...

Jak (ne)naplánovat svatbu snů a kolik stojí

Všichni vám řeknou, že svatba bude vaším nejkrásnějším dnem v životě. Ale málokdo vám poví, co všechno se na ní může pokazit (a to nemluvím o počasí). Od toho jsme tu my. Tenhle článek budiž vám nápomocen k tomu, abyste udělali při plánování svatby méně chyb než my. Dozvíte se, za jak dlouho lze naplánovat svatbu, jakou jsme měli my, na kolik zhruba vyjde, jestli potřebujete svatební koordinátorku nebo DJ a jak zabavit hosty.

Den před svatbou to vypadalo, že hosté umřou hlady

Naše svatba měla být pohádka naplánovaná bez nervů, rozčilování a stresu. Pohádka to nakonec byla. Dopadla přesně tak, jak měla (ne, nebyla to katastrofa, byla magická), ale na nervy jsme z ní byli, den před svatbou jsme sháněli rozvoz pizzy do Kravska, protože to vypadalo, že polovina hostů umře hlady.

Dokonalá svatba

Za jak dlouho lze naplánovat svatbu

Lukáš mě požádal o ruku v prosinci 2017. Chtěli jsme se brát v létě, to znamenalo, že jsme potřebovali sehnat co nejrychleji místo. Tušila jsem, že ty nejkrásnější mohou být už v tu dobu beznadějně plná. Sehnali jsme čtvrteční termín (26.7. 2018), zbytek léta byl v našem snovém místě už dávno plný. Když jsme vybrali místo, začala jsem řešit šaty. Místo, šaty a pozvánky jsou opravdu jediné věci, které musíte řešit s velkým předstihem. Ostatní věci jsme dořešili měsíc před svatbou.

Naplánovali jsme svatbu online

Prstýnky a šaty online

Měla jsem jasnou představu svatebních šatů, kterou jsem našla na Pinterestu. Nádherné dvoudílné šaty, vílí sukně a k tomu krajkovaný volný vršek. V Čechách jsem ale nic podobného neobjevila. A pak mě napadlo, proč bych měla hledat podobné šaty, když si můžu objednat ty, které jsem našla na Pinterestu. Dohledala jsem studio, které je vyrábí, poslala jsem míry a modlila se, že mě Lukáš změřil správně. Když přišly, sedly mi perfektně a já jsem se vítězoslavně naparovala, že naše svatba bude bez stresu.

To pokračovalo i s prstýnky. Obešli jsme několik obchodů v Praze a nic nás nezaujalo. Na večer jsem si vybrala na internetu (vám bych doporučila 27jewelry, my je od nich nemáme, bohužel jsem je objevila až po svatbě) po pěti minutách a říkala jsem si, že to kolečko, co budu mít na ruce je stejně nejnudnější prsten, protože je to kolečko. Opět jsem měla zlatou ruku. Přišel perfektní prstýnek, nádhernější, než vypadal na stránkách a já jsem došla k názoru, že to zas tak nudné kolečko není.

Myslela jsem, že mám už svatbu v malíku. Jenže pak přišly první problémy.

Kadeřnici jsem neměla, makeup jsem si dělala sama

Ve Znojmě jsem neobjevila nikoho, komu bych se svěřila pro svůj den D, a tak jsem se rozhodla, že se nalíčím a učešu sama. Dívala jsem se ráno s mou svědkyní v posteli na Simpsony a před obědem jsem vylezla, natočila si vlasy, za patnáct minut se namalovala a šla se najíst. Pohodovější předsvatební hodiny jsem nemohla zažít.

Vlastní makeup a vlasy na svatbu

Svatba obráceně aneb proč se vdávat večer

Dlouhý spánek a plno času mi zajišťoval večerní obřad. Svatba začínala rautem v pět hodin, to znamenalo, že mám čas minimálně do dvou hodin odpoledne, kdy jsme měli naplánované focení s Lukášem a družičkami. A proč svatba večer? Vdávat se v poledne je největší hloupost, pokud bude totiž svítit sluníčko, zaručuje vám ty nejhorší světelné podmínky pro fotky. Ostré světlo a stíny nelichotí obličeji. No a taky se na svatbu pořádně ani nevyspíte.

Stodola Suška jako nejhorší volba

Zatímco všichni obdivujete naše svatební místo, já to rozmlouvám každému, kdo o něm uvažuje. Bylo nádherné, ale kdybychom neměli před svatbou státnice a měli jen trochu času na hledání nového, určitě bych ho změnila. A které bych volila dnes? Nejspíš zahradu zámku Mitrowicz, protože má skvělého majitele.

Když jsme přijeli v prosinci na první schůzku s manažerkou Stodoly Suška, byli jsme nadšeni. Padaly fráze typu: „všechno je možné“, „jídlo můžeme zařídit my, vegetariánské zvládáme“ a „všechno vám nazdobíme, jak si budete přát“.  Odjížděli jsme nadšení, složili kauci, a dál už to neřešili.

Catering na naší svatbu nebyl jednoduchý

Manažerka se nám snažila vnutit guláš a řízky

Z druhé schůzky v únoru už jsme tak nadšení nebyli. Manažerka nás nutila do jídelníčku plného řízků, gulášů a pečení prasete, protože „to mají hosté rádi.“ Odjížděla jsem zdrcená porážkou, nešťastná a jediné, co mě uklidňovalo, že to můžeme změnit. Po podrobném prozkoumání nabídnutého menu nám ale došlo, že z toho zdravý a lehký raut nedáme dohromady.

Po dlouhém hledání vhodného cateringu jsme dva a půl měsíce před svatbou kontaktovali I feel good v Praze, kteří po pár informacích o naší představě sestavili dokonalé menu a nabídli i piknik na ochutnávku. Nadšeně jsme kontaktovali Sušku, že jejich catering nechceme a těšili se na piknik.

Stodola Suška recenze
Stodolu Suška na svatbu nedoporučujeme

Nepustíme vás do kuchyně!

Jenže manažerka Sušky nám na to napsala, že to v žádném případě. Byli jsme v šoku, nic takového ve smlouvě nebylo, ani nám nebylo nikdy řečeno. Když jsme se dovolávali důvodů, manažerka najednou řekla, že zkusí majitelku přesvědčit. Kličkovala takto až do 3 týdnů před svatbou, než jsme dostali jasnou odpověď, že vlastní catering mít nemůžeme, protože nás s ním nepustí do kuchyně. Nabídla, že nám naše menu od I feel good uvaří jejich kuchař.

S družičkami

Hosté budou mít hlad, prohlásila manažerka, která zajišťovala občerstvení

Ráda bych vám tady napsala, že to byl konec trápení, bohužel ne. Den před svatbou jsme přijeli na místo a manažerka před družičkami a rodinou prohlásila, že hosté budou mít hlad. Nevěřícně jsem na ní zírala, jak to myslí, že jídlo za 45 tisíc pro 30 lidí nebude stačit. „Vždyť vy jste dávali s kuchařem dohromady počty, tak snad jste to spočítali správně,“ rozčilovala jsem se. „Tak ale vy jste říkala, že u vás moc nejí.“ „PROSÍM?“ To už na mě bylo moc. Lukáš mě odvedl, že to dobře dopadne. Pro informaci: Polovina jídla zbyla. Ale celý den před svatbou jsme řešili, kde doobjednáme jídlo.

Ráda bych vám taky napsala, že to byl jediný problém s tímto pohádkovým místem, ale nebyl. Nic, co slíbili, nesplnili. Zapomněli nám s předstihem připravit ozvučení i světýlka na slavobránu. Naštěstí jsme se na manažerku nespoléhali a všechno jsme pro jistotu přivezli s sebou.

Nádherné svatební šaty a věnec

Jak jsme vyřešili hudbu

Na obřad jsme se rozhodli pro živou hudbu, ale uvnitř jsme se spoléhali na Spotify. A byla to snad nejlepší volba, kterou jsme udělali. Měli jsme dva playlisty, jeden klidný a pohodový před obřadem a druhý na tančení po obřadu.

Do čeho investovat

Já jsem vždycky věděla, že mou velkou investicí bude na svatbě fotograf. Jsem ráda, že tak jak hloupá byla volba Stodoly, tak skvělá byla volba Oldy z Něco Modrého. Myslím, že jeho fotografie hovoří téměř za vše. Co vám ale neřeknou, že Olda je nejen skvělý fotograf, ale i úžasný člověk, za kterého jste na svatbě rádi. My jsme si ho oblíbili tak, že ho dnes považujeme za kamaráda (a doufáme, že on nás taky).

Další naší investicí byli kluci z DIB Production. Viděli jsme jejich video půl roku před svatbou a najednou nám došlo, že je potřebujeme. Nechtěli jsme video ze svatby, chtěli jsme DIB video ze svatby.

Hosté se zabaví sami, ale pokud chcete nějaké tipy…

Báli jsme se, co u nás hosti budou dělat. Ukázalo se, že o to se bát nemusíme. Nepotřebujete nic. Žádné hry, žádné blbiny. Přesto to svatbu trochu zpestří.

Hry na svatbu

1) Čokoládová fontána

Náš největší svatební hit. Kdo říká, že jídlo nemůže být zábava?

2) Polaroid a kniha svatebčanů

Nápisy „Chci se taky vdávat“ a „Přišel jsem jen kvůli jídlu“ nalákaly i naše babičky a dědy. Na konci večera jsme měli plnou svatební knihu polaroidů.

Cedulky na svatbu

3) Kam se musíme vydat do roka a do dne

Rozhodli jsme se, že dovolíme svatebčanům, aby za nás rozhodli, kam příští rok pojedeme. Do krabice házeli místa a my jsme pak nad ránem 3 z nich vylosovali. Jak se dostaneme na Antarktidu, ještě nevíme.

4)Přání za deset let

Když jsem byla malá, napsala jsem si k osmnáctým narozeninám vzkaz, tentokrát teda svému 35letému já jsem nepsala já, ale svatebčané. Ti nám měli možnost napsat vzkaz, který otevřeme za 10 let.

Dokonalá svatba

Potřebujete koordinátorku?

Naše svatba byla pohádková, přes všechny problémy při plánování, přes všechny nervy způsobené Suškou. A vaše bude taky. K naplánování krásné svatby nepotřebujete koordinátorku ani měsíce práce. Stačí vám jasná představa, pár telefonátů a schůzek. A pevné nervy. 

Kolik stojí svatba

Neměli jsme pevně daný rozpočet, orientačně jsme ale počítali s tím, že nás svatba vyjde zhruba na 200 000 Kč, počítali jsme s 55 hosty. Nakonec nás bylo jen 30, ale svatba stejně stála víc. 222 254 Kč je finální účet, pokud nepočítáme náš čas, půlroční ježdění autem z Prahy do Znojma a nějaké drobnosti.

 • Pronájem Stodoly: 20 000 Kč
 • Hudba, oddávající, fotograf, video: 62 000 Kč
 • Ubytování v hotelu pro všechny hosty: 32 000 Kč
 • Občerstvení: 44 345 Kč
 • Květiny: 12 000 Kč
 • Rozvoz hostů po svatbě: 1 200 Kč
 • Pozvánky na svatbu: 1 200 Kč
 • Šaty pro nevěstu, družičky a ženicha: 32 900 Kč
 • Snubní prsteny: 13 009 Kč
 • Čokoláda do fontány: 1000 Kč
 • Svatební kniha: 900 Kč
 • Instax fotky: 1700 Kč

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Naše názory o cestováníJak (ne)naplánovat svatbu snů a kolik stojí

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu