10 tipů, jak tvořit obsah na sociální sítě snadno a rychle

Naposledy aktualizováno: 22. března, 2020

Malé firmy tento problém znají. Kde brát čas a peníze na tvorbu obsahu na firemní sociální sítě. Mnozí si uvědomují, že kvalitní obsah je dnes klíčový, ale buďto jim docházejí nápady či zůstávají u sdílení odkazů na vlastní produkty, či jednou za měsíc napíšou příspěvek na firemní blog.

Je třeba si uvědomit, že vy ten obsah povětšinou už máte a není třeba ho dodatečně tvořit. Dnes vám proto ukážeme, co všechno lze použít jako obsah na sociální sítě.

1) Nesdílejte pouze fotografie produktů

Neomezujte se pouze na fotografie produktů, sdílejte s fanoušky a followery fotografie z chodu vaší firmy. Řekněte jim, na čem teď pracujete, koho máte v týmu, či kde berete svou inspiraci. Nezapomeňte, že Facebook podporuje 360° fotografie.

Příspěvky s lidmi na Instagramu získávají o 38 % více lajků
Příspěvky s lidmi na Instagramu získávají o 38 % více lajků

2) Videa mají skvělý dosah na sociálních sítích a není těžké je tvořit

Jste výrobci hraček či máte kavárnu? Ukažte krátké video z výroby, či přípravy kávy. Také můžete vytvořit zábavnou časovou smyčku pomocí aplikace Boomerang či Hyperlapse.

3) Někdy videa není třeba ani tvořit

Šijete pelíšky pro kočky? Nebo máte malý bioobchod? Není nic trestného na tom sdílet jednou za čas videa s roztomilými koťaty či zdravé recepty. Jen na Facebook je vhodnější video nejprve stáhnout z Youtube, a poté nahrát. Přímo nahraná videa na Facebooku mají daleko větší dosah. Nezapomeňte uvést zdroj, pokud není zmíněn ve videu.

4) Tancující domorodci s vaší stránkou na těle za pár Kč

Chcete vtipné video například tančících domorodců s napsaným odkazem na vaši stránku na jejich odhaleném těle? Či Ježíše, který přináší zprávu od Boha, jak jste skvělí? Za pár korun si takové video můžete pořídit na Fiverr.

5) Kde brát data na infografiky

Tvořit hezké vizuály můžete v nástroji Canva. Statistiky pak můžete najít ve veřejně dostupných zdrojích, jako je český statistický úřad. Nebojte se hledat zdroje i v angličtině a překládat data.

Zkuste hledat infografiky na Pinterestu
Zkuste hledat infografiky na Pinterestu

Není nic jednoduššího, než hledat na Pinterestu hezké infografiky, a pak je přeložit do češtiny. Do infografiky nezapomeňte uvést zdroj vašich dat.

6) Text blogů už máte dávno hotový, jen o tom nevíte

Nevíte, o čem psát příspěvky na sociání sítě či na blog? Mnohdy už je máte dávno napsané. V mailu. Projděte si, na co se lidi ptají a co jste jim odpovídali. Často najdete nejen téma na blog, ale stačí pár úprav a můžete text rovnou publikovat.

Dejte si odkaz na článek do bia profilu, a pak na to upozorněte v příspěvku
Dejte si odkaz na článek do bia profilu, a pak na to upozorněte v příspěvku

Nezapomeňte příspěvky sdílet na vašich sociálních sítích. I na Instagramu můžete sdílet svůj blog, stačí když máte chytlavou fotografii a odkaz dáte na nějaký čas do bia a napíšete to k příspěvku. Pokud blogujete pravidelně, příspěvky neváhejte dle příležitosti recyklovat.

7) Překládat zahraniční zdroje ano, ale dávejte si pozor

Čerpat informace ze zahraničních zdrojů není nic trestného. Naopak. Řadu zajímavých článků najdete právě jen v angličtině (či jiném jazyce) a není nic přínosnějšího, než je přeložit.

Začátečnická chyba je překládat zdroje slovo od slova, přečtěte si více článků a přečtěte si je víckrát, a pak to napište vlastními slovy. Není nic horšího, než strojově přeložený text z angličtiny.

8) Google sem, Google tam

Zkusili jste někdy záložku zprávy na Google? Vygooglete si, co vás zajímá, například nanotechnologie a přepněte se na záložku zprávy. Možná tam najdete řadu zpráv, které byste mohli použít. V češtině i v angličtině.

Záložka “zprávy” v google ještě lépe funguje s články v angličtině
Záložka “zprávy” v google ještě lépe funguje s články v angličtině

9) Twitter jako zdroj

Dobře lze i prohledávat Twitter, stačí zadat klíčové slovo a podívat se, co lidé sdílejí. Jak řekl Picasso: „Good artist copy, great artist steal.” Neberte to doslova.  Jako vystudovaná novínářka doporučuji nezapírat zdroj 😉

Na Twitteru můžete najít řadu zajímavých článků, infografiky či obrázků
Na Twitteru můžete najít řadu zajímavých článků, infografiky či obrázků

10) Sdílet články z jiných stránek není nic špatného

Nebojte se sdílet relevantní články, které jsou odjinud než z vašeho blogu. Vaše sociální sítě by neměly být pouze prodejní, ale měly by být zdrojem kvalitních informací.

Děkujeme za přečtení ❤️ Ahoj, jsme Lukáš a Lucka a už pět let cestujeme po celém světě. Blogujeme, fotíme a živíme se online jako digitální nomádi. Cestování nás neskutečně baví a pomáháme ostatním ke skvělým cestovatelským zážitkům. Nechte se námi inspirovat k dalším cestám a dostávejte pravidelně ty nejlepší tipy a triky pro pohodlné cestování. Přidejte se k 1000+ lidem, kteří dostávají naše exkluzivní e-maily!

8 DŮVODŮ, PROČ SE PŘIHLÁSIT