Mintos: recenze a zkušenosti v roce 2020

Naposledy aktualizováno: 25. července, 2020

P2P půjčování (lidé lidem) bylo dříve složité, dnes už je ale dostupné komukoliv s jakýmkoliv rozpočtem. Stačí se registrovat na jedné z P2P platforem a druhý dej již můžete půjčovat za zajímavý úrok po celém světě. A kde jinde byste měli začít, než na nejznámější P2P platformě Mintos.

Co je Mintos?

Mintos je nejoblíbenější P2P platforma v celé Evropě. V červnu 2020 měla přes 310 000 registrovaných investorů, kteří na nejrůznějších trzích rozpůjčovali skrze platformu neuvěřitelných 5 331 750 000 EUR. O stabilitě platformy hovoří především fakt, že od svého založení v roce 2014 vyplatila investorům 104 milionů EUR na úrocích a ačkoliv na své cestě narazila na nejrůznější překážky, je dnes největší P2P platformou s průměrným ročním zhodnocením 12,8 %.

Zkušenosti s platformou Mintos

Než začnu s popisem platformy, pár mých osobních zkušeností na úvod. Na platformě investuji třetím rokem a zatím mi všichni dlužníci, ač leckdy s prodlením, splácí vše. A že jich není málo – mám zainvestováno v několika stovkách půjček.

Během mého působení na platformě ukončili činnost pouze tři poskytovatelé úvěrů (z celkových 75), přičemž šlo o rizikovější podniky (od Mintosu i nezávislých hodnotitelů měli špatné hodnocení) a celkový počet jimi poskytnutých půjček nebyl závratný. Platforma jako taková zůstává silná a nabízí půjčky od stabilních i exotičtějších poskytovatelů.

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že je mnohem důležitější výběr silných poskytovatelů úvěrů, než jednotlivé půjčky. Já si vybírám konzervativněji – investuji především do půjček od poskytovatelů s hodnocením A a A-, kteří sice nabízejí nižší úroky, ale i tak bez problému vydělávám 10 % ročně.

Zobrazení základní obrazovky platformy Mintos
Základní obrazovka Mintosu

Vedle toho mám menší portfolio rizikovějších půjček, kde dosahuji průměrného zhodnocení 17 % ročně, jde především o spotřebitelské úvěry v Kazachstánu. Ačkoliv jsem byl vůči tomuto kroku skeptický, zatím se mi risk vyplácí.

Mintos a koronavirus

Příchod koronaviru v únoru 2020 zasadil celému P2P trhu zásadní ránu. Vládní restrikce po celém světě vedly k utlumení ekonomiky a mnoho lidí dostalo v práci výpověď – o měsíc později se začaly projevovat první dopady na trhu s půjčkami, lidé začali splácet později, nebo přestali splácet úplně.

Situaci nepomohly ani rozhodnutí vlád evropských zemí, které zmrazily splátky spotřebitelských i podnikatelských úvěrů, aby uchránily své občany před finančními problémy. Tím jsme se ale dostali do problému my, investoři, a poskytovatelé úvěrů.

Mintos k tomu přistoupil velmi zodpovědně, snížil svoje náklady o 40 % a velmi podrobně monitoruje stav všech poskytovatelů zapojených do platformy. Zatím to vypadá, že se žádný exodus P2P půjček nekoná a naopak se díky tomu objevila příležitost. Lidé ze strachu začali přeprodávat půčjky na sekundárním trhu (součást Mintosu) a otrlejší investoři si tak mohli pořídit půjčky s bonusem až několika procent.

Já jsem během dubna a května prodal 80 % svých půjček a nyní vyhlížím pozvolný návrat. Opět to vidím jako příležitost, protože kvůli většímu riziku nesplácení jsou v nabídce úvěry se zajímavými úrokovými mírami, které dosahují až 21 % ročně. Je ale nutné mít na paměti, že je momentálně celá řada poskytovatelů na Mintosu v problémech a uživatelům se hromadí nesplácené půjčky.

Aktuální zkušenosti českých investorů najdete na webu p2pforum.cz.

Zdanění výnosů z půjček na Mintosu

Základní otázka: Když budu investovat, musím řešit daně?

Výnosy z investic nejsou Mintosem zdaněné a proto je musíte uvést ve svém daňovém přiznání, pokud přesahují za rok 6000 Kč. Nad tuto hranici již daníte patnácti procenty obecně se doporučuje danit dle §8, protože je to nejjednodušší způsob. Sečtete výnosy, převedete kurzem na koruny, zapíšete na řádek 38 v daňovém přiznání a hotovo.

Více informací o danění P2P půjček najdete na portálu Finlord.

Jak Mintos funguje

Platforma Mintos propojuje investory (vás) a nebankovní úvěrové společnosti, které po celém světě nabízejí úvěry soukromým osobám, podnikatelům i firmám. Mintos je v podstatě on-line tržiště, kde si můžete nakoupit libovolný počet podílů v jejich půjčkách a podílet se na výnosech. Na každé půjčce se skládá velké množství drobných investorů, proto je možné nakupovat podíly již od 10 EUR za kus.

Investovat můžete do 9 typů půjček, ve 12 různých měnách a 35 různých zemích prostřednictvím více než 65 poskytovatelů.

Schéma vysvětlující, jak funguje platforma Mintos
Jak funguje Mintos

Typy půjček na Mintosu

Mintos poskytuje základní statistiky, z nichž lze mnoho vyčíst. Například tyto průměrné výnosy pro jednotlivé typy půjček.

Typ půjčkyPrůměrný výnos
Půjčka na auto10,2 %
Financování faktur10,8 %
Hypoteční úvěry7,9 %
Krátkodobé spotřební úvěry14,7 %
Osobní úvěry12,9 %
Podnikatelské úvěry11 %
Půjčky se zástavou10,5 %
Zemědělské úvěry7,2 %

Typy trhů na Mintosu

Pro každou měnu jsou na Mintosu dostupná dvě tržiště – primární a sekundární.

Primární trh

Na primárním tržišti nakoupíte investice přímo od poskytovatelů úvěrů. Jedná se tedy o nabídky samotných úvěrových společností. Za běžných tržních podmínek bývá primární trh větší, než sekundární.

Ukázka primárního trhu na Mintosu
Primární trh

Sekundární trh

Sekundární trh slouží k předčasnému prodeji svých investic jiným investorům. Pracuje se zde se slevami a přirážkami. Pokud je na sekundárním trhu nabídek příliš, máte možnost poskytnout slevu, většinou v řádu procent.

Sekundární trh tak představuje dvojí příležitost. Jako prodávající se můžete poměrně rychle zbavit svých investic a jako nakupující můžete získat investice se slevou (bonusem).

Ukázka sekundárního trhu na Mintosu
Sekundární trh

Výše uvedené platí za běžných tržních podmínek, které během korony nepanují. Sekundární trh je plnější než obvykle a prodávat investice je nutné s většími slevami.

Jak investovat na Mintosu

Platforma nabízí tři možnosti investování: manuální a dvě automatické.

Manuální investování

Na Mintosu samozřejmě můžete investovat ručně, přičemž máte k dispozici celou škálu filtrů a možností, jak půjčky vybírat. Na tržišti můžete filtrovat dle:

 • Měny
 • Země
 • Poskytovatele půjček
 • Typu půjčky
 • Ratingu poskytovatele
 • Záruky zpětného odkupu
 • a dalších 10 ukazatelů

Ačkoliv je manuální investování zajímavé pro zaučení se s platformou, v dlouhodobějším horizontu to znamená trávit mnoho času správou svého portfolia. Proto Mintos nabízí automatické investování.

Mintos Auto Invest

Nástroj Auto Invest umožňuje časově náročné výběry investic zautomatizovat. Nastavíte si robota (strategii), který investuje dle vámi stanovených kritérií a o nic dalšího se nestaráte. Takových robotů si můžete nastavit hned několik a mít tak automatizaci více pod kontrolou.

Můžete určit, od kterých společností vás půjčky zajímají, jaké úrokové míry, akceptovatelnou dobu splácení a výši jednotlivých investic. Strategie může pak vypadat například takto:

 • Název strategie: Půjčky Lime
 • Poskytovatel půjček: Lime
 • Úroková míra: 8 % až 12 %
 • Doba splácení: max. 12 měsíců
 • Výše investic: 10 EUR až 20 EUR
 • Velikost portfolia: max. 500 EUR

Mintos Invest & Access

I&A je na Mintosu poměrně novinkou, funguje od roku 2019. Je to investiční robot spravovaný společností Mintos, který automaticky investuje a diverzifikuje vaše portfolio tak, jak uzná za vhodné.

Portfolio & Access na Mintosu
Portfolio & Access

V ideálním případě by měl dosahovat průměrného výnosu s nižším rizikem a jeho hlavní výhoda spočívá v tom, že část peněz je vám okamžitě k dispozici. Robot totiž umí také automaticky půjčky rozprodávat na sekundárním trhu.

Jak jsem ale zažil na vlastní kůži během koronavirové krize, jistotu rychlého vyplacení prostředků nemáte. Robot totiž zvládá rozprodávat půjčky jen v ‚‚normálních tržních podmínkách’’, které v první polovině roku 2020 rozhodně nepanovaly. Sekundární trh byl přeplněný půjčkami se slevami a robotu trvalo 2 měsíce, než mé Invest & Access portfolio rozprodal (celkem 500 EUR).

Proto je potřeba s garancemi na Mintosu pracovat s rozumem. Nic není na 100 %.

Nové investiční strategie

Během roku 2020 I&A zanikne a na základě zkušeností s ním Mintos vydává 3 automatické investiční strategie, které reflektují nejčastější investorská nastavení I&A:

 • Diverzifikovaná strategie
 • Konzervativní strategie
 • Strategie s vysokým výnosem

Reagují tak na prvotní úspěch programu I&A, který začalo používat 50 % aktivních investorů. Stávající strategie I&A se automaticky převedou na novou ‚‚diverzifikovanou strategii’’.

Investiční strategie Mintos
Investiční strategie Mintos

Diverzifikovaná strategie

Diverzifikovaná strategie nabízí nejvyšší úroveň diverzifikace a z nových strategií je nejvíce podobná nástroji Invest & Access.

 • Diverzifikace napříč úvěry bez prodlení od všech úvěrových společností s Mintos ratingem od A+ do C-
 • Investuje do úvěrů s garancí zpětného odkupu i bez ní
 • Maximální expozice 15 % na jednu úvěrovou společnost

Konzervativní strategie

Konzervativní strategie investuje do úvěrů od úvěrových společností s nejvyšší kvalitou portfolia.

 • Investuje do úvěrů bez prodlení od úvěrových společností s Mintos ratingem od A+ do B-
 • Portfolio společností musí být alespoň z 80 % bez prodlení
 • Algoritmus upřednostňuje snížení rizika
 • Pouze úvěry s garancí zpětného odkupu
 • Maximální expozice 15 % na jednu úvěrovou společnost

Strategie zaměřená na vysoký výnos

Strategie s vysokými výnosy investuje do úvěrů s nejvyššími úrokovými mírami.

 • Investuje v rámci horních 60 % úvěrů s nejvyššími úrokovými měrami, jejichž Mintos rating je od A+ do C-
 • Algoritmus upřednostňuje výnosy
 • Úvěry s garancí zpětného odkupu
 • Maximální expozice 15 % na jednu úvěrovou společnost

Interní směnárna

Na Mintosu můžete investovat v 12 různých měnách. Jenže jak na Mintos dostat jinou měnu, než české koruny, aniž byste přepláceli zbytečná procenta za nevýhodné převody ve vaší bance?

Buď můžete použít pro převod Revolut, nebo interní směnárnu.

Interní směnárna nabízí převody mezi jednotlivými směnami a to za poměrně příjemné převodní kurzy. Mintosu za převod zaplatíte středový (mezibankovní) kurz a zaplatíte poplatek 0,7 % až 3 % za směnu. Porovnejte to s těmi 3 % až 5 %, o které vás jinak obere banka.

Směnárna na Mintosu
Směnárna

Garance pro investora

Na Mintosu se při investování můžete řídit dvěmi pomůckami, které do jisté míry snižují riziko investice.

Buyback Guarantee

U půjček se na Mintosu často setkáte s půjčkami opatřenými žlutým štítkem, tzv. Buyback Guarantee. Ve zkratce jde o garanci, že pokud bude dlužník nesplácet déle jak 60 dní, vykoupí od vás poskytovatel půjčku zpět i s úroky.

POZOR! Nejde o garanci od Mintosu, ale od poskytovatele. Pokud bude mít problémy samotný poskytovatel, těžko od vás půjčku koupí zpátky. V případě krachu poskytovatele o půjčené peníze můžete přijít v případě, že je u půjčky Buyback Guarantee.

LTV (Loan to Value)

LTV je ukazatel, který u půjček ukazuje poměr úvěru a hodnoty zastaveného majetku. Čím menší číslo je (např. 80 %), tím bezpečnější půjčka je. Znamená to, že zastavený majetek má větší hodnotu, než je poskytnutá půjčka.

Mintos promo kód

Mintos běžně nabízí bonus pro nové investory ve formě 0,5 % ke všem investicím na prvních 90 dní. Tento bonuse je bohužel v době koronavirové krize pozastaven. Jakmile bude bonus opět k dispozici, uvedu to zde.

Registrovat se na Mintos

Mintos vs. Zonky

Občas se ke mě dostane dotaz na rozdíl mezi Mintos a Zonky, tak vám to tu rovnou vysvětlím. Mintos je platforma, která poskytuje možnost poskytovatelům půjček najít investory (vás). Díky tomu nabízí celou škálu půjček z nejrůznějších koutů světa a velmi dobrý způsob diverzifikace portfolia.

Zonky oproti tomu je nebankovní poskytovatel v České republice, který si pro hledání investorů vytvořil vlastní tržiště. To ovšem nabízí pouze půjčky od Zonky. Úrokové míry navíc nejsou v ČR nijak zajímavé a v porovnání s Mintos je investování na Zonky o polovinu méně rentabilní.

Nejčastější otázky

 1. Kolik si můžu na Mintosu vydělat?

  Záleží na vašem portfoliu a míře rizika, ale průměrný uživatel dosahuje zhodnocení okolo 10 % p.a.

 2. Umí Mintos investovat automaticky?

  Ano, má k tomu speciální nástroje Auto Invest a Invest & Access. Oba dva slouží k automatickému investování.

 3. Nabízí Mintos bonus za registraci?

  Běžně ano, ale během koronakrize je bonusový program pozastaven.

Mimořádná nabídka! Bonus 50 Kč za registraci:

Twisto 50 kč bonus

Děkujeme za přečtení ❤️ Ahoj, jsme Lukáš a Lucka a už pět let cestujeme po celém světě. Blogujeme, fotíme a živíme se online jako digitální nomádi. Cestování nás neskutečně baví a pomáháme ostatním ke skvělým cestovatelským zážitkům. Nechte se námi inspirovat k dalším cestám a dostávejte pravidelně ty nejlepší tipy a triky pro pohodlné cestování. Přidejte se k 1000+ lidem, kteří dostávají naše exkluzivní e-maily!

8 DŮVODŮ, PROČ SE PŘIHLÁSIT

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *