...

Itinerář: 5 denní vlakotrip do polských a slovenských tater

Na konci ledna jsme vyrazili na týdenní vlakotrip do polského Krakowa, Zakopane a do polských a slovenských Tater, na cestě zpátky jsme se zastavili v Bratislavě. Jeli jsme vlaky a autobusy a měli jsme s sebou akorát svoje krosny. Co jsme viděli, kolik nás to vyšlo a podrobný itinerář pro zopakování naší cesty najdete právě v tomto článku.

O tom, jak jsme uvízli v polských Tatrách a málem jeli zpátky domů, si můžete přečíst TADY!

Mapa trasy

Praha > Krakow > Zakopane > Tatranská Bystrica > Bratislava > Praha

Co jsme viděli, kde jsme spali a jak jsme jeli krok za krokem

Krakow

Po návštěvě Lukáše maminky v Bruntále jsme vyrazili do polského Krakova. Jednoduchým spojem z Ostravy (Leo Express 265 Kč / osoba) jsme dojeli do centra Krakowa, kde je od autobusového nádraží vše v docházkové vzdálenosti.

Pokud přijíždíte ve špičce, nedoporučujeme si brát taxi, protože jsme jeli stejně dlouhou dobu, jako jsme šli tu samou trasu druhý den pěšky.

Ubytování doporučujeme v BC 29 Residence, krásný prostor kousek od centra, kde pokoj vychází na 1300 Kč i s (luxusní) snídaní.

Náš první cíl. Krakow
Náš první cíl. Krakow

Po příjezdu (odpoledne) jsme zvládli projít královský hrad Wawel a doporučujeme návštěvu MOCAK – Museum of Contemporary Art v halách bývalé továrny Oscara Shindlera.

Krakow zvládnete za půl dne

Na večeři si zajděte do Plac Nowy 1, je to kousek od ubytování a mají tam výbornou pizzu a dejte si jedno z jejich lokálních piv.

Historické centrum jsme zvládli za dopoledne a bez veřejné dopravy, takže pokud vám nevadí hodně chodit, nepotřebujete utrácet za jízdenky.

Po obědě jsme už pomalu vyrazili směrem k polským Tatrám, do lyžařské vesničky Zakopane. Z Krakowa dojedete do Zakopane za 19,5 PLN na osobu (120 Kč) a cesta trvá něco málo přes dvě hodiny.

Zakopane

Do Zakopane se jezdí hlavně lyžovat a tak je vesnička plná roztomilých vilek s kompletním zázemím a božskými výhledy.
Autobusy i vlaky přijíždí a vyjíždí ze stejné lokace a najdete tam i úschovnu zavazadel, takže žádné složité hledání.
Naše ubytování ve Villa 11 Folk & Design mělo kromě roztomilé atmosféry také meditační místnost s lehátky, saunu a jídelnu, kde byly k dispozici malé dobroty, čaj i káva 24 hodin v kuse. Ubytování vyšlo na 2000 Kč včetně snídaně.
Vilka v Zakopane
Vilka v Zakopane

Co dělat v Zakopane?

Můžete vyrazit nakupovat do centra, podívat se na dům, který je postavený naruby, nebo hodně brzy ráno vyrazit na hike na údajně nejkrásnější horské jezero v Evrope, Morskie Oko.
My měli na prd počasí, takže jsme skončili v kavárně.

Jak dál?

Abyste se dostali do další lokace, Tatranské Bystrice, musíte překročit hranice a tady vyvstává potíž. Přes hranice jedou za celý den jen tři mikrobusy Leo Express a nejezdí přes Zakopane. Musíte dojet do Dolní Bukowiny, kde na Leo Express přestoupíte.
Zejména v zimní sezóně si dejte ale pozor – může se zdát, že 15 km přejezd místním autobusem ze Zakopane do Dolní Bukowiny trvá 25 minut, my jsme ho ale jeli kvůli ucpané silnici a sněhové kalamitě přes dvě hodiny a nakonec jsme museli neplánovaně strávit ještě jednu noc na polské straně.
A tady už jsme věděli, že Tatry neuvidíme
Tůra na autobusovou zastávku, 5 km
Tyhle lokální polské přejezdy se nedají předem rezervovat (fungují spíš jako MHD), stojí 5 PLN (30 Kč) a alespoň náš řidič vyjel o 5 minut dřív.
Samotný Leo Express z Dolní Bukowiny do Tatranské Bystrice (nebo až do Poradu) vyjde na 12 EUR / osobu.

Tatranská Bystrica / Poprad

Hlavní důvod, proč vyrazit na slovenskou stranu Tater, je Lomnický štít. Vyjíždí se na něj dvěma lanovkami a na tu horní si musíte rezervovat lístek dopředu. Tedy nemusíte, ale také na vás pak nemusí vyjít řada včas, nebo se daný den úplně vyprodá a vy tam pojedete zbytečně. Cena na jednu osobu je 44 EUR, lístek koupíte na Gopass.sk a vyráží se přímo z Tatranské Bystrice.
Pokud skejsnete v Polsku o den déle, stejně jako my, o svojí rezervaci přijdete a nebudete si jí moci přehodit.

Výlet na Lomnický štít

Na výjezd na Lomnický Štít je potřeba si rezervovat alespoň půl dne. Ubytovat se můžete buď přímo v Tatranské Bystrici, což vás vyjde minimálně na 2000 Kč, nebo můžete dojet až do Popradu (cca o 30 minut delší jízda Leo Expressem), ubytovat se tam například v Penzionu Darinka za polovinu a druhý den vyrazit do Tatranské Bystrice električkou (jízdné stojí pár korun).
Pokud vyrazíte z Popradu před osmou hodinou ráno a nastoupíte na lanovku nejpozději v jedenáct hodin, krásně stihnete odpolední spoj v 14:43 z Tatranské Lomnice do Bratislavy. To vás vyjde na 16 EUR / osobu.
Pokud jste studenti a chcete jezdit po Slovensku zadarmo, musíte si vyřídit kartičku na jakékoliv stanici na Slovensku, přičemž u sebe musíte mít vyplněný formulář potvrzený studijním oddělením vaší školy.

Bratislava

Bratislava je krásné, ale dražší město. Rozhodně se vyplatí kouknout v dostatečném předstihu po AirBNB, které skoro v centru pořídíte kolem 1000 Kč. My jsme byli ubytování u Tomáše (náš odkaz, kde získáte 725 Kč na první rezervaci) a vřele jeho apartmán doporučujeme – málokdy se najde takhle útulný a vybavený byt za přájemnou cenu. Hotely oproti tomu vyjdou klidně na trojnásobek.
Na snídani si zajděte do bistra Žufaňa, na kávu si zajděte do Gorilla.sk Urban Space a jako pozdní oběd doporučujeme naprosto luxusní palačinky v Palacinka Lacinka (zažijete dobovou atmosféru 80. let).
Vyražte na Bratislavský hrad, Slavín a rozhodně nevynechejte bytovou galerii FLAT GALLERY.
Domů do Parhy můžete vyrazit až pozdě odpoledne, vlaky i autobusy jezdí pořád. My jeli domů kolem šesté hodiny vlakem.

Na kolik to tedy vychází?

Naše (dražší) varianta

  • Ubytování – 6 232 Kč
  • Jídlo – 4370 Kč
  • Doprava – 4299 Kč
  • Vstupy – 211 Kč
  • Lanovka na Lomničák – 2200 Kč

Celkem 17 300 Kč.

Ubytování

Výdaje rozepsané po dnech a kategoriích:

Levnější varianta

Cenu dopravy moc neovlivníte, můžete ale využít levnější ubytování a sehnat levnější varianty jídel.

Dostáváme se na cenu cca 12 600 Kč (a pod 10 000 Kč bez lanovky).

Jak by to vycházelo v budget verzi:

  • Ubytování – 3 132 Kč
  • Jídlo – 2800 Kč
  • Doprava – 4299 Kč
  • Vstupy – 211 Kč
  • Lanovka na Lomničák – 2200 Kč

Ubytování

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníEvropaItinerář: 5 denní vlakotrip do polských a slovenských tater

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu