...

Roadtrip po Austrálii – víza, ideální trasy, ceny

Rudý kontinent „Down Under“ by měl alespoň jednou za život navštívit každý cestovatel. Hrát si s klokany, pozorovat líné koaly, potápět se na Velkém bariérovém útesu nebo pozorovat východ slunce u magického Uluru patří mezi zážitky, které se vám vryjí pod kůži. A přestože má Austrálie pověst drahé země, i tady můžete cestovat nízkonákladově. Ideálním způsobem k poznávání je roadtrip, který díky spaní v divočině a vaření venku srazí vaše náklady za cestu na minimum.  Pojďme se podívat na ideální roadtrip po Austrálii a vše, co byste měli vědět.

V tomto průvodci o Austrálii vám poradím, jak na:

 • Letenky a pojištění
 • Cestovatelská víza
 • Výběr ideální trasy
 • Půjčení auta
 • Kempování v Austrálii
 • Ceny v Austrálii

Jak na roadtrip po Austrálii

Letenky a pojištění

Pokud poletíte do Austrálie z Evropy, letenka bude jedním z vašich největších výdajů. Samozřejmě, s trochou štěstí se vám podaří ulovit zpáteční lístky v akci i za 15 000 Kč, spíš ale počítejte, že utratíte jednou tolik.

Skvělým způsobem, jak se na rudý kontinent dostat, je letět například z Nového Zélandu nebo navštívit Austrálii během cest po jihovýchodní Asii. Z těchto míst létá na nejmenší kontinent dostatek nízkonákladových aerolinek, které nabízí příznivé ceny.

Samozřejmostí je zřízení cestovního pojištění ještě před odletem. O tom, jaké pojišťovny nabízejí nejvyšší krytí za nejnižší cenu, si přečtěte tady.

Víza jsou do Austrálie nutnost

Před cestou nesmíte zapomenout na vyřízení víz. Pokud vám vaše australské dobrodružství nezabere více než 90 dnů, jsou pro vás nejlepší elektronická víza eVisitor 651, která jsou zdarma. Po této variantě povolení ke vstupu sáhne většina dobrodruhů. Žadatelům obvykle dorazí víza během pár hodin nebo dní na e-mail. Platnost eVisitor víz je jeden rok, na rudý kontinent s nimi můžete vstoupit opakovaně.

Kdy nejlépe na roadtrip po Austrálii vyrazit

Neexistuje univerzální poučka na to, kdy na rudý kontinent vyrazit. Vaše rozhodnutí totiž bude záležet na tom, do kterých oblastí se v Austrálii budete chtít podívat. Přestože si většina z nás zemi představí jako horkou vyprahlou pustinu, pravda je taková, že na území Austrálie najdeme celkem 6 různých podnebných pásů.

Roadtrip po Austrálii

Spoustu cestovatelů zvolí pro návštěvu Austrálie evropskou zimu, tedy období od prosince do ledna. V tuhle roční dobu potkáte na cestě davy backpackerů, kteří si slibují hezké počasí a vyšší teploty. Východní a jižní pobřeží kontinentu je touto dobou jednoznačně dobrá volba, zvlášť, pokud si chcete užit surfování nebo šnorchlování. V outbacku je ale cestování v létě značně nepohodlné a cestou vás mohou potkat uzavřené treky, které mají zabránit hikování nezodpovědným turistům v příliš vysokých teplotách.

Samotní obyvatelé Austrálie volí k objevování rudého středu země evropské léto. Období od června do září nabízí příjemné teploty a turisty nepřeplněné kempy. Pokud se rozhodnete cestovat Austrálií touto dobou, nezapomeňte na fakt, že na jihu kontinentu bude zima. Tím myslím teploty klesající i pod nulu. My na tuhle skutečnost nebyli přepraveni a na některé probdělé mrazivé noci budeme vzpomínat do konce života.

Ideální trasy, kudy se vydat

Na internetu narazíte na několik oblíbených tras, pro které je charakteristické maximum zážitků a co nejméně času stráveného v autě. Pravděpodobně nejoblíbenější je východní trasa, která vede ze Sydney nebo Brisbane na sever do Cairns. Hlavní atrakcí na této trase je Velký bariérový útes. Jestli máte rádi oceán, surfování a potápění, tahle cesta bude pro vás ta pravá.

O něco méně ježděná je trasa vedoucí středem, jejímž zlatým, nebo spíše rudým hřebem je Uluru. Vyjíždět budete z Adelaide a končit v Darwinu. Tato cesta je určená pro dobrodruhy, kteří chtějí zažít takovou Austrálii, kterou znají z knížek zeměpisu. Nevýhodou jsou stovky prosezených kilometrů v autě, kdy za celý den nepotkáte nic zajímavého.

Uluru Austrálie

Třetí, jižní cesta, vede z Perthu do Melbourne. Nejenže na této trase projedete jednu z nejkrásnějších silnic na světě, vyhlášenou Great Ocean Road, ještě se cestou můžete zastavit v panenské Tasmánii.

Uvedené trasy berte pouze jako doporučení, ve výsledku si můžete Austrálii projet, jak jen se vám bude líbit. Musíte si ale dobře propočítat, kolik dní na takový roadtrip na míru budete potřebovat. My se po dlouhých úvahách rozhodli pro trasu Sydney – Melbourne – Adelaide – Alice Springs – Darwin. Hlavními požadavky pro nás byl rudý střed, nechtěli jsme si nechat ujít ani Sydney. Během jednoho měsíce jsme zdolali téměř 9 000 kilometrů a tuto trasu vám můžu rozhodně doporučit.

Ani tato cesta ale nemusí být váš strop. Letenky do Austrálie jsou drahé, proto se nebojte jít třeba do tříměsíční expedice, kdy rudý kontinent přejedete křížem krážem. Znám i takové šílence, kteří viděli v Austrálii doslova všechno a ujeli víc než 20 000 kilometrů.

Pokud vysedávání v autě není nic pro vás, můžete váš roadtrip nakombinovat i s vnitrostátními přelety. V Austrálii operuje spoustu nízkonákladových aerolinek, které vás skoro za pusu dopraví tam, kam potřebujete. Auto si můžete pronajmout v každém větším městě, takže vám zbyde jen naplánovat, jak to uděláte s kempovacím vybavením.

Půjčení auta

Další vysokou položku ve vašem rozpočtu bude tvořit pronajmutí auta. Ceny se různí, největší roli hraje to, pro jaký typ prostředku se rozhodnete. Nejlevnější jsou samozřejmě malá autíčka, o něco dražší klasické osobáky, nejdráž pak vyjdou campervany, dodávky a karavany. My se rozhodli pro levný Ford Falcon v kombi verzi, do které jsme se pohodlně naskládali ve čtyřech lidech i se všemi zavazadly.

Austrálie půjčení auta

Podle toho, jakou trasu si vyberete, vybírejte také typ pohonu auta. Jestliže chcete jezdit po nezpevněných vozovkách, doporučujeme sáhnout po čtyřkolce. Na druhou stranu, pokud vás jen tak něco nerozhodí, i s pohonem na dvě kola se dají ujet slušné vzdálenosti off road.

Nemenší položkou, než je pronájem, je pojištění auta. Je jen na vás, jestli se svůj dočasný domov rozhodnete pojistit, nebo ne. Zvolit můžete buď často nevýhodné pojištění přímo v půjčovně, nebo najít dobrou nabídku u externí pojišťovny. Pozor, přestože si auto pojistíte, většinou ochrana neplatí při jízdě na nezpevněných silnicích. My se rozhodli pouze pro pojištění předního skla, které nás vyšlo na 70 AUD. Vyplatilo se, přední okno se nám kvůli odletujícím kamínkům od jedoucích roadtrainů podařilo rozbít hned několikrát.  

Austrálie roadtrain

Půjčovny vám naúčtují další poplatek v případě, že se auto rozhodnete vrátit v jiném městě, než ve kterém jste si ho půjčili. Jedná se o takzvaný one way poplatek, který se pohybuje v řádech stovek australských dolarů. V našem případě, kdy jsme auto vyzvedávali v Sydney a vraceli v Darwinu, se jednalo o 200 AUD.

Koráb, jak jsme našemu auto přezdívali, nás na měsíc pouze s pojištěním předního skla i s one way poplatkem vyšel na zhruba 1 700 AUD. Půjčený jsme ho měli od společnosti Travellers Autobarn, kterou můžu s čistým svědomím doporučit. Pro ty z vás, kteří jedou do Austrálie za větším dobrodružstvím, se vyplatí auto rovnou koupit. Počítat ale musíte s rizikem pokažení a také si musíte vyhradit dostatek volného času v cílové destinaci na jeho prodej.

Vyhněte se jízdě za soumraku a v noci. Existuje velká pravděpodobnost, že na cestě srazíte klokana nebo jiné zvíře.

Ještě před odletem z Čech si nezapomeňte pořídit mezinárodní řidičský průkaz, bez kterého v Austrálii za volant nesedejte. Jeho vystavení stojí 50 Kč a vydává se na počkání.

Austrálie

Kempování v Austrálii

Wild camping, tedy „kde si postavíte stan nebo auto, tam usnete“, je v Austrálii zakázaný. Abyste se vyhnuli mastným pokutám, dodržujte místní pravidla a spěte jen na povolených místech. Nejjednodušší a zároveň nejdražší variantou kempování je nocování v placených kempech. Na nejmenším světadílu naštěstí najdete nespočet kempů zadarmo. K jejich nalezení vám pomůžou aplikace, které tato místa mapují.

Na cestu si pořiďte místní simku s internetem. Počítejte ale s tím, že v outbacku na signál jen tak nenarazíte.

Nejznámější z nich jsou Camper Mate a Wiki Camps, jejich stažení doporučujeme ještě před cestou. Kromě míst na přespání v appkách najdete také sprchy, prádelny, benzínky nebo třeba Wi-Fi. Důležité je rozeznat, jestli vaše auto disponuje označením „self-cointained“. Pokud ano, bude váš výběr kempů mnohem širší. Nemusíte se ale bát, i bez zabudovaného záchodu a dřezu v autě najdete nespočet míst, kde v Austrálii legálně přespat. U kempů zdarma ale nečekejte žádný luxus, dost často budete jediným „vybavením“ suchý záchod.  

jana scamburova

Výbavu na kempování nejspíš přes celý svět nepotáhnete, doporučuju si s sebou vzít jen to nejnutnější. Pokud se na rudém kontinentě chystáte půjčit campervan, většina výbavy bude součástí pronájmu auta. Zbytek se dá za slušné peníze pořídit například v obchodním řetězci Kmart. Naše parta s sebou vezla jen kvalitní spacák, karimatku, čelovku a filtr na vodu. Další výbavu přizpůsobte oblastem, do kterých se vydáváte. V outbacku nesmíte zapomenout na dostatek kanystrů na pitnou vodu, hodit se bude opalovací krém, pokrývka hlavy, podle oblasti a doby návštěvy možná také velmi teplé oblečení.

Ceny v Austrálii

Přestože má Austrálie pověst drahé země, ceny nejsou tak šílené, jak se traduje. V době návštěvy jsem si bohužel nevedla přesný rozpočet, nicméně bez letenek se nakonec má útrata vyšplhala v přepočtu na 40 tisíc korun. Na rudém kontinentu jsem strávila měsíc, společně se 3 dalšími kamarády si pronajala auto, spala hlavně v kempech zdarma a jídlo si připravovala sama. Zkrátka nízkonákladová dovolená se vším všudy.

Jídlo je nejvýhodnější nakupovat v supermarketech. My přežívali především na těstovinách, rýži, fazolích, klobásách, toasťáku s burákovým máslem a hummusu. K přípravě jsme využívali jak naše vařiče, tak i starý dobrý táborák nebo veřejné grily, kterých je po celé zemi spoustu. Pokud jsme si chtěli vyhodit z kopýtka, koupili jsme si v supermarketu grilované kuře, zašli na burger nebo fish and chips. Velkou část rozpočtu tvořilo také pivo a víno, které jsme si na cestě dopřávali prakticky denně.

Cena benzínu nebo nafty je dost závislá na oblasti, kde se chystáte tankovat.

Nejvýhodnější nákup benzínu se pohyboval kolem 1,3 AUD za litr, uprostřed outbacku se ale cena může vyšplhat i nad 2 AUD za stejné množství paliva.

Pokud si chcete v Austrálii užít dovolenou se vším všudy a zaplatit si nějakou z atrakcí, jako je surfování, potápění nebo třeba návštěva wildlife parku, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Národní parky jsou zpravidla přístupné zdarma, výjimku tvoří oblast Uluru – Kata Tjuta. Placenými atrakcemi se ale nenechte od návštěvy kontinentu odradit. I tady totiž můžete sestavit perfektní program vaší dovolené za minimální množství utracených peněz.  

Knihy, které pro plánování roadtripu po Austrálii doporučujeme

Tipy a triky pro cestování po Austrálii

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Související články

1 COMMENT

 1. Ahoj,

  chystáme se příští rok na 14 dní do Austrálie, termín – konec dubna a začátek května.

  Už koukáme po letenkách, ale na některých webech doporučují nákup 3-4 měsíce před odletem.

  Máme s nákupem ještě počkat nebo koupit ihned, jak půjdou letenky na náš termín do prodeje?

  Děkuji za odpověď.

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníAustrálieRoadtrip po Austrálii - víza, ideální trasy, ceny

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu