...

Roadtrip po Islandu: 14denní itinerář + tipy na ubytování

Chtěli byste vědět, jak toho během 14-15 dní vidět na Islandu co nejvíce? Kam se podívat a kde se ubytovat? Připravili jsme pro vás itinerář na roadtrip po Islandu na 14-15 dní, včetně mapy s cestou a tipy na ubytování.

Pamatujte, Island je jedna pecka za druhou a za 14 dní nemůžete stihnout všechno. Navíc, občas vás překvapí špatné počasí – ano, i v létě může sněžit. Snažili jsme se ale obsáhnout to nejkrásnější a nejzajímavější. Kolik nás to všechno stálo, najdete v dalším článku tady v odkaze.

Den 1) Blue Lagoon (volitelný den)

 • Blue Lagoon

Z Keflavíku můžeme vyrazit do slavných tyrkysových termálních lázní Blue Lagoon. Nezapomeňte, že si vstupenky musíte zarezervovat včas, mimo sezónu alespoň týden předem a v sezóně i měsíc až dva. Pokud se vám zdá drahá, nemusíte se bát, po celém Islandu je řada termálních bazénků, které jsou buď za pár korun nebo i zadarmo. Na ty nejlepší se můžete podívat tady v článku.

https://www.instagram.com/p/Boug0BFlKOD/

Blue Lagoon je vzdálená 20 km od letiště a nachází se v lávových polích nedaleko městečka Grindivik. Předtím, než se stala významnou turistickou atrakcí, se používala především k léčebným účelům. Voda je zde bohatá na minerály, jako je oxid křemičitý a síra, koupání je proto vhodné pro lidi trpící kožními nemocemi, jako je lupenka nebo atopický ekzém.

Tip 1: Jak ušetřit na ubytování: Island zažívá turistický boom, který země nestíhá pokrýt (především výstavbu ubytování). Ceny ubytování jsou proto vysoké a nejlepší je rezervovat ho včas. I mimo sezónu můžete mít problém sehnat ubytování pod 1000 Kč na osobu. Raději nečekejte na levné letenky, tisícovka ušetřená na letenkách, vás může stát spoustu peněz na ubytování.

Kde se ubytovat 

Den 2) Geotermální oblast Krýsuvik a sněmovní pláně Thingvellir

 • Thingvellir, Krýsuvik, Oxarafoss

Z Keflavíku jsme vyrazili směrem na Krýsuvik, to vám zabere přibližně 45 minut. V této geotermální oblasti jsme strávili příjemnou hodinu procházkou kolem bublajících bahnitých jezírek. Po procházce jsme vyrazili k sněmovní pláni Thingvellir, kde pravděpodobně vznikl nejstarší parlament světa.

Roadtrip po Islandu: Procházka k vodopádům
Procházka k vodopádům

Cesta k Thingvelliru zabere přibližně 70 minut. V Thingvelliru jsme se prošli kaňonem k nádhernému vodopádu Oxarafoss a den završili kráterem Kerid, který vznikl už někdy před 3 miliony lety. Je 70m hluboký a 70m široký a vy se můžete projít za malý poplatek kolem dokola. Celá procházka vám nezabere více než 20 minut.

Tip 2: Jak ušetřit na ubytování:  Pokud se opravdu někde vyplatí cestovat ve více lidech, je to Island. Můžete spát v krásných hostelech v pokojích pro čtyři, kde máte i zázemí na vaření. Cenu ubytování tak můžete srazit až na 500-700 Kč na osobu!

Kde se ubytovat 

Den 3) Termální oblast Geysir

 • Geysir, Brjarnafell, Gullfoss,Hrunalaug Hot Springs

Třetí den jsme se vypravili do termální oblasti Geysir, kde se nachází stejnojmenný gejzír. Pokud ho chcete vidět střílet vodu do vzduchu, rezervujte si více času. U Geysiru jsme se vydali i na vyhlídku na kopec Bjarnalfell, nestojí to ale za to, navíc se během toho stihly prostřídat snad všechna roční období, měli jsme sluníčko, šílený vítr, déšť i kroupy. Ty nás zastihly přímo na vrcholu.

Geysir
Termální oblast Geysir

Z Geysiru jsme se vypravili na mohutné vodopády Gullfoss, a den jsme zakončili v 30 km vzdálených termálních jezírcích Hrunalaug Hot Springs.

Hrunalaug hot springsr
Doporučujeme cestovat na Islandu alespoň ve 4 lidech, sníží to výrazně náklady

Kde se ubytovat 

Den 4) Den vodopádů

Den vodopádů
Den vodopádů
 • Gluggafoss, Seljalandsfoss, Gljufrafoss, Skogafoss, Dyrholay, Dyrholay

Ráno jsme se vydali na  vodopády Gluggafoss, Seljalandsfoss, Gljufrafoss a Skogafoss. Všechny jsou úchvatné, a pokud si myslíte, že budete mít vodopádů dost, nebudete! My jsme se po vodopádech jeli vykoupat do Seljavallalaug swimming pool. Dejte si pozor, tento fotogenický termální bazének není tak horký, a pokud tam budete mimo sezónu, může být i vlažný. Místo na převlékání je lehce nechutné.  

Termální jezírko každý den: Naše motto na Islandu
Termální bazének každý den: Naše motto na Islandu

Den jsme zakončili vyhlídkou z mysu Dyrholay, černou pláží Reynisfjara, která je považována za nejkrásnější pláž na Islandu. Bohužel jsme nestihli trolí skály Reyningdrangar za světla. Ale třeba budete mít větší štěstí!

Mys Dyrholay
Mys Dyrholay

Kde se ubytovat 

Den 5) Ledovcové jezero Jökullsárlón

Jedno z nejkouzelnějších míst na Islandu
Jedno z nejkouzelnějších míst na Islandu
 • Jökullsárlón, Hoffelsjokull, Eystrahorn, Djupivogur

Ráno jsme strávili u ledovcového jezera Jökullsárlón, které je považováno za jeden z nejzajímavějších a nejkrásnějších úkazů na Islandu. Ještě před 60 lety byl na tomto místě asi obrovský ledovec a je bohužel jasné, že tu brzy nebude už ani žádné jezero. Strávili jsme zde přibližně dvě hodiny, a pak pokračovali k ledovci Hoffelsjokull, tam najdete i skvělé termální bazénky Hoffel hot tubs. Jednou z nejkrásnějších hor Islandu je určitě Eystrahorn, kterou zahlédnete při jízdě k Berufjörður, kde jsme se rozhodli přenocovat.

Tip 3 Jak ušetřit na ubytování: Využívejte cashbacky! My takto šetříme například tím, že všechna ubytování platíme Twisto kartou! Můžete ušetřit 5-13 %. 

Fotogenická hora Eystrahorn
Fotogenická hora Eystrahorn

Kde se ubytovat 

Den 6) Východní fjordy

 • Reyjdarfjordur, Neskaupstadur, Paskahellir, Egilstadiru, Seydisfjordur

Ráno jsme pokračovali dál v jízdě kolem fjordů. Naší další zastávkou byl Reyjdarfjordur, kde si můžete dát krátký výstup na kopec (cca 2 hodiny) na Graenefell. Pokračovali jsme na nejvýchodnější místo Islandu Neskaupstadur. Podívali jsme se na velikonoční jeskyně Paskahellir, kde můžete najít v kamenech krystaly (když se budete chvíli snažit).

krátký výstup na Graenefell
Krátký výstup na Graenefell

Upřímně jsme čekali od velikonočních jeskyň více, a pokud tedy potřebujete něco vynechat, rozhodla bych se je přeskočit. Bydlení jsme sehnali v Egilstadiru, ale jelikož jsme měli ještě plno času, vydali jsme se do populárního Seydisfjorduru (30 minut cesty), odkud jsou známé fotografie kostela s duhovým chodníkem.

Seydisfjordur
Seydisfjordur

Kde se ubytovat 

Den 7) Papuchalky, Snaefell

Nejvíc ze všeho jsme si na Islandu zamilovali koníky
Nejvíc ze všeho jsme si na Islandu zamilovali koníky
 • Papuchalky, Laugarfell, Snaefell, Hengifoss

Den jsme začali Borgasfjodurem (hodinu vzdáleného od Egilstadiru), kde v sezóně můžete vidět papuchalky. Mimo sezónu tam nedoporučujeme jet, protože tam nic není. Poté jsme vyrazili opět do termálních bazénků, tentokrát jsme si vybrali luxusní jezírka Laugarfell. Nebojte, cena není nikterak vysoká. Cestou můžete spatřit slavnou horu Snaefell. a pokud budete mít dost času, zajděte si cestou zpátky na vodopády Hengifoss, které jsou třetí nejvyšší na Islandu. Cesta k vodopádům vám zabere zhruba 30 minut.

Laugarfell
Co by to bylo za den na Islandu bez hot potů!

Kde se ubytovat:

Stejné ubytování jako předchozí den!

Den 8) Mohutný vodopád Detifoss

Detifoss
Detifoss
 • Detifoss, Selfoss, Husávik

Ráno jsme vyrazili na mohutný vodopád Detifoss, cesta bývá často uzavřená a není vhodná pro malá auta. Přečtěte si náš druhý článek, kde radíme, jak se na Island vybavit. Pokud máte dobré počasí, můžete se z Detifossu projít i na Selfoss. My jsme Selfoss vzhledem k nepříznivému počasí museli vynechat a zamířili jsme do naší cílové stanice – nádherného přístavního městečka Husávik.

Kde se ubytovat 

Den 9) Pozorování velryb a vodopády bohů

Přístav Husávik je známý především tím, že odsud můžete vyrazit na pozorování velryb. Jelikož jsme je na našich cestách viděli už několikrát, rozhodli jsme se tento výlet vynechat a strávili jsme dopoledne prohlídkou městečka.

Husavik, město velryb
Husavik, město velryb

Pokud jste ale nikdy na velrybách nebyli, určitě zvažte investici – jedná se o jeden z nejpopulárnějších výletů na Islandu, stojí 2000-2500 Kč na osobu a zabere vám 3-4 hodiny. Můžete jím tak strávit krásné dopoledne či odpoledne. Během hlavní sezóny (1. červenec–19. srpen) se vyráží v 10:00 ráno, 14:30 a 18:30 odpoledne. Sezóna je jinak od května až do září. Rezervujte si pozorování velryb s předstihem, v sezóně se termíny rychle plní (odkaz na rezervaci).

Odpoledne jsme zamířili na Mývatn (zhruba hodina jízdy z Husavíku), kam se jezdí především na pozorování ptáků. A i když nás ptáci příliš nezajímají, tahle krajina je úchvatná sama o sobě. Takhle přesně si představuji Mars. Procházka kolem kráterů nám zabrala zhruba hodinu a půl, a poté jsme se vypravili ke kráteru Viti a sopce Kraftě. Den jsme zakončili západem slunce u vodopádu Godafoss.

Godafoss
Godafoss

Kde se ubytovat 

Den 10) Malebná městečka Islandu

Sigufjordur
Sigufjordur
 • Akureyri, Sigufjordur, Hofsos, Grettislaug

Ráno jsme zamířili na tradiční drnové domky u Eyjafjorduru. 40 km od polárního kruhu se nachází malebný přístav Sigufjordur, kde jsme se zastavili na krátkou procházku. Pokud máte rádi malebná městečka, zastavte se také v Hofsosu. Tradičně jsme zakončili náš desátý den v termálním bazénku Grettislaug.

Výhled z Grettislaug
Výhled z Grettislaug

Kde se ubytovat 

Den 11) Západní fjordy

Polární záře na Islandu
Polární záře na Islandu
 • Drsná krajina západních fjordů

Jedenáctý den nás čekal dlouhý přejezd podél jižní strany západních fjordů. Nemusíte se bát, cesta je opravdu kouzelná, ryzí a jedná se o nejméně navštěvovanou část Islandu. Myslím, že pro takový typ krajiny se často používá romantický výraz „syrová“. Možná i trochu drsná. Nudit se tu ale nebudete. Vlastně si dejte pozor, abyste do cíle dojeli, snad každý kilometr si volá o zastavení. A samozřejmě pro nás s fotoaparáty – o fotky. Večer jsme se ubytovali v nádherné chatce, kde jsme pozorovali polární záři. Co víc si můžete přát!

Kde se ubytovat 

Den 12) Vílí vodopád Dynjandi

Dynjandi
Dynjandi
 • Dynjandi, Pullurin, Armardfjordur, Bidudalur

Ráno jsme začali den koupáním v termálních jezírkách Pullurin a o hodinu později jsme už pokračovali v objevování západních fjordů. Cesta je adrenalinová, dlouhá a zabere více času než píše Google. Projíždíte nad krásným Arnardfjordur a přístaveem Bildudalur. Den jsme završili vílím vodopádem Dynjandi, kde jsme strávili minimálně hodinu a půl. Někteří tvrdí, že se jedná o nejkrásnější vodopád na Islandu. Já mám pocit, že bych to chtěla říct snad o každém! Na večer jsme dorazili do Isafjorduru, kde jsme se i ubytovali.

Kde se ubytovat 

Den 13) Isafjordur a krajina Vikingů

 • Isafjorfur, Littlibaer, Holmavík, Búðardalur

Isafjordur je proslulý svými dramatickými výhledy a dřevěnými domky z 18. a 19. století původní rybářské osady. Pokud vás zajímá místní historie, můžete zavítat do muzea. My jsme místo toho rovnou pokračovali dál po severní straně západních fjordů. Počasí bylo na začátku října opravdu mrazivé. Ti, co budou na Islandu v sezóně (ta končí v polovině září) si mohou zajít na kafíčko do drnového domku Littlibaer. Bohužel, cestovat mimo sezónu má svoje mínusy. Na druhou stranu jsme ušetřili peníze za předraženou islandskou kávu.

Krajina Vikingů, kterou nelze nemilovat
Krajina Vikingů, kterou nelze nemilovat

A tak jsme vyrazili dál krajinou Vikingů, obdivovali dechberoucí výhledy, málem uvízli ve vánici, ale nakonec jsme se přes Holmavík dostali do ubytování Búðardalur.

Kde se ubytovat 

Den 14) Poloostrov Snaefellness

Kirkjufell nás trochu zklamal
Kirkjufell nás trochu zklamal
 • Snaefellness, Kirkjufellfoss, Atranes

Náš výlet se blížil ke konci, předposlední den jsme věnovali poloostrovu Snaefellness, kde jsme se jako první zastavili v  Stykkisholmuru. Jedním z našich cílů byl vodopád Kirkjufellfoss, který je nejfotografovánějším vodopádem na Islandu. Bohužel nás lehce zklamal, protože se zde schovávali snad všichni turisti na Islandu a ten magický pohled na vodopád je jen z jednoho konkrétního úhlu. Z ostatních úhlů vypadá zcela obyčejně.

Když bychom žili na Islandu, nutně bych potřebovala koně
Kdybychom žili na Islandu, nutně bych potřebovala koně

Vynahradili jsme si to až v romantické vesničcce Arnastapi, kde stojí za to se zastavit na delší dobu a projít se. Jsou zde nádherné skalnaté útvary ve vodě a v dálce vidíte zasněžené hory.

Poslední naše zastávka byla Snæfellsjökull, jedná se o 700 000 let starý stratovulkán, jehož vrcholek kryje ledovec. Ubytovali jsme se v městečku Atranes kousek od Reykjavíku.

Kde se ubytovat 

15)  Horká řeka a Reykjavík

 • Reykjadalur, Hallgrímskirkja, The Sun Voyager, Harpa

Protože jsme odlétali až pozdě večer, poslední den ráno jsme se rozhodli vydat k horké řece Reykjadalur. Jedná se o 45minutový výstup k termální řece. Ano, výstup k opravdové horké řece! Dejte si ale pozor, pokud je zima a fouká mrazivý vítr, možná si řeku raději odpusťte. Převlékat se zde musíte totiž venku.

Horká řeka na Islandu
Horká řeka na Islandu

Do Reykjavíku jsme proto vyrazili až odpoledne, počasí nám nepřálo, ale upřímně nám to už nevadilo.  Po těch dvou týdnech na Islandu jsme byli naplněni dojmy, zimou a lékořicí natolik, že jsme si dali drahou islandskou kávu a užívali si poslední chvíle v téhle zemi ledu v teple kavárny.

V Reykjavíku můžete navštívit Hallgrímskirkja, zvláštně vypadající kostel, který mě připomínal spíš nějakou vesmírnou loď, za dobrého počasí dokonce můžete za cca 200 Kč vylézt na věž kostela. Prohlédněte si futuristickou koncertní síň Harpa a samozřejmě nezapomeňte na The Sun Voyager, moderní skulpturu lodi na pobřeží, což je asi nejpopulárnější atrakce v Reykjavíku.

Island je jedna pecka za druhou a určitě stojí za navštívení
Island je jedna pecka za druhou a určitě stojí za navštívení

Chcete vědět, kolik nás to celé stálo? Přesný rozpočet najdete v našem dalším článku

Mapa trasy po Islandu ke stažení

[mailerlite_form form_id=6] [amp-optin id=55426]

Tipy a triky pro cestování po Islandu

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníEvropaRoadtrip po Islandu: 14denní itinerář + tipy na ubytování

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu