Bondster: recenze českého P2P portálu

Naposledy aktualizováno: 5. června, 2020

Bondster je česká investiční platforma s P2P půjčkami. Ačkoliv je přístupná i zahraničním investorům, zaměřuje se primárně na běžné české zájemce o investování.

P2P půjčky jsou skvělou vstupní branou do světa investování a Bondster si uvědomuje. Platforma je přehledná, intuitivní a jednoduchá na ovládání. Přitom poskytuje dostatek informací pro začátečníky i ostřílené investory.

AKTUÁLNÍ AKCE: Investujte v červnu 2020 10 000 Kč a v červenci budete mít poplatky jen 0,5 % p.a.

Co je Bondster?

Bondster je česká platforma propojující investory (jako jste vy a já) s poskytovateli půjček. Poskytovatelům umožňuje financovat více půjček a investorům zajišťuje přístup k zajímavému zhodnocení peněz, aniž by museli mít pokročilé znalosti trhu.

Portál funguje od roku 2017 a od té doby nasbíral již úctyhodných 9400 investorů, kteří k dubnu 2020 proinvestovali 1 119 060 000 Kč. Bondster nabízí investice do širokého spektra půjček, od běžných spotřebitelských úvěrů až po velké podnikatelské úvěry zajištěné nemovitostmi.

Průměrný roční výnos je na Bonsteru 7,7 % v korunových úvěrech a 13,23 % v úvěrech poskytovaných v eurech.

Otevřete si účet na Bondster zdarma.

Počet půjček na Bondsteru
Počet půjček na Bondsteru, zdroj: Bondster.com

Co je to peer-to-peer půjčování?

P2P (peer-to-peer) půjčky jsou takové úvěry, které poskytují přímo lidé lidem, bez bankovního prostředníka. Dlužníci (ti, kdo si půjčují) dosahují na výhodnější podmínky a věřitelé (ti, kdo půjčují) na vyšší výnosy.

Protože je ale složité se domlouvat na přímo s neznámými lidmi, vznikají propojující platformy. Bondster je jednou z nich. Na evropském trhu je jednička platforma Mintos, kterou také vřele doporučuje pro investice v jiné měně, než jsou české koruny.

Jak funguje Bondster
Jak funguje Bondster, zdroj: Bondster.com

Základní informace o P2P půjčkách, včetně jejich principu a nejzajímavějších platforem pro investování najdete v našem článku P2P půjčky.

Jak vypadá Bondster

Stejně jako většina ostatních P2P platforem je Bondster poměrně jednoduchá webová aplikace, kterou zvládne používat téměř kdokoliv.

Uživatelské rozhraní a registrace

Samotná registrace na platformě je jednoduchá a intuitivní. Nepotřebujete mít po ruce žádné doklady, pouze zadáte základní informace o své osobě.

Po otevření účtu je pouze potřeba doložit doklad totožnosti a vlastnictví bankovního účtu, z kterého budete na platformu zasílat peníze. Pro dokončení registrace a plnohodnotné používání platformy potřebujete tedy pouze:

  • Doklad totožnosti (občanský průkaz)
  • Výpis z účtu (důkaz vlastnictví bankovního účtu)

Po přihlášení váš čeká jednoduché rozhraní, kde na přehledu účtu vidíte aktuální statistiky všech svých investic. Bondster nabízí půjčky v CZK i EUR a statistiky se zobrazují za každou měnu zvlášť.

Přehled účtu na Bondster
Přehled účtu na Bondster

Podobně přehledná je také samotná nabídka investic, která umožňuje filtrovat úvěry podle měny, typu, země, poskytovatele, zajištění a dalších pokročilých možností.

Ke konci dubna 2020 bylo v nabídce více jak 5300 půjček k okamžitému zainvestování.

Nabídka investic
Nabídka investic

Detailní informace o každém úvěru

Při posuzování jednotlivých úvěrů jsou k dispozici detailní informace. K dispozici je celá řada ukazatelů, včetně informací o zajištění úvěru. V případě jištění nemovitostí je součástí informací o úvěru také PDF s oficiálními dokumenty odhadce a přibližná poloha nemovitosti.

V případě již běžících půjček (do kterých můžete vstupovat) je k dispozici detailní splátkový kalendář, kde si můžete zkontrolovat, zda dlužník splácí včas a v dostatečné výši.

Detailní informace o půjčkách
Detailní informace o půjčkách

Nabídka úvěrů

Na Bondsteru najdete celou řadu typů úvěrů. Půjčuje se podnikatelům, soukromým osobám na spotřební zboží nebo na hypotéky. Úvěry mohou být nezajištěné, nebo zajištěné (nemovitostí, automobilem,…).

Při vyhledávání úvěrů a rozhodování se, kam investovat, vám pomáhá možnost pokročilé filtrace. Pokud chcete investovat konzervativněji, budete nejspíše vyhledávat zajištěné české úvěry, které mají nižší výnosnost, ale nižší míru rizika.

Tržiště s půjčkami v CZK

Půjček je na českém tržišti znatelně méně než na eurovém, ale i tak je jich pro všechny dostatek. 2. května 2020 bylo k dispozici celkem 50 půjček (od společnosti ACEMA) v celkové hodnotě k investici přes 30 milionů Kč a výnosovým procentem v rozptylu 4,5 % až 15 %. Platforma zobrazuje v nabídce pouze půjčky, do kterých ještě můžete investovat.

Investice v českých korunách jsou pro lokální investory atraktivní především kvůli absenci kurzového rizika.

Tržiště s půjčkami v EUR

Půjček v EUR je na začátku května 2020 k dispozici přes 5000. Objevují se půjčky od renomovaných společností, které nabízejí půjčky i na jiných platformách (především na Mintosu). Na Bondsteru mají ale zpravidla výhodnější podmínky.

Není tu problém najít půjčky se zhodnocením až 17 % p.a. včetně garance zpětného odkupu, ale je potřeba počítat se zvýšeným rizikem. Se společnostmi s podobně výhodnými půjčkami se pojí zvýšené kreditní riziko (půjčují rizikovějším lidem) a je také potřeba myslet na riziko změny měnového kurzu české koruny vůči euru.

Poskytovatelé úvěrů

Na Bondsteru najdete pouze licencované poskytovatele půjček z České republiky i zahraničí. Z české republiky ovšem pochází jen většina úvěrů, více jak 75 % pochází od zahraničních úvěrových společností.

Mezi nejzajímavější společnosti patří Lime, Mikrokasa a Kviku, které dohromady poskytují přes 70 % všech půjček.

Nejběžnější úvěry jsou spotřebitelské (68,8 %), následují je krátkodobé spotřebitelské (29,9 %) a až hluboko za nimi jsou podnikatelské úvěry (cca 1 %), hypotéky (0,24 %) a ostatní typy.

Statistiky úvěrů
Statistiky úvěrů

Rizika a ochrana investora

Společnost Bondster je registrována u ČNB a smluvní podmínky podepisované při zakládání účtu jsou přehledné. Na webu uvedené kontakty jsou funkční (běžně se dovoláte a na e-mail vám odpoví do druhého dne) a lidé stojící za platformou se pravidelně ukazují v médiích.

Firemní blog je také velmi aktivní a nezřídka se tam objevují tipy na zajímavé půjčky dostupné na tržišti. Např. v tomto případě se investoři dozvěděli o vstupu české platformy Lendu na Bondster, která mimo jiné poskytuje půjčky Leo Expressu a Chateau Lednice.

Tento způsob investování dostává úplně jiný rozměr, když máte možnost podílet se na rozvoji zajímavých českých podniků. 🙂

Ochrana investic

Bondster nabízí hned několik způsobů jištění investic a ochrany investorů. Mějte na paměti, že formy jištění se liší půjčku od půjčky. Vše je ovšem na platformě přehledně zobrazeno.

  • Jištění nemovitostí – půjčky jsou kryté nemovitostí nebo jiným majetkem, který je v případě neschopnosti dlužníka splácet odprodán a z výnosů jsou vyplaceny pohledávky investorů
  • Garance zpětného odkupu – pokud dojde k nesplácení dluhu, máte většinou do 60 dnů právo zažádat o zpětné vykoupení a úvěrová společnost od vás musí půjčku odkoupit zpět a zaplatit vám zbývající jistinu i úroky

Pokud se rozhodnete předčasně některé půjčky ukončit, platforma pro to nabízí několik nástrojů.

  • Pravidelné vystoupení z investice – každý měsíc, čtvrtletí nebo rok vám platforma umožní získat zpět celou jistinu z dané půjčky, za poplatek v rozmezí 0 až 2 %
  • Garance likvidity – takto označené úvěry můžete za stanovaný poplatek kdykoliv prodat, ale připravujete se o výnosy (většinou mají nižší výnosové procento)

Mějte ale na paměti, že nic z výše zmíněného negarantuje Bondster, ale úvěrová společnost, která půjčku umístila na tržiště. Garance proto nikdy nejsou stoprocentní a doporučuji pozorně sledovat také finanční zdraví jednotlivých společností, u kterých máte zainvestováno.

Investoři mají navíc nárok na úrokové výnosy z prodlení v případě, že je splátka po splatnosti a má garanci zpětného odkupu. Pokud garanci postrádá, získá investor alespoň sankční poplatky, které vyplývají z podmínek popsaných v detailu půjčky.

Jakého zhodnocení můžete dosáhnout

Průměrné zhodnocení se na Bondsteru pohybuje okolo 10 % ročně, ale může být kdekoliv mezi 4,5 % až 17 %. Záleží pouze na vás a vaší investiční strategii.

Většina půjček je v EUR a proto dává smysl investovat i v eurech. Nevýhodné převodní kurzy ovšem ukrajují značnou část budoucího výdělku. Doporučuji dobíjet peníze prostřednictvím aplikace Revolut, která nabízí mezibankovní kurzy.

Investoři na Bondsteru už získali celkem 38 610 200 Kč na úrocích (k dubnu 2020).

Vyplacené úroky investorům
Vyplacené úroky investorům

Poplatky na Bondster

Bondster si účtuje 1 % ročně z investované částky v Kč. Investice v EUR jsou bez poplatků až do odvolání. Poplatek se počítá denně z aktuálně investované částky a je účtován měsíčně k prvnímu dni následujícího měsíce.

Z volných prostředků, které nemáte investované, žádné poplatky neplatíte.

Bondster vs Zonky

Bondster je v české republice dvojka na trhu a tak se nabízí srovnání s jedničkou, kterou je Zonky. Zonky na rozdíl od Bondsteru nabízí pouze spotřebitelské úvěry v Kč a má nižší průměrný výnos (6 % Zonky, 10 % Bondter).

Zonky si navíc účtuje plovoucí poplatek, který se vypočítává z výnosu investice a ačkoliv má v nabídce sekundární trh (možnost přeprodeje běžících půjček), většina zajímavých půjček je pryč během pár minut, občas během několika sekund.

Je to z části díky open-source softwaru RoboZonky, který po spuštění automaticky investuje do nových půjček. Investorů s robotem je hodně a půjček méně = vysoký přetlak poptávky nad nabídkou.

Pro mě osobně je proto mnohem zajímavější Bondster.

Jak začít investovat na Bondster

Uživatelské rozhraní je intuitivní a během několika minut je vám jasné, jak platformu používat. Po otevření nabídky investic si všimnete, že máte v nabídce dvě tržiště: Kč a EUR.

Obě tržiště mají vlastní poskytovatele, statistiky a úvěry. Zatímco na českém tržišti máte o každé půjčce detailní informace, u zahraničních se musíte rozhodovat dle ratingu úvěrové společnosti.

U půjček se zajištěním nezapomeňte sledovat LTV, tedy poměr výše úvěru k hodnotě zastaveného majetku. Čím nižší LTV je, tím lépe je půjčka jištěná.

Bondster nenabízí sekundární trh (i když s ním do budoucna počítají), ale naštěstí jsou k dispozici výše zmíněné garance.

Automatické investování

Na Bondster, stejně jako na mnoha jiných platformách, je k dispozici funkce Autoinvest. Pomocí tohoto nástroje můžete automaticky investovat do půjček. Vybíráte si rozmezí úrokové sazby, délky úvěru a další parametry. Autoinvestů můžete mít pro každé tržiště založeno hned několik.

Automatické investování šetří čas a při správném nastavení postupně tvoří vhodně balancované portfolio půjček.

Možnosti nastavení Autoinvestu
Možnosti nastavení Autoinvestu

Otevřete si účet na Bondster zdarma.

Nejčastější otázky ohledně Bonsteru

Kdo za Bondsterem stojí?

Majitelem společnosti je CEP Invest Private Equity a strategickým partnerem projektu je Acema Credit Czech a. s.

Jak je to s daněmi?

Výnosy z investic nejsou platformou zdaněné a proto je musíte uvést ve svém daňovém přiznání. Doporučujeme spojit se s účetním.

Co potřebuji k registraci?

K registraci nepotřebujete žádné dokumenty. Pro povolení investování ovšem musíte nahrát obě strany svého občanského průkazu a doklad o vlastnictví vašeho bankovního účtu.

Jak rychle dostanu peníze z Bondster zpět?

Všechny půjčky jsou v zásadě likvidní a za určitý poplatek lze investované půjčky rychle prodat a peníze si nechat zaslat zpět na svůj bankovní účet.

Poskytuje Bondster nějaký bonus?

Ano, Bondster poskytuje na první tři měsíce 1% bonus. Stačí se registrovat přes tento odkaz.

Děkujeme za přečtení ❤️ Ahoj, jsme Lukáš a Lucka a už pět let cestujeme po celém světě. Blogujeme, fotíme a živíme se online jako digitální nomádi. Cestování nás neskutečně baví a pomáháme ostatním ke skvělým cestovatelským zážitkům. Nechte se námi inspirovat k dalším cestám a dostávejte pravidelně ty nejlepší tipy a triky pro pohodlné cestování. Přidejte se k 1000+ lidem, kteří dostávají naše exkluzivní e-maily!

8 DŮVODŮ, PROČ SE PŘIHLÁSIT