...

20 nejkrásnějších míst na Islandu, která musíte navštívit

Island je asi nejkrásnější a nejfotogeničtější země, kterou jsme s Lukášem navštívili. Vůbec nepřeháním, když vám řeknu, že stačí jednoduše někam jet a budete zírat. Ale přece jen jsou místa, které byste neměli vynechat.

O nejhezčích místech na Islandu jsme natočili také video!

Ledovcové jezero Jökulsárlón

Ledovcové jezero s plovoucími krami je považováno za jeden z nejzajímavějších a nejkrásnějších úkazů na Islandu. Ještě před 60 lety byl na tomto místě asi třicetimetrový ledovec.

Ledovcové jezero na Islandu
Ledovcové jezero na Islandu

Ledovec rychle taje (jezero se zvětšilo od 70. let čtyři krát) a už dnes je všem jasné, že tu brzy nebude žádné jezero, ale největší fjord na Islandu. Islanďané proto přemýšlí, co s tím, vede tudy totiž hlavní (a jediná) silnice spojující jihovýchodní pobřeží.

Jokulsarlon, ledovcové jezero
Jedno z nejfotogeničtějších míst na Islandu

Vodopád bohů Goðafoss

Byl to jeden z našich posledních vodopádů a já už si myslela, že mě nic nemůže uchvátit. Cítila jsem se přesycena, ale tenhle dvanáctimetrový vodopád, který jsme pozorovali při západu slunce, byla magická podívaná.

Vodopád bohů Godafoss
Vodopád bohů Godafoss

Do islandských dějin se zapsal kolem roku 1000, kdy do něj zákonopravce Þorgeir Ljósvetningagoði odhodil pohanské rytiny severských bohů a rozhodl, že budou Islanďané vyznávat křesťanství.

Godafoss z drona
Godafoss z drona

Známá filmová lokace: Vodopády Skogafoss

Vodopád Skogafoss není o nic méně epickým. Najdete ho na jihu Islandu poblíž města Skógar, a když chvíli počkáte, nejspíš vás odmění i duhou. Počasí se na Islandu opravdu mění rychle, my jsme při návštěvě vodopádu zažili sluníčko, déšť, vítr i kroupy. A to jsme u něj nestrávili ani půl hodiny.

Duha u vodopádu Skógafoss
Duha u Skógafoss

Kouzelné prostředí vodopádu Skógafoss využívají i hojně filmaři, najdete ho například ve filmu Thor: Temný svět a objevil se i v seriálu Vikingové 🙂

Prométheovy vodopády: Detifoss

Když už vám zmiňuji filmové lokace na Islandu, Detifoss pravděpodobně poznáte z filmu Prométheus z roku 2012. Tento mohutný vodopád, který je známý také tím, že vás zlije ještě dříve, než ho uvidíte, najdete v oblasti Mývatn na severu Islandu na řece Jökulsá á Fjöllum. Pokud si nepůjčíte čtyřkolku, nedoporučujeme na něj jezdit. Cesta je plná děr, často jsou na ní uzavírky kvůli sněhu, a hlavně je pověstná tím, že na ní lidé píchají kola.

Když fouká vítr, bude zlití už na parkovišti.
Když fouká vítr, budete zlití už na parkovišti.

Malý islandský Yellowstone: Krýsuvík

Takový malý Yellowstone na Islandu, alespoň tak by vám to vysvětlil Lukáš. V této geotermální oblasti se můžete projít po dobře udržované cestě kolem bublajících bahnitých jezírek a impozantních puklin, ze kterých uniká smrdutá pára. Tyto pukliny se nazývají solfatara, jedná se o typ fumaroly, což je vyhaslý kráter sopky. Jak se můžete dočíst na wikipedii, „Od fumarolových se solfatarové páry liší zejména podstatně vyššími obsahy sulfanu a elementární síry.“ Pokud to chcete laicky, zkrátka to tam páří, smrdí jako vajíčka a vypadá jak z jiné planety!

Geotermální oblast Krýsuvík
Geotermální oblast Krýsuvík

Národní park Thingvellir

Národní park, který najdete na jihozápadě Islandu, pravděpodobně bude jednou z vašich prvních zastávek. V této oblasti vznikl jeden z nejstarších parlamentů na světě. Jedná se o hezkou procházku k vodopádu řeky Oxará, a když budete mít štěstí na jasné výhledy, uvidíte kolem i nádherné hory.

Vodopád v Národním parku Thingvellir
Vodopád v Národním parku Thingvellir

Přístavní městečko Húsavík

Ačkoliv je Húsavík známý hlavně proto, že se z něj vyráží na pozorování velryb, za krásného dne stojí za návštěvu i přístav samotný. V tomto městečku s 2 182 obyvateli, najdete krásný dřevěný kostel z roku 1907, je tu několik muzeí a na své si přijdou i milovníci dobré kávy.

Nádherné přístavní městečko Húsavík
Nádherné přístavní městečko Húsavík

Jezero a okolí Mývatn

Kousek od vulkánu Krafla se nachází velké jezero Mývatn, kam se jezdí na pozorování ptáků. Pokud vás ptáci nezajímají, rozhodně ale místo nevynechávejte, tahle krajina plná kráterů rozhodně stojí za prozkoumání, a pokud přijedete dříve než my, údajně se tu dají sbírat i houby (ano, my Češi evidentně sbíráme houby všude).

Kráter Mývatn
Krátery v oblasti Mývatn

Mys ze Hry o trůny: Dyrholaey

O skalách mysu Dyrholaey koluje legenda, že jsou to zkamenělí trollové, kteří se pokoušeli strhnout proplouvající loď na pevninu. Tenhle mys nedaleko vesničky Vík proslavily především Hry o trůny a Instagram.

Na takovou fotku nemusíte být žádným fotografem, Dyrholaey to zvládne za vás
Na takovou fotku nemusíte být žádným fotografem, Dyrholaey to zvládne za vás

Fotogenické hory Eystrahorn a Vestrahorn

Islanďané milují šplhání po horách, píšou o nich básně i skládají písně, ale na Islandu je jedna hora, na kterou šplhat nejde. A to je Eystrahorn. Ačkoliv není nijak extrémně vysoká, je neskutečně strmá. Já vám ji sem ale nedávám kvůli šplhání, ale pro její fotogenický vzhled.

Fotogenická hora Eystrahorn
Fotogenická hora Eystrahorn

Romantická vesnička u fjordu Seydisfjördur

Romantická vesnička Seydisfjördur okouzlila už nejednoho návštěvníka. Ani my jsme nebyli výjimkou. Nachází se u stejnojmenného fjordu a její hlavní atrakcí je barevný chodník s dřevěným kostelíkem. Ve městě žije pouze 700 obyvatel, ale místo obklopují nádherné hory plné vodopádů. Také odsud jezdí trajekt na Faerské ostrovy.

Přístavní vesnička Seydisfjördur
Seydisfjördur

Túra k vodopádu Hengifoss

K jednomu z nejdelších vodopádů (128m) na Islandu vede 30 minutová túra. Doporučuji vyrazit v dopoledních hodinách, abyste měli osvětlený vodopád. Vodopád se nachází na východě Islandu v oblasti Fjlótsdalshreppur.

Vodopád Hengifoss
Túra k vodopádu Hengifoss

Kráter Vítí

Kráter Vítí se nachází nedaleko sopky Krafla a běžně jde zajet až téměř k němu. Pokud ale dorazíte na Island po sezóně, je možné, že silnice bude uzavřená a vám nezbyde nic jiného, než si ke kráteru dojít pár kilometrů.

Kráter Viti
Kráter Vítí

Geysir, který pojmenoval všechny gejzíry

Asi 80 km od Reykjaviku se nachází Geysir, který propůjčil své jméno všem gejzírům na světě. Geysir byl totiž historicky prvním tryskajícím pramenem horké vody zaznamenaným v psaných listinách. Je až neuvěřitelné, že už v roce 1294 kolovaly zprávy o tomto přírodním úkazu po Evropě. Najdeme ho v příkopovém údolí Haukaladur.

Geysir, který pojmenoval všechny gejzíry na světě
Geysir, který pojmenoval všechny gejzíry na světě

Islandské Niagáry: Gullfoss

Ano, Island je zemí nádherných vodopádů a Islanďané jsou na ně patřičně pyšní. Na ceduli u vodopádu se dozvíte, že je krásnější než Niagara Falls v Americe. No, co je na tom pravdy, si už musíte rozhodnout sami. 🙂

Gulfoss vodopád
Gullfoss vodopád

Méně známý vodopád: Glugafoss

Glugafoss patří k méně navštěvovanějším vodopádům na Islandu, což vám dává příležitost si jeho krásu v klidu vychutnat a udělat si hezké fotografie.

Část vodopádu Glugafoss
Část vodopádu Glugafoss

Ledovec Hoffellsjökull

Ledovec Hoffellsjökull je zajímavý tím, že se do své podoby dostal až díky malé době ledové, která začala kolem roku 1450. Dříve tu byla i ledovcová jezera, ale ta v roce 1985 vlivem oteplování zanikla.

Ledovec Hoffelsjokull
Ledovec Hoffelsjokull

Přeceňovaný Kirkjufell a Kirkjufellsfoss

Pohled na horu Kirkjufell a Kirkjufellsfoss patří asi k nejznámějším fotografiím z Islandu. Nejspíš proto jsme byli trošku zklamaní, protože tak, jak to vypadá na fotkách, vidíte jen z jednoho úhlu a z velmi širokého objektivu. A pokud si občas na Islandu říkáte, kam zmizeli všichni turisti, pravděpodobně je najdete tady.

Kirkjufell - Doporučuji nemít velká očekávání, a pokud je to v možnostech vašeho programu, vyrazte sem brzy ráno.
Kirkjufell – Doporučuji nemít velká očekávání, a pokud je to v možnostech vašeho programu, vyrazte sem brzy ráno.

Elfí vodopád Dynjandi

Největší vodopád, který se nachází v odlehlé oblasti západních fjordů je často označován za nejkrásnější vodopád na Islandu (ostatně, jako všechny vodopády na Islandu 🙂 ). Má něco kolem 100 metrů a vypadá přesně jako svatební závoj.

Dinjandi
Dynjandi

 Hotpoty a horká řeka Reykjaladur

Horká jezírka na Islandu
To nejlepší na Islandu? Hot poty!

Přestože už na blogu máme článek o hot potech, nemůžu je vynechat. Neznám nikoho, kdo by si je nezamiloval. Pokud budete mít dobré počasí, můžete vyrazit i na horkou řeku Reykjadalur. Ale neudělejte stejnou hloupost jako my, až dorazíte k místu, kde se lidi koupou, jdětě co nejvíc dozadu, tam je voda nejteplejší.

Jeden velká hot pot. To je horká řeka na Islandu
Jeden velký hot pot. To je horká řeka na Islandu

 

Tipy a triky pro cestování po Islandu

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníEvropa20 nejkrásnějších míst na Islandu, která musíte navštívit

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu