...

Recenze Ronda Invest: Investice do nemovitostí pro drobné investory

V současnosti na trhu můžeme najít spoustu příležitostí, jak investovat. Pokud se řadíte mezi investory, kteří hledají zajímavé zhodnocení a zároveň nízké riziko, bude pro vás výběr správné investice mnohem těžší. 

Pandemie koronaviru navíc ukázala slabé stránky finančních trhů a potvrdila fakt, že investování může být někdy i pořádně nevyzpytatelné. I přesto se stále dají najít odvětví, která jsou považována za dobrou investici. Jedním z nich je nepochybně trh s nemovitostmi, do kterého však drobní investoři mohou investovat jen málokdy. 

Právě proto jsem se vám rozhodl představit českou investiční P2B platformu Ronda Invest, díky které můžete investovat do nemovitostí s nízkým kapitálem a zároveň se vyhnout vysokému riziku. Jak Ronda Invest funguje? Jaké výnosy můžete očekávat? 

Co je Ronda Invest? 

Logo Ronda Invest

Ronda Invest je česká investiční P2B (peer-to-business) platforma založená v roce 2017. O dva roky později rozšířila své služby do on-linu se záměrem získat více klientů a investorů. Těm nabízí:

 • možnost požádat o poskytnutí úvěru zajištěného nemovitostí,
 • nebo do těchto úvěrů investovat a nechat si vyplácet výnosy.

Jako investoři neinvestujete přímo do nemovitostí, ale pouze do úvěrů, které jsou kryty nemovitostmi. Od svého založení společnost zainvestovala úvěry v hodnotě vyšší něž 1,5 mld Kč a vyplatila investorům přes 85 milionů Kč. (aktualizováno březen 2023).

💡 TIP: Ronda Invest nabízí až do odvolání každému nově registrovanému 1000 Kč na první investici.

Výhody a nevýhody Ronda Invest 

Ronda Invest je na první pohled jednoduchá platforma, ve které se vyzná i úplný nováček v investování. I přesto má své výhody a nevýhody, které byste měli před založením účtu u ní zvážit.

Jejím velkým plusem je bezpečnost a výše výnosů odhadována na 4 až 6 %, což se u většiny investičních instrumentů jen tak nevidí. Obecně totiž platí, že s růstem výnosů roste i riziko. Jelikož zde investujete do úvěrů zajištěných nemovitostmi je velmi malá pravděpodobnost, že o svoji investici přijdete. Jedná se tedy o skvělý způsob, jak začít budovat svůj pasivní příjem. 

Na druhou stranu tato forma investování pravděpodobně neuspokojí ostřílené investory, kteří jsou zvyklí na vyšší výnosy. Lehce problematický může být i fakt, že u Ronda Invest investujete své peníze na předem stanovené fixní období a o vrácení peněz zpět je nutné společnost požádat. 

VýhodyNevýhody
✅ Jednoduchá platforma❌ Nižší výnosy než u rizikovějších investic
✅ Solidní výnosy od 4 % do 6 %❌ Nutnost žádosti o předčasné vyplacení
✅ Nízké investiční riziko❌ Minimální investice 1000 Kč
✅ Žádné poplatky
✅ Vlastněno společnostmi s dlouhou historií
✅ Měsíční výplata výnosů

Jak Ronda Invest funguje? 

Ronda Invest nabízí dvě rozdílné platformy. První z nich je určená pro zájemce o poskytnutí úvěru, který získají pouze za podmínky, že budou ručit svojí nemovitostí. Konkrétně Ronda Invest nabízí půjčky ve výši od 2 do 100 milionů Kč s roční úrokovou sazbou od 6,9 % podnikatelům a firmám v České republice a na Slovensku. V drtivé většině se jedná o developery, kteří potřebují financovat rekonstrukci nebo koupi nemovitosti. 

Po schválení žádosti, kterou provádí maximálně do 48 hodin, společnost zafinancuje ze 100 % požadovaný úvěr. Během několika měsíců prověří, zda je dlužník schopen své závazky v čas a pravidelně splácet a až poté projekt nabídne investorům (druhá platforma), kteří do něj mohu začít investovat a měsíčně si nechat vyplácet výnosy na svůj účet.

Kdo stojí za Ronda Invest? 

Ronda Invest je dceřiná společnost Ronda Holding, kterou z 85 % vlastní skupina Alphduct. Ta má ve svém portfoliu mimo Ronda Invest i další značky jako Dermacol, Krondorf či Axigon. Jejím vlastníkem je podnikatel Vladimír Komár, který přišel jako první s myšlenkou založení celé platformy. Zbylých 15 % vlastní úspěšná finanční společnost vlastněná Gabrielem Kovácsem. 

Pro koho je Ronda Invest vhodná? 

Ronda Invest je vhodná především pro dlouhodobé investory, kteří chtějí s její pomocí začít budovat pasivní příjem. Ve zkratce tímto způsobem můžete vydělávat peníze, aniž byste proto museli cokoli udělat. Touto cestou můžete také diverzifikovat své investiční portfolio a snížit i své investiční riziko neboli potenciální ztráty při nepříznivém vývoji trhu. 

Tato investiční P2B platforma dokáže nabídnout zázemí i úplným nováčkům, kteří nemají s investováním žádné zkušenosti. Ronda Invest pracuje s nižším rizikem, díky čemuž se začínající investoři nemusí bát, že o své finance z ničeho nic přijdou.

Tento přístup může být výhodný i pro lidi, kteří se nechtějí investováním nějak zvlášť zabývat, ale i přesto si chtějí spořit na důchod, nebo zhodnocovat peníze, které jinak leží na bankovním účtu.

Jak investovat a založit účet na Ronda Invest? 

U Ronda Invest můžete investovat již od 10 000 Kč (některé investice mohou být vedeny v eurech). Jestli se vám zdá taková částka příliš vysoká, společnost často nabízí i možnost „zkušební investice“ od 1 000 Kč. Pomocí ní si můžete ověřit, zda je pro vás tento typ investování vhodný a efektivní. 

Uvnitř platformy si můžete po registraci, kterou provedete zadáním e-mailu a jeho potvrzením, prohlédnout nabídku jednotlivých úvěrů, které jsou opatřeny všemi důležitými informacemi včetně detailních fotografií nemovitostí. 

Ukázka nabídky úvěrů
Ukázka nabídky úvěrů

Při výběru investice byste měli věnovat pozornost informacím ohledně

 • LTV – zkratka z anglického „Loan to value“ se udává v procentech a ve vyjadřuje kolik peněz si dlužník půjčil v porovnání s cenou zastavené nemovitosti. Jestli chcete například investovat do úvěru ve výši 1 000 000 a LTV je 50 % znamená to, že si dlužník půjčil polovinu z celkové ceny nemovitosti, která má tudíž hodnotu 2 000 000 Kč. Platí, že čím nižší je LTV, tím bezpečnější je samotný úvěr
 • Platební morálka – i když se Ronda Invest snaží svým klientům nabízet pouze ověřené investice, neznamená to, že se nemůže najít dlužník, se kterým byly v budoucnu problémy a již několik let seká latinu. Každý nepoctivý dlužník může představovat určité riziko. 
 • Počet ručitelů – tato informace je důležitá hlavně kvůli bezpečnosti. Když dojde k tomu, že dlužník nebude schopen splácet úvěr, přejde zodpovědnost na jeho ručitele, kteří by měli být schopni ho začít opět splácet. Čím více ručitelů u úvěru najdete, tím lépe. 
 • Výnos – u každé nabídky naleznete výši výnosu, který vám bude měsíčně vyplácen 
 • Cílová doba splatnosti – tento údaj je obzvlášť důležitý. Podle něj poznáte, jak dlouho budou vaše peníze investovány a kdy je dostanete zpět (o vrácení peněz můžete požádat předčasně) 

Verifikace účtu a první investice 

Abyste mohli na Ronda Invest začít investovat, musíte projít podrobnou verifikací neboli ověřením identity. K tomu se dostanete po kliknutí na tlačítko „Investovat“. Následně zadáte výši investice a vyberete zdroj svého příjmu. 

Poté vás platforma požádá o již zmíněné ověření vaší identity, které se skládá ze 4 kroků

 1. Doplníte své jméno, příjmení a telefonní číslo, na které vám následně přijde potvrzovací SMS.
 2. Vyberete typ subjektu, pro který chcete vytvořit účet (občan, podnikatel, právnická osoba).
 3. Doplníte další osobní údaje včetně místa narození či rodného čísla. 
 4. Nahrajete oboustrannou fotografii či scan 2 dokladů vaší totožnosti. První doklad může být pouze občanský průkaz nebo povolení k pobytu. U druhého dokladu máte na výběr hned z několika možností od řidičského průkazu, cestovního pasu až po rodný list.

Pak už můžete investovat libovolně do různých projektů zároveň a vytvářet své vlastní investiční portfolio. Jak jsem již zmínil, všechny investice disponují fixním obdobím, během kterého by měly být vaše finance investovány. V praxi se může jednat o několik měsíců, ale i 2 až 5 let.

To ovšem neznamená, že ke svým penězům nebudete mít přístup. Pokud se rozhodnete, že své peníze potřebujete naléhavě zpět, stačí o jejich vrácení požádat Ronda Invest. Ta vám po nějaké době vyhoví a bez poplatku vám peníze pošle zpět na účet. 

Jaké jsou poplatky u Ronda Invest  

Společnost se snaží své potenciální klienty nalákat nejen na vysoké výnosy, ale i nulové poplatky. To znamená, že při registraci ani zrušení účtu po vás nebude vyžadovat žádné vstupní ani výstupní poplatky, které můžete najít například u podílových fondů. 

Na rozdíl od jiných platforem si neúčtuje ani žádné roční nebo správcovské poplatky. Všechny služby spojené s investováním máte zadarmo, a to i v případě, že chcete své investiční portfolio dále rozšiřovat a investovat do více úvěrů najednou nebo požádat o výběr peněz před koncem fixního období.

Na čem tedy Ronda Invest vydělává?

Především na tom, že nám, drobným investorům, nabízí zúročení 4 % až 6 %, dlužníkům ale poskytuje úvěry o několik procent dráže. Rozdíl si platforma nechává a těží z toho, že ji drobní investoři poskytují kapitál, který může používat na další půjčky.

Jaká je návratnost Ronda Invest? 

Ronda Invest nabízí investorům návratnost od 4 do 6 %, přičemž výsledná výše se odvíjí od typu projektu, do kterého investujete. Úplní nováčci v investování se mohou ptát, zda je taková návratnost výhodná. I když se mohou názory na toto téma různit, z mého úhlu pohledu vám mohu říct, že návratnost přesahující 4 % je poměrně štědrá, vzhledem k tomu, že se jedná o pasivní investování.

ronda web

U běžných spořících produktů můžete v průměru dosáhnout maximálně 1 % úroku. Vždy je nutné počítat i s inflací, která se během pandemie koronaviru vyšplhala až na 4,1 % (běžně se inflace pohybuje mezi 2 až 3 %). Ve výsledku veškeré výnosy požere inflace a vy své finance nějak nezhodnotíte. Naopak u Ronda Invest máte možnost inflaci překonat a ještě k tomu získat nějakou tu korunu navíc. 

Na druhou stranu: na trhu můžete najít mnohem výnosnější alternativy. Mohou jimi být i jiné investiční P2P a robo platformy jako:

Je Ronda Invest bezpečná platfforma? 

Při výběru investice by vás vždy měla primárně zajímat její bezpečnost.

Historie společnosti

Úplně prvním krokem je ověření si historie společnosti a toho kdo za ní stojí. V úvodu jsem se zmínil o tom, že Ronda Invest je vlastněná hned dvěma společnostmi.

První z nich je Alphduct, která byla založená v roce 2000 a na kontě má hned několik úspěchů včetně koupě dobře fungujících značek.

Druhá společnost Citfin byla založená o čtyři roky dříve a během jejího působení na trhu se jí podařilo vypracovat v jednu s předních společností nabízející devizové a další služby spojené se zahraničním platebním stykem. 

Zajištění úvěrů 

Z pohledu bezpečnosti je důležité i samotné zajištění úvěrů. Dlužníci u Ronda Invest musí ručit nemovitostí a půjčit si maximálně 70 % z její celkové hodnoty. To znamená, že v případě neschopnosti splácet by měl prodej nemovitosti pokrýt veškeré pohledávky, a to i díky 30 % rezervě, která počítá s vnějšími vlivy, jako je pokles cen či nepříznivá situace na trhu s nemovitostmi. 

Financování úvěrů 

Jelikož Ronda Invest záleží na bezpečí jejích klientů, snaží se je chránit před možnými riziky. Tím největším je dlužník, který nesplácí své závazky. Právě proto jsou všechny úvěry zprvu financovány pouze ze strany Ronda Invest, která během pár měsíců ověří, zda dlužník splácí své závazky v čas a jestli je důvěryhodný. Až poté nabídne projekt investorům na své platformě.

Recenze Ronda Invest

Lukáš Konečný

Jednoduchost ovládání
Výnos vs. riziko
Důvěryhodnost
Minimální výše investice (1000 Kč)

Summary

Ronda Invest je jedna z mála českých investičních společností, které nabízejí alternativní investiční nástroje. Celý investiční model je dobře postavený. V platformě vidím přínos především pro drobnější investory, kteří prostřednictvím Ronda Invest mohou diverzifikovat své investice i směrem do segmentu nemovitostí (i když zprostředkovaně), který je jinak extrémně kapitálově náročný.

4.8

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Finance a investiceRecenze Ronda Invest: Investice do nemovitostí pro drobné investory

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu