Proč budovat pasivní příjem

Naposledy aktualizováno: 12. dubna, 2020

Pasivní příjem, který každý měsíc přistane na účet z vašich investic, je jako pravidelná prémie. Jenže jak pasivního příjmu docílit, co vše to obnáší a jaká rizika jsou s pasivním příjmem spojená? To vše sami zjišťujeme a rozhodli jsme se, že vás naší cestou budování pasivního příjmu a zajišťování se na horší časy provedeme krok za krokem.

Kdo jsme a proč to děláme

Jsme dva obyčejní lidé (Lukáš a Lucka) a živíme se poměrně obyčejnou věcí – online marketingem. Je nám 27 let a vyděláváme podobné peníze, jako naši vrstevníci.

Před dvěma lety jsme začali přemýšlet nad budoucností blízkou i vzdálenou. Chceme celý život vydělávat peníze pouze tak, že budeme směňovat naši práci za mzdu? Odpověď je jednoduchá: nechceme.

Proto jsme si začali budovat pasivní příjem. Je to poměrně jednoduché a s trochou disciplíny a pozorného studia to zvládne každý. Stačí pochopit základy, registrovat se do několika internetových platforem a můžete si téměř okamžitě užívat 6 % až 15 % výnosy, stejně jako my.

Nezáleží přitom, s jakou částkou začnete. My jsme svojí první investici do P2P půjček začali s 1000 Kč.

Lidé v České republice se už naučili peníze vydělávat, ale ještě pokulhávají v tom, jak s vydělanými penězi dále pracovat. A to je škoda.

Portfolio P2P půjček na platformě Mintos
Naše portfolio P2P půjček na platformě Mintos

Proč pasivní příjem – myslíme na budoucnost

V budoucnosti může přijít (a zaručeně přijde) celá řada situací, kdy nebudeme moci pracovat, nebo budeme vydělávat méně nebo prostě nebude práce. Přitom závazky budeme mít stejné. Nájem se snižovat v Praze nebude, cena potravin také ne a na drastické dlouhodobé snižování životního standardu si zvykat nechceme. Proto si budujeme pasivní příjem – abychom si v takových situacích dokázali pomoci.

Jaké situace vidíme jako rizikové a aktivně se proti nim postupně začínáme chránit:

 • Ekonomická krize – přichází a odchází jak se jí zlíbí, ekonomové dokáží příchod krize odhadnout, ale obyčejní lidé jsou moc zaneprázdnění, obvykle znamená nižší výplatu, ztrátu investic (pokud sázíte všechno na jednu kartu) nebo dokonce ztrátu zaměstnání
 • Úraz – ačkoliv na dlouhodobé nebo trvalé úrazy, které nás vyřadí z pracovního provozu, nechce nikdo z nás ani pomyslet, představují reálné riziko a v případě trvalé neschopnosti pracovat nám stát ani pojištění moc nepomůže
 • Děti – ačkoliv ještě děti nemáme, na jejich budoucím zajištění pracujeme už teď a dlouhodobě chceme budovat portfolio, které ponese pasivní příjem nejen pro nás, ale i pro naše děti

Co je pasivní příjem

Pasivní příjem je jakýkoliv příjem, pro který nemusíte vynakládat téměř žádné úsilí a v průběhu času vám generuje pozitivní cashflow (přináší další peníze). My dělíme pasivní příjem na dvě kategorie podle toho, zda je potřeba na začátku investovat více času, nebo více peněz.

Pasivní příjem, jehož nákladem je spíše náš čas

Část našeho pasivního příjmu plyne z našeho blogu a aktivit, které kolem něj rozvíjíme. Jsou to tyto oblasti:

 • Prodej fotografií – Lucka ráda fotí a své fotografie umisťuje na fotobanky, kde si je jiní lidé kupují. Časový náklad = nahrání fotografie na fotobanky, pasivní příjem = fotografie se nabízí na fotobankách neustále a každý další prodej je bez našeho přičinění (čtěte Jak prodávat fotky on-line)
 • Affiliate marketing – na našem blogu máme odkazy na ubytování a cestovatelské potřeby, z každého prodeje máme provizi a prodeje výrazně neklesají ani v případě, že se o blog několik měsíců nestaráme

Pasivní příjem, jehož nákladem jsou spíše naše peníze

Opravdový pasivní příjem, pro který nepotřebujeme tolik času (ale spíše jasný plán a pevnou vůli) je takový, kde jsou nákladem především naše peníze. Jde o půjčování peněz, nakupování cenných papírů (akcie, fondy, dluhopisy) a investice do realit.

 • P2P půjčky – Mikropůjčky lidem např. na auto, dům nebo na podnikání, které lze provádět skrze internetové P2P platformy úplně automaticky (například na Mintos)
 • Nakupování akcií, ETF a dluhopisů
  • Akcie – představuje maličký podíl firmy, který si můžete na burze koupit za účelem získávání dividend (vyplácení podílu na zisku firmy akcionářům, tedy vám) a spekulace na budoucí růst hodnoty
  • ETF – pokud se necítíte na investice do jednotlivých firem, nebo neplánujete investovat potřebný čas do rešerší a posuzování stavu jednotlivých firem, můžete investovat do tzv. ETF fondů, které drží větší množství firem (nejčastěji celé odvětví)
  • Dluhopisy – dluhopisy vydávají většinou státy, samosprávy nebo banky a investiční společnosti, jednoduše jde o cenný papír, na základě kterého vám dlužník vyplácí zpět půjčené peníze s úrokem
 • Nákup a pronájem nemovitostí – uložení peněz do nákupu bytu nebo domu může být výnosné, pokud se vám podaří pořídit nemovitost pod tržní cenou, za dobrých podmínek od banky (na hypotéku) a seženete vhodného nájemníka, jde ale o časově náročnou investici, o kterou se především v případě krátkodobých pronájmů přes Airbnb musíte aktivně starat

Investování vs. spoření – proč nenechat banku vydělávat

Pasivní příjem v podobě, v jaké ho vnímáme my, je především o investování. Protože je ale spoření v České republice stále nejoblíbenější variantou zhodnocování peněz, pojďme se podívat na základní rozdíly.

Jak funguje spoření

Spoření je dlouhodobé ukládání peněz do banky, která vám za to vyplácí odměnu ve formě úroku. Obvykle se jedná o 0,5 % a 1,5 % ročně. Přemýšleli jste někdy, kde ta procenta banka vezme?

Česká národní banka nařizuje českým bankám držet pouze 2 % z uživatelských vkladů jako tzv. ‚‚povinnou minimální rezervu’’. Zbylých 98 % tak mohou zvesela půjčovat dále. Řekněme, že na spořicí účet vložíte 100 000 Kč. Banka vám za rok vyplatí 1500 Kč na úrocích, ale sama z oněch 100 000 Kč půjčí 98 000 Kč jinému člověku, který za to bance zaplatí 5 %, tedy 4 900 Kč.

Počítejte se mnou: banka vydělá 4900 Kč, vám zaplatí 1500 Kč – čistý výnos banky 3400 Kč. A přesně o tyto peníze přicházíte, i když nemusíte.

Se spořením se ovšem váže jedna výhoda, totiž že má minimální investiční riziko. Banky krachují jen málokdy a jediné riziko, které je v případě spoření reálné, je míra inflace.

Míra inflace představuje růst všeobecné hladiny v čase. 2,1 % míra inflace za rok 2018 znamená, že veškeré služby a zboží v České republice podražilo za rok 2018 průměrně o 2,1 %. Pokud jste si spořili s výnosem 1,5 % ročně, tak jste nic nevydělali. Výše výnosu (1,5 %) byla totiž nižší, než o kolik zdražilo vše okolo vás (2,1 %). Pouze jste tedy snížili ztrátu.

Jak fungují investice

Oproti spoření máte nad svými investicemi plnou kontrolu. Je jenom na vás, zda se rozhodnete půjčovat jiným lidem skrz P2P platformy, budete nakupovat akcie a fondy nebo si pořídíte byt na pronájem. Veškeré zisky i ztráty jdou plně za vámi, se všemi svými důsledky.

S investicemi se pojí investiční rizika. Pokud se společnosti, jejíž akcie vlastníte, nedaří, bude cena akcií klesat. Pokud lidé v Kazachstánu přestanou splácet P2P půjčky, můžete o část investovaných peněz přijít.

Na druhou stranu otevírá investování dosahování řádově vyšších zisků, od konzervativnějších investic (10 % ročně) až po investice, které vám mohou v budoucnu přinést i 25 násobek investované částky.

Jenže kdo neriskuje, ten nevydělá a riziko lze řídit. Především investičním plánem a diverzifikací, tedy rozhození investovaných peněz do více oblastí. Jak si investice naplánovat si povíme v dalších článcích.

Kumulativní efekt

Největším lákadlem pasivního příjmu je kumulativní efekt, který zažijete v případě, že budete získané úroky reinvestovat (složený úrok) a ideálně budete pravidelně investovat další peníze. Přikládám jednoduchý příklad dlouhodobého investičního plánu na 30 let.

 • Počáteční vklad: 20 000 Kč
 • Opakovaný roční vklad: 18 000 Kč (1500 Kč měsíčně)
 • Uvažovaný čistý úrok: 10 % po zdanění a odečtení nákladů
 • Celkem za 30 let investováno: 542 000 Kč
 • Celkem za 30 let vyděláno: 2 749 880 Kč
Kumulativní efekt investic
Kumulativní efekt investic

Zaujali jsme vás? Chtěli byste se o budování pasivního příjmu dozvědět více, včetně praktických návodů a videoobsahu?

Děkujeme za přečtení ❤️ Ahoj, jsme Lukáš a Lucka a už pět let cestujeme po celém světě. Blogujeme, fotíme a živíme se online jako digitální nomádi. Cestování nás neskutečně baví a pomáháme ostatním ke skvělým cestovatelským zážitkům. Nechte se námi inspirovat k dalším cestám a dostávejte pravidelně ty nejlepší tipy a triky pro pohodlné cestování. Přidejte se k 1000+ lidem, kteří dostávají naše exkluzivní e-maily!

8 DŮVODŮ, PROČ SE PŘIHLÁSIT