namest hero ✓ výlet ověřen · 24. 7. 2026

Zámek · Vysočina

zámek Náměšť nad Oslavou

Renesanční zámek nad řekou Oslavou, kam se vchází po barokním mostě se sochami — a uvnitř visí jedna z nejcennějších sbírek tapiserií v Česku.

Renesance 📍 Náměšť nad Oslavou, okres okres Třebíč

Praktické informace

✓ ověřeno 24. 7. 2026
🕒Otevřeno červenec–srpen: út–ne 9.00–17.00:
září: út–ne 9.00–16.00: 28. 9. otevřeno i v pondělí.
1.–23. října: so–ne 9.00–15.00:
24. října–1. listopadu: po–ne 9.00–15.00: Listopad–prosinec zavřeno. Prohlídky jen s průvodcem. Základní okruh je rozdělen na Reprezentační prostory a Apartmán hraběte Haugwitze; okruh Královský a dětský apartmán má vlastní časy a menší skupiny. Telefonické rezervace denně mimo pondělí.
🎟️Vstupné Dospělý 180 Kč · Dítě 50 Kč · Student 140 Kč · Senior 140 Kč
🚗Parkování Bezplatné parkoviště pro osobní auta i autobusy u silnice II/399, asi 200 m od vstupu do zámku. Autem se k samotné bráně nesmí (zákaz vjezdu), posledních pár set metrů se jde pěšky vzhůru přes barokní…

Hodiny a ceny se sezónně mění — před cestou ověřte na oficiálním webu.

Kde zámek Náměšť nad Oslavou leží

Proč sem jet

Zámek Náměšť nad Oslavou stojí na zalesněném kopci nad levým břehem řeky Oslavy a působí spíš jako klidná renesanční rezidence než jako pevnost. Ke vstupu se jde po kamenném barokním mostě lemovaném sochami, což je jeden z nejhezčích příchodů k zámku na Vysočině.

Hlavní důvod, proč sem zajet, je uvnitř: proslulá sbírka tapiserií a gobelínů patří k nejcennějším u nás a k tomu se váže rozsáhlá zámecká knihovna. Kdo má rád interiéry a předměty, ne jen holé zdi, tady si přijde na své.

Přijeďte spíš ráno nebo pozdě odpoledne v hlavní sezoně, o víkendech bývá plněji. Zámek spravuje Národní památkový ústav, dovnitř se chodí jen s průvodcem.

Náš verdikt: Jeďte kvůli tapiseriím a knihovně na základním okruhu Reprezentační prostory — to je jádro věci. Apartmán hraběte Haugwitze přidejte, jen pokud vás baví životní styl posledních majitelů. Zámek je z velké části ve schodech a bez bezbariérového přístupu do interiérů, s kočárkem to do sálů nepůjde.

Co uvidíte na zámku Náměšť nad Oslavou

Barokní most se sochami

Cesta k zámku vede přes kamenný most s plastikami a hodinovou věží, který překlenuje údolí řeky Oslavy. Sochy světců na mostě jsou nejfotografovanější detail celého areálu — nejlepší záběr je zdola od řeky, ne až od brány.

Nad vstupním portálem si všimněte znaku Žerotínů, rodu, který zámek postavil. Je to první stopa po lidech, kteří z gotického hradu udělali renesanční sídlo.

Arkádové nádvoří s Neptunovou kašnou

Vlastní zámek tvoří čtyři křídla okolo nádvoří, uprostřed stojí Neptunova kašna. Tři křídla mají patrové arkády a mezi jejich oblouky jsou erby rodů spřízněných se Žerotíny — malá heraldická čítanka moravské šlechty.

Sbírka tapiserií

Tohle je hlavní hvězda prohlídky. Kolekce tapiserií a gobelínů v reprezentačních prostorách patří k nejcennějším v zemi a je hlavním důvodem, proč si vybrat základní okruh.

Průvodci u nich zdržují nejdéle — vyplatí se poslouchat, protože bez výkladu vám motivy a stáří jednotlivých kusů uniknou.

Zámecká knihovna

Historická zámecká knihovna je druhý poklad Náměště. K jejímu odkazu patří i to, že za Žerotínů zde od roku 1530 fungovala proslulá tiskárna Jednoty bratrské, kterou v roce 1578 přenesli do blízkých Kralic — právě tam pak vznikla Bible kralická.

Reprezentační sály a prezidentská pracovna

Základní okruh vede reprezentačními prostory prvního poschodí a zahrnuje i zámeckou kapli s barokním mobiliářem a expozici o stolování na zámku. Součástí je bývalá prezidentská pracovna — po válce bylo první patro upraveno jako letní sídlo prezidenta a Edvard Beneš tu pobyl jedinkrát, v roce 1947.

Apartmán hraběte Haugwitze

Druhý základní okruh ukazuje soukromý byt hraběte z počátku 20. stoletíosm místností od jídelny přes hudební a kulečníkový salon až po koupelnu. Je to pohled na to, jak rod Haugwitzů na zámku reálně žil až do roku 1945.

OkruhCo na něm jeDélkaNáročnostPro koho
Reprezentační prostory (základní)Kaple, arkádové nádvoří, sály I. poschodí, prezidentská pracovna, sbírka tapiserií, knihovna, stolování55 minuthodně schodů, bez bezbariérového přístupuprvní návštěva, milovníci interiérů
Apartmán hraběte Haugwitze (základní)Osm místností soukromého bytu hraběte z počátku 20. století55 minutschody, malá skupinakoho zajímá život posledních majitelů
Královský a dětský apartmánPokoje pro významné hosty a dětský apartmán v horním poschodí80 minuthodně schodů, jen malá skupinakdo už základ zná a chce víc

Aktuální ceny okruhů najdete v kartě praktických informací výše.

Vyplatí se vědět

  • Do interiérů se jde jen s průvodcem; u menších okruhů (Královský a dětský apartmán) je skupina omezená na pár lidí, takže se v sezoně hodí rezervovat předem.
  • Zámek je bez bezbariérového přístupu do interiérů — všechny okruhy jsou ve vyšších podlažích a vede k nim větší množství schodů. Volně přístupné je jen první nádvoří a hlavní plocha parku.
  • Základní okruh je rozdělený na dvě samostatné části — Reprezentační prostory a Apartmán hraběte Haugwitze. Když máte čas jen na jednu, vezměte Reprezentační prostory kvůli tapiseriím a knihovně.
  • Hlavní sezona je zhruba od léta do podzimu, mimo ni bývá zavřeno; v pondělí se obvykle nechodí. Přesné termíny berte z karty výše.
  • Autem nedojedete až k bráně — příjezdová cesta má zákaz vjezdu a parkuje se o kus níž.

Jak se tam dostat

Vlakem: Náměšť nad Oslavou leží na trati Brno–Jihlava a má vlastní železniční stanici zhruba kilometr od zámku. Z Brna je to pohodlná varianta, od nádraží pak dojdete pěšky přes město.

Autem: od Brna po dálnici D1 a dál po silnicích na Náměšť; parkuje se na bezplatném parkovišti u silnice II/399, asi 200 metrů od vstupu. Odtud se jde vzhůru k zámku přes most — krátký, ale do kopce.

Historie zámku Náměšť nad Oslavou v kostce

První zmínky o zdejším gotickém hradu jsou z roku 1234, kdy jej vystavěli páni z Lomnice. Z původního hradu zůstala kruhová obranná věž a části hradebního zdiva, které se později začlenily do zámku.

Dnešní podobu dali místu Žerotínové, kteří tu v letech 1565–1578 postavili zámek v italském renesančním stylu. Za Žerotínů se Náměšť stala centrem kulturního a společenského života na Moravě a sídlem tiskárny Jednoty bratrské.

Po bitvě na Bílé hoře musel Karel starší ze Žerotína panství prodat; zámek pak krátce držel Albrecht z Valdštejna a po něm Wardenbergové.

V roce 1752 koupili zámek Haugwitzové z Biskupic. Po požáru v roce 1760 proběhly barokní úpravy, byla stržena část opevnění a uvolněný prostor posloužil k rozšíření parku. Rod Haugwitzů držel zámek až do roku 1945, kdy bylo panství zkonfiskováno.

Legendy a zajímavosti

  • Zdejší tiskárna Jednoty bratrské stojí u zrodu Bible kralické — po přesunu do Kralic v roce 1578 tam vznikl jeden z nejslavnějších českých překladů Bible.
  • Po druhé světové válce sloužilo první patro jako letní sídlo prezidenta na Moravě; Edvard Beneš ho ale využil jen jednou, v roce 1947.
  • Zámek má i hudební tradici — koná se tu festival staré hudby, na který se váže samostatná hudební historie objektu.

Ověřeno vidličkou

Kde se najíst a dát kafe

Kavárna Pohodička ★ 4,8
314 recenzí · 367 m pěšky

Nejzavedenější kavárna v okolí s hromadou recenzí — praktická zastávka na kávu blízko zámku.

Recenze na Google ↗
Řemeslný ateliér Forest Ritual ★ 5,0
51 recenzí · 189 m pěšky

Kavárna a řemeslný ateliér hned u zámku — spíš dobrá káva a nápoje s sebou než plný oběd.

Recenze na Google ↗
LUNA NERA Café ★ 4,7
250 recenzí · 700 m pěšky

Kavárna a bar ve městě, dobrá volba na posezení po prohlídce; na plnohodnotný oběd ale v Náměšti chybí klasická restaurace.

Recenze na Google ↗
Café 1924 ★ 5,0
30 recenzí · 713 m pěšky

Menší kavárna ve městě s výbornými recenzemi, kousek dál od zámku.

Recenze na Google ↗

Hodnocení agregujeme z veřejných recenzí · stav k 24. 7. 2026

Kde přespat

Ráno na nádvoří dřív než autobusy

Penzion Nad Hájkem ★ 4,7
86 recenzí · 826 m od hradu

Dobře hodnocený penzion kousek od zámku a v podstatě hlavní nocleh přímo v Náměšti — nabídka ubytování ve městě je tenká, kdo chce víc na výběr, hledá v širším okolí.

Recenze na Google ↗

Mapa porovnává ceny z Booking, Expedia a Vrbo na jednom místě.

Často kladené otázky

Jaká je otevírací doba zámku Náměšť nad Oslavou?

Zámek je přístupný hlavně v letní a podzimní sezoně, mimo pondělí a vždy jen s průvodcem. Aktuální otevírací dobu najdete v kartě praktických informací nad článkem.

Kolik stojí vstupné na zámek Náměšť nad Oslavou?

Vstupné se odvíjí od zvoleného okruhu a máte na výběr základní okruhy i rozšířený apartmán. Aktuální ceník najdete v kartě praktických informací nad článkem.

Kde se parkuje u zámku Náměšť nad Oslavou?

Parkuje se na bezplatném parkovišti u silnice II/399 asi dvě stě metrů od vstupu. Autem se nesmí až k bráně, příjezdová cesta má zákaz vjezdu.

Který okruh na zámku Náměšť nad Oslavou si vybrat?

Pokud jdete poprvé, vezměte základní okruh Reprezentační prostory kvůli sbírce tapiserií a zámecké knihovně. Apartmán hraběte Haugwitze je spíš pro zájemce o život posledních majitelů.

Čím je zámek Náměšť nad Oslavou známý?

Především proslulou sbírkou tapiserií a gobelínů a rozsáhlou zámeckou knihovnou. Jde o renesanční zámek přestavěný z gotického hradu, ke kterému vede barokní most se sochami.

Je zámek Náměšť nad Oslavou bezbariérový?

Interiéry bezbariérové nejsou, okruhy vedou po větším množství schodů ve vyšších podlažích. Volně přístupné je jen první nádvoří a hlavní plocha zámeckého parku.

Jak se dostanu na zámek Náměšť nad Oslavou vlakem?

Náměšť nad Oslavou leží na trati Brno–Jihlava a má vlastní železniční stanici zhruba kilometr od zámku. Od nádraží dojdete pěšky přes město.

Tips and Tricks for Your Vacation

Don’t Overpay for Flights

Search for flights on Kayak. It’s our favorite search engine because it scans the websites of all airlines and always finds the cheapest connection.

Book Your Accommodation Smartly

The best experiences we’ve had when looking for accommodation (from Alaska to Morocco) are with Booking.com, where hotels, apartments, and entire houses are usually the cheapest and most widely available.

Don’t Forget Travel Insurance

Good travel insurance will protect you against illness, accidents, theft, or flight cancellations. We’ve had a few hospital visits abroad, so we know how important it is to have proper insurance arranged.

Where we insure ourselves: SafetyWing (best for everyone) and TrueTraveller (for extra-long trips).

Why don’t we recommend any Czech insurance company? Because they have too many restrictions. They set limits on the number of days abroad, travel insurance via a credit card often requires you to pay medical expenses only with that card, and they frequently limit the number of returns to the Czech Republic.

Find the Best Experiences

Get Your Guide is a huge online marketplace where you can book guided walks, trips, skip-the-line tickets, tours, and much more. We always find some extra fun there!

Pro neúnavné

Další zajímavá místa v okolí k navštívení

Vzdálenosti vzdušnou čarou. Všechny objekty najdete na mapě hradů.