...

Fumbi: recenze kryptoměnové investiční platformy

Ve Fumbi ví, že se už celé roky zajímám o kryptoměny a oslovili mě, zda bych nechtěl jejich platformu vyzkoušet. Cokoliv okolo kryptoměn testuju rád, v říjnu 2022 jsem si tedy založil účet a spustil první portfolio. Po čtyřech měsících jsem se s platformou sžil a tak je čas na recenzi.

Co je Fumbi

Fumbi je slovenská investiční kryptoměnová platforma s více než 100 000 klienty. Nabízí několik způsobů investic do kryptoměn, od nákupu indexu kopírující trh po pasivnější investování do Bitcoinu společně se zlatem.

Na Fumbi jsou unikátní dvě věci: algoritmy, které jednotlivá portfolia rebalancují a ochrana kryptoměn, která je na vysoké úrovni. Nevýhodou jsou poplatky, které jsou poměrně vysoké a krátkodobé investice se nevyplatí. Fumbi totiž není burza, ale platforma pro dlouhodobější investování a zhodnocování portfolia.

Investování probíhá přes webovou stránku a k nabití účtu vám stačí české koruny nebo eura.

💡 TIP: Získejte na Fumbi 100 Kč do portfolia a 7% slevu na poplatky s použitím kuponu LOUDAVYMKROKEM.

Zkušenosti s Fumbi

Jako vždy začínám malých shrnutím toho, co si o platformě myslím. Ze složení kryptoměn dostupných na platformě a komunikace s lidmi z Fumbi mám dobrý pocit – evidentně jsme podobná krevní skupina a jsme všichni hluboko ponořeni ve světě krypta.

Líbí se mi, že nakoupené kryptoměny nejsou ve vlastnictví platformy (nejsou na jejich rozvaze) a tak bych měl mít větší šanci v případě problémů se společností získat kryptoměny zpět (jsou přeci moje). To samozřejmě nenahrazuje vlastnictví privátních klíčů, ale je to dobrý kompromis.

Také je fajn, že prostřednictvím platformy mohou lidé kryptoměny stakeovat. To je do dneška poměrně technická záležitost, kterou málokdo zvládne provést bez technických a bezpečnostních obtíží. U Fumbi je to doslova na jeden klik.

Dobře řeší také bezpečnost kryptoměn, nedrží je někde na Ledgeru, který by se jim válel v šuplíku, ale využívají institucionální nástroje jako je Ledger Vault nebo Fireblocks – oba způsoby správy privátních klíčů jsou už snad prověřené časem a důvěřují jim i velké fondy. Na druhou stranu při stakingu drží Fumbi část kryptoměn i na světových burzách, což mi trochu přidává na nervozitě. ☺️ (Já sám jsem z burz utekl u před třemi lety).

Naopak se mi nelíbí poplatky, ač jejich výši asi chápu. Kryptoměny jsou volatilní a on-chain operace mohou být při větším počtu nebo složitosti chytrého kontraktu docela nákladné (obzvlášť, když je provádíte na ethereum mainnetu, nebo během bull marketu). 2 % jen za směnu korun do kryptoměn se mi zdá prostě dost.

Obecně Fumbi vnímám jako povedený produkt pro lidi, kteří nechtějí kryptoměnám věnovat žádný čas, ale zároveň v nich chtějí být zainvestovaní a jít s dobou (mít takové kryptoměny, které mají potenciál k růstu). A hlavně se nechtějí starat o vlastní peněženky.

Hlavní výhodyHlavní nevýhody
✅ Investice od 1400 Kč❌ Poplatky ve výši několika procent
✅ Algoritmy rebalancující portfolio❌ Pomalé výběry kryptoměn
✅ Rychlé výběry peněz
✅ Možnost konzervativnější investice

Investiční produkty Fumbi

Fumbi má celou řadu produktů, do kterých můžete investovat. Liší se hlavně v tom, čeho chcete docílit. Pokud sázíte na celkový růst kryptoměnového trhu, sáhněte po Fumbi Index Portfolio. Pokud byste raději nakoupili kryptoměny a množili je, tak je pro vás Fumbi Staking Portfolio.

Pro konzervativce je Fumbi Bitcoin a Zlato, portfolio které neustále balancuje poměr Bitcoinu a zlata na 50:50.

Fumbi Index Portfolio (FIP)

Fumbi Index Portfolio je vlajkový produkt platformy. Vkladem peněz investujete do koše kryptoměn, které vybral tým Fumbi. Každá kryptoměna má danou svojí váhu v rámci portfolia a algoritmus každý den portfolio rebalancuje.

Kromě toho každé tři měsíce zasedá investiční komise společnosti Fumbi, která provádí revizi FIP. Revize spočívá v tom, že pokud některé aktivum nesplňuje jejich kritéria výběru, ať už fundamentální nebo formální, je z FIP vyřazeno. A naopak, během revize jejich  odborníci zařazují do portfolia nová aktiva, která splňují kritéria výběru a mají vysoký technologický potenciál.

V únoru 2023 byly ve Fumbi Indexu zastoupeny tyto kryptoměny:

 • Bitcoin (61,65 %)
 • Ethereum (27,97 %)
 • Cardano (1,89 %)
 • Polygon (1,97 %)

V Indexu jsou také tyto kryptoměny ale zastoupení mají pod 1 %.

 • Polkadot
 • Litecoin
 • Avalanche
 • Uniswap
 • Cosmos
 • Chainlink
 • Stellar
 • Filecoin
 • Near Protocol
 • Algorand
 • Internet Computer
 • Aave
 • MultiversX
 • Flow Blockchain
 • The Sandbox
 • Tezos
 • Trust Wallet Token

Osobně bych několik kryptoměn vyškrtl, ale jinak mi portfolio přijde vyrovnané a celkem dobře reflektuje aktuální stav kryptoměnového trhu. Jsou v něm zastoupeny klasické protokoly, alternativní L1 blockchainy i hry.

Fumbi Index Portfolio
Fumbi Index Portfolio

Fumbi Staking Portfolio

Pokud pošlete do Fumbi Staking Portfolia 500 EUR, vaše investice se rozloží do portfolia tvořeného z 10 kryptoměn – to znamená, že do každé kryptoměny se vám připíše 50 EUR. 

V současnosti jsou součástí staking portfolia kryptoměny:

 • Cosmos
 • Cardano
 • Polkadot
 • Kava
 • Kusama
 • Polygon
 • Mina
 • Secret
 • Flow
 • Tezos

Tyto kryptoměny jsou následně stakeovány přímo on-chain, přičemž využívají kombinaci více technologických partnerů včetně Fireblocks, Blockdaemon, Ledger Vault i světových burz.

Fumbi nikde neukazuje rozložení zastakeovaných kryptoměn napříč burzami, takže nedokážu posoudit, jak dobře v tomto ohledu řídí riziko třetí strany.

Fumbi Bitcoin a zlato

Tato strategie nakoupí Bitcoin a kryptoměnu PAX Gold (kopíruje cenu zlata) přesně v poměru 50:50. Algoritmus každý den portfolio rebalancuje, aby podíl zůstal stejný.

Tento produkt by měl být cenově stabilnější.

Fumbi vlastní volba

Na Fumbi můžete investovat do kryptoměny i dle svojí volby. Kryptoměny jsou pak uloženy v Ledger Vault, odkud si je můžete nechat zaslat na vlastní peněženku.

Fumbi vzhled aplikace
Fumbi vzhled aplikace

Fumbi Úschova

S nákupem se váže také poslední produkt z řady Fumbi Individual, který se jmenuje Fumbi Úschova. Pokud máte nakoupené kryptoměny za 250 000 Kč a bojíte se, že je nezvládnete dostatečně zabezpečit, Fumbi to udělá za vás.

Kryptoměny uloží na bezpečné místo zajištěné asi nejbezpečnějším způsobem úschovy kryptoměn na institucionální úrovni Ledger Vault a zároveň je pojistí.

Fumbi Byznys

Fumbi nabízí své služby také pro firmy. Kromě Staking portfolií a Vlastní volby nabízí firmám možnost nabídnout zaměstnancům zasílání části platu rovnou do Fumbi Index Portfolia. Zajímavý bonus.

Jak fungují Fumbi algoritmy

V případě FIP sleduje algoritmus každodenní pohyby celého trhu, na základě kterých optimalizuje váhy tak, aby aktiva v portfoliu co nejpřesněji kopírovala tržní vývoj. 

U produktu Fumbi Bitcoin & Zlato denně rebalancuje portfolio tak, aby byl zachován poměr aktiv Bitcoin a Pax Gold vždy 50:50.

To znamená, že pokud někdo vložil do do tohoto produktu 2000 €, jeho investice se rozloží mezi Bitcoin a Pax Gold v poměru 50:50, což znamená, že v Bitcoinu bude mít 1000 € a v PaxGoldu také 1000 EUR.

Představme si, že následující den vzroste cena BTC o 20 % a cena zlata se nezmění. V takovém případě bude mít investor na konci dne v Bitcoinu 1200 € a v Pax Goldu 1000 €. 

Fumbi algoritmus následně na konci dne zajistí vyrovnání vah v tomto portfoliu tím, že odprodá 100 € v Bitcoinu a dokoupí Pax Gold v hodnotě 100 €. Ve výsledku tak po rebalansingu bude v Bitcoinu uloženo 1100 € a v PaxGoldu také 1100 €, čímž se portfolio dostane do opětovné rovnováhy.

fumbi vyhody
Výhody Fumbi

Kolik Fumbi stojí

Stejně jako všechny ostatní kryptoměnové služby je Fumbi celkem drahé. V závislosti na typu portfolia si účtují několik druhů poplatků, liší se v závislosti na výšce vkladu:

 • Výměnný poplatek – účtovaný při vkladu nebo při výběru – 1,49 % až 1,99 %
 • Portfoliový poplatek – platíte každý rok – 2,99 % až 3,99 %
 • Poplatek ze zisku – platíte při výběru – 2,99 % až 5,99 %

Každý produkt má poplatky trochu jiné, zde je příklad poplatků za FIP:

fumbi index portfolio poplatky
Poplatky za Fumbi Index Portfolio

Minimální vklad na platformě je 1400 Kč (50 EUR) a pojí se s ním také nejvyšší poplatky.

Kompletní ceník najdete zde.

Bezpečnost kryptoměn u Fumbi

V oblasti úschovy kryptoměn v současnosti používá Fumbi kombinaci více způsobů úschovy včetně Ledger Vaultu či Fireblocks. Prioritou v oblasti úschovy je bezpečnost – to znamená držet co nejvíce aktiv v cold storage (studená úschova), aby se eliminovala jakákoli rizika protistrany. Pro klienty zatím nezakládají peněženky s vlastními privátními klíči, ale nad touto možností uvažují do budoucna.

Kryptoměny dle obchodních podmínek uživatel vlastní. Dle vyjádření vedení Fumbi se kryptoměny klientů neobjevují na rozvaze společnosti, což teoreticky znamená, že by se k nim i v případě úpadku měli uživatelé dostat.

Kdo za Fumbi stojí?

Ve vedení firmy jsou dvě zajímavé osoby: Juraj Forgács (dříve pracoval pro IBM) a známý kryptorezident David Stancel, který přednáší na univerzitách a o kryptoměnách často přednáší.

Fumbi má celkem tři investory: Rolanda Tauchnera (angel investice), Gryphon Management a BaseTech Ventures.

fumbi tym.jpg
Tým Fumbi

Lze z Fumbi kryptoměny vybrat?

Ano lze. V uživatelské smlouvě v sekci 6 (Výběr prostředků) je popsán postup. Postup je ale krkolomný. Napřed vyplníte formulář s veřejnými adresami, kam chcete kryptoměny zaslat a pak musíte zaslat poštou úředně ověřený podepsaný formulář na adresu Fumbi na Slovensko. Vítejte v roce 2023 😂

To se ale týká jen kryptoměn. Výběr fiat peněž z platformy je jednoduchý, přímo v aplikaci stačí kliknout na Výběr a vybrat, z jakého produktu chcete peníze dostat. Fumbi pak vaše kryptoměny prodá a na účet vám zašle koruny nebo eura.

Pravidelné audity kryptoměnových peněženek

Fumbi si nechává od společnosti SGS (Société Générale de Surveillance) pravidelně provádět audity peněženek. SGS porovnává hodnoty uvedené ve Fumbi systému se skutečným počtem kryptoměn držených na všech peněženkách, které Fumbi používá.

V lednu 2023 proběhl zatím poslední audit, který říká, že je vše v pořádku. Certifikát z auditu je ke stažení zde. Z auditu se neodzvíme, kolik kryptoměn Fumbi drží (škoda 😉), ale najdeme v něm případné odchylky, které SGS objeví. 

Bonus 200 Kč pro pravidelné investory

Předpokládám, že podobných služeb jako Fumbi se objeví na českém a slovenském trhu více, nedivím se tedy, že Fumbi zkouší různé marketingové aktivity. Naposledy mi newsletter přišla následující nabídka.

Pokud alespoň 3 měsíce po sobě vložím na Fumbi alespoň 100 EUR (celkem 300 EUR), získám navíc 10 EUR v kryptoměnách jako bonus. To je něco málo přes 3 % bonus – když vezmu v potaz, v jakých číslech se pohybovaly úrokové míry stakingu během bear marketu, vzdává se Fumbi třetiny až poloviny jejich výdělku na mém vkladu v můj prospěch. Growth strategy. 🙂 

Not your keys, not your crypto

Rád bych zde zmínil, že i v případě Fumbi platí ‚‚not your keys, not your crypto’’. Jakmile svoje kryptoměny svěříte třetí straně, tak automaticky podstupujete riziko, že o ně přijdete.

Kryptoměny nejsou zatím regulovány ani institucionálně chráněny jako akcie, proto dbejte zvýšené opatrnosti.

Fumbi je výborný nástroj pro všechny, kdo se nechtějí pachtit s privátními klíči, ležet po nocích v kryptoDiscordech a neustále zkoumat trh, zda se nevalí nějaká bomba, která by vaše investice v různých DeFi projektech mohla zlikvidovat.

Díky Fumbi získáte výhody stakingu, aniž byste skutečně svoje kryptoměny stakovali – výměnou za poplatek, který necháte Fumbi.

Fumbi.cz recenze

Lukáš Konečný

Nabídka investičních nástrojů
Výběr kryptoměn
Poplatky

Shrnutí

Platforma je vhodná alternativa pro ty z vás, kdo nechcete s kryptoměnami nakládat, ale zároveň nějaké chcete mít a rádi byste optimalizovali výnos.

4

Hodnocení od autora recenze

Přívětivost platformy
Investiční nástroje
Zákaznická podpora

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Finance a investiceFumbi: recenze kryptoměnové investiční platformy

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu

Ve Fumbi ví, že se už celé roky zajímám o kryptoměny a oslovili mě, zda bych nechtěl jejich platformu vyzkoušet. Cokoliv okolo kryptoměn testuju rád, v říjnu 2022 jsem si tedy založil účet a spustil první portfolio. Po čtyřech měsících jsem se s platformou...Fumbi: recenze kryptoměnové investiční platformy