Portu.cz: Recenze a zkušenosti v roce 2023

Naposledy aktualizováno: 16. ledna, 2023

Investování do akcií, ETF fondů (a třeba i do nemovitostí nebo sběratelských předmětů) je náročná činnost, kterou nelze provozovat po večerech ani nárazově, pokud chcete dosáhnout stabilních dlouholetých výnosů. Na trhu soupeříte s ostatními investory a ti, kdo se investováním živí, na tom budou vždy lépe než vy. Naštěstí pro nás všechny, kdo se investováním nemůžeme zabývat od rána do večera, je tu platforma Portu. Ta totiž umí investovat automaticky. Pojďme se na ní podívat blíže.

Portu je oblíbená česká investiční platforma, kterou si během pár let oblíbila řada začínajících, ale i pokročilých investorů. Jak Portu funguje? Jaké výnosy můžete u Portu očekávat? A jak s Portu začít? 🙂

Co je Portu

Portu je první česká robo-advisory investiční platforma, která nabízí komukoliv nad 18 let snadné a rychlé investování. Během registrace uživatel vyplňuje dotazník, díky kterému Portu sestaví investiční strategii uživateli na míru. Pak už jen stačí každý měsíc poslat tolik peněz, kolik chcete a Portu se postará o vše ostatní. V nabídce jsou také účty pro děti a tématické investování.

💡 Investice na Portu jsou automatické, bez závazku a pro start stačí vám 1000 Kč.

Vedle samotné Portu platformy máte v rámci registrace přístup k dalším dvěma produktům z díly Portu:

 • OpPORTUnity – Netradiční investiční příležitosti, od dluhopisů zajímavých českých společností až po možnost účasti na IPO (nákup akcií firem jako je např. Pilulka.cz během uvádění na burzu)
 • Portu Gallery – On-line investiční galerie, která nabízí možnost spoluinvestovat s dalšími drobnými investory do umění, sběratelských předmětů a historických aktiv.

Zkušenosti s platformou Portu

Než začnu s popisem platformy, pár mých osobních zkušeností na úvod. Rád si při investování dělám vlastní rešerše a sleduji firmy, jejichž akcie vlastním = investuji na vlastní pěst. V mém případě se s tím ale pojí jedna nepříjemná věc a tou je nekonzistentnost v tom, kolik měsíčně investuji.

Mám měsíce, kdy do akcií sypu desetitisíce každý měsíc a měsíce, kdy naopak neinvestuji ani korunu. Tím porušuji to, co radím ostatním – neinvestuji pravidelně. Proto jsem se rozhodl najít službu, která mi s pravidelnými investice pomůže.

Když jsem narazil na Portu, byl jsem ze začátku skeptický. Portu mi nabízelo možnost pravidelného investování (stačilo měsíčně posílat peníze), ale nemohl jsem si vybírat akcie ani ETF, pouze tématické celky (např. Technologický pokrok nebo Růstové sektory). Po roce používání mi ale pomalu docházelo, že právě v tom leží ta krása.

Nabídka tématických strategií, ze kterých můžete vybírat

Na začátku vaší investiční cesty na Portu se rozhodnete, v co nejvíce věříte. Máte vysoké etické standardy a chcete investovat jen do společensky odpovědných firem? Bingo, strategie Odpovědná budoucnost je pro vás jako dělaná. Máte rádi riziko a věříte v pokroková odvětví? Investujte do strategie Růstové sektory. A tak dále.

Portu nabízí 12 tématických strategií a pokud se vám ani jedna z nich nelíbí, můžete si strategii poskládat sami. Portu zkrátka nastavíte jednou a pak už jen posíláte každý měsíc peníze. Platforma za vás nakupuje ty nejzajímavější tituly a dokonce umí i provádět rebalancování.

Portu je můj investiční základ. Mám u nich dvě strategie, které pravidelně krmím penězi a jednou za 2-3 měsíce zkontroluju výnosy. Mám v plánu vydržet tam alespoň 30 let. 😎 Náhled jednoho mého portfolia:

Vývoj mé investiční strategie Technologický pokrok
Složení investiční strategie Technologický pokrok

Základní výhody a nevýhody investování s Portu 

Portu je průkopník na poli online investování v České republice, které je dostupné všem bez rozdílu. Jako každá služba má však své výhody a nevýhody, se kterými je nutné dopředu počítat. 

Hlavní výhodou je především přívětivost celé platformy, ve které se během chvilky vyzná opravdu každý, a to i úplný začátečník bez jakýchkoli předešlých zkušeností. I přesto si zde na své přijdou i pokročilejší investoři, kteří se chtějí naučit tvořit své vlastní strategie. 

Portu si zakládá na nízkých poplatcích, kterými se snaží předčit konkurenci a ostatní investiční produkty. Nenajdete zde žádné vstupní ani výstupní poplatky, se kterými se vám může investování zbytečně prodražit. 

Jak už jsem psal, každá služba má i své nevýhody. Tou největší je u Portu právě její jednoduchost, která pravděpodobně neoslní ostřílené investory, kteří se nebojí rizika a mají na investování dostatek času. Pro ty budou mnohem lepší dostupní brokeři, jako je Degiro, díky kterým mohou investovat na vlastní pěst. 

Pro přehlednost jsem všechny výhody i nevýhody shrnul do následujících bodů.

Výhody PortuNevýhody Portu
✅ Extrémně jednoduchá platforma❌ Absence mobilní aplikace
✅ Automatické portoflio na míru❌ Potenciálně nižší výnosy, než u individuálního investování
✅ Nízké poplatky❌ Nevhodné pro aktivní intradenní investory
✅ Investice od 1000 Kč
✅ Slevy na poplatcích až 40 %
✅ OpPORTUnity a Portu Gallery v rámci jedné registrace

Kdo Portu založil a jakou má historii

Portu bylo založeno v roce 2018 jako projekt renomované české investiční společnosti WOOD & Company. Ta nejen na našem trhu působí již od roku 1991, přičemž se jí podařilo vypracovat v jednu z největších investičních společností v Evropě a zároveň i na Pražské burze, kde obchoduje. 

Společnost se mimo jiné zabývá i investováním do desítek nemovitostí v České republice a na Slovensku. V jejím portfoliu můžeme najít například Galerii Harfa, Hadovka Office Park či Aupark Tower. 

Donedávna společnost spolupracovala pouze s velkými institucionálními investory a společnostmi. To se rozhodla změnit právě založením Portu, díky kterému počet jejich klientů vzrostl o více než 55 tisíc a výše spravovaných aktiv se do roku 2021 zvýšila na 25 miliard korun. 

Jak investování na Portu Funguje

U Portu můžete začít investovat od 1 000 Kč a můžete si vybrat, zda chcete investovat jednorázově nebo pravidelně. U všech portfolií můžete nastavit různě dlouhá fixní období od 3 až po 15 let, během kterých nebudete své peníze vybírat z Portu účtu. 

Ve skutečnosti se však k ničemu nezavazujete a v klidu můžete své finance kdykoli převést zpět na svůj běžný účet. Portu jednoduše vaše cenné papíry prodá a peníze vám zašle zpátky na účet (včetně dosavadních výnosů).

Celé investování na Portu je založení na dlouhodobém investování a diverzifikaci portfolia, čímž se zároveň vyhýbáte nadměrnému riziku. Ve zkratce se snaží vaše finance rozložit do různých finančních instrumentů tak, aby pokles jednoho z nich nějak zásadně neovlivnil celkovou hodnotu portfolia.

Investiční kalkulačka

Toho dosahuje investováním do takzvaných ETF (Exchange-traded funds) neboli burzovně obchodovaných fondů, které obsahují celé koše akcií, dluhopisů či jiných investičních instrumentů. Nejčastěji se ETF snaží kopírovat cenu nějakého burzovního indexu, jako je S&P500 či DAX 30.

Během investování se Portu řídí vašimi preferencemi, které jste zadali při vytvoření prvního portfolia. Zohledňuje tak dobu, na jakou chcete finance investovat či jak vysoké riziko jste ochotni podstoupit. Podle něj následně sestavuje vaše portfolio, které pravidelně rebalancuje (vyhodnocuje, jak se jednotlivým instrumentům řadí a podle toho je nakupuje nebo prodává) pomocí specializovaného softwaru a zkušených portfolio manažerů. 

Jaký je rozdíl mezi Portu portfolií a Portu strategií 

Portu nabízí dva způsoby investování: Portu portfolia a Portu strategie. O tom, zda budete mít přístup k oběma způsobu, rozhodnou výsledky dotazníku, který jste vyplnili při založení účtu. 

Portu portfolio 

Portu portfolia jsou určené pro začínající investory, kteří chtějí sice zhodnotit své finance, ale neradi se pouští do vysokého rizika. Po vyplnění dotazníku vám Portu navrhne vaše první portfolio na míru, přičemž si můžete nechat celkem vytvořit 10 portfolií na jeden účet. Všechna portfolia jsou pravidelně rebalancována a zajištěna proti měnovým výkyvům (nemusíte se bát, že by vaše investice v EUR byly ovlivněny růstem kurzu CZK). 

Zakládání portfolia na základě vyplněného dotazníku
Složení portfolia na základě vyplněného dotazníku a rizikového profilu

Portu strategie

Portu strategií jsou určené pro zkušenější investory, kteří v dotazníku odpoví správně na kontrolní otázky. Ti si pak mohou zakládat vlastní strategie s různými parametry a investičními instrumenty. 

Uživatelé mohou vybírat ze tří cenových plánů s různými limity

 Portu StandardPortu PlusPortu Premium
Počet instrumentů v portfoliu510bez limitu
Počet portfolií13bez limitu
Počet úprav strategií v jednom roce15bez limitu

Portu výnosy: jaké zhodnocení můžete očekávat

S mírou zhodnocení roste i míra rizika, a tím pádem i výše ztráty. Protože se Portu zaměřuje převážně na ETF, které již samy o sobě disponují poměrně vysokou diverzifikací (snižuje případné riziko), není možné očekávat, že vaše potenciální zhodnocení bude dosahovat nějak závratných částek. Na druhou stranu se nemusíte bát příliš vysoké ztráty. 

Portu nabízí v průměru návratnost od 2,5 % (méně riziková portfolia) do 9,5 % (velmi riziková portfolia). V porovnání konkurenční platforma Fondee nabízí v průměru 3 až 8% návratnost a podílové fondy 2 až 7% návratnost. 

To jsou však pouhé předpoklady, které vám samotná platforma nabídne při zakládání portfolia. Konkrétně vám ukáže graf s různými scénáři, jak se mohou vaše investice v budoucnu vyvíjet. Nikdo vám bohužel nemůže zaručit, že dané roční návratnosti dosáhnete i vy. Vše se totiž odvíjí od stavu ekonomiky a jednotlivých odvětví, který lze jen velmi těžce odhadovat do předu. 

💡 Moje portfolia zatím dosahují návratnosti cca 25 % p.a. Já ale investuji s rizikovým profilem č.10 (tím nejvyšším). 😎

Portu poplatky – kolik za investování zaplatíte

Portu láká na nízké poplatky, které se v průměru pohybují okolo 1 % ročně. Poplatky se liší podle typu účtu.

Poplatky – Portu Portfolio

U Portu Portfolií si platforma účtuje takzvaný roční správcovský poplatek ve výši 1 % z celkové hodnoty portfolia, který je možné snížit o 40% slevu.

Ta se odvíjí od doby fixního období, kterou si při zakládání portfolia zvolíte. (Pozor! Pokud peníze vyberete dříve, budete muset plnou výši poplatku doplatit.) 

Výše slevy dle fixace:

Doba fixaceSleva na poplatcích
5 let20 %
7 let25 %
10 let30 %
15 let40 %

Poplatky – Portu Strategie

U Portu strategií se poplatek odvíjí od cenového plánu, který jste si zvolili. Poplatek je vypočítáván z celkové hodnoty portfolia u účtu Portu strategií. 

Cenový plánPoplatek
Portu Standard0,89 %
Portu Plus1,29 %
Portu Premium1,89 %

💡 Jelikož se hodnota portfolií během roku mění, účtuje si Portu poplatek jedenkrát měsíčně, a ne jednou ročně. Pokaždé tedy vychází z celkové hodnoty portfolia u každého účtu zvlášť. Pokud disponujete oběma účty (vlastníte portfolio i strategie), budete muset zaplatit poplatek u obou z nich. 

Jak si u Portu založit účet 

Po vyplnění jednoduchého formuláře základními údaji (e-mail, telefon, adresa, jméno a příjmení) vás Portu požádá o vyplnění dotazníku, podle kterého vám buď navrhne portfolio na míru, nebo nabídne možnost vytvářet vlastní strategie.

Portu investiční dotazník

Dotazník je rozdělen do čtyř částí, které se podrobně zaobírají:

 • vašimi finančními možnostmi,
 • plánovanými investicemi,
 • tolerancí rizika
 • a vašimi dosavadními zkušenostmi.

Následně Portu vyhodnotí, jaký typ investora jste a vybere pro vást tu nejvhodnější variantu.

💡 Před samotným investováním musíte ještě projít ověřením totožnosti. Ta zahrnuje úplné vyplnění osobních údajů (jméno, příjmení, rodné číslo) a ofocení dvou dokladů totožnosti (pas, řidičský průkaz, občanský průkaz. Nakonec už jen ověříte svůj bankovní účet vložením minimálního vkladu 1 000 Kč. 

Část dotazníku Portu, která hodnotí vaše zkušenosti s investicemi

Účet u Portu si nově můžete založit i jako klient AirBank buď skrze banku, nebo si můžete svůj již existující účet propojit s bankovní aplikací My Air.

Jaké další služby Portu nabízí

Portu mimo své primární platformy nabízí i další služby, díky kterým můžete své peníze efektivně zhodnotit. Do všech platforem máte ze svého účtu přístup. 

Portu Gallery 

Portu nabízí svým klientům možnost investovat do sběratelských a uměleckých předmětů skrze platformu Portu Gallery. Zde můžete najít různé druhy investičních předmětů, jako jsou sběratelské mince, automobily či umění. Investovat můžete již od 1 Kč, a to bez vstupních či skrytých poplatků.

Ukázka investičních příležitostí na Portu Gallery

Portu dětský účet 

Portu účet můžete založit i svým dětem, kterým můžete našetřit například na budoucí studia. Od běžného účtu Portu se tento liší zvýhodněným ročním správcovským poplatkem ve výši 0,25 %. I zde můžete začít investovat od 1 000 Kč a vybrat si, zda chcete investovat jednorázově či pravidelně.

Portu opPORTUnity

Jestli se nebojíte riskovat a rádi investujete do projektů s vysokým potenciálem je pro vás platforma OpPORTUnity tím správným místem. Naleznete zde různé projekty, nově upisované akcie či dluhopisy od prověřených firem, do kterých můžete prostřednictvím WOOD & Company jednoduše investovat. V tomto případě jsou vklady individuální a mohou se pohybovat v rozmezí tisíců či deseti tisíců korun.

Ukázka nabídky investice do akcií Pilulky

Aplikace Portu

Portu zatím bohužel mobilní aplikaci nenabízí. Jedinou možností je přidat si na plochu telefonu zkratku, která vás po rozkliknutí navede rovnou do vašeho účtu na Portu.cz. Návod k nastavení nabízí Portu na svém blogu.

Jsou investice přes Portu bezpečné?

Portu spravuje investice desetitisícům drobných i větších investorů. Portu funguje pod renomovanou společností WOOD & Company a vlastní licenci od ČNB jako obchodník s cennými papíry.

Portu pojištění vkladů

Hotovostní složka investic je pojištěna dle Zákona o bankách do výše 100 tis. eur, investice samotné jsou pak chráněny Garančním fondem obchodníků s cennými papíry do výše 20 tis. eur.

Cenné papíry jsou na vaše jméno

Cenné papíry jsou u Portu vedeny na vaše jméno a drženy odděleně od majetku naší společnosti. Ani případný úpadek je tak neohrozí. Vaše cenné papíry také nikomu nepůjčujeme, ani s nimi jinak nemanipulujeme.

Portu vs Fondee – jaké jsou jejich výhody a nevýhody 

Portu samozřejmě není jedinou investiční platformou, kterou můžete na českém trhu najít. Jedním z jejich významných konkurentů je i Fondee, které bylo založeno teprve v roce 2020. Od samého počátku za ní stojí manželé Hlavsovi, jejichž cílem bylo a stále je naučit Čechy investovat. 

Ve své podstatě se Fondee od Portu nějak zásadně neliší. Jediným rozdílem je jednoduchost celé platformy, která na rozdíl od Portu nenabízí investorům možnost jakkoli nakládat se svým portfoliem nebo měnit jeho složení

Další rozdíl můžeme najít u poplatků. Jestli se řadíte mezi nenáročné investory, kteří chtějí své finance pouze ochránit před inflací, získat pár korun navíc a vyhnout se vysokému riziku, bude pro vás vhodnější Portu. To totiž u základní varianty účtu nabízí nižší poplatky. Naopak u rizikovějších portfolií jsou poplatky o něco vyšší, a to kvůli prémiovým funkcím a vyšším nákladům na jejich správu (výši poplatků můžete snížit pomocí slev až o 40 %).

Fondee je vhodné hlavně pro nenáročné investory, kteří se nechtějí o investování více zajímat a jen hledají způsob, jak lépe zhodnotit své finance. Naopak Portu nabízí více služeb, které využijí nejen začínající, ale i pokročilejší investoři, kteří se chtějí naučit tvořit své vlastní strategie a získat potřebné zkušenosti. 

Děkujeme za přečtení ❤️ Ahoj, jsme Lukáš a Lucka a od roku 2015 spolu cestujeme po celém světě. Blogujeme, fotíme a živili jsme se jako digitální nomádi. Cestování nás baví a pomáháme ostatním ke skvělým cestovatelským zážitkům. Nyní společně řídíme český nanoSPACE. Píšeme také o financích a investování. Přidejte se k 2000+ lidem, kteří dostávají naše exkluzivní e-maily! 7 DŮVODŮ, PROČ SE PŘIHLÁSIT

3 Comments

 1. Díky za recenzi. Přemýšlím jaký use case by pro mě Portu řešilo. Proč si do svého portfolia přidal ještě Portu, když už nakupuješ ETF a akcie na přímo? Kde hlavně u ETF jsou poplatky nižší než tady v případě Portu.

  Mám to podobně. Nakupuju pravidelně pár ETF přes DEGIRO. Chci teď přidat samotné akcie (pouze US trh) a to jako jednorázový nákup a poté taky pravidelná měsíční investice. Přemýšlím o vhodném brokerovi – kvůli diverzifikaci hledám jiného vhodného brokera. Nějaký tip?

  Portu by se mi líbilo pro pravidelnou investici pro děti, ale zase se mi nelíbí, že v 18 by automaticky bylo portfolio a majetek jejich – bude jejich až já řeknu :-D. V případě klasického účtu zase můžu jít a rovnou kupovat ETF – bude to levnější.

  1. Ahoj, například v mé rodině jsem jediný, kdo si ETF a akcie vybírá sám. Ostatní mají maximálně nějaké bankovní fondy, které nesou povětšinou čistou nulu (dotahují max inflaci). Už jsem onboardoval tři členy rodiny do Portu a jsou z toho nadšení. Máš tam určitou volnost v tom, že si můžeš definovat oblasti, které tě jako investora zajímají, ale zároveň se o portfolio nemusíš aktivně starat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *