...

Cestování karavanem do zahraničí: praktický průvodce

Přemýšlíte nad vaší nadcházející dovolenou a rádi byste si půjčili karavan? S karavanem můžete vyrazit na výpravu i bez předchozích zkušeností, ale pokud se chystáte za hranice, je dobré být připravený. Přečtěte si náš průvodce cestování karavanem, s kterým vás v Evropě už nic nezaskočí.

Kde si půjčit karavan

Po příchodu koronavirové pandemie se na internetu objevila velká spousta karavanů k pronájmu. Ačkoliv máme nyní větší výběr, tak se musíme mít více na pozoru. Mnozí soukromníci nemusí mít vůz v pořádku, případně nebudou disponovat dobrým pojištěním (takovým, kde nebudete platit 30 000 Kč spoluúčast za jakoukoliv drobnost).

Pro půjčení do zahraničí si musíte být jisti, že si půjčujete kvalitní, dobře opečovávaný karavan. A to je nejlepší u specializovaných firem. My jsme už několikrát jeli po ČR i zahraničí s karavanen Leontýna od pana Neckáře z firmy Pan Karavan. Za všechny jejich karavany dáme ruku do ohně.

Cestování karavanem po Evropě
Karavanem po Evropě

Jaký si půjčit karavan

Výběr karavanu je stejně důležitý, jako výběr firmy, od které si ho půjčíte. Nejsem expert, abych vám dokázal poradit nejspolehlivější značku a model, ale měli byste vědět, že karavany mají různé stupně výbavy a liší se také tím, kolik lidí zvládnou na noc ubytovat.

Většina karavanů uveze a vyspí se v nich 4 osoby, ale není problém sehnat i 6místný vůz. Pro maximální pohodlí vybírejte karavany nedávné výroby a s následujícím vybavením:

 • chemické WC na tabletky
 • lednička s kombinovaným zdrojem (přepínání mezi plynem a elektřinou, aby nedošlo k výpadku)
 • sprcha s možností regulace ohřevu vody (na divoko nechcete tolik plýtvat elektřinou)
 • alespoň malou koupelnu (bývá součástí WC)
 • kuchyň s plynovými hořáky
 • solární panely (pro dobíjení baterií přes den)
 • benzinové/plynové topení
 • motorová klimatizace

Pokud s sebou plánujete vézt také kola, ověřte si, že je na karavanu k dispozici držák, případně zda je místo v tzv. garáži = kufr. zadní části karavanu, kde se běžně skladují rozkládací židle, stůl a další příslušenství.

Také bych se zamyslel nad tím, zda nepotřebujete markýzu. Pod markýzou se schováte před sluníčkem i deštěm a staví se jednodušeji, než přídavný stan. Pokud plánujete s karavanem ‚‚bydlet’’ na jednom míště, může se vám hodit stan, který pro karavan tvoří ‚‚přístavbu’’, ze které můžete na týden udělat předsíň.

101590818 2997862796996423 8551895737401606144 n
83381150 2997862976996405 2867373415814135808 n
83458523 2997862900329746 5771351510747185152 n

Vše, co byste měli vědět o cestování karavanem

Před jízdou si nechte podrobně vysvětlit, jak správně provádět následující:

Výplach chemického WC

Chemické WC není možné vypustit jen tak někde do kanálu. V kempech pro to mají speciální výlevky. U nás to není časté, ale v jiných evropských zemích mívají výlevky i na benzinových pumpách.

Chemické WC je kompaktní nádoba
Chemické WC je kompaktní nádoba

Vypuštění znečištěné vody

Karavany mají dvě nádrže na vodu – jednu na vodu čistou a druhou na vodu odpadní (ze sprchy, kohoutků apod.). Odpadní voda se vypouští ventilem ve spodní části vozu a vypouští se do kanálu. Pokud jedete s karavanem poprvé, nechte spolujezdce, aby vás při nájezdu na kanál navigoval. Musíte se trefit přesně! Pokud vytáhnete ventil mimo vpusť do kanálu, rozlije se vypouštěná voda všude kolem a mohu vám garantovat promáčené boty. 🙂

Vypouštění znečištěné vody je důležitá součást cestování karavanem
Vypouštění znečištěné vody

Dopuštění čisté vody

Voda se dopouští hadicí skrze vpusť na boku karavanu. Vždy se při dopouštění ptejte, zda je voda pitná. Ne vždy bývá v kempech a na benzínkách značeno, zda lze vodu používat i na pití.

Dopuštění čisté vody
Dopuštění čisté vody

Zapojení elektřiny

Karavan se solárními panely a spotřebiči zapnutými na eko režim (lednička, ohřev vody) vydrží 2-3 dny, než se vybije. V kempech i na stellplatzech u dálnic je většinou k dispozici elektrická přípojka (v ceně kempu). Doporučuji se připojit všude, kde to jde – můžete si pak dovolit vše rozsvítit, pořádně nahřát vodu a pokud máte elektrické topení, tak bez obav topit celou noc.

Zapojení elektřiny do karavanu
Zapojení elektřiny do karavanu

Výměna plynové bomby

Vždy se ujistěte, že vám pronajímatel předává vozidlo s plnou plynovou bombou. Výměna bomby je sice jednoduchá, ale v karavanu většinou nebývá náhradní a pro toho, kdo nemá s plynem zkušenosti, může být sháňka po bombě a její výměna nepříjemná nedovolenková záležitost.

Potřebuji na karavan speciální řidičský průkaz?

Drtivá většina karavanů spadá do kategorie vozů pod 3,5 tuny a stačí na ně řidičský průkaz skupiny B. Speciální řidičské oprávnění je potřeba pouze pro velké karavany, které připomínají autobus.

Jaké doklady potřebujete na cestování karavanem po Evropě?

Na obytné vozy s hmotnostní do 3,5 tuny (valná většina campervanů) vám stačí řidičský průkaz skupiny B (tedy ten pro osobní automobily). K vozidlu je potřeba s sebou mít malý technický průkaz a průkaz pojištění vozidla. Pokud je vozidlo půjčené, vezměte si s sebou také nájemní smlouvu v češtině i v angličtině.

Karavan a poplatky za dálnice a mýtné

Cestování karavanem po Evropě je obecně dražší, než cestování osobním autem. Kromě vyšší spotřeby je potřeba počítat s vyššími poplatky za dálnice a mýtné. Řada zemí má pro obytné vozy do 3,5 tuny samostatné tarify. Typicky bývají dražší také průjezdy tunely, především v Alpách.

Velmi zřídka se může stát, že vás budou chtít s obytným vozem zvážit. Například v Rakousku občas obytné vozy váží a pokutují nadbytečná kola nad povolenou provozní hmotnost vozu.

Aktuální výši dálničních poplatků pro všechny evropské země najdete na webu tolls.eu. Dálniční známku lze téměř vždy pořídit na benzínce před hranicemi, nebo on-line.

Doporučuji dálniční známky nakupovat on-line a s předstihem. Například v Portugalsku není jednoduché dálniční známku zakoupit mimo internet (musíte si zapůjčit krabičku s elektronickým čipem) a pokud nevstupujete do Portugalska přes hlavní hraniční přechod, nemusí se vám vůbec podařit ji pořídit.

Karavan a spotřeba

Běžná spotřeba karavanu se pohybuje mezi 10-12 litry na 100 kilometrů.

Jak se jezdí s karavanem

Pokud jste někdy řídili dodávku, nebudete překvapeni. A pokud ne, tak to zvládnete. Rozhodně doporučuji vybírat karavan s parkovací kamerou, nebo alespoň s parkovacími senzory. Třeba pak nebudete muset sbírat kousky rozbité blikačky, jako já. 🤡

Parkování karavanu ve městech

Jízda karavanem má svá omezení a nejvíce je pocítíte právě v rušných městech, kde je často nesnadné zaparkovat. Doporučuji si už předem najít na internetu vhodné místo pro parkování, případně si rovnou rezervovat místo.

💡 Jistotou je vždy vybírat placená větší parkoviště, kde na Googlu Street View vidíte parkovat i dodávky.

S karavanem nezajedete do téměř žádné podzemní garáže, protože mají většinou výškové omezení na 2,2 metru a karavany mají přinejmenším 3 metry na výšku (+ antény, střešní okna apod.).

Cestování karavanem trajektem

Obecně lze říci, že se s karavanem vejdete na jakýkoliv trajekt v Evropě. Lákavé je to především v Chorvatsku, kde se lze pohodlně přesouvat z ostrovu na ostrov. Trajekt se platí podle délky vozidla a několika ostrovech jsou přímo kempy se stáním pro karavany.

Kam vyrazit karavanem na dovolenou?

My jsme si to zamilovali v Dolomitech, kde je to ideální pro karavany. Vyrazili jsme na podzim, takže jsme neměli problém s tím, že bychom nesehnali místo v kempu. Pokud chcete jet na delší roadtrip, skvělá trasa je Německo – Francie – ŠpanělskoPortugalsko.

Parkování karavanu mimo kempy – kempování na divoko

V každé zemi je to s kempováním na divoko trochu jinak. Jak to je s kempováním v nejoblíbenějších destinacích?

Rakousko karavanem

V celém Rakousku je legální parkovat na místech vyhrazených pro karavany, tzv. Stellplatz. Najdete je na mapě pomocí mobilní aplikace Stellplatz-Radar.

Kempování na divoko je v Rakousku povolené jen jen ve čtyřech spolkových zemích:

 • Horní Rakousko,
 • Štýrsko
 • Vorarlbersko
 • v části Salcburska.

Slovinsko karavanem

Ve Slovinsku bohužel na divoko kempovat nelze. Jste tedy odkázáni na stellplatzy a kempy, případně soukromé osoby.

Černá Hora karavanem

Ani v Černé Hoře není legální kempovat mimo vyhrazená místa.

Cestování karavanem po Belgii

Ani v Belgii není možné kempovat v přírodě. Kvůli hustému zasídlení odlehlé místo ani nenajdete. V Belgii mají stellplatzy a není zakázáno parkovat na jakémkoliv parkovišti přes noc, pokud u něj není cedule zákazu.

Karavanem po Německu

V Německu lze jednu noc parkovat na všech parkovištích, kde není výslovný zákaz. Němci mají karavany rádi a stellplatzy najdete i uprostřed měst, například v Mnichově je jich hned několik o celkové kapacitě několika set stání.

Karavanem po Francii

Ve Francii není kempování na divoko zakázáno. Nesmíte ale kempovat u památek, na pobřeží a a chráněných přírodních lokalitách.

Kempování v Itálii – co vědět o cestování karavanem

V Itálii je kempování povoleno pouze na tomu určených místech, která jsou registrována a označena jako kempy. Kempování mimo tyto oblasti je zakázáno, a to jak veřejně, tak i na soukromých pozemcích.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Cestovatelské tipyCestování karavanem do zahraničí: praktický průvodce

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu