...

Mindflow – Recenze od dlouhodobého uživatele + rozbor obsažených látek

Baví mě prozkoumávat způsoby, jak být více produktivnější a rád zkouším nové způsoby, jak se dostat do ‚‚flow’’. Mindflow je jeden z mála přípravků, u kterých jsem zůstal dlouhodobě, používám Mindflow už déle jak rok. V tomto článku jsem pečlivě rozebral, co vše Mindflow obsahuje a jak na lidský organismus jednotlivé látky působí. Zjistíte, co můžete od Mindflow očekávat, kdy pilulky používat a jestli jsou vůbec pro vás.

Mindflow je ‚‚zdravější a účinnější alternativa energetického nápoje’’, která je skvělá především pro soustředěnou práci a učení. Kromě lepšího soustředění podporuje Mindflow paměť, kreativitu a produktivitu.

Podpůrné přípravky pro nabuzení organismu a zlepšení soustředění jsou skvělí sluhové, ale zlí páni. Je proto důležité vědět, jak přesně fungují, abyste si z nich odnesli jen to dobré a vyhnuli se neduhům, které vám mohou přinést v podobě únavy, roztěkanosti nebo poruch spánku.

Mindflow Focus je první český produkt, který pro mě splňuje většinu požadavků na kvalitní stimulant – je to přírodní směs aktivních látek bez cukrů, konzervantů a barviv.

Kluci v Mindflow navíc vědí, že to nemůže fungovat každému. Nabízí proto garanci vrácení peněz. Pokud si Mindflow koupíte a nebude vám fungovat (můžete mít například už vybudovanou vysokou toleranci na obsažené látky), prostě vám vrátí peníze.

Pozor, novinka! Od roku 2020 je v prodeji kromě Mindflow Focus také Mindflow Hangover, přírodní pilulky proti kocovině.

mindflow lahvicka

Jak na mě Mindflow Focus funguje

Než se pustím do rozboru jednotlivých složek, povím vám, jak Mindflow funguje na mě.

+ Už déle jak dva roky moje tělo na Mindflow reaguje velice dobře – po jedné pilulce se po zhruba 30 minutách dostanu do stavu hlubokého soustředění, ze kterého mě jen tak něco nevyruší. A pokud ano, rychle se zvládnu vrátit zpátky.

+ Tobolka na mě působí viditelně 2-3 hodiny, přičemž závisí především na denní době a druhu práce, kterou potřebuji dělat. Pokud efekt vyprchá dříve, než mám hotovo, beru si druhou pilulku, nikdy však více.

+ Dojezd má u mě Mindflow mnohem jemnější, než samotná káva nebo jiný samostatný stimulant. Nejspíš je to díky obsaženému zelenému čaji, který zmírňuje účinky kofeinu a dopad po vyprchání není ‚‚tak natvrdo’’.

Mindflow si nemůžu brát jen tak. Pokud si totiž lupnu pilulku a nejdu dělat nic náročného na hlavu, cítím, že se mi mozek otáčí na plné obrátky, ale tak nějak naprázdno.

– I když se na webu píše, že je možné vzít si i dvě pilulky najednou, pro mě je to moc. Párkrát jsem to zkusil a vždy jsem se do 20 minut dostal do stavu, kdy jsem měl roztěkanou mysl, začal jsem se potit a pod stolem jsem neustále šoupal nohama.

Složení Mindflow Focus a účinky jednotlivých složek

Z podobných stimulantů se snažím dostat maximum. S tím souvisí nutnost vědět, co která látka dělá a jak funguje. Proto se v následujících odstavcích dočtete, co přesně Mindflow obsahuje a jak na vás prostřednictvím obsažených látek působí.

Díky tomuto seznamu si můžete také porovnat, jestli náhodou některé látky nebudete konzumovat až příliš – v kombinaci s dosavadními přípravky, které každý den polykáte.

mindflow na pocitaci

Kofein – 100 mg v tobolce

Dávka v jedné tobolce odpovídá podle severu svetkavy.cz zhruba jednomu šálku kávy. Doporučuje se nepřekračovat 400 mg denně, takže množství v tobolce je úplně v pořádku.

Účinky kofeinu se dostávají na svoje maximum v horizontu 15-120 minut, tělo ho ale odbourává 2,5 až 4,5 hodiny. Kofein stimuluje centrální nervovou soustavu, čímž dočasně potlačuje únavu a probouzí bdělost.

Kofein je látka, která v těle dočasně blokuje několik přirozených procesů, které potřebujete ke kvalitnímu spánku. Blokuje adenosin, který indikuje mozku, jak moc máte být ospalí. Adenosin se vyplavuje po celý den a postupně se jeho koncentrace zvyšuje.

Kofein ho na určitou dobu ‚‚schová’’ a proto si připadáte méně ospalí, ale jak se začne kofein z krve vytrácet, mozek znovu adenosin zaregistruje a rázem jste mnohem více ospalí, než předtím. Neměli byste proto Mindflow (a obecně kofein) brát před spaním, ale minimálně tři hodiny před, aby se vám stihl odbourat.

Zelený čaj – suchý extrakt z listů – 220 mg v tobolce

Zelený čaj obsahuje L-theanin, polyfenoly, katechiny a kofein. Pomocí těchto látek posiluje funkce bdělého mozku (především při studiu a snaze si něco zapamatovat) a zvyšuje produkci dopaminu. Ten v náss vyvolává pocit radosti, takže pokud se po vypití zeleného čaje při studiu sem tam usmějete i nad ekonomií, víte proč.

Obsažený L-theanin je další důležitou složkou, která funguje jako protipól vysoce stimulačnímu kofeinu – navozuje pocit relaxace bez pocitů únavy.

V podstatě je to tak, že kofein vás pořádně nabudí a zelený čaj ostré nabuzení srazí na snesitelnější soustředěnou relaxaci.

Kromě toho zelený čaj pomáhá díky katechinům a polyfenolům bojovat proti výskytu srdečních onemocnění, snižuje riziko rakoviny, zlepšuje zrak a v neposlední řadě je to také schopný antioxidant.

20190102 DSCF6961

Ženšen – suchý extrakt z kořene – 150 mg v tobolce

Extrakt z kořene ženšenu (v ČR známý spíše jako všehoj ženšenový) je látka, která uvádí naše tělo do rovnováhy tak, jak je zrovna potřeba.

Ženšen má díky obsaženým ginsenosidům (zmíněné adaptogeny) pozitivní vliv na různé mozkové funkce, přičemž jsou dokázané především účinky na paměť. Podle některých studií zpomaluje pokles nálady a navozuje mentální klid. A to je přesně to, co od Mindflow potřebujeme 🙂

Má také řadu dalších účinků, které nám sice nepomáhají s nabuzením, ale jsou prospěšné pro organismus. Antibakeriální a antimikrobiální vlastnosti pomáhají tělu bojovat proti různým infekcím a celkově zpevňovat imunitu.

Guarana – 130 mg v tobolce

Guarana jsou semena rostliny jménem paulinia nápojná, která roste v amazonském pralese. Semena obsahují řadu stimulačních látek jako jsou theofylin nebo theobromin, ale hlavní složkou je opět kofein.

Kofein obsažený v Guaraně se uvolňuje více pozvolněji, ale v zásadě má velmi podobné účinky, z nichž nejvýznamnější jsou krátkodobé zlepšení paměti a soustředění.

Samotná guarana pak pomáhá při redukční dietě, protože snižuje chuť k jídlu (na mě takový efekt tedy nemá) a stimuluje odbourávání tuků.

Guaranou se můžete předávkovat, ale jde hlavně o možnost předávkování kofeinem. Pokud nepřekročíte denní doporučený počet pilulek Mindflow, předávkování vám nehrozí.

Vitamin B3 – 30 mg v tobolce

Slyšeli jste někdy, že v pivu je spoustu vitaminu B3? Tak to není pravda. V pivu ho moc nenajdete, ale v pivovarském droždí ano. A také v Mindflow. Účinky Niacinu (název vitaminu B3) se dají dobře vysvětlit tak, že vám řeknu, jaké stavy vás čekají, když ho budete mít nedostatek.

Nedostatek B3 způsobuje hlavně nespavost, nepokoj, těkavost nebo neschopnost se soustředit. Především staří lidé mají často drastický nedostatek Niacinu a mylně je považujeme za senilní, přitom jim stačí vitamin doplnit. Bojuje také proti cukrovce a jeho zvýšený obsah zmírňuje úzkosti a deprese.

Doporučená denní dávka je 6 mg, přičemž nejvyšší přístupné množství je 500 mg. Niacin se navíc v těle neumí ukládat, takže vám v podstatě nehrozí předávkování (pokud nespolykáte celé balení J).

Vitamin B6 – 5 mg v tobolce

Vitamin B6 je označení pro tři sloučeniny: pyridoxin, pyridoxal a pyridoxamin. Tento vitamin potřebujeme především pro tvorbu tří nejdůležitějších neurotransmiterů (látky, které přenášení nervové vzruchy mezi neurony) – GABA, dopaminu a serotoninu.

B6 je tedy další látka, která pomáhá k optimálnímu fungování mozku a nervového systému.

K předávkování vitaminem B6. může dojít po překročení příjmu 100 mg denně. To se vám stát nemůže,  tedy pokud denně nepolykáte krabičky plné výživových doplňků.

Vitamin B12 – 9 mcg v tobolce

Stejně jako B3 a B6 se i vitamin B12 podílí na vývoji nervového systémů a je nezbytný pro tvorbu látek, z nichž se skládají nové šroubovice DNA a RNA. Používá se mimo jiné jako doplněk léčby při Alzheimerové chorobě, protože vám dodává energii, zvyšuje schopnost koncentrace a posiluje imunitní systém.

Obecně se ale B vitaminy do podobných produktů jako Mindflow přidávají jako prevence nedostatku. Protože když máte B12 málo, připadáte si unavení a mohou nastat různé neurologické problémy.

Totoho vitaminu je v Mindflow spíše jen doplňkové množství, protože denní doporučená dávka je až 1000 mcg.

Tobolka

Tobolka je OK pro vegetariány i pro vegany, protože se vyrábí z rostlinné celulózy.

Mindflow má všechny složky řádně otestované, certifikáty analýzy najdete u nich na webu.

mindflow tobolka

Doporučené denní dávkování

Základní dávkování je jedna tobolka, ale pro intenzivnější efekt si můžete brát dvě najednou. Mindflow je dobré zapít sklenicí vody (jako skoro všechny pilulky).

Doporučení denní dávkování jsou 3 tobolky denně, ale podle webu Midflow nehrozí závažnější komplikace ani po jeho překročení.

Mindflow můžete používat v podstatě každý den, ale mějte na paměti, že obsahuje látky, na které si je tělo schopné vybudovat toleranci. Je proto lepší brát Mindflow střídmněji, nebo alespoň čas od času dělat několikadenní přestávky.

Je Mindflow Focus lepší alternativa ke kávě a energiťákům?

Pokud patříte mezi zaryté konzumenty energetických nápojů, nebude se vám to líbit, ale každý přírodní stimulant v pilulce je lepší alternativou, to platí i pro Mindflow.

Čisté extrakty z rostlin jsou totiž z většiny extrémně hořké, a to je důvod, proč jsou energetické nápoje prosycené cukry a sladidly. V Mindflow nic z toho není, včetně konzervantů a barviv.

Někoho by mohlo napadnout, že tobolky jsou lepší než káva, protože káva podle většinového přesvědčení dehydratuje. I když tohle zrovna není pravda, jedna výhoda tu je. Kofeinem z kávy se můžete jednoduše předávkovat a nabudit se příliš, čímž se dostanete spíše do fyzického neklidu (znáte ten pocit, když si při práci musíte pořád poklepávat nohou?) a roztěkanosti.

Dávkováním z tobolky máte jistotu, že kofeinu dostanete přesně tolik, kolik potřebujete (za předpokladu, že patříte mezi ty, na které Mindflow funguje).

Je Mindflow Focus opravdu bezpečné a bez vedlejších účinků?

Na webu Mindflow se píše, že při dodržení doporučeného dávkování je používání zcela bezpečné a bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Z vlastního pozorování mohu potvrdit, že jsem na sobě žádné vedlejší účinky neshledal (za předpokladu, že jsem si nevzal více než jednu tabletu naráz).

Kombinování Mindflow Focus s kávou a čajem

Obecně lze pilulky Mindflow kombinovat s jinými stimulanty jak se vám zachce, ale je to velmi individuální záležitost.

Za dobu, co používám Mindflow, jsem ho vyzkoušel v kombinaci s kávou, zeleným čajem, černým čajem a nápojem ze sušených hub Four Sigmatic.

Vzhledem k tomu, že na mě Mindflow funguje silně i samotné, jakýkoliv další stimulant mi k lepšímu soustředění už nepomohl. Naopak, když jsem kombinoval dvě pilulky Mindflow s čímkoliv dalším, objevila se u mě silná roztěkanost a překotná práce, která ve výsledku dopadla hůře, než kdybych žádný stimulant nepoužíval.

Takže za mě je výsledek jasný – Midflow s ničím nekombinovat, protože konkrétně můj organismus kombinace nesnáší dobře.

mindflow otevirani

Když vám Mindflow Focus nefunguje

Protože Mindflow není žádný ‚‚zázračný prášek‘’, ale spíše velmi dobře zvolený mix stimulačních látek, je možné, že Vám Mindflow nebude fungovat. Nebo alespoň ne tak, jak očekáváte.

Můžete mít buď vybudovanou toleranci na některou z látek, ve většině případů půjde o kofein (pijete hodně kávy), nebo na vás prostě zrovna tyto látky nepůsobí. Mám známé, kterým stačí jedna káva denně a celý den pobíhají jako splašení, jiní zas mohou vypít tři kávy a nemá na ně žádný viditelný efekt.

Takže pokud na vás Mindflow nepůsobí, není to CHYBOU produktu, ale vaše tělo nereaguje tak, jako většina nás ostatních.

Co dělat, když se předávkujete

I když je to vysoce nepravděpodobné, můžete se s Mindflow (v kombinaci s dalšími stimulanty) předávkovat.

Pokud to opravdu přeženete, vezmete si více než tři pilulky denně a ještě to zapijete kávou a několika energetickými nápoji, může se vám stát, že se krátkodobě předávkujete kofeinem. To se může projevit celkovou nevolností, hučením v uších (vysoký tlak), nebo žaludeční nevolností.

Když se předávkujete, měli byste se snažit především více pít, aby nedošlo k dehydrataci. Kofein totiž vyvolává nadměrné vylučování vody (což není to samé, jako dehydratace!) a proto musíte tělu tekutiny vracet. Účinky z předávkování by měly odeznít během jednoho dne.

Hodnocení

Mindflow je pro mě osobně velmi povedený produkt. Ať už na mě mají všechny látky 100% vliv, nebo je součástí také placebo efekt, výsledky na sobě viditelně cítím. Proto Mindflow doporučuji téměř každému, kdo se zabývá mentálně náročnou prací nebo má problém se soutředěním. Obecně Mindflow nejvíce používají studenti.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

SeberozvojMindflow - Recenze od dlouhodobého uživatele + rozbor obsažených látek

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu