...

Recenze Upvest: Investujte do nemovitostí jednoduše online

Investování do nemovitostí je dle mnoha investorů jeden z nejbezpečnějších způsobů investování. Ceny pozemků a nemovitostí rostou stabilním tempem a jsou méně volatilní, než akciové nebo forexové trhy. Ještě donedávna ovšem platilo, že na investování do nemovitostí jste potřebovali spoustu času a hlavně peněz. Dnes už lze investovat do nemovitostí od 5000 Kč bez nutnosti hnout prstem. Jak na to? Pomocí české platformy Upvest. Následuje podrobná recenze Upvest.

Co je Upvest?

upvest logo 2

Upvest je investiční a crowdfundingová platforma, která svým klientům nabízí možnost investovat do nemovitostí skrze různé typy úvěrů. Založena byla v roce 2017 a teprve si hledá své místo na trhu, nabídka úvěrů je zatím omezená (nová příležitost se objevuje přibližně 1x za měsíc). I přesto disponuje věrnou investorskou základnou, která dokáže ufinancovat projekty v hodnotě statisíců až milionů korun

💡 Získejte 500 Kč jako bonus na vaší první investici. 🍺 je na mně. 😉 Otevřít účet

Tento český startup funguje na principu P2B (peer-to-business), kde jsou na virtuálním tržišti propojováni podnikatelé s investory, kteří jim pomáhají zafinancovat jejich projekty. Investory Upvest vybírá s vysokou pečlivostí a na samotné developery klade opravdu vysoké nároky. Drobní, ale i větší investoři, se tedy nemusí bát, že by vkládali své finance do neprověřených nebo podvodných projektů. 

Výhody a nevýhody Upvest 

Upvest je butiková investiční P2B platforma, která razí heslo: kvalita před kvantitou. Neočekávejte tedy den co den nové možnosti investic, ale spíše možnost jednou za čas investovat do opravdu kvalitního a dobře zanalyzovaného projektu (typicky jde o investice do obchodních center, výstavby rezidenčního bydlení atp.)

Výhodou Upvest je nepochybně jednoduchost používání, díky které může na platformě investovat i nezkušený investor, a to už od 5 000 Kč. Ke všemu navíc získáte poměrně štědrý výnos a nízké riziko, které je u investic do nemovitostí poměrně běžné. 

VýhodyNevýhody
✅ Investice od 5000 Kč❌ Málo projektů
✅ Výnosy od 4 % do 9 %❌ Bez sekundárního trhu
✅ Kvalitní podklady pro investory❌ Nemožnost předčasného výběru
✅ Nižší investiční riziko❌ Rozdílné poplatky dle projektů

Jak Upvest funguje? 

Upvest nabízí developerům možnost sjednat si mezaninový nebo seniorní úvěr, který je striktně účelový a během jeho čerpání je dohlíženo na to, aby byly peníze využity přesně podle smlouvy. Upvest navíc dokáže developerům nabídnout i vyšší částky a teoreticky i výhodnější podmínky než banky. Většina úvěrů je poskytována se splatností od 1 do 3 let. 

Při schvalování žádosti o úvěr prochází developer rozsáhlou prověrkou, skrze kterou si platforma ověří, jestli je developer schopný splácet své závazky a zda je vybraný projekt realizovatelný. Po jeho schválení připraví všechny potřebné podklady a spolu s projektem je zveřejní na své investiční platformě. 

Kdo stojí za Upvest? 

Společnost Upvest byla založená v roce 2017 Davidem Musilem a několika spoluzakladateli. Samotný Musil pracoval ve známé bance JPMorgan, kde získal nejen potřebné zkušenosti, ale i nápad na založení Upvestu.

O úspěchu společnosti mluví především její výsledky, podle kterých se jí během necelých čtyř let podařilo vybrat přes 438 milionů korun pro dlužníky a vyplatit 165 milionů korun investorům. Nadějného startupu si v roce 2020 všimla i Komerční banka, která se do něj rozhodla investovat a navázat s ním spolupráci.

V roce 2023 vlastní Komerční banka 96 % Upvestu (skrze svojí dceřinnou společnost KB Smart Solutions s.r.o.). Je tedy vlastníkem a platforma tak spadá do mezinárdní skupiny Société Générale.

kb
Spolupráce Upvestu a Komerční banky je dobrý signál

Jaké typy úvěrů Upvest nabízí? 

U Upvest můžete investovat do dvou typů úvěrů, které se od sebe liší nejen principem, ale i rizikovostí.

Seniorní úvěry

Seniorní (nadřízený) úvěr je primární závazek developera, což znamená, že jej musí splácet jako první a ostatní závazky splácet později. V návaznosti na to disponuje nižší úrokovou sazbou a je tak i méně rizikový

Mezaninové úvěry 

Upvest nabízí developerům takzvané mezaninové (podřízené) úvěry v případě, že je jejich projekt již z části zafinancován ze strany banky. Obecně tento typ úvěrů disponuje vyšší úrokovou sazbou a je tím pádem i rizikovější. Mezaninový úvěr je splácen až po úplném splacení seniorního (bankovního) úvěru. 

prehled k investici
Přehled, který je uveden u každé nabízené investice

Podílové investice

Novinkou posledního roku jsou podílové investice, kde přímo vstupujete do projektu jako podílník s cílem následného exitu (prodeje podílu) za vyšší cenu.

Příkladem je projekt Železná Studienka, bratislavský rezidenční projekt, kde investice spočívá v nákupu pozemku a následným prodejem po získání územního rozhodnutí na zbudování rezidenčního projektu.

Jaká je návratnost investic? 

Pro každého investora je nepochybně jedním z nejdůležitějších parametrů návratnost celé investice. S Upvest můžete dosáhnout na návratnost okolo 4 až 9 %, přičemž mnohem pravděpodobnější je návratnost někde mezi 4 až 7 % (vyšší návratnost lze předpokládat předeším u velkých projektů).

Při investování obecně platí jednoduché pravidlo, a to že s výnosy roste i riziko. Proto můžete očekávat o něco vyšší návratnost u rizikovějších mezaninových úvěrů.

upvest proinvestovano 2023

Investiční klub a jeho výhody 

Na Upvest můžete najít další způsoby, jak zvýšit své výnosy. Jedním z nich bylo členství v takzvaném Investičním klubu, kde byly k dispozici lepší úrokové výnosy (bonusy). Jeho členem jste se stali automaticky poté, co jste na Upvest investuvali částku v minimální výši 100 000 Kč. To už bohužel neplatí.

Nyní jsou úrokové bonusy uvedeny transparentně u každého projektu (kde je to možné) a jsou odstupňovány dle výše investice.

Jak investovat na Upvest? 

Na Upvest můžete investovat již od 5 000 Kč, a to do dvou již zmíněných typů úvěrů. Drtivá většina investic je uzavírána na dobu od 1 roku do 3 let, během kterých jsou peníze zablokovány na vašem účtu a nelze je vybrat zpět. 

Danou částku můžete získat zpět pouze v případě, že se nepodaří projekt zafinancovat nebo dojde ke splacení úvěru. Naopak při úspěšném dokončení fundraisingu, přistoupí Upvest k převodu peněz na bankovní účet developera, o čemž vás bude informovat e-mailem. 

Před každou investicí vám doporučuji si podrobně pročíst všechny dostupné podklady a zvážit, zda do uvedené doby splatnosti nebudete potřebovat investované finanční prostředky. Nejlepší je se řídit pravidlem, podle kterého byste měli investovat pouze finanční prostředky, které nepotřebujete a jejich ztráta nějak neovlivní váš rozpočet nebo dokonce vaši životní úroveň

prehled investic
Ukázka některých investic z mého investičního účtu u Upvest

Registrace a založení investičního účtu u Upvest 

Registrace u Upvest je jednoduchá a můžete ji provést buď prostřednictvím e-mailu nebo účtu Google. Následně vám platforma nabídne možnost založení vlastního investičního účtu. Celý proces by vám neměl zabrat více než 10 minut. 

Na úplném začátku si můžete vybrat, jestli chcete založit investiční účet pro fyzickou nebo právnickou osobu. Jelikož očekávám, že se většina z vás řadí mezi drobné investory, zaměřím se na to, jak vše probíhá u fyzické osoby. 

Pro založení účtu musíte projít 4 jednoduchými kroky

  1. Vyplníte krátký formulář s osobními údaji (jméno, příjmení, rodné číslo, telefonní číslo).
  2. Nahrajete fotografie nebo scany 2 dokladů totožnosti. Prvním z nich je občanský průkaz, který ofotíte z obou stran. Jako druhý doklad můžete zvolit například řidičský průkaz, rodný list, cestovní pas nebo kartičku zdravotní pojišťovny. 
  3. Vyplníte údaje o svém bankovním účtu.
  4. Potvrdíte zadané údaje a podepíšete smlouvu. Váš účet bude aktivní od doby, kdy k němu bude připsán první peněžní vklad.

Ihned po zprovoznění účtu můžete začít investovat do libovolných projektů nabízených na platformě. 

Pro koho je investování u Upvest vhodné? 

Upvest bych doporučil každému, kdo chce investovat své finance, ale zároveň nemá ambice pustit se do obchodování na burze. Upvest vám sice nenabídne tak vysoké výnosy jaké můžete očekávat například u akcií, ale dokáže vaše finance ochránit před inflací a zároveň je i trochu zhodnotit.

Při investování od 5 000 Kč, je tato platforma vhodná i pro začínající investory, kteří hledají bezpečnou cestu, jak začít budovat své investiční portfolio. 

Přiřazení nových nabídek projektů může trvat poměrně dlouho, což může některým investorům vadit. Pro ně může být vhodnou alternativou Ronda Invest (benevolentnější platforma s investicemi do nemovitostí) nebo Portu (nízkorizikové investice do akcií a dalších investičních instrumentů). 

nahled investicniho uctu upvest
Náhled do mého investičního účtu na Upvestu

Jaké poplatky si Upvest účtuje? 

Upvest si účtuje poplatky za poskytování platebních služeb, které si strhává ročně z čistého výnosu. Jeho výše je předem stanovena a liší se projekt od projektu. Aktuální sazebník můžete vždy najít v přiložených podkladech. Poplatek je účtován pouze klientům, kteří investovali peníze do ještě nesplaceného úvěru. Podobně jako většina investičních platforem ani Upvest nedisponuje výstupními nebo vstupními poplatky.

Upvest daně – jak příjmy danit?

Investování prostřednictvím Upvest zvyšujeme svůj majetek, takže vaše příjmy podléhají zdanění.

Většina malých investorů spadá do kategorie ‚‚český daňový rezident, fyzický osoba, investování nemá jako podnikání’’. Pak příjmy podléhají zdanění v rámci § 10 (ostatní příjmy) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“).

Více o principu danění a podávání daňového přiznání si přečtěte na P2P fóru, kde najdete odpověď i na všechny související otázky.

Je Upvest bezpečný? 

Během výběru investiční platformy byste měli dávat pozor na její bezpečnost a důvěryhodnost. V následujících odstavcích se tedy pokusím shrnout proč je Upvest bezpečnou investiční platformou

Dvoufaktorová autentizace 

Samotné zabezpečení účtu záleží na síle hesla, které jste zadali při registraci. Všechny akce spojené s účtem jsou zabezpečené dvoufaktorovou autentizací. To znamená, že při potvrzení investice potřebujete i mobilní telefon, na který je vám zaslán bezpečnostní kód.

Podrobný výběr projektů 

Upvest si zakládá na pečlivém výběru projektů, které mohou být nabídnuty k investování na jeho platformě. Za tímto účelem provádí hned tři druhy prověrek:

  • Technická prověrka – zjišťuje realizovatelnost vybraného projektu z technického hlediska
  • Právní prověrka – prověří majetek developera
  • Komerční prověrka – prověří, jak je na tom společnost finančně a její postavení na trhu včetně obchodního modelu 

Všechny dokumenty předá investiční komisi, ke schválení. Podle jejích slov celým procesem projde pouze 1 z 10 projektů.

Neustálá kontrola projektů 

Poskytnutím úvěru a zainvestováním u Upvest nic nekončí. Platforma totiž po celou dobu kontroluje realizaci projektu a developerovu schopnost splácet. Pokud společnost zjistí, že by mohlo dojít k prodlení se splácením, začne nastalou situaci ihned řešit a hledat vhodná východiska. 

Když developer přestane úvěr splácet, přistoupí rychle k sankčním opatřením, pomocí kterých se pokusí investovanou částku vymoci zpět. Jestli ani to nepomůže, ihned začne pracovat na vymáhání v exekučním řízení. Jelikož společnost dbá na pečlivém prověření všech projektů a žadatelů o úvěr, je velmi nepravděpodobné, že by k takovému scénáři doopravdy došlo

prehled investice
U každé investice je k dispozici přehled o splátkách, aktuálním výkonu investice a investičních reportů k nahlédnutí

Odkazy

Další obsah o investování a vydělávání peněz

Články o investování:

Recenze investičních platforem:

Rizika spojená s investováním

Investování zahrnuje rizika ztrát.

Hodnocení od autora recenze

Používání platformy
Nabídka investic
Transparentnost

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Finance a investiceRecenze Upvest: Investujte do nemovitostí jednoduše online

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu

Investování do nemovitostí je dle mnoha investorů jeden z nejbezpečnějších způsobů investování. Ceny pozemků a nemovitostí rostou stabilním tempem a jsou méně volatilní, než akciové nebo forexové trhy. Ještě donedávna ovšem platilo, že na investování do nemovitostí jste potřebovali spoustu času a hlavně peněz....Recenze Upvest: Investujte do nemovitostí jednoduše online