...

DEGIRO: recenze a zkušenosti v roce 2024

Jak začít s investováním do akcií? Jaké akcie si vybrat? Tyto otázky slýchám od začínajících investorů opakovaně. Ještě před samotným výběrem akcií ale přichází zásadní otázka: Kde mám akcie vlastně nakupovat? Dnes vám chci představit evropskou platformu DEGIRO, která umožňuje velmi jednoduchým způsobem nakupovat akcie, aniž byste museli odejít od počítače. A to i úplným nováčkům 😈

💡 POZOR! Při registraci do 1. září 2021 dostanete v rámci promo akce 50 EUR na poplatky od DEGIRO.

Co je DEGIRO

DEGIRO je brokerská společnost se sídlem v Nizozemsku, která funguje od roku 2008. Velice rychle se díky extrémně nízkým poplatkům stala jedním z největších brokerů v Evropě. Více než 80 mezinárodních ocenění označuje Degiro za nejlepší a nejlevnější způsob pro online investování.

DEGIRO podléhá regulacím pro evropský trh a má více než 1 000 000 spokojených klientů. S DEGIRO můžete obchodovat tisíce akcií a ETF fondů z celého světa. Kompletní přehled burz naleznete zde.

DEGIRO je regulované Nizozemskou centrální bankou a minimální vklad je stanoven na 1 Kč. Platforma je tak přístupná téměř komukoliv, narozdíl od konkurence (např. Lynx požaduje na první vklad min. 50 000 Kč).

VýhodyNevýhody
✅ Extrémně nízké poplatky❌ Vklady a výběry jen v CZK
✅ Platforma v češtině❌ Nelze vkládat kartou, pouze převodem
✅ Široký výběr akcií i ETF z celého světa❌ Pomalejší podpora
✅ Jednoduchost a přehlednost❌ Vyšší zdanění českých dividend
✅ Evropský broker
Výhody a nevýhody DEGIRO

Obchodování bez provize na amerických burzách – Od 22. listopadu Degiro nabízí obchodování bez provize na všech velkých amerických a kanadských burzách, jako je New York Stock Exchange, NASDAQ či Toronto Stock Exchange.

Zkušenosti s platformou DEGIRO

Než začnu s popisem platformy, pár mých osobních zkušeností na úvod. Na DEGIRO jsem už několik let a do akcií jsem investoval stovky tisíc korun. S platformou jsem velmi spokojený, ale po několika měsících jsem si k DEGIRO pořídil také účet u českého brokera Patria. Mají sice vyšší poplatky, ale na české akcie vychází díky nižšímu danění dividend levněji. To doporučuji všem, kdo budou chtít nakupovat také české akcie.

Pro zahraniční akcie je DEGIRO bezkonkurenční. Porovnával jsem s mnoha platformami (Interactive Brokers, Lynx, XTB atd.) a žádná se neovládá tak jednoduše a intuitivně. DEGIRO je ideální pro akciové nováčky, kteří nepožadují žádné složité investiční nástroje a zajímá je pouze: nákup akcií, prodej akcií, výplaty dividend.

Platforma má směšně nízké poplatky a to i v případě, kdy investujete na exotičtějších burzách (např. na australské ASX).

Jak vypadá DEGIRO obchodní platforma

Degiro umožňuje komukoliv nad 18 let obchodovat s akciemi, dluhopisy a ETF fondy (uživatel musí samozřejmě žít v jedné z 18 zemí, kde Degiro funguje). Pokročilejším investorům jsou zpřístupněny také pokročilé nástroje jako jsou opce, futures a pákové produkty. Degiro nenabízí obchodování s měnami (forex).

Základem je webová aplikace WebTrader, ve které se investor pohybuje nejčastěji. Platforma je moderní, přehledná a bez chyb. Aplikace je responzivní a lze ji využívat pohodlně i na tabletech a mobilních telefonech.

Zadávání objednávek je velmi jednoduché a přímočaré. Zde vidím velkou přidanou hodnotu oproti tradičním platformám jako InteractiveBrokers, které vypadají jako obchodní terminály z WallStreet (nepřehledné a pro běžného investora zbytečně složité).

💡 K dispozici je také mobilní aplikace DEGIRO Android a DEGIRO iOS.

degiro zarizeni
DEGIRO je plně responzivní

Zadávání a typy objednávek

DEGIRO nabízí čtyři základní možnosti objednávek. Většina běžných investorů si vystačí pouze s příkazem Market a Limit. Co jednotlivé příkazy umožňují:

Market objednávka provede nákup či prodej ihned a to za nejlepší možnou aktuální cenu.

Limitní objednávka vloží příkaz na prodej či nákup za vámi stanovenou cenu. Jakmile se objeví protistrana, která je s vámi obchod ochotna udělat, objednávka se automaticky zobchoduje.

Stoploss je příkaz, který prodá vaše akcie, pokud jejich cena klesne pod vámi stanovenou hranici. Pokud tedy nakoupíte akcie za 100 dolarů a maximální ztráta, kterou jste schopni akceptovat, je 10 %, nastavíte si stoploss na 90 dolarů. Ve chvíli, kdy se cena daných akcií dostane na nastavených 90 dolarů, jsou vytvořeny Market objednávky na prodej vašich akcií a jsou tedy odprodány co nejdříve za co nejlepší aktuální cenu.

Stop-limit je trochu komplikovanější. Je třeba nastavit si nejen stop cenu, ale i limit cenu. Nejprve je po zasažení stop ceny vytvořena stoploss objednávka a až poté po zasažení limitní ceny se vaše akcie prodají.

quick order cz
Zadávání objednávek na DEGIRO

Investiční nástroje

DEGIRO nabízí širokou paletu obchodních instrumentů:

ETF

ETF fondy (veřejně obchodované fondy, které drží celé portfolio akcií) jsou nejžádanějším investičním instrumentem. Prostřednictvím ETF fondů nesázíte pouze na konkrétní společnost, ale klidně na celé odvětví.

DEGIRO má obrovskou nabídku ETF fondů. Ačkoliv již nemá zalistovanou většinu ETF z USA (stejně jako všichni ostatní brokeři, vyplývá z EU legislativy), je stále z čeho vybírat. Velkým tahákem jsou ETF, které jsou osvobozeny od poplatků za nákup (za určitých podmínek a pravidel).

Akcie

Na DEGIRO máte přístup k tisícům akcií z celého světa dostupných z více než 50 různých burz z 30 zemí světa, včetně americké NASDAQ a NYSE, německé Xetra a britské LSE.

Dluhopisy

Zajímavou možností investic jsou státní a korporátní dluhopisy.

Opce, Futures, Pákové produkty

Nástroje pro zkušenější investory, které umožňují obchodovat s komoditami (např. ropa) a na páku. Vhodné pouze pro zkušené investory.

prehled trhu degiro
Přehled trhů, kde můžete na DEGIRO obchodovat

Typy účtů u Degiro

U Degira máte na výběr z několika různých typů účtů. Liší se od sebe možnostmi obchodování Účet si vybíráte již při registraci a později již nelze změnit, ale můžete si založit více účtů.

Pro běžné používání (občasné nakupování akcií) postačí účet Basic nebo Custody. Jaký je v nich rozdíl?

degiro rozdil basic custody
Rozdíl mezi DEGIRO Basic a DEGIRO Custody

DEGIRO Basic

Účet Basic je základním účtem pro všechny začátečníky. Nabízí veškeré výhody a také nejnižší poplatky. Výměnou za to, že DEGIRO může vaše akcie půjčovat (běžný jev u brokerů), neplatíte ani poplatek za zpracování dividend.

Půjčování vašich akcií dalším obchodníkům není téměř rizikové, DEGIRO tyto půjčky garantuje jiným podkladovým aktivem (např. měnou) ve výši 104 % půjčované akcie. Riziko je tedy velmi minimální.

DEGIRO Custody

Pokud se vám nezdá půjčování vašich akcií, můžete zvolit účet Custody. V Custody režimu nemí DEGIRO právo s vašimi akciemi jakkoliv nakládat. Custody má stejně nízké poplatky jako účet Basic, ale zpoplatňuje zpracování dividendy. Konkrétně si účtuje 1 EUR a 3 % z hodnoty dividendy (maximálně 10 % hodnoty dividendy).

Custody neumožňuje obchodovat s deriváty a pákovými produkty.

DEGIRO Active a Trader

Active a Trader jsou v podstatě rozšířené Basic účty. Umožňují vám využívat pokročilejší investiční nástroje a pákový efekt. Nabízí vyšší limity na shortování a obecně jsou využívané spíše profesionálními investory.

Vklad a výběr u Degiro

Vklady lze realizovat pomocí českých korun. Nepotřebujete tedy účet s cizí měnou a pro vložení peněz na Degiro vám postačí běžný bankovní účet u české banky. Peníze vkládáte na český účet Degira vedeného u Deutsche Bank.

Vklady i výběry se provádí bankovním převodem. Vklady jsou připsány na účet zpravidla do 36 hodin (vlastní zkušenost). Výběry trvají zhruba stejnou dobu (36 hodin od zadání). Výběry se také realizují v českých korunách.

Co se děje s penězmi po vkladu

DEGIRO je investiční společnost a od 30. dubna 2021 se stala součástí flatexDEGIRO bank. Stala se tak největším execution-only brokerem v Evropě s vlastní bankovní licencí. DEGIRO je nyní holandskou pobočkou plně regulované německé banky. To zní dobře, ne?

Po vložení peněz na účet DEGIRO byly předtím vaše peníze okamžitě investovány do tzv. fondu peněžního trhu. Jsou to fondy s cílem zachování hodnoty s co nejnižším rizikem. Hodnota peněžních fondů může kolísat (za běžných tržních podmínek +-0,5 %). Pokud nechcete pro uchování peněz využívat fondy peněžních trhů, můžete si na DEGIRO zvolit jiný investiční nástroj. Mějte na paměti, že tento postup je úplně normální. Nemusíte se ničeho bát, v každém případě jsou vám vaše peníze okamžitě k dispozici pro investice nebo výběr.

Výše zmíněné od dubna 2021 neplatí, protože DEGIRO může legálně vaše peníze držet na zřízeném bankovním účtu u flatexDEGIRO Bank AG. Prostředky uložené na DEGIRO jsou dle platného práva pojištěny do výše 100 000 EUR.

💡 V dubnu roku 2021 se DEGIRO stalo pobočkou německé banky flatexDEGIRO AG. Od té chvíle je oprávněno zřizovat pro své klienty bankovní účet, na kterém drží jejich prostředky. Prostředky na něm uložené jsou pojištěny do výše 100 000 EUR.

Nákup akcií ihned po provedení vkladu

Všechny obchody je nutné provádět v EUR. Převod vložených CZK na EUR probíhá automaticky přes noc. Naštěstí DEGIRO nabízí nástroj na manuální převod z EUR na CZK, díky kterému nemusíte čekat do druhého dne od připsání vkladu.

Převod můžete provést ručně, když přejdete z Objednávek na Převod měn.

prevod men
Jak provést převod měny u DEGIRO

Pokud si EUR na CZK v den připsání vkladu nesměníte, bude vám DEGIRO vracet chybovou hlášku ‚‚Přesáhl/a jste váš volný prostor’’. To znamená, že nemáte dostatek EUR a musíte své EUR směnit na CZK, abyste mohli obchodovat.

Poplatky u Degiro

Poplatek za transakci

Nejcitelnější poplatek je za uskutečněné transakce. Jeho výše se odvíjí od objemu (za kolik nakupujete) a burzy (kde nakupujete). Nákupy ETF jsou v některých případech dokonce zdarma.

Poplatek za nákup akcií

Poplatky jsou pro všechny typy účtů stejné. Obchodování je zdarma (bez poplatku) na všech velkých amerických a kanadských burzách, jako je New York Stock Exchange, NASDAQ či Toronto Stock Exchange.

Například nákup akcie na pražské burze stojí 20 Kč. Nákup na evropské burze vyjde většinou na 4 EUR + 0,05 % z celkové hodnoty nakupovaných akcií.

degiro porovnani poplatku
Porovnání poplatků ve srovnání s konkurencí

Poplatek za prodej akcií

Poplatek za prodej je stejný jako při nákupu. Například na české burze zaplatíte za prodej akcií 20 Kč + 0,11 % hodnoty prodávaných akcií (max. 830 Kč).

Poplatek za nákup ETF

Nákup ETF fondů stojí 2 EUR + 0,03 % z celkové hodnoty nakupovaného ETF. Pokud je ETF na tomto seznamu, je transakce zcela zdarma (za určitých podmínek a pravidel). Nákup ETF na pražské burze stojí 2 EUR.

degiro etf poplatky
Porovnání poplatků za nákupy ETF s konkurencí

Poplatky za převod měn

Převod zaslaných korun na EUR je zdarma, pokud ho necháte samovolně provést přes noc. V případě manuálně vyvolaného převodu mezi CZK i EUR také nic neplatíte.

Všechny automatické převody měn (napříkad když kupujete akcie v australských dolarech) jsou zpoplatněny 0,1 %. Pokud byste manuálně převáděli z EUR na AUD, zaplatíte 10 EUR + 0,02 % – ale to není snad nikdy potřeba.

Poplatek za připojení na burzu

DEGIRO zpoplatňuje tzv. připojení na burzu. Za každou burzu, na které jste v kalendářním roce obchodovali, zaplatíte jednou ročně 2,5 EUR. Je tedy lepší zvolit si 2-3 burzy, kde budete pravidelně nakupovat.

💡 Poplatek se nevztahuje na domovskou burzu – v našem případě pražskou.

Nákupy v USD

Obchodní účet u DEGIRO je vždy vedený v eurech. Jak je to tedy s nákupem amerických akcií (USD) nebo např. australských akcií (AUD)? V momentě nákupu akcií za vás DEGIRO provede směnu EUR na požadovanou měnu za aktuální středový kurz.

Zdanění dividend u DEGIRO

Dividendy z českých akcií jsou u DEGIRO zdaněny 35 procenty a na účet jsou připisovány již s odečtením srážkové daně. Pokud plánujete zakládat portfolio zaměřené především na české dividendové akcie, možná pro vás není DEGIRO nejlepší volba. Standartně se v ČR daní 15 %. Proč tomu tak je? Dozvíte se zde.

💡 Daně z dividend z USA jsou po vyplnění formuláře W-8BEN daněny standardně 15 %.

Zabezpečení platformy

Za celou historii fungování DEGIRO zatím nedošlo k žádnému bezpečnostnímu incidentu, který by měl za následek únik citlivých informací. To ovšem neznamená, že se to nemůže v budoucnu stát. Je proto vhodné zapnout si ve vašem investičním účtu tzv. dvoufázové ověřování.

Zkušenosti s Degiro – na co se nejvíce ptáte

Jak otevřít účet u DEGIRO

Založení účtu je jednoduché. Pro registraci potřebujete nejprve pouze e-mail. Po přijetí aktivačního odkazu zadáte osobní údaje, číslo vašeho bankovního účtu a kopii občanského průkazu.

Po provedení registrace a zaslání 1 Kč pro ověření platby je váš účet aktivován. Zpravidla je hotovo do 24 hodin.

Jak zrušit účet u DEGIRO

Účet lze zrušit napsáním na klienti@degiro.cz. Požadavek zasílejte z e-mailu, na který máte účet registrovaný a do předmětu vložte uživatelské jméno.

Rizika spojená s investováním

Investování zahrnuje rizika ztrát.

Recenze platformy DEGIRO

Lukáš Konečný

degiro logo
Jednoduchost ovládání
Stabilita
Šíře nabídky investičních nástrojů

Souhrn

Internetového brokera DEGIRO používám už poměrně dlouho a kromě občasného vytížení podpory (a s tím související delší lhůty na odpověď) jsem s DEGIRO nad míru spokojený. Narozdíl od jiných brokerů se platforma ovládá jednoduše a zadání příkazu k nákupu je vždy otázka jedné až dvou minut.

4.7

Související články

1 COMMENT

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Finance a investiceDEGIRO: recenze a zkušenosti v roce

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu