památky na Krétě: Moni Preveli klášter

„Kato Monastiri“ je první budova, kterou navštívíte při příjezdu z Rethymna a je zasvěcena Agios Ioannis Prodromos. Dnes je zcela opuštěná. „Piso Monastiri“ je více známá návštěvníkům a je zasvěcena Agios Ioannis Theologovi. Bohužel, žádné z původních stavebních struktur nezůstaly zachovány, protože ty, které nezničili Turci, byly deformovány renovacemi​​.

Mezi nejcennější relikvie kláštera patří obraz Krista „Krále králů“, dílo malíře Mix. Preveliho z roku 1750, ikona svatého Jana Theologa z 13. století, stříbrný lustr v chrámu Theologos s pozlaceným evangeliem a kalichem a bronzový lustr ruského stylu z roku 1908 vytvořený v Moskvě.

Dále zde mají stříbrný kříž se svatým dřevem. Pro ty, kteří se chtějí dozvědět více o historii a činnosti kláštera, je k dispozici Archiv a Katastrální kniha kláštera. Pokles kláštera Preveli začal po roce 1960 a dnes je v provozu s pouze jedním mnichem​​.

Archeologické muzeum v Heraklionu

Muzeum najdete v historickém centru Heraklionu a je oblíbenou atrakcí jak pro místní, tak pro turisty. Budova muzea byla navržena Patroklem Karantinosem a postavena v letech 1935 až 1958 na místě benátského kláštera Saint-Francis, zničeného v roce 1856 zemětřesením​​.

V muzeu jsou k vidění artefakty z období neolitu (7000 př. n. l.) až po dobu římskou (200 n. l.), můžete se tam také dozvědět více o minojské kultuře na Krétě.

Mezi hlavní exponáty patří Disk z Faistosu, datovaný do druhého tisíciletí před naším letopočtem, s nevyřešenou záhadou neznámých symbolů na jeho povrchu. Další pozoruhodné artefakty zahrnují minojské šperky, jako jsou náhrdelníky, náušnice a diadémy, vykazující značnou řemeslnou zručnost a detailní zpracování​​​​.

Vstupenky si snadno můžete zakoupit na GetYourGuide nebo pak přímo na místě, v létě ale můžete narazit na fronty na vstupenky.

Lidové muzeum Chanion

Lidové muzeum Chanion se nachází v centru starého města Chanion na ulici Halidon, vedle katolického kostela. Muzeum nabízí návštěvníkům pohled na tradiční život obyvatel ostrova během 18. a 19. století.

Návštěvníci zde mohou vidět sbírku nástrojů, surovin a produktů tradičního domácího řemesla, malého průmyslu a venkovského života. Muzeum také vystavuje modely venkovských povolání a domácích umění, stejně jako příklady typického interiéru venkovského domu. Kromě toho muzeum předvádí také dílnu, která oživuje krétské výšivkářské umění, kde se vytvářejí výšivkové obrazy​

Nejkrásnější pláže na Krétě

Na Krétu asi nevyrážíte jen za památkami, ale budete chtít objevovat i nejkrásnější místa ke koupání. Pojďme se podívat, jaké jsou nejkrásnější pláže na Krétě.

Elafonissi – pláž na Krétě s růžovým pískem

Elafonissi na Krétě je známé svým průzračným tyrkysovým mořem a pláží s růžovým pískem. Asi 200 metrů široká písečná duna spojuje pevninu s malým ostrovem Elafonisi, vytvářející asi 400 metrů dlouhou pláž, s přístupem do moře z obou stran.

Pláž na Krétě s růžovým pískem
Pláž na Krétě s růžovým pískem

Pláž je ideální pro rodiny s dětmi, protože je tu mělká a klidná voda, pláž navíc nabízí zázemí jako půjčovny lehátek a slunečníků, sprchy, malý bar a tavernu​​​​.

Ostrov Elafonisi je přibližně 1 km dlouhý a nabízí mnoho miniplážiček a krásných výhledů. Díky své odlehlosti od velkých měst je zde ráno a večer minimum lidí.

Zhruba 2 km od Elafonisi se nachází fotogenická pláž Kedrodasos s mělkým průzračným mořem a nádhernými výhledy. Elafonisi je také domovem několika vzácných druhů rostlin a živočichů, včetně jalovcových keřů, mořských narcis a zřídka želvy karetu obrovskou​​​​.

Elafonisi leží na západě Kréty v odlehlé oblasti a je nejlépe přístupné autem. Z Chanii je to 76 km a z Heraklionu 211 km. Poslední část cesty vede po úzkých klikatých silnicích a u pláže je parkoviště za 5 EUR na den. Autobusy z Chanii jezdí na Elafonisi jednou denně s odjezdem kolem 9:00 a návratem z Elafonisi kolem 16:00. Cesta trvá asi 2 hodiny a zpáteční jízdenka stojí 11 EUR​​​​.

Pláž Balos

Pláž Balos na Krétě je jedním z nejfotogeničtějších míst na ostrově a nabízí ideální podmínky pro koupání mimo ruch letovisek a měst. Písečná duna spojuje poloostrov Gramvousa s malým skalnatým ostrovem Tigani a vytváří lagunu, která je ideální pro rodiny s menšími dětmi.

Směrem k okraji laguny moře nabývá hloubku a vodu s azurovou a křišťálově čistou barvou. Celá oblast je chráněná a je domovem pro mořské želvy karety, kormorány a sokoly​​​​.

Nejkrásnější pláže na Krétě: Pláž Balos
Nejkrásnější pláže na Krétě: Pláž Balos

Pokud se sem vypravíte, doporučujeme vyrazit brzy ráno. U pláže se nachází jen jeden malý bar, který v sezoně poskytuje omezené množství lehátek a slunečníků.

Na Balos se dá dostat autem z letoviska Kissamos, přičemž cesta je dobře značená, ale poslední úsek je šotolinový a vyžaduje poplatek 1 EUR. Alternativně jsou z Kissamos pořádány denní výlety lodí, během kterých se obvykle zastavuje na ostrůvku Gramvousa s benátskou pevností z let 1579 až 1582​​​​​​.

Pláž Falassarna

Pláž Falassarna, nacházející se na západním pobřeží Kréty, je jednou z nejkrásnějších pláží na ostrově.

Charakterizuje ji široká plocha s jemným světlým pískem s občasnými drobnými oblázky a je obklopena poměrně dramatickou krajinou.

Na pláži jsou dustupné sprchy, lehátka a slunečníky, jsou tu také menší bary, kde si můžete dát nějaký drink nebo občerstvení. Je to jedno z nejlepších míst na pozorování západů slunce na ostrově.

Druhá nejkrásnější pláž na Krétě
Druhá nejkrásnější pláž na Krétě

Cesta na pláž Falassarna je nejjednodušší autem. Pláž je vzdálena 14 km od letoviska Kissamos a 52 km od Chanie. Z Kissamos je trasa dobře značená a vede na parkoviště přímo u pláže, kde je parkování zdarma. V letní sezoně jezdí na pláž pravidelné autobusy KTEL z Chanie, přičemž jednosměrná jízdenka stojí přibližně 8,50 EUR​​.

Pláž Vai

Pláž Vai, známá také jako Palmová pláž, se nachází na samém východě Kréty a je obklopená mírnou pahorkatinou. Je známá nádherným hájem datlových palem, který je jedním ze symbolů celé Kréty.

Nejkrásnější pláž na Krétě: Pláž Vai
Nejkrásnější pláž na Krétě: Pláž Vai

Tento palmový háj je unikátní tím, že palmy zde rostou přirozeně, na rozdíl od jiných míst na Krétě, kde jsou palmy vysazovány uměle. Většina háje je oplocená, ale část nejbližší k pláži je veřejnosti volně přístupná.

Pláž je pokryta jemným bílým pískem a má pozvolný vstup do moře s malými barevnými oblázky. Je tu vše, co budete potřebovat pro příjemný den strávený na pláži: Sprchy, restaurace, záchody i obchůdky.

U pláže je velké parkoviště, které je v hlavní sezoně zpoplatněné částkou 3 EUR na den, mimo sezonu se parkovné neplatí​​.

Pláž Matala

Pláž Matala na jižním pobřeží Kréty je jedním z nejkrásnějších míst na ostrově, které je známé především svým monumentálním skalním masivem, který pláž obklopuje.

V jednom z útesů se nachází desítky malých jeskyní, uměle vyhloubených kolem roku 2000 př. n. l. – taková zajímavost – v 70. letech 20. století tyto jeskyně obsadili členové hnutí hippies.

Nejkrásnější pláže na Krétě: Pláž Matala
Nejkrásnější pláže na Krétě: Pláž Matala

Matala patří k menším a klidnějším letoviskům, většina staveb jsou hotely, apartmány nebo penziony​​. Do Mataly se dá snadno dostat autem z Heraklionu, cesta trvá asi hodinu a čtvrt. Od května do října jezdí z Heraklionu také autobusy 3-4x denně, jednosměrná jízdenka stojí přibližně 8,50 EUR a cesta trvá 2 hodiny​​.

Pláž Seitan Limania

Další opravdu nádhernou pláží na Krétě je Pláž Seitan Limania. Tato okouzlující pláž je známá také jako „Ďábelský přístav“ a je obklopená vysokými útesy a jak můžete vidět na fotce, je zde dokonale průzračná voda.

Najdete ji nedaleko Chanie na poloostrově Akrotiri a je snadno dostupná 30minutovou jízdou autem z města Chania, přičemž parkoviště je zdarma a pojme asi 30-40 aut, i proto vyrazte včas, ať se nemusíte otočit, protože nebudete mít kde zaparkovat.

Nejkrásnější pláže na Krétě: Seitan Limania
Nejkrásnější pláže na Krétě: Seitan Limania

Cesta na pláž z parkoviště trvá asi 15-20 minut. U pláže nejsou žádné obchody ani toalety, takže si s sebou musíte vzít vše, co budete potřebovat.

Pláž Stavros

Pláž Stavros na Krétě, známá také jako Zorbova pláž, se nachází v severovýchodním rohu Akrotiri, nedaleko Chanie. Pláž se stala mezinárodně známou díky filmu „Řek Zorba„, který se zde natáčel v 60. letech (nejspíš proto nám nic tento film neříká). Dnes je populární hlavně proto jak vypadá, je zde krásný zlatý písek, křišťálově čistá voda a je extrémně fotogenická.

Nejkrásnější pláže na Krétě: Stavros
Nejkrásnější pláže na Krétě: Stavros

Okolo pláže je vše, co budete potřebovat: jsou tu restaurace, veřejné toalety, můžete si tu pronajmout lehátka a na obou koncích pláže jsou sprchy a kabinky na převlékání. Pronájem lehátka na Stavrosu je poměrně drahý (25-30 € za dvě lehátka a slunečník).

Pláž Frangokastello

Pláž Frangokastello patří mezi nejkrásnější pláže na Krétě a dominuje jí středověky benátský hrad. Tato krásná pláž, situovaná v údolí pod Bílými horami, leží 13 km východně od Chora Sfakion a 80 km jihovýchodně od Chanii. U pláže můžete snadno zdarma zaparkovat.

Nejkrásnější pláže na Krétě: Frangokastello
Nejkrásnější pláže na Krétě: Frangokastello

Je populární i mezi rodinami s malými dětmi, protože je zde voda mělká a klidná. Navíc je tu vše, co potřebujete pro pohodlný pobyt u moře s dětmi: Restaurace, toalety i obchody.

Krátká procházka 300 metrů na východ od hlavní pláže vás zavede na dechberoucí pláž Orthi Ammos, známou svými písečnými dunami.

Triopetra

Další náhernou pláží, která nesmí chybět na seznamu nejkrásnějších pláží na Krétě je Triopetra. Název Tripetra znamená Tři skály a je odvozen od skalních útvarů, které se tyčí z moře. Pláž najdete asi 50 km jižně od města Rethymno a 13 km jihozápadně od vesnice Akoumia.

Nejkrásnější pláže na Krétě: Triopetra
Nejkrásnější pláže na Krétě: Triopetra

Tipy na výlety na Krétě

Nechcete se jen válet na pláži, ale rádi byste objevili ostrov trochu více? Níže najdete naše nejoblíbenější tipy na výlety na Krétě.

Soutěska Samaria Gorge – 5 – 7hodinový trek

Pokud milujete túry a vyrážíte na Krétu mimo ty největší horka, určitě vyrazte do soutěsky Samaria Gorge.

Soutěska je známá jako útočiště vzácného kri-kri, což je druh kretské divoké kozy, která se nachází téměř výhradně v této oblasti a na nedalekém ostrově.

Procházka Národním parkem Samaria je 13 km dlouhá, ale je třeba dojít další dva kilometry z východu parku do Agia Roumeli, což celkovou délku túry prodlouží na 15 km (5-7 hodin). Nejslavnější částí soutěsky je úsek známý jako Brány, kde se stěny soutěsky zúží na šířku pouhých čtyř metrů a vystupují do výšky téměř 300 metrů.

Soutěsky na Krétě: Samaria Gorge Kréta
Soutěsky na Krétě: Samaria Gorge Kréta

Vesnice Samariá leží přímo uvnitř soutěsky a byla opuštěna v roce 1962, aby uvolnila místo pro park. Vesnice i soutěska nesou jméno po starověkém kostele vesnice, Óssia María.

DetailInformace
Otevírací doba07:00 – 15:00 (denně, od 1. května do 31. října)
Od 15:00 do západu slunce pouze 2 km procházky
Vstupné5 € na osobu
Děti do 15 let zdarma
Další poznámkyPonechte si vstupenku pro kontrolu při výstupu
Kde koupit vstupenkyNa místě nebo přes GetYourGuide.

Imbros Gorge – alternativa pro rodiny s dětmi

Imbros Gorge (řecky Φαράγγι Ίμπρου) je méně frekventovaná alternativa ke známější Samaria Gorge na Krétě. Tato úžasná skalnatá soutěska je ideální pro kratší, ale stejně krásnou procházku. Je tedy vhodná pro rodiny s dětmi.

Hlavní cesta vede z vesnice Imbros a končí v Komitades. Celková délka trasy je 8 km s převýšením přibližně 500 metrů, což znamená, že průměrný turista ji zvládne za 2,5 hodiny včetně zastávek na focení a občerstvení (které si přineste své).

Imbros Gorge
Imbros Gorge

Nejužší část soutěsky má šířku pouhých 1,6 metru, zatímco stěny kaňonu dosahují výšky 300 metrů. Díky tomu se vám naskytnou nádherné výhledy a i v v této soutěsce můžete pozorovat divoké kozy!

Soutěska Imbros je otevřena celoročně, avšak vstupné se platí pouze od května do konce října, a to 2,50 eura na dospělého.

Vstup do soutěsky se nachází asi 1 km od vesnice Imbros, kde je možné zaparkovat zdarma. Pozor na mnohé taverny ve vesnici, které lákají turisty s nabídkou „vstupu do soutěsky“ – ve skutečnosti je hlavní vstupní brána jinde!

Anogeia

Dalším krásným výletem, který si můžete zařídit přes cestovní kancelář nebo přes GetYourGuide, je výlet do malebné věsničky Anogeia, kterou najdete ve svahu hory Psiloritis v nadmořské výšce 700 metrů.

A proč zrovna vyrazit sem? Tato vesnice vám představí Krétu zas trochu v jiném světle. Můžete tu obdivovat tradiční lidové umění a řemesla a hlavně lokální křesťanskou hudbu, se kterou je Kréta silně spjata.

V prvním týdnu července se zde koná hudební festival „Iakinthia“, na kterém se podílely takové osobnosti kreťské hudby jako Nikos Xylouris a Vasilis Skoulas, oba rodáci z Anogeie.

Pro milovníky speleologie jsou v okolí Anogeie málo známé jeskyně, jako je například jeskyně Sfendoni, která se pyšní vzácnými a působivými krápníky a stalagmity. Nachází se v nedaleké vesnici Zoniana​​.

Co vidět na Krétě: Loutro
Co vidět na Krétě: Loutro

Loutro

Dalším moc krásným výletem je výlet lodí do vesničky Loutro. Její bílé domy dokonale kontrastují s nádhernou přírodou okolo. Místo je „pohlednicově dokonalé“ a foťáky se vám nejspíš při návštěvě nezastaví.

Kurz vaření v Lefka Ori

Milujete řeckou kuchyni? Vyrazte přes GetYourGuide na kurz vaření do Bílých hor (Lefka Ori) na celodenní kurz vaření krétského jídla a objevte kouzlo zdravé a chutné středozemní kuchyně. Tento výlet patří asi k nejoblíbenějším na ostrově.

Plakias

Určitě navštivte i Plakias. Původně to byla pouze malá rybářská osada, dnes je to velmi rušné letovisko, známé pro svou více než 1 kilometr dlouhou písečnou pláž a výhledy na ostrov Gavdos​​.

Dovolená Kréta: Plakias
Dovolená Kréta: Plakias

Agios Nikolaos

Další město, které stojí na Krétě za návštěvu, je Agios Nikolaos, jehož historie sahá až do doby bronzové. Mezi hlavní atrakce patří Jezero Voulismeni, propojené s mořem, obklopené kavárnami a restauracemi, které ožívají v noci.

Krásná místa na Krétě: Agios Nikolaos
Krásná místa na Krétě: Agios Nikolaos

Hora Sfakion

Další velmi pěkné město na Krétě je Hora Sfakion, je to největší městečko odlehlého a hornatého regionu Sfakia. Je možná největší v regionu, ale má pouze 265 obyvatel. 😁

Můžete tady navštívit místní pláž Vrissi a několik oblázkových pláží v okolí.Místní ekonomika se opírá o turismus, rybolov, produkci olivového oleje a chov ovcí a koz. Město prosperovalo během benátské a turecké okupace až do 18. století, kdy vedlo kvetoucí obchod s vlastní malou flotilou​​​​.

Hora Sfakion
Hora Sfakion

Hora Sfakion je známá jako jedno z center odporu proti okupačním silám jak Benátčanů, tak Turků. Neprostupné Bílé hory na severu spolu se skalnatými plážemi na jihu pomohly místním odolávat všem vetřelcům. Anopolis, vesnice v blízkosti Hory Sfakion, je rodištěm jednoho z nejslavnějších krétských revolucionářů, Daskalogiannise​​​​.

Chrissi – Zlatý ostrov

Chrissi (někdy psaný jako Chrysi, Chryssi, nebo Chrisi), známý jako „Zlatý ostrov“ nebo Gaidouronisi („Oslí ostrov“), je neobydlený ostrůvek asi 15 km jižně od letoviska Ierapetra na Krétě. Připomíná spíš nějaký exotický ostrov s jeho extra jemným bílým až zlatavým pískem, krystalově čistou vodou a vůní cedrového dřeva.

Ostrov Chrissi – tip na výlet na Krétě
Ostrov Chrissi – tip na výlet na Krétě

Na ostrově jsou jedny z nejkrásnějších pláží: Golden Beach a Belegrina Beach. Prostředek ostrova vyplňuje na 300 let starý les cedrů, a na plážích najdete unikátní zkameněliny mořských živočichů​​.

Kromě nádherných pláží a cedrových hájů, na Chrissi najdete také malý pravoslavný kostelík Agios Nikolaos ze 13. století a pozůstatky malého sídla z dob mínojské civilizace na severozápadní části ostrova​​.

Na Chrissi je možné se dostat výletními loděmi z přístavu Ierapetra, cesta trvá asi 30 minut. Můžete si rezervovat výlet lodí na Chrissi přes GetYourGuide.

Vesnice Mochlos

Pokud toužíte objevovat autentickou atmosféru rybářských vesnic, vyražte na severní pobřeží Kréty do vesničky Mochlos, odkud můžete vyrazit také na stejnojmenný ostrov.

Tip na výlet na Krétě: Mochlos
Tip na výlet na Krétě: Mochlos

Ostrov Mochlos

Ostrov Mochlos je málo známým minojským nalezištěm, objeveným americkým archeologem Seagerem v roce 1907 s pomocí místních rybářů. Při vykopávkách v roce 1908 byly objeveny hroby a obydlí z minojské civilizace​​.

Zakros

Další krásnou oblastí na Krétě k objevování je Zakros. Tato oblast je známá svou překrásnou pláží Kato Zakros, která je oblázková a leží v chráněném zálivu.

Tip na výlet na Krétě: Zakros
Tip na výlet na Krétě: Zakros

Určitě tady navštivte i minojský palác Zakros, nacházející se v Kato Zakros několik set metrů od moře, byl posledním objeveným minojským palácem na Krétě a je menší než ty v Knossosu, Malii a Phaistu, ale stojí za prohlídku. V této oblasti bylo objeveno mnoho minojských hrobů, známých jako Soutěska mrtvých​​.

Co dělat s dětmi na Krétě

Pokud vyrážíte s dětmi na Krétu, nemusíte se bát, že nebudete mít co dělat. Pojďme se podívat na ty nejpopulárnější výlety a aktivity s dětmi na Krétě mimo ty, co už jsme zmínili výše.

Šnorchlování

Jedním z nejpopulárnějších výletů všude v Řecku je výlet na šnorchlování. Většinou se rezervují tyto výlety na pár hodin, půl den nebo celý den a můžete si vybrat jestli pojedete na větší či menší lodi, katamaránu nebo někdy jsou k dispozici výlety i na jachtě.

V nabídce bývají šnorchlovací výlety s grilováním řeckých specialit nebo aspoň se svačinou. Vždy záleží, na jak dlouhý výlet vyrazíte. Pokud necestujete s cestovní kanceláří, výlet si snadno rezervujete přes GetYourGuide.

Vyrazte do jeskyně boha Dia

Nádherná krápníková jeskyně Dikteon Andron (neboli Diova jeskyně) leží uprostřed pohoří Dikte, v nadmořské výšce 1025 metrů, v těsné blízkosti malé vesničky Psychro (podle této vesnice je také často označovaná jako Psychro Cave).

Právě v této jeskyni se podle řecké mytologie narodil Zeus, nejvyšší bůh a vládce ostatních olympských bohů. 

Podle archeologických výzkumů zde byly lidé už od neolitu a jeskyně byla využívaná hlavně jako pohřební místo.

Do této jeskyně pořádají výlety snad všechny cestovní kanceláře, ale můžete vyrazit i po vlastní ose, když si rezervujete výlet přes GetYourGuide.

Navštivte akvapark na Krétě: Watercity

Pokud jsou vaše děti stejné, jako jsem bývala já, určitě budou chtít do aquaparku alespoň na jeden den. Na Krétě je absolutně skvělý aquapark Watercity, už se nemůžu dočkat, až tam vyrazíme i s našim prckem – až bude trošku starší.

Tip: Opět doporučuji nakoupit vstupenky předem, ať tam s dětmi nestojíte frontu. Snadno to uděláte například přes GetYourGuide nebo přes trochu nepřehledné oficiální stránky.

Akvárium na Krétě

Velmi oblíbený výlet s dětmi na Krétě je návštěva akvária, kde můžete s dětmi prozkoumat podmořský život Středozemního moře zblízka. Je to jedna z nejoblíbenějších atrakcí pro rodiny s dětmi a snadno si vstupenku koupíte online přes náš oblíbený portál GetYourGuide. Vstupenky lze koupit i na místě, ale počítejte, že zde v sezóně jsou poměrně fronty.

Často kladené otázky

Proč jet na Krétu?

Kréta patří k nejkrásnějším řeckým ostrovům, najdete zde úžasné pláže, skvělé vyžití pro rodiny s dětmi, ale i túry pro milovníky pěší turistiky.

Kde je pláž s růžovým pískem na Krétě?

Pláž s růžovým pískem se jmenuje Elafonisi a leží 76 km na západ od letoviska Chania.

Je Kréta vhodná pro dovolenou s dětmi?

Ano, Kréta patří k nejlepším řeckým ostrovům pro dovolenou s malými i staršími dětmi.

Jaká je Kréta v říjnu?

Kréta patří k nejslunečnějším ostrovům Řecka (300 slunečných dnů v roce) a i v říjnu je na ostrově příjemné slunečné počasí.

Je lepší Kréta nebo Korfu?

Oblíbenější je určitě Kréta než Korfu, zda je ale lepší, tak záleží na tom, co od ostrova čekáte.

Kde nefouká na Krétě?

Severní pobřeží je méně větrné než jižní. Může být ale kvůli tomu příliš teplo.

Je lepší sever nebo jih Kréty?

Sever Kréty je turističtější a méně větrný a je zde klidnější moře. Na jihu je zas větší klid, je to ideální pro romantický pobyt ve dvou, musíte ale počítat s většími vlnami.

Jaká je teplota moře na Krétě?

Teplota moře na Krétě je v létě kolem 26 stupňů.

Jaké je moře na Krétě?

Moře na Krétě je čisté, tyrkysové a v létě teplé.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaŘeckoDovolená Kréta: 34 tipů, co vidět a dělat na Krétě

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu