Jaký je Island v říjnu a kolik stojí?

Naposledy aktualizováno: 29. dubna, 2019

Slečna v termálním jezírku na Islandu Na konci září jsme vyrazili na dva týdny na Island, měli jsme z toho trochu obavy, protože prvního října oficiálně začíná na Islandu zima. Ne, nevymýšlím si, běžně na obchodecha restauracích najdete nápis „zavřeno na zimu, otevíráme v dubnu.“ Jaký tedy Island v říjnu byl? Co si zabalit za oblečení a kolik nás ve čtyřech stál, když jsme ani nekempovali?

Víte o tom, že pro vás připravujeme cestovní itineráře z roadtripů, které jsme sami absolvovali? A to včetně nákladů! Začali jsme Kanadou a USA, Ugandou, podívat se s námi můžete i do Tater nebo do Austrálie.

Na jaké teploty se připravit?

Hned na letišti v Reykjavíku jsem si vzala noviny, kde byl obrovský titulek „díky bohu, že je konec léta.“ Trochu jsem se tomu zasmála, trochu se zalekla a nasadila si na hlavu čepici. Když jsem si ale článek podrobně přečetla, zjistila jsem, že to je jen sarkasmus. Islanďan psal, že je rád, že už je zima, protože v létě žádné léto nebylo.

Typické počasí na Islandu
Ledovce sice tají, ale na Islandu pořád jsou, takže je tam zima!

Co vás asi překvapí, že na Islandu v zimě nejsou žádné extrémní teploty díky teplému Golfskému proudu. Průměrné teploty se pohybují od -10° do 0°, podle toho, jestli se nacházíte v Lowlands nebo Highlands.

V říjnu teploměr ukazoval nejnižší teplotu -1 stupeň, ale i tak byla příšerná zima. Proč? Je vlastně jedno, kolik je na teploměru, na Islandu fouká tak šílený mrazivý vítr celý rok, že pocitově teplota klesá až k – 30°.

 

Jaké si vzít oblečení

Vůbec nepřemýšlejte nad tím, že byste nechali zimní bundu doma. S nepromokavým oblečením neuděláte na Islandu chybu. Investované peníze do pořádné pláštěnky, nepromokavých kalhot a bot, vás na Islandu doslova zahřejí u srdíčka. Na deštník zapomeňte, existuje důvod, proč je nikde v obchodech na Islandu neuvidíte. Ano, hádáte správně, ten důvod je vítr. Čepice a rukavice budou vašimi nejlepšími kamarády.

Jaké oblečení si vzít na Island
Plavky a čepice jsou na Islandu nutnost

Každý vám poradí vrstvit. Místo tlustého teplého oblečení sáhněte po několika vrstvách termo oblečení. Opět, nebudete litovat. A nezapomeňte si plavky, protože Island je země horkých pramenů. A nevlézt alespoň do jednoho by byla věčná škoda.

 

Stanovat či nestanovat

Ano, jsou lidé, kteří vyrazí v říjnu i v listopadu stanovat na Island. Pokud ale nemají vhodné vybavení, vyprávějí o bezesných nocích v neskutečné zimě a spaní na vyhřívaných záchodech. Pokud jedete ve dvou a máte auto, spaní v autě je možností, bude vám zima, ale týden takto přežijete. Na více dnů bych nejela. Po stanu bych sáhla opravdu jen s dobrým vybavením a zkušenostmi se stanováním v zimních a extrémních podmínkách. A neberte si spacák s komfortní teplotou do – 10°. Ten vám totiž stejně nebude stačit. Pokud se rozhodnete pro stanování, určitě si přečtěte článek od Radky a Ivara o tom, jaká platí pravidla pro spaní v autě a kempování na Islandu.

Počasí na Islandu je proměnlivé
Pod stanem se vám klidně stane, že se ráno vzbudíte pod sněhem jako tenhle bagr

Jak „drahé“ je ubytování?

Ubytování pro čtyři osoby lze sehnat za 700-1000 Kč na osobu. Nás vyšlo pro čtyři osoby na 14 dní na 47 795 Kč, tzn. cca 12 tisíc na osobu. Budete spát v chatkách, levných hotelech nebo hostelech. Hostelů na Islandu se nemusíte bát, většina z nich byla luxusní.

Ubytování na Islandu
Takovou boudičku pořídíte uprostřed ničeho na 2500 Kč na noc

Proč si dělat svačiny, i když nechci šetřit

Na Islandu je jídlo v restauracích třikrát dražší (minimálně), než u nás. Pokud vám to nevadí, i tak mějte dostatečnou zásobu potravin v autě. Restaurace rozhodně nejsou na každém kroku (no ani na každém druhém kroku) a v zimě jsou na méně turistických místech, což je většina Islandu, zavřené (ano, zima začíná 1. října).

 

Kolik stojí jídlo v supermarketech

Pokud si budete vařit a připravovat svačiny, můžete na jídle docela ušetřit. Nemá smysl si tahat příliš věcí z Čech. V supermarketech jsou velmi podobné ceny jako u nás, pouze čerstvé potraviny jsou o dost dražší, ale ty si v kufru stejně nepřivezete.

My jsme v restauraci byli jen jednou, to nás stálo pro čtyři osoby 1 195 Kč, zbytek času jsme si vařili a dělali svačiny a celkové náklady na jídlo byly pouhých 6 636 Kč. To je 1 659 Kč na osobu (na 14 dní), to je 120 Kč na osobu na den! 

 

Co jsme si vařili?

Vařili jsme si mexické tacos s avokádem, čočkovou polévku, cizrnu na paprice, ale i klasicky těstoviny s pestem nebo rajčatovou omáčkou. K snídani jsme mívali chléb s humusem, marmeládou, jogurt s musli nebo jsme si dělali vajíčka a palačinky.

 

Co je na Islandu nejdražší

Benzín a půjčení auta. Na Islandu určitě sáhněte po čtyřkolce, obzvlášť, pokud sem nemíříte v létě a chcete jet i jinam než na hlavní okruh. Ano, uslyšíte o lidech, co jeli i s malým autem, ale věřte nám, že některé silnice jsou podobné kvality jako ty v Ugandě a za riskování to nestojí. Půjčení Suzuki Grand Vitaraa XL nás vyšlo na 15 493 Kč.

Půjčení auta na Islandu Suzuki Grand Vitara
Půjčení auta na Islandu Suzuki Grand Vitara

Benzín na Islandu vyjde na 43-45 Kč litr, pokud Island chcete objet kolem dokola, počítejte s 3500 km. Benzín nás celkově vyšel na 20 200 Kč.  

 

Kolik to teda celkem stálo?

Island na dva týdny nás nakonec vyšel pro čtyři lidi na 111 529 Kč, to je 27 882 Kč na osobu. Pokud vyrážíte na Island a přemýšlíte, jak ušetřit, doporučujeme jet v co nejvíce lidech. Dívali jsme se na rozpočet Gabiinwanderland, kteří jeli ve dvou na 9 dní (z velké části stanovali) a vyšel je Island na 31 tisíc! Ve čtyřech lidech tak můžete spát pohodlně v hotelech, hostelech a airbnb a mít Island i levnější. Benzín a auto je to nejdražší.

Výdaje na roadtrip po Islandu rozepsané

 

 

Knihy, které pro plánování Islandu doporučujeme

Tipy a triky pro cestování po Islandu

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Děkujeme za přečtení ❤️ Ahoj, jsme Lukáš a Lucka a už pět let cestujeme po celém světě. Blogujeme, fotíme a živíme se online jako digitální nomádi. Cestování nás neskutečně baví a pomáháme ostatním ke skvělým cestovatelským zážitkům. Nechte se námi inspirovat k dalším cestám a dostávejte pravidelně ty nejlepší tipy a triky pro pohodlné cestování. Přidejte se k 1000+ lidem, kteří dostávají naše exkluzivní e-maily!

8 DŮVODŮ, PROČ SE PŘIHLÁSIT