...

Portu recenze 2024: Zkušenosti investora a dlouhodobého uživatele

Investování do akcií, ETF fondů (a třeba i do nemovitostí nebo sběratelských předmětů) je náročná činnost, kterou nelze provozovat po večerech ani nárazově, pokud chcete dosáhnout stabilních dlouholetých výnosů. Na trhu soupeříte s ostatními investory a ti, kdo se investováním živí, na tom budou vždy lépe než vy. Naštěstí pro nás všechny, kdo se investováním nemůžeme zabývat od rána do večera, je tu platforma na investice Portu. Ta totiž umí investovat automaticky. Pojďme se na ní podívat blíže.

Portu je oblíbená česká investiční platforma, kterou si během pár let oblíbila řada začínajících, ale i pokročilých investorů. Jak Portu funguje? Jaké výnosy můžete u Portu očekávat? A jak s Portu začít? Násleuduje podrobná Portu recenze. 🙂

Co je Portu

portu logo

Portu je první česká robo-advisory investiční platforma, která nabízí komukoliv nad 18 let snadné a rychlé investování. Během registrace uživatel vyplňuje dotazník, díky kterému Portu sestaví investiční strategii uživateli na míru. Pak už jen stačí každý měsíc poslat tolik peněz, kolik chcete a Portu se postará o vše ostatní. V nabídce jsou také účty pro děti a tématické investování.

💡 Investice na Portu cz jsou automatické, bez závazku a pro start stačí vám 1000 Kč.

Vedle samotné platformy máte v rámci registrace přístup k dalším dvěma produktům z díly Portu:

 • OpPORTUnity – Netradiční investiční příležitosti, od dluhopisů zajímavých českých společností až po možnost účasti na IPO (nákup akcií firem jako je např. Pilulka.cz během uvádění na burzu)
 • Portu Gallery – On-line investiční galerie, která nabízí možnost spoluinvestovat s dalšími drobnými investory do umění, sběratelských předmětů a historických aktiv.

Moje zkušenosti s platformou

Než začnu s popisem platformy, pár mých osobních zkušeností na úvod. Rád si při investování dělám vlastní rešerše a sleduji firmy, jejichž akcie vlastním = investuji na vlastní pěst. V mém případě se s tím ale pojí jedna nepříjemná věc a tou je nekonzistentnost v tom, kolik měsíčně investuji.

Mám měsíce, kdy do akcií sypu desetitisíce každý měsíc a měsíce, kdy naopak neinvestuji ani korunu. Tím porušuji to, co radím ostatním – neinvestuji pravidelně. Proto jsem se rozhodl najít službu, která mi s pravidelnými investice pomůže.

Když jsem narazil na Portu, byl jsem ze začátku skeptický. Portu mi nabízelo možnost pravidelného investování (stačilo měsíčně posílat peníze), ale nemohl jsem si vybírat akcie ani ETF, pouze tématické celky (např. Technologický pokrok nebo Růstové sektory). Po roce používání mi ale pomalu docházelo, že právě v tom leží ta krása.

tematicke strategie
Nabídka tématických strategií, ze kterých můžete vybírat

Pro koho je Portu

Na začátku vaší investiční cesty na Portu se rozhodnete, v co nejvíce věříte. Máte vysoké etické standardy a chcete investovat jen do společensky odpovědných firem? Bingo, strategie Odpovědná budoucnost je pro vás jako dělaná. Máte rádi riziko a věříte v pokroková odvětví? Investujte do strategie Růstové sektory. A tak dále.

Portu nabízí 12 tématických strategií a pokud se vám ani jedna z nich nelíbí, můžete si strategii poskládat sami. Portu zkrátka nastavíte jednou a pak už jen posíláte každý měsíc peníze. Platforma za vás nakupuje ty nejzajímavější tituly a dokonce umí i provádět rebalancování.

Portu je můj investiční základ. Mám u nich dvě strategie, které pravidelně krmím penězi a jednou za 2-3 měsíce zkontroluju výnosy. Mám v plánu vydržet tam alespoň 30 let. 😎 Náhled jednoho mého portfolia v červnu 2023:

portu portfolio cerven 2023
portu slozeni portfolia cerven 2023

Základní výhody a nevýhody investování s Portu 

Portu je průkopník na poli online investování v České republice, které je dostupné všem bez rozdílu. Jako každá služba má však své výhody a nevýhody, se kterými je nutné dopředu počítat. 

Hlavní výhodou je především přívětivost celé platformy, ve které se během chvilky vyzná opravdu každý, a to i úplný začátečník bez jakýchkoli předešlých zkušeností. I přesto si zde na své přijdou i pokročilejší investoři, kteří se chtějí naučit tvořit své vlastní strategie. 

Portu si zakládá na nízkých poplatcích, kterými se snaží předčit konkurenci a ostatní investiční produkty. Nenajdete zde žádné vstupní ani výstupní poplatky, se kterými se vám může investování zbytečně prodražit. 

Jak už jsem psal, každá služba má i své nevýhody. Tou největší je právě její jednoduchost, která pravděpodobně neoslní ostřílené investory, kteří se nebojí rizika a mají na investování dostatek času. Pro ty budou mnohem lepší dostupní brokeři, jako je Degiro, díky kterým mohou investovat na vlastní pěst. 

Pro přehlednost jsem všechny výhody i nevýhody shrnul do následujících bodů.

VýhodyNevýhody
✅ Extrémně jednoduchá platforma❌ Nevhodné pro aktivní intradenní investory
✅ Automatické portoflio na míru❌ Potenciálně nižší výnosy, než u individuálního investování
✅ Nízké poplatky
✅ Investice od 1000 Kč
✅ Slevy na poplatcích až 40 %
✅ OpPORTUnity a Portu Gallery v rámci jedné registrace
✅ Dětské účty

Kdo Portu založil a jakou má historii

Portu bylo založeno v roce 2018 jako projekt renomované české investiční společnosti WOOD & Company. Ta nejen na našem trhu působí již od roku 1991, přičemž se jí podařilo vypracovat v jednu z největších investičních společností v Evropě a zároveň i na Pražské burze, kde obchoduje. 

Společnost se mimo jiné zabývá i investováním do desítek nemovitostí v České republice a na Slovensku. V jejím portfoliu můžeme najít například Galerii Harfa, Hadovka Office Park či Aupark Tower. 

Donedávna společnost spolupracovala pouze s velkými institucionálními investory a společnostmi. To se rozhodla změnit právě založením Portu, díky kterému počet jejich klientů vzrostl o více než 200 tisíc a výše spravovaných aktiv se do roku 2021 zvýšila na 25 miliard korun. 

Jak investování na Portu funguje

U Portu můžete začít investovat od 1 000 Kč a můžete si vybrat, zda chcete investovat jednorázově nebo pravidelně. U všech portfolií můžete nastavit různě dlouhá fixní období od 3 až po 15 let, během kterých nebudete své peníze vybírat z Portu účtu. 

Ve skutečnosti se však k ničemu nezavazujete a v klidu můžete své finance kdykoli převést zpět na svůj běžný účet. Portu jednoduše vaše cenné papíry prodá a peníze vám zašle zpátky na účet (včetně dosavadních výnosů).

Celé investování na Portu je založení na dlouhodobém investování a diverzifikaci portfolia, čímž se zároveň vyhýbáte nadměrnému riziku. Ve zkratce se snaží vaše finance rozložit do různých finančních instrumentů tak, aby pokles jednoho z nich nějak zásadně neovlivnil celkovou hodnotu portfolia.

portu investicni kalkulacka
Investiční kalkulačka

Toho dosahuje investováním do takzvaných ETF (Exchange-traded funds) neboli burzovně obchodovaných fondů, které obsahují celé koše akcií, dluhopisů či jiných investičních instrumentů. Nejčastěji se ETF snaží kopírovat cenu nějakého burzovního indexu, jako je S&P500 či DAX 30.

Portu od roku 2023 nabízí také investování do kryptoměn.

Během investování se Portu řídí vašimi preferencemi, které jste zadali při vytvoření prvního portfolia. Zohledňuje tak dobu, na jakou chcete finance investovat či jak vysoké riziko jste ochotni podstoupit. Podle něj následně sestavuje vaše portfolio, které pravidelně rebalancuje (vyhodnocuje, jak se jednotlivým instrumentům řadí a podle toho je nakupuje nebo prodává) pomocí specializovaného softwaru a zkušených portfolio manažerů. 

Jak na Portu začít investovat

Jaký je rozdíl mezi Portu portfoliem a Portu strategií 

Portu nabízí dva způsoby investování: Portu portfolia a Portu strategie. O tom, zda budete mít přístup k oběma způsobům, rozhodnou výsledky dotazníku, který jste vyplnili při založení účtu. 

Jak funguje Portfolio na míru

Portu portfolia jsou určené pro začínající investory, kteří chtějí sice zhodnotit své finance, ale neradi se pouští do vysokého rizika. Po vyplnění dotazníku vám Portu navrhne vaše první portfolio na míru, přičemž si můžete nechat celkem vytvořit 10 portfolií na jeden účet. Všechna portfolia jsou pravidelně rebalancována a zajištěna proti měnovým výkyvům (nemusíte se bát, že by vaše investice v EUR byly ovlivněny růstem kurzu CZK).

zakladani portfolia
Zakládání portfolia na základě vyplněného dotazníku
slozeni portfolia
Složení portfolia na základě vyplněného dotazníku a rizikového profilu
Jak funguje investování s Portu

Portu vlastní strategie

Portu vlastní strategie jsou určené pro zkušenější investory, kteří v dotazníku odpoví správně na kontrolní otázky. Ti si pak mohou zakládat vlastní strategie s různými parametry a investičními instrumenty. 

Uživatelé mohou vybírat ze tří cenových plánů vlastních strategií s různými limity

 Portu StandardPortu PlusPortu Premium
Počet instrumentů v portfoliu530bez limitu
Počet portfolií25bez limitu
Počet úprav strategií v jednom roce15bez limitu

Portu tématické strategie

Platforma nabízí také výběr z tématických strategií, které jsou navrženy přímo pracovníky Portu a jsou zaměřeny na vybrané sektory a témata:

 • Pražská špička – největší společnosti pražské burzy
 • Technologický poprok – elektormobilita, 3D tisk, internet věcí, apod.
 • S&P 500 – největší americké firmy
 • Inovací k udržitelnosti
 • Akciové nebe
 • Růstové sektory
 • Odpovědná budoucnost – přírodní zdroje, energie, voda
 • Zlatý přístav – snubní prstýnky, elektronika, zajištění proti inflaci
 • Zdraví především – zdravotnictví, biotechnologie
 • Víra v hodnotu
 • Světová špička
 • Dividendoví lídři
 • Rozvojové trhy
 • Vyvážený mix

U každé strategie uvádí Portu pětiletou historii, kde se dozvíte, jak si strategie vedla z hlediska výnosů.

Portu tématické strategie
Portu tématické strategie

Dětské účty

I pro svoje děti můžete zakládat investiční strategie. Zapomeňte na nevýhodná stavební spoření. 😊

Dětské účty mají nejnižší poplatky (0,25 % p.a.). Dětský účet funguje stejně jako standartní účet, jen ho zakládá zákonný zástupce.

Vložené peníze jsou majetkem dítěte, ale v případě potřeby s nimi může disponovat zákonný zástupce.

Dítěti může do portfolia spořit celá rodina.

Portu výnosy: jaké zhodnocení můžete očekávat

S mírou zhodnocení roste i míra rizika, a tím pádem i výše ztráty. Protože se Portu zaměřuje převážně na ETF, které již samy o sobě disponují poměrně vysokou diverzifikací (snižuje případné riziko), není možné očekávat, že vaše potenciální zhodnocení bude dosahovat nějak závratných částek. Na druhou stranu se nemusíte bát příliš vysoké ztráty. 

Portu nabízí v průměru návratnost od 2,5 % (méně riziková portfolia) do 9,5 % (velmi riziková portfolia). V porovnání konkurenční platforma Fondee nabízí v průměru 3 až 8% návratnost a podílové fondy 2 až 7% návratnost. 

To jsou však pouhé předpoklady, které vám samotná platforma nabídne při zakládání portfolia. Konkrétně vám ukáže graf s různými scénáři, jak se mohou vaše investice v budoucnu vyvíjet. Nikdo vám bohužel nemůže zaručit, že dané roční návratnosti dosáhnete i vy. Vše se totiž odvíjí od stavu ekonomiky a jednotlivých odvětví, který lze jen velmi těžce odhadovat do předu.

Výnosy na Portu
Výnosy na Portu

Poplatky u Portu – kolik za investování zaplatíte

Portu láká na nízké poplatky, které se v průměru pohybují okolo 1 % ročně. Poplatky se liší podle typu účtu.

Poplatky – Portfolio na míru

U Portu Portfolií si platforma účtuje takzvaný roční správcovský poplatek ve výši 1 % p.a. z celkové hodnoty portfolia, který je možné snížit až o 40% slevu.

Ta se odvíjí od doby fixního období, kterou si při zakládání portfolia zvolíte. (Pozor! Pokud peníze vyberete dříve, budete muset plnou výši poplatku doplatit.) 

Výše slevy dle fixace:

Doba fixaceSleva na poplatcích
5 let20 % p.a.
7 let25 % p.a.
10 let30 % p.a.
15 let40 % p.a.
Tabulka slev na poplatcích

Poplatky – Dětský účet

S dětskými účty se počítá, že budou aktivní hodně dlouhou dobu (třeba i desetiletí), protože je u nich nejmenší poplatek – pouhých 0,25 % p.a.

Poplatky – Tématické strategie

Poplatky pro tématické i vlastní strategie jsou stejné, ale pro jistotu uvádím poplatky do dvou přehledných tabulek.

Cenový plánPoplatekPoplatek při fixaci na 15 let
Vlastní strategie Standard0,79 % p.a.0,48 % p.a.
Vlastní strategie Plus1,19 % p.a.0,71 % p.a.
Vlastní Sstrategie Premium1,69 % p.a.1,01 % p.a.
Poplatky tématických strategií na Portu

Poplatky – Vlastní strategie

U vlastních strategií se poplatek odvíjí od cenového plánu, který jste si zvolili. Poplatek je vypočítáván z celkové hodnoty portfolia u účtu Portu strategií. 

Cenový plánPoplatekPoplatek při fixaci na 15 let
Vlastní strategie Standard0,79 % p.a.0,48 % p.a.
Vlastní strategie Plus1,19 % p.a.0,71 % p.a.
Vlastní Sstrategie Premium1,69 % p.a.1,01 % p.a.
Poplatky vlastních strategií na Portu

💡 Jelikož se hodnota portfolií během roku mění, účtuje si Portu poplatek jedenkrát měsíčně, a ne jednou ročně. Pokaždé tedy vychází z celkové hodnoty portfolia u každého účtu zvlášť. Pokud disponujete oběma účty (vlastníte portfolio i strategie), budete muset zaplatit poplatek u obou z nich. Aktuální výši poplatků najdete vždy zde.

Investiční rezerva

Jedním z produktů platformy je také Investiční rezerva. Jsou to volně uložené peníze, které nemáte investované v ETF a lze je kdykoliv vybrat, ale zároveň jsou vám úročeny.

Portu tuto hotovost ukládá u českých bank a protože operuje s velkými objemy, jsou schopni u bank vyjendat zajímavé úročení hotovosti.

Investiční rezerva je v podstatě vylepšený spořicí účet.

Airbank Portu recenze – propojení aplikací

Klienti banky Airbank mají možnost spravovat svoje Portu investice přímo v aplikaci Airbank. Stačí o založení Portu účtu zažádat v mobilní aplikaci Airbank a vyplnit investiční dotazník, který vám nabídne některé z 10 předpřipravených investičních portfolií.

Propojení Airbank a Portu

Už jsem klientem Airbank, můžu si i tak Portu s Airbank propojit?

Ano, váš stávající Portu účet propojíte s mobilní aplikací Airbank přímo v aplikaci na dva kliky.

Jak si u Portu založit účet 

Po vyplnění jednoduchého formuláře základními údaji (e-mail, telefon, adresa, jméno a příjmení) vás Portu požádá o vyplnění dotazníku, podle kterého vám buď navrhne portfolio na míru, nebo nabídne možnost vytvářet vlastní strategie.

Portu investiční dotazník

Dotazník je rozdělen do čtyř částí, které se podrobně zaobírají:

 • vašimi finančními možnostmi,
 • plánovanými investicemi,
 • tolerancí rizika
 • a vašimi dosavadními zkušenostmi.

Následně Portu vyhodnotí, jaký typ investora jste a vybere pro vást tu nejvhodnější variantu.

💡 Před samotným investováním musíte ještě projít ověřením totožnosti. Ta zahrnuje úplné vyplnění osobních údajů (jméno, příjmení, rodné číslo) a ofocení dvou dokladů totožnosti (pas, řidičský průkaz, občanský průkaz. Nakonec už jen ověříte svůj bankovní účet vložením minimálního vkladu 1 000 Kč. 

portu dotaznik
Část dotazníku Portu, která hodnotí vaše zkušenosti s investicemi

Účet u Portu si nově můžete založit i jako klient AirBank buď skrze banku, nebo si můžete svůj již existující účet propojit s bankovní aplikací My Air.

Jaké další služby Portu nabízí

Portu mimo své primární platformy nabízí i další služby, díky kterým můžete své peníze efektivně zhodnotit. Do všech platforem máte ze svého účtu přístup. 

Portu Gallery 

Portu nabízí svým klientům možnost investovat do sběratelských a uměleckých předmětů skrze platformu Portu Gallery. Zde můžete najít různé druhy investičních předmětů, jako jsou sběratelské mince, automobily či umění. Investovat můžete již od 1 Kč, a to bez vstupních či skrytých poplatků.

portu gallery
Ukázka investičních příležitostí na Portu Gallery

Portu dětský účet 

Portu účet můžete založit i svým dětem, kterým můžete našetřit například na budoucí studia. Od běžného účtu Portu se tento liší zvýhodněným ročním správcovským poplatkem ve výši 0,25 %. I zde můžete začít investovat od 1 000 Kč a vybrat si, zda chcete investovat jednorázově či pravidelně.

Portu opPORTUnity

Jestli se nebojíte riskovat a rádi investujete do projektů s vysokým potenciálem je pro vás platforma OpPORTUnity tím správným místem. Naleznete zde různé projekty, nově upisované akcie či dluhopisy od prověřených firem, do kterých můžete prostřednictvím WOOD & Company jednoduše investovat. V tomto případě jsou vklady individuální a mohou se pohybovat v rozmezí tisíců či deseti tisíců korun.

portu opportunity pilulka
Ukázka nabídky investice do akcií Pilulky

Aplikace Portu

Portu má od roku 2023 dostupné mobilní aplikace pro iOS i pro Google Play.

Jsou investice přes Portu bezpečné?

Portu spravuje investice desetitisícům drobných i větších investorů. Portu funguje pod renomovanou společností WOOD & Company a vlastní licenci od ČNB jako obchodník s cennými papíry.

Portu pojištění vkladů

Hotovostní složka investic je pojištěna dle Zákona o bankách do výše 100 tis. eur, investice samotné jsou pak chráněny Garančním fondem obchodníků s cennými papíry do výše 20 tis. eur.

Cenné papíry jsou na vaše jméno

Cenné papíry jsou u Portu vedeny na vaše jméno a drženy odděleně od majetku naší společnosti. Ani případný úpadek je tak neohrozí. Vaše cenné papíry také nikomu nepůjčujeme, ani s nimi jinak nemanipulujeme.

Portu vs Fondee – jaké jsou jejich výhody a nevýhody 

Portu samozřejmě není jedinou investiční platformou, kterou můžete na českém trhu najít. Jedním z jejich významných konkurentů je i Fondee, které bylo založeno teprve v roce 2020. Od samého počátku za ní stojí manželé Hlavsovi, jejichž cílem bylo a stále je naučit Čechy investovat. 

Ve své podstatě se Fondee od Portu nějak zásadně neliší. Jediným rozdílem je jednoduchost celé platformy, která na rozdíl od Portu nenabízí investorům možnost jakkoli nakládat se svým portfoliem nebo měnit jeho složení

Další rozdíl můžeme najít u poplatků. Jestli se řadíte mezi nenáročné investory, kteří chtějí své finance pouze ochránit před inflací, získat pár korun navíc a vyhnout se vysokému riziku, bude pro vás vhodnější Portu. To totiž u základní varianty účtu nabízí nižší poplatky. Naopak u rizikovějších portfolií jsou poplatky o něco vyšší, a to kvůli prémiovým funkcím a vyšším nákladům na jejich správu (výši poplatků můžete snížit pomocí slev až o 40 %).

Fondee je vhodné hlavně pro nenáročné investory, kteří se nechtějí o investování více zajímat a jen hledají způsob, jak lépe zhodnotit své finance. Naopak Portu nabízí více služeb, které využijí nejen začínající, ale i pokročilejší investoři, kteří se chtějí naučit tvořit své vlastní strategie a získat potřebné zkušenosti. 

Jak dlouho trvá převod z Portu?

Převod z Portu zpět na účet by měl proběhnout do sedmi pracovních dnů.

Jak zrušit investici Portu?

Portu nemá žádné vstupní ani výstupní poplatky a zrušení investice a vybrání peněz je otázka několika kliků.

Kdo stojí za Portu?

Portu bylo založeno v roce 2018 jako projekt renomované české investiční společnosti WOOD & Company. Ta nejen na našem trhu působí již od roku 1991, přičemž se jí podařilo vypracovat v jednu z největších investičních společností v Evropě a zároveň i na Pražské burze, kde obchoduje. 

Jak funguje Portu?

Portu na základě vašeho nastavení automaticky investuje do zvolených ETF fondů, akcií nebo kryptoměn a za to si účtuje poplatky.

Recenze Portu.cz [2023]

Lukáš Konečný

Jednoduchost platformy
Nabídka investic
Poplatky

Shrnutí

Portu je pasivní investiční platforma pro každého, kdo má delší investiční horizont, chce investovat do akcií i ETF a nechce se o investice starat. Portu jednou nastavíte, zapnete a pak už jenom posíláte peníze.

4.7

Další české investiční nástroje:

Související články

3 COMMENTS

 1. Díky za recenzi. Přemýšlím jaký use case by pro mě Portu řešilo. Proč si do svého portfolia přidal ještě Portu, když už nakupuješ ETF a akcie na přímo? Kde hlavně u ETF jsou poplatky nižší než tady v případě Portu.

  Mám to podobně. Nakupuju pravidelně pár ETF přes DEGIRO. Chci teď přidat samotné akcie (pouze US trh) a to jako jednorázový nákup a poté taky pravidelná měsíční investice. Přemýšlím o vhodném brokerovi – kvůli diverzifikaci hledám jiného vhodného brokera. Nějaký tip?

  Portu by se mi líbilo pro pravidelnou investici pro děti, ale zase se mi nelíbí, že v 18 by automaticky bylo portfolio a majetek jejich – bude jejich až já řeknu :-D. V případě klasického účtu zase můžu jít a rovnou kupovat ETF – bude to levnější.

  • Ahoj, například v mé rodině jsem jediný, kdo si ETF a akcie vybírá sám. Ostatní mají maximálně nějaké bankovní fondy, které nesou povětšinou čistou nulu (dotahují max inflaci). Už jsem onboardoval tři členy rodiny do Portu a jsou z toho nadšení. Máš tam určitou volnost v tom, že si můžeš definovat oblasti, které tě jako investora zajímají, ale zároveň se o portfolio nemusíš aktivně starat.

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Finance a investicePortu recenze : Zkušenosti investora a dlouhodobého uživatele

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu