...

Elonga recenze: nejlepší HRV monitor na trhu?

Rád měřím všechno a všude. Už jsem vystřídal spoustu chytrých hodinek, fitness senzorů a hrudních pásů. Data o svém zdraví sbírám už přes 10 let. Takže když jsem zjistil, že v ČR vznikl extrémně přesný HRV monitor, musel jsem ho vyzkoušet! 🔥

TL;DR: Elonga je geniální ve své jednoduchosti. Jeden náramek, 3 minuty měření každé ráno, aplikace s jasnými grafy a slovními doporučeními.

🔥 ➡️ TIP: Kupte si Elongu do 20.6.2024 a máte doživotně používání aplikace zdarma. Vyhnete se tam placení předplatného. Využijte kupon LOUDAVYMKROKEM a získáte dopravu zdarma.

K čemu Elonga slouží?

Elonga je zařízení určené k měření a analýze variability srdeční frekvence (HRV).

Díky měření HRV dokáže Elonga sledovat úroveň stresu, regeneraci a připravenost na fyzický výkon. Konkrétně se každý den dozvíte tyto metriky:

  • Stres – na úrovni od 0 do 10 vám Elonga řekne, jak fyzicky vystresované vaše tělo aktuálně je. Hodnota vychází z aktivity sympatiku (část vaší nervové soustavy, která má na starosti mobilizaci organismu během nějaké hrozby). Může jít o reakci na jakýkoliv druh stresu, i takový, který vůbec nemusíte vnímat.
  • Regenerace – na úrovni od 0 do 10 vám Elonga řekne, jak se vašemu tělu daří regenerovat. Hodnota vychází z aktivity parasympatiku (část vaší nervové soustavy, která se aktivuje při odpočívání, snižuje tepovku, zlepšuje trávení, tvoří energetické zásoby…)
  • Readiness – klíčová metrika dosahující úrovně 0 a 100. Kombinuje data sympatiku a parasympatiku a říká, jak jste připraveni na zátěž. Na každý den vám doporučí nejlepší postup. Máte spíš trénovat, nebo odpočívat? Když trénovat, jak intenzivně?
  • Klidový tep a Funkční věk jsou další doplňkové hodnoty, které vám Elonga každý den vypočítá.

Slovní hodnocení stavu vašeho těla

Moc se mi líbí, že aplikace naměřená data interpretuje do jednoduchých slovních doporučení. Měl jsem už bezpočet měřáků, které pouze vyplivnou čísla a Lukáši dělej si s nimi co chceš.

Elonga mě v jistém smyslu koučuje a motivuje.

Mám dnes vysokou hodnotu Readiness? Elonga mi řekne, že by byla škoda, kdybych si dnes nezašel pořádně zatrénovat.

Jsem dnes zregenerovaný, ale mám vysoké hodnoty stresu? Elonga mi řekne, že bych si měl zacvičit a zítra vysledovat, jestli mi trénink pomohl snížit stres.

Vyšlo měření na pytel a vše svítí červeně? Aplikace mě tučně nabádá k tomu, abych dnes NIC NEDĚLAL. Lukáši, dnes pořádně relaxuj, necvič a jdi si brzy lehnout. Zítra bude lépe.

Týdenní plány na základě vašich hodnot

Elonga na základě vašich dat vytváří ideální tréninkové plány, které navíc upravuje dle ranního měření. S tímto konceptem se zatím sžívám, protože i po pár týdnech používání ještě pořád hledám optimální způsob, jak tuto funkci používat.

Pokud používáte chytré hodinky, nebo si jakkoliv měříte vaše tréninky a kroky, Elonga si je umí z Apple Health nebo Android alternativy vytáhnout a zhodnotit.

Následně vytváří plán a určuje, kolik je pro vás optimální ujít za týden kroků, kolik minut srávit tréninkem střední intenzity a vysoké intenzity.

Můj největší problém s plány je ten, že mám pevně naplánované tréninky s trenérem. A když mi Elonga ráno řekne, že bych dnes teda trénovat opravdu neměl, těžko se mi tréninky ruší a přesouvají… ale chápu, že Elonga se mě snaží provázet aktivním životem tak optimálně, jak to jen jde. 😊

Kombinace Elonga + chytré hodinky = přesnější data a predikce

Elonga funguje sama o sobě, ale při obohacení daty z chytrých hodinek toho dokáže vymyslet více a přesněji. Je to tedy vhodný doplněk k hodinkám, dokáže jejich data využít.

Dlouhodobé statistiky v aplikaci Elonga

Z naměřených dat skládá Elonga delší časové řady, od jednoho týdne až po jeden rok. Můžete tak sledovat vývoj svých ukazatelů. Na tom už se dá lépe vypozorovat, jak Elonga funguje a jak je přesná v odhadování toho, jak se vám daří.

Najednou vám dojde, že jste například v období nízkého Readiness procházeli nějakou těžší situací v práci, nebo jste měli třeba náročnější přípravu na závody.

Je Elonga nejlepší HRV monitor na trhu?

Na webu Elongy (a i na obalu senzoru) se dočtete, že jde o nejpřesnější měřidlo HRV na trhu. Je to pravda?

Určitě tomu nahrává to, že Elonga je jednoúčelový senzor. Měří jen a pouze HRV. A to jenom ráno (později vám to už nedovolí) a pouze jednou za den (vícekrát vám to nedovolí). Senzor měří přes 60 parametrů HRV (tím vás ale naštěstí aplikace nezatěžuje 😅).

Na algoritmech se pracovalo od roku 2016, za tu dobu nasbírali 1 000 000 měření od 40 000 lidí, takže dat mají rozhodně dost. Za mě je ale nejdůležitější osobní zkušenost. Odpovídají naměřené hodnoty tomu, jak se cítím?

Čistě z mých zkušeností s náramkem můžu říct, že Elonga má konzistentní výsledky, které víceméně odpovídají mým pocitům.

➡️ Proč víceméně? HRV je nelítostná metrika. Můžete se cítit jako rybička, ale vaše tělo může být stejně pod velkým stresem, který HRV odhalí.

Během testování se mi několikrát stalo, že jsem se druhý den po náročném tréninku necítil nijak hůře než předchozí den, ale Elonga mi pověděla, že jsem oproti předchozímu dni málo zregenerovaný a nejsem připravený na žádnou zvýšenou fyzickou aktivitu. Tělo prostě ještě nestihlo opravit rány a trhliny ve svalech, které jsem mu tréninkem způsobil. Bez Elongy bych to nevěděl a nejspíš bych si šel alespoň zaběhat, čímž bych jen prohloubil stres a druhý den bych už se tak skvěle rozhodně necítil.

V čem se liší Elonga od ostatních HRV monitorů?

Štouralové a od přírody zvědaví lidé (jako já), po chvíli googlení zjistí, že ‚‚Elonga’’ se dá koupit i na Aliexpressu:

elonga aliexpress

Co to znamená? Vůbec nic. Krabička je stejná, ale čip je jiný. Lidé z Elongy mají v náramku custom čip, který společně s výrobcem dlouho navrhovali a testovali. Přesnější HRV monitor prostě nenajdete.

V čem je Elonga opravdu unikátní jsou algoritmy, které naměřená data vyhodnocují. Předpokládám, že většina zdrojů šla právě do vývoje aplikace a machine learning systému, který všechna naměřená data vyhodnocuje v reálném čase. Během měření se data okamžitě odesílají na server a tam se odehrávají všechna kouzla, díky kterým vám pak aplikace všechno poví.

Co se mi na Elonga nelíbí? Co by šlo vylepšit?

Nic není dokonalé. 😊 A jako správný recenzent vám povím vše, co se mi na Elonga tolik nezdá.

Onboarding proces – při instalaci se mi kousla aplikace a náramek nešel spárovat, aplikace na to ale nebyla připravená a musel jsem celým procesem projít znovu. V návodu je napsáno, že si mám ráno nasadit náramek na předloktí a spustit měření – už se ale nedozvíte, na jakou stranu předloktí. Vyzkoušel jsem obě dvě a pouze jedna strana funguje 🙃

Nemožnost opakování měření – subjektivně se mi nelíbí, že mám jen jeden pokus na měření. Ale vlastně chápu, proč to tak je. Opakovat měření můžu chtít totiž jen v případě, že vyjdou špatná čísla, takže si je chci vylepšit (‚‚třeba jsem se změřil blbě’’). Monitor ale nelže 😛

Potřeba připojení k internetu k měření – aplikace data odesílá na server, který je vyhodnocuje. Pokud nemáte připojení k internetu, tak se nezměříte. Je to škoda, jiná zařízení umí data naměřit a vyhodnotit, až dostanou přístup k internetu.

Nemá indikátor nabití baterie – Na obalu se dozvíte, že baterie vydrží až 20 hodin měření. Nikde se už ale nedozvíte, jak moc Elonga nabitá je. Pokud se chystáte na delší cestu mimo domov, rozhodně si musíte Elongu dobít, protože absolutně netušíte, jestli se vám za tři dny nevybije.

Elonga recenze: Skvělý HRV monitor za dobrou cenu

Lukáš Konečný

Kvalita náramku a měření
Týdenní plány na míru
Onboarding proces
Přehlednost aplikace

Shrnutí

Elonga je dobrý HRV monitor s robustní aplikací, který funguje jako skvělý průvodce aktivním životem. Dává individuální doporučení na základě toho, v jakém stavu se ráno nachází vaše tělo.

4.5

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

SeberozvojLifestyleElonga recenze: nejlepší HRV monitor na trhu?

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu