...

Investiční report #1: Září 2021 – První report investora amatéra

‚‚Už několik let šetřím každý měsíc peníze a investuji do různých aktiv a produktů, abych sebe a svou rodinu zajistil na stáří, protože od státu nedostaneme ani korunu.’’ ⬅️ Tohle říkám všude kolem, ale investuji především proto, že mě to BAVÍ. 😎 Začínal jsem s 300 Kč měsíčně, dnes investuji i desítky tisíc korun měsíčně, když vidím příležitost.

Svoji investiční strategii průběžně upravuji a zdokonaluji. Začal jsem s P2P půjčkami, poté jsem přidal P2B půjčky na nemovitosti, kryptoměny a nakonec i akcie a ETF fondy. A zrovna chystám první investici do sběratelského předmětu.

Za mojí kariéru investování mám za sebou několik slušných fuckupů. Například když jsem z 300 000 Kč udělal za 3 měsíce 2 500 000 Kč a místo toho, abych vše prodal a radoval se, tak jsem protrpěl postupný propad téměř na nákupní hodnoty. 😂

O investicích si v mém okolí nemám moc s kým povídat (vyjma Twitteru a 2 přátel) a je to pro mě poměrně osamělá činnost. Poctivě si o svých investicím dělám zápisky do soukromého archivu (pracuji v Roam), ale postrádám zpětnou vazbu. 🙁

Proto jsem se rozhodl přidat do boží české on-line komunity investorů, kteří sdílejí své investiční zkušenosti na blogu, jako například Rozbité prasátko nebo 404m. Nechám vás nahlédnout do mého přemýšlení o investicích, budu psát o mých nákupech a prodejích a pravidelně budu reportovat, jak se mi vede.

Co si od toho slibuji? Především to, že přesvědčím co nejvíce lidí z mé bubliny, že investování má smysl. Protože investování je investice, zábava a velká zodpovědnost vůči sobě v jednom. Od nákupu první akcie už v tom lítáte napořád.

💡 Pro ne-investory doporučuji napřed navštívit moje série článků o tom, jak ušetřit a vydělávat on-line a jak začít investovat. Je to taková malá násobilka pro všechny, kdo to s investováním myslí vážně.

DISCLAIMER: Nejsem profesionální investor a nikomu neradím, jak má se svými prostředky nakládat. Výčet akciových titulů a dalších investičních instrumentů níže nepředstavuje investiční doporučení. Naopak, do takových rizikových aktiv by neměl investovat snad nikdo 🤣

Moje investiční portfolio:

Diverzifikované portfolio je základ, to vám řekne každý investor (kromě těch elitních, kteří vám doporučí spíše koncentraci 😎). Ačkolik jsem to ze začátku nezamýšlel, moje portfolio celkem diverzifikované je. Mám akcie firem z celého světa, půjčuji peníze lidem i firmám a mám expozici v ETF fondech i kryptoměnách. Co přesně tedy držím a kde investuji?

P2P půjčky

Zhruba 5-10 % svých investic mám v P2P půjčkách soukromým osobám. Držím jich několik stovek prostřednictvím platforem Mintos a Bondster, doplňkově používám také Robocash a Swaper. Jakého dosahuji průměrného ročního zhodnocení před zdaněním:

P2P půjčky dříve tvořily 100 % mého portfolia, dnes představují spíše doplňkovou část a alternativní investici. Dlouhodobě poměrně riskantně půjčuji v Kazachstánu, který mi nese nejzajímavější procenta. Zatím jsem neměl jediného dlužníka, který by přestal splácet.

Půjčky poskytuji v EUR na 12-24 měsíců, v Kazachstánu na 6-12 měsíců. Všude používám roboty na automatické investování. Speciálně na Mintosu jsem si autoinvest poměrně vymazlil a už jen občas přisypávám peníze.

💡 Zajímají vás investice do P2P půjček? Přečtěte si, co jsou P2P půjčky a prostudujte si také recenzi P2P portálu Mintos (mezinárodní investice) a Bondster (investice převážně v ČR).

P2B půjčky

Poměrně nedávným přídavkem (+- rok a půl zpátky) do mého portfolia jsou tzv. P2B půjčky, především půjčky developerům na výstavbu investičních nemovitostí (na rozdíl od P2P půjček, kde půjčuji výhradně soukromníkům a to hlavně na auta).

Nakupuji vše, co se objeví na české platformě Upvest. Nakupuji jen minimální podíly (5000 Kč) a postupně se propracovávám do Investorského klubu, jehož členem se stává automaticky každý, kdo na Upvestu proinvestuje alespoň 100 000 Kč.

Beru to jako nejjednoduší způsob, jak získat expozici na trhu s nemovitostmi bez nutnosti nemovitost vlastnit. Alternativou je platforma Ronda Invest, kde jsem začal poměrně nedávno, takže zatím nemohu poskytnout mnoho zkušeností. 😊

💡 Zajímají vás investice do P2B půjček? Přečtěte si moje recenze portálu Upvest a portálu Ronda Invest.

Akcie

Nejvýznamnější podíl mého portfolia (přes 50 %) představují akcie. Protože nakupuji i řadu obskurních akcií, které se obchodují jenom na australské burze, používám více brokerů:

 • Patria Finance – na všechno české, tedy hlavně bankovní domy
 • DEGIRO – na většinu zahraničních akcií
 • Interactive Brokers – na obskurnější akcie, které DEGIRO nemá v nabídce
 • Revolut – historicky tam držím nějaké akcie

Určitě si všimnete, že mám hodně titulů z oblasti drahých kovů, jako je mangan, lithium, kobalt nebo nikl. Má to samozřejmě svůj důvod. Evropský Green Deal mimo jiné znamená, že do konce roku 2030 mají být všechna auta na elektřinu, nebo na jiný bezemisní obnovitelný zdroj energie (třeba vodík).

Přechod na elektromobilitu bude velká zkouška pro naší ekonomiku, ale zároveň také investorská příležitost. Do autobaterií i dalších baterií, včetně velkokapacitních, je potřeba mangan, lithium, kobalt, nikl a měď. Bez nich to nepůjde.

V Evropě ale není ani zdaleka dostatek zdrojů pro pokrytí aktuální poptávky po těchto kovech, natož té budoucí. Proto v posledních letech vznikají projekty, které mají za cíl využít stávající zásoby kovů v Evropě. A já nakupuji jejich akcie už ve chvíli, kdy není vůbec jasné, jestli vůbec začnou těžit. 😎

Tak pojďme na to: jaké všechny akcie vlastním a proč?

Elektronika

Taiwan Semiconductor Manufacturing

TSM vyrábí čipy pro Apple, Qualcomm nebo třeba Huawei. Je lídrem ve výrobě čipů pro 5G sítě, dodává čipy pro elektroauta a jejich čipy pohání zajímavou část cloud computing zařízení. Dnes bych TSM kvůli nadmíru vysoké valuaci (díky obří poptávce po koronavirových výpadcích) a oznámeným masivním investicím do navýšení kapacit (opět kvůli koronavirovým výpadkům) nejspíše neinvestoval, ale rozhodně budu dále držet.

Apple Inc

Kdo nemá Apple v portfoliu? 😊

Zdravotnictví

Abbvie Inc

Abbvie působí v oblasti farmaceutického výzkumu a má v pipeline hned několik zajímavých léků. Akcii jsem kupoval především kvůli stabilním výnosům a dividendám.

Thermo Fisher Scientific

TMO je světový výrobce v oblasti farmacie. Produkuje reagenty, přístroje a spotřební materiál snad pro všechny oblasti lékařství od výzkumu a vývoje až po aplikaci léků. Nabízí širokou škálu přístrojů a chemie.

Funguje už od roku 1956 a v březnu 2020, kdy jsem akcie kupoval, byla velmi podhodnocená.

CureVac BV

CureVac budou znalejší investory znát jako společnost, které se nepodařilo včaas vyvinout vakcínu na koronavirus. Znamenalo to pád ceny akcií o 50 %.

Jenomže covidové vakcíny nejsou jejich core byznys. Vyrábí ‚‚miniaturní’’ farmaceutické laboratoře, které budou moci stát například ve větších lékarnách a z dostupných chemikálii budou ‚‚tisknout’’ léky a vakcíny na objednání – v podstatě bude stačit do té krabice poslat recept a vytiskne cokoliv.

Využití RNA tiskáren může být široké, CureVac mluví o umístění do lékáren a nemocnic, kde by se mohly tisknout vakcíny na přání a v případě lokálních ohnisek (například koronaviru) velice rychle vyrábět vakcíny a léky bez nutnosti objednávat od velkých dodavatelů, kteří mají dlouhé dodací lhůty.

Tiskárny vyvíjí společně s Teslou, Elon Musk ve firmě dokonce prostřednictvím společnosti Grohmann drží podíl. Podíl ve výši 300 milionů EUR má v CureVac i německá vláda.

Pracují také na léčbě onkologických onemocnění pomocí mRNA.

Elektromobilita a drahé kovy

Vulcan Energy Resources (ASX:VUL)

Společnost disponuje největším zdrojem lithia v Evropě – odhadem 13,95 megatun. Jako první na světě vyvinula proces výroby hydroxidu litného z geotermálních solí, který nevypouští žádné skleníkové plyny do ovzduší.

Projekt se jmenuje Zero Carbon Lithium Project a je v Německu, poměrně nedaleko českých hranic. Lithium bude hrát důležitou roli v nadcházejícím Green Dealu a proto si myslím, že je VUL solidní investicí.

Komerční produkce je plánována na rok 2023 a už jsou podepsané offtake agreementy s Renaultem (18 000 tun ročně) a LG (10 000 tun ročně).

Firma by navíc měla mít ze všech lithiových projektů na světě nejniží provozní náklady – 2 640 EUR na tunu. Vedlejším produktem bude cca 74 MW obnovitelné energie (z geotermálních vrtů).

European Metals Holdings

Neméně zajímavé je české lithium. European Metals Holdings vlastní 49 % podíl ve společnosti Geomet s.r.o. (zbytek drží ČEZ), která má na Cínovci těžit lithium.

Geomet by se měl stát hlavním dodavatelem plánované gigafactory na baterie do elektoraut, kterou plánuje ČEZ. Projekt má strategickou výhodu oproti jiným těžeb ním lokalitám v evropě – v okruhu 500 kilometrů od místa těžby je 12 velkých automobilových a bateriových závodů.

Geomet by měl dodávat na trh minimálně 25 000 tun hydroxidu lithného nebo 22 500 tun uhličitanu lithného.

A překvapivě byl v březnu 2021 nejblíže ke spuštění těžby ze všech evropských projektů. Momentálně probíhá feasibility study, včetně mnoha zkušebních vrtů a v roce 2020 má padnou finální rozhodnutí, zda se do těžby půjde.

Euro Manganese Inc

U chvaletické elektrárny u Pardubic se rozvíjí poměrně málo mediálně známý projekt na těžbu manganu. Na místě bývalého dolu se v důlním odpadu nachází největší naleziště manganu v Evropě.

Projekt bude nejspíše jediný hlavní zdroj manganu pro baterie v Evropě a v roce 2050 má za cíl dodávat na evropský trh až 50 % jeho budoucí odhadované poptávky.

Po ukončení těžebního cyklu firma plochu zrekultivuje.

V březnu oznámila EIT InnoEnergy investici ve výši 250 000 EUR na pomoc s testovacím provozem (demonstration plant už je skoro hotová) a příslib zajištění až 360 mil. EUR na plný provoz.

Province Resources Limited

PRL rozvíjí první Zero Carbon Hydrogen projekt v Austrálii. Na výrobu vodíku (například pro elektroauta) je potřeba voda a elektřina. Společnost si pro výrobu vodíku vybrala nejslunejčnější oblast Austrálie – Carnarvon, kde fouká a svítí sluníčko nejvíce z celé Austrálie (211 slunečných dnů ročně).

Výroba vodíku je náročná na elektrickou energii a PRL ji bude získávat výlučně ze solárních panelů a větrníků.

Předpokládá produkci 60 000 tun vodíku a až 300 000 tun amoniaku. Australská vláda si od vodíku slibuje silný export a vývoj jeho výroby všemožně podporuje.

PRL už běží v testovacím provozu a má slibné výsledky. Mají podepsané memorandum s TOtal Eren.

Kuniko LTD

Kuniko je spinout od ASX:VUL. Vulcan Energy Resources v této firmě vlastní 26 %. Kuniko nakoupilo v Norsku staré doly, kde se dříve těžila měď, nikl a kobalt.

Předchozí zkušenosti říkají, že pod starými doly často bývají ještě významné zásoby kovů, které v minulosti nebylo technicky možné vytěžit (nebo se o nich nevědělo).

Kuniko v září začalo se skenováním terénu pod doly pomocí helikoptér a elektromagnetických impulzů a hledají místa, kde se kovy nachází.

Tohle je hodně riizková investice, IPO proběhlo v 1Q za cenu 20c/akcie. Já jsem nakupoval vysoko nad 1 USD. Projekt je zatím v rané fázi, kdy se zjišťuje, jestli vůbec bude co těžit. 😊

Tempus Resources Limited

Tempus Resources rozvíjí v Kanadě a Ekvádoru těžbu zlata. Vlastní 100 % dolu Blackdome-Elizabeth v Kanadě, který již byl v minulosti v provozu.

Okrajová spekulativní investice, doufám v to, že zkušební vrty odhalí kvalitní ložiska a akcie prodám se ziskem, jakmile budou mít investoři o firmu větší zájem.

Thomson Resources

Okrajová záležitost. TMZ v Austrálii připravuje těžbu stříbra moderními technologiemi a vlastní dvě z největších australských nalezišť, odhadem se na jejich pozemcích nachází 30 milionů uncí stříbra. Postupně přikupují další ložiska a připravují se na těžbu. Kromě stříbra má TMZ také řadu investic v těžbě zlata.

Bankovní domy

 • ERSTE
 • Moneta Money Bank

Spotřebitelské produkty

Blizzard

Náš malý bizár a spekulace z doby covidu, které se Lucka (moje manželka) nechce ze sentimentu zbavit.

SPAC

SPAC je forma  společnosti, která byla založena pouze za účelem získání kapitálu prostřednictvím IPO ke koupi jiné již existující společnosti. Akcie SPAC se obchodují na burze ještě předtím, než dojde k akvizici/akvizicím. Poté se většinou změní název.

Altimeter Growth Company

$AGC je určena pro americký trh. Obsahuje 50M akcií o hodnotě 10 USD (celkem tedy 500M USD). Má podepsanou dohodu s asijskou společností GRAB, která by měla skrze AGC vstoupit na burzu.

ETF Fondy

Hydrogen ETF (HJEN: Direxion)

Tento ETF fond mi umožňuje expozici vůči 30 společnostem, které se věnují vodíku. Od výroby přes úschovu až po společnosti vyvíjející systémy a aplikační řešení.

Kryptoměny

Vůči kryptoměnám si držím menší expozici (do 10 %). Držím nebo přikupuji:

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • CRO
 • AAVE
 • BNB

Chystám také nákup několika NFT, ale za to se stydím, takže nebudu psát kterých 🤣

Z tohoto investorského přehledu bych rád udělal pravidelný příspěvek. O svých investicích a změnách v portfoliu budu psát každý měsíc. Nechcete, aby vám moje články neunikly? Přihlašte se k odběru mých investičních reportů:

Související články

5 COMMENTS

 1. Lukáši, díky moc!
  Velice zajímavé čtení – už se těším na další report.. 🙂
  Zaujalo mě, že hodláte nakoupit NFT – ale že se za to sytdíte! :)) Proč..?? 😉
  Já začínal už v krizi 2008-9 – a to byla pro mne pomyslná vstupenka (dost draze zaplacená), teď už jsem poučenější – a celkem se daří.. největší výnos zatím na ropě (WTI).
  Držím palce, ať se daří!
  (mimochodem: znáte podcast Lenky Schánové: Jak investovat? – velmi zajímaví hosté! Jestli neznáte – doporučuji!!)
  Hezký den, Petr

  • Dobrý den Petře, za NFT se ‚‚stydím’’, protože je to aktuální horečka, která splaskne úplně stejně, jako všechny předchozí. S Crypto Kitties jsem si taky užil spoustu srandy, ale peníze jsem z toho nečekal Podcast Lenky znám a poslouchám pravidelně, budu se účastnit i Investiční konference

 2. Dvě věci, pokusím se „stručně“ 😀

  1) Na Mintosu velký pozor na „buy back“, což je past jako prase. Ve skutečnosti to má Mintos dost v paži a některé věci vymáhá klidně i roky. A druhá past je „diverzifikace“, která u autoinvestu funguje logicky obráceně – místo aby prvně naházela $$ do maximálního počtu půjček, rozhodí je podle nabídky. Když podmínky splňuje ze 60 % jeden provider, začne VŠECHNO rvát tam = diverzifikace nula!!! Tyto dvě „drobnůstky“ mě těžce vyškolily, kdy mám cca €500 zamčených v pohledávce u Capital Service. Mintos poslední dobou dost kličkuje a vyzouvá se z odpovědnosti, osobně mám dlouhodobý výnos cca 12,5 % (když nepočítám fail s Capital Service). Investuju 2-24 měsíců, minimální výnos 11 %, buyback, dobrý rating (maximálně B) – vyškrtáno PL, komplet Afrika a pár dalších rizikových zemí. Průšvih je, že reálná inflace olizuje 8-10 % a tím pádem P2P s rizikem jako prase a výnosem aktuálně sotva 11 % není moc výhodný deal.

  2) Plná elektromobilita v roce 2030-2035 v EU je naprostá utopie. Současná zelená magoriáda s Energiewende narazila do zdi, kdy v Německu už 2-3 roky emise rostou (!!!) a přitom ceny elektřiny i plynu olizují astronomické výše. Poslední 2 zimy by měli minimálně 3 týdny blackout, kdyby je nepodrželi „špinaví“ sousedi s uhlím a jádrem. Představa, že nasadíme masivně fotovoltaiku a elektromobily, produkce bude zcela nepravidelná, příkon klidně dvojnásobný, a přenosová síť to nějak dá – no to je úplně sci-fi. A to se samozřejmě nebavíme o ceně, která bude naprosto šílená.

  Mimochodem, jako geolog to vidím ještě trochu jinak: Najít a dostat do těžby nové ložisko je minimálně 10 let. Tzn. i kdybysme začali roky zpět, tak je už teď prakticky pozdě a dostatek surovin pro výrobu stěží bude někdy okolo roku 2025-2030. Druhý průšvih je, že jen plná elektromobilizace EU s Li-bateriemi by potřebovala víc lithia než na světě (teoreticky!!!) lze vytěžit. Nebavíme se o tom, že ty baterie vydrží tak pětiletku, recyklace velice problematická, navíc tu máme zbytek světa, také mobily, počítače, aku nástroje – a to vše má obrovský hlad po bateriích. A to problém není zdaleka jen Li, ale prakticky veškeré kovy kromě železa.

  • Ahoj, díky za info, především popis pastí na Mintosu. Stejně tak je to i s kurzovým rizikem, kdy momentálně kurz EUR/CZK ukrajuje další procentíčka. Dvouciferný výnos mi pořád přijde dost dobrý.

   Z tvého komentáře ohledně elektromobility mi vychází, že kovy do baterek budou terno!

   • Z dlouhodobého hlediska budou kovy terno zcela jistě. Jmenovitě cín a stříbro jsou velice choulostivá záležitost a pak platinoidy.

    Cínu je obecně málo, je prakticky nenahraditelný a celou těžbu kontrolují jen Čína a jedna mimočínská korporace.

    Stříbro se masivně používá v (elektro)průmyslu a jeho těžba šla těžce do kopru, protože se zakázalo skoro všude olovo a stříbro se převážně získávalo jako vedlejší produkt zpracování olověných rud.

    Platinoidy se těží pouze v Kanadě, JAR a Rusku – kdy Rusko trh výrazně kontroluje.

    Jo, tady příležitosti určitě budou. Ne krátkodobé, ono to může klidně i nějakou dobu klesnout, ale z hlediska 10-20ti let to bude asi pěkná sklizeň. Naopak Li je dlouhodobě dost risk – protože Li baterky jsou problematické, drahé a nebezpečné a bude snaha se jim vyhnout. Ať už vodík, sodíkové baterie, kondenzátory – prostě něco nakonec uspěje a mimo baterie je Li prakticky nevyužitelné, tedy poměrně bezcenné.

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Finance a investiceInvestiční report #1: Září 2021 – První report investora amatéra

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu