...

Co vidět ve Vídni: 35 tipů na památky a muzea

Rakouské hlavní město patří k nejoblíbenějším městům Evropy. Není se čemu divit, Vídeň je nádherná. Jako velký milovník historie habsburské monarchie jsem Vídeň naštěvovala ráda za bohatou historií a později i za úžasnými galeriemi. Pokud jste právě viděli v televizi nebo na Netflixu nový seriál o Sissi, určitě musíte navštívit minimálně Hofburg. Vídeň je ale ideální i na výlety s dětmi. Pojďme se podívat na to, co byste ve Vídni neměli minout. 

Obsah článku

Kdy vyrazit do Vídně: Počasí ve Vídni

Kdy je z hlediska počasí nejlepší čas vyrazit do Vídně? Počasí je tam přibližně stejné jako u nás. Nejteplejším měsícem bývá červenec, kdy maximální teploty dosahují v průměru 25,6°C. Naopak nejstudenějším měsícem je leden, nejvyšší teploty v tomto měsíci dosahují asi 0,1°C. Nejvhodnější období na návštěvu Vídně je proto mezi dubnem a říjnem.

Osobně bych volila duben, květen nebo září, abych se vyhnula příliš vysokým teplotám, ale zároveň i nebezpečí, že bude zima. Tím, že je ale Vídeň velmi blízko České republice, stačí se podívat na počasí a vyrazit. 

Měsíc

Minimální teplota

Průměrná teplota

Maximální teplota

Leden

-2°C

0,1°C

2,9°C

Únor

-0,9°C

1,6°C

5,1°C

Březen

2,4°C

5,7°C

10,3°C

Duben

5,8°C

10°C

15,2°C

Květen

10,5°C

15,2°C

20,5°C

Červen

13,5°C

18,2°C

23,4°C

Červenec

15,4°C

20,2°C

25,6°C

Srpen

15,3°C

19,8°C

25,4°C

Září

11,7°C

15,3°C

20,3°C

Říjen

7,0°C

9,9°C

14,2°C

Listopad

2,4°C

4,6°C

7,5°C

Prosinec

0,5°C

1,5°C

4,0°C

Počasí ve Vídni

Jak se dostat do Vídně

Jak se z České republiky do Vídně dostat? Možností je hodně, nejpohodlnější z nich je vlastní auto, ale musíte vybírat takové ubytování, které má parkování. A to většinou nebývá zdarma. Jednoduše se ale do Vídně dostanete i vlakem a autobusem.

Autem do Vídně

Autem z Prahy

Pokud vyjíždíte z Prahy, máte tři možnosti, jak se do Vídně dostat:

 1. Teoreticky nejrychlejší cesta je po D1 přes Brno. Najedete asi 333 km a cesta vám zabere 3 hodiny a 35 minut v případě, že nenarazíte na kolony.
 2. Z D1 také můžete odbočit na silnici 38 směrem na Jihlavu a vzít to přes Znojmo rovnou do Vídně. Je to sice jen 292 km, cesta vám ale potrvá 3 hodiny a 45 minut.
 3. Další možností je projet kolem Českých Budějovic přes Třeboň. Trasa je to nejdelší, 309 km zde zajedete přibližně za 4 hodiny.

Autem z Brna

Možnosti jsou opět tři:

 1. Nejrychlejší cesta je přes Mikulov, v případě klidných cest tam budete za necelé dvě hodiny.
 2. Další trasa je přes Hustopeče a dál Břeclav, po silnicích D2 a A5. Najedete si asi o 10 kilometrů více a v autě si tak posedíte o deset minut déle.
 3. Pokud nechcete platit mýtné, vydejte se po B46, cesta vám ale potrvá asi 2,5 hodiny.

Parkování ve Vídni

Pokud jedete do Vídně autem, předem si zjistěte, kde budete parkovat. Pokud byste to řešili až na místě, může vás to stát o dost více peněz. Ideální je ubytování s parkováním, nebo využít P+R parkoviště, hlídané garáže poblíž zastávek hromadné dopravy. Ty vás navíc vyjdou i mnohem levněji.

Seznam P+R garáží ve Vídni:

 • Erdberg (přestup na zónu U3)
 • Spittelau (zóna U4,U6)
 • Hütteldorf (U4)
 • Ottakring (U3)
 • Heiligenstadt (U4)
 • Aderklaaer Straße (U1)
 • Leopoldau (U1)
 • Donaustadtbrucke (U2)
 • Siebenhirten (U6)
 • Liesing (S1)
 • Perfektastraße (U6)

Mapa všech P+R parkovišť:

💡 TIP: Připravili jsme pro vás podrobnou mapu se všemi místy a parkovišti, které jsou v tomto článku zmíněny. Za cenu jedné kávy si mapu můžete zakoupit zde.

Vlakem do Vídně

Druhou možností je vlak. Jak se dostat do Vídně vlakem? Z Prahy hl. nádraží jezdí přímé vlaky RegioJet na zastávku Wien Hauptbahnhof, vídeňské hlavní nádraží. Cesta vlakem trvá 4,5 hodiny. 

Z Brna hl. nádraží jezdí do Vídně přímé vlaky RegioJet nebo Vindobona, cesta zabere 1 hodinu 30 minut.

Autobusem do Vídně

Do Vídně jezdí například autobusy společnosti RegioJet nebo FlixBus. Pokud chcete najít nejvýhodnější spoj, použijte portál Omio, kde vám vyjedou srovnání veškerých spojů.

Letadlem do Vídně

Do Vídně můžete letět také letadlem, a to z Prahy nebo z Ostravy. Přímé lety zajišťuje rakouská letecká společnost Austrian a můžete si je vyhledávat také v aplikaci Vienna Airport.

💡 TIP: V našem článku se dozvíte jak na levné letenky.

Z letiště do města

Z letiště se dostanete do centra snadno taxíkem, autobusem nebo vlakem. Vlaky a autobusy jezdí ve velmi krátkých intervalech a zavezou vás bez mezizastávek přímo do centra, takže tam budete za pár minut. Jízdenky si můžete koupit buď ve stánku Tourist-Info nebo v automatech, vše najdete přímo na letišti.

Doprava po Vídni

Nejlepší je pohybovat se po Vídni veřejnou dopravou. Tou se dostanete úplně všude. Pokud chcete MHD využít, bude pro vás velkým ulehčením aplikace Wien mobil. Během chvilky v ní najdete veškeré spoje, které potřebujete, navíc vám to vše rovnou ukáže i na mapě, abyste se neztratili.

 • Metro – metrem se ve Vídni dostanete pohodlně prakticky kamkoli. Jezdí od 5:00 ráno až do půlnoci a má 5 linek (U1, U2, U3, U4 a U6).
 • S-Bahn – nejstarší systém městské dopravy v Rakousku. Tyto vlaky jezdí pouze v rámci hlavního města. 
 • Tramvaje a autobusy – po Vídni jezdí také autobusy linky A a B, a v 1. městském obvodě tzv. City Bus, který pohodlně projede všechny úzké uličky. Využít můžete také jednu z 28 tramvajových linek. 
 • Noční doprava – pohybovat se po Vídni není problém ani v noci, k tomu slouží noční linky. Metro zde o svátcích či v pátek a sobotu jezdí 24 hodin denně. Noční autobusové linky pak můžete využít od 0:30 do 5:00 hodin. Ani vlaky v noci nespí a na své zastávky přijíždí každých 15 minut.

Jízdenky MHD a kde je ve Vídni koupit

Jízdenky MHD platí ve všech prostředcích veřejné dopravy, včetně nočních linek. Druh jízdenky vybíráte podle toho, jak dlouhou návštěvu Vídně plánujete. Buď si tedy koupíte jednorázovou jízdenku, nebo si vyberete jízdenku na delší časový úsek: 24 hodin, 48 hodin, 72 hodin, nebo týden. Děti do 6 let jezdí zdarma a je také dobré vědět, že během školních prázdnin, o svátcích a každou neděli jezdí zdarma děti až do 15 let. 

Kde jízdenky na MHD koupit? V automatech přímo ve vestibulech metra (kde můžete platit také kartou), v trafikách nebo na stránkách Wiener Linien. Jednorázovou jízdenku lze s přirážkou koupit také v tramvaji a prostřednictvím SMS můžete zakoupit jednorázovou i celodenní jízdenku.

Vienna City Card – vyplatí se?

Vienna City Card je oficiální vídeňská karta. Cenově je velmi výhodná, platí jako jízdenka do všech MHD (kromě letištních). K tomu máte ještě navíc 210 různých slev a výhod. Koupit si ji můžete v hotelích, v informačních centrech pro turisty (např. na letišti), informačních prodejnách vídeňské MHD Wiener Linen, nebo v aplikaci Vienna City Card.

Náš tip – Vienna City Pass – přeskočte fronty na památky a ušetřete

Pokud se chystáte navštívit spoustu památek, určitě se mrkněte, zda si nepořídit Vienna City Pass. V ceně této karty tentokrát není zahrnuta veřejná doprava, ale můžete si užít naší oblíbenou okružní jízdu autobusem Hop-On Hop-Off, denní i noční prohlídku Vídně s průvodcem a také vás čeká vstup zdarma do více než 60 zajímavých památek.

Především, pokud plánujete návštěvu v letních měsících, tak s touto kartou můžete přeskakovat fronty na památky. I tuto kartu seženete v hotelích, informačních centrech, aplikaci Vienna City Card, ale také na prodejnách spolčnosti Big Bus Vienna.

Kde se ubytovat ve Vídni

Nejkrásnější místa: Co vidět ve Vídni za 2-3 dny

Vídeň je nádherné historické město plné pamětihodností, které rozhodně stojí za to vidět. A co byste si určitě neměli nechat ujít?

1) Symbol Vídně: Katedrála sv. Štěpána (Stephansdom)

Největším symbolem Vídně je katedrála sv. Štěpána z 12. století. Nemusíte jí navštěvovat na vlastní pěst, stačí se připojit k některé z pravidelných komentovaných prohlídek chrámu a katakomb. O zážitek nebudou ochuzeny ani děti, i pro ně je v nabídce speciální prohlídka. Pokud zdoláte 343 schodů, naskytne se vám také úžasný výhled na Vídeň.

Kromě výhledu můžete obdivovat výzdobu a promyšlené detaily, a to jak zvenčí, tak zevnitř. V chrámu jsou navíc uloženy ostatky významných historických osobností, jako Fridricha III. nebo Rudolfa IV. 

Symbol Vídně: Chrám sv. Štěpána (Stephansdom)
Katedrála sv. Štěpána, Vídeň

2) Zámek Belveder

Za návštěvu stojí zámek Belveder, který dnes slouží jako muzeum s díly světoznámých umělců od středověku po současnost. Zámek je rozdělen na Horní Belveder, kde se nachází stála expozice, a Dolní Belveder s příležitostnými vvýstavami.

V Horním Belvederu můžete obdivovat až 420 děl, najdete zde například obraz Polibek od Gustava Klimta. Krásná je také zámecká zahrada s Rybníkem zrcadlení, který získal své jméno díky tomu, že se na jeho hladině odráží samotný zámek.

Zámek Belveder
Belveder, Vídeň

3) Centrální hřbitov

Ačkoli se to na první pohled možná nezdá, procházka Centrálním hřbitovem je opravdu kouzelná. Obdivovat zde můžete náhrobky slavných osobností, např. Beethovena, Mozarta či rakouských prezidentů.

Hřbitov se nachází v parku plném zeleně, nádherné architektury a zvířat a je jako stvořen na dlouhé procházky a odpolední odpočinek. A pokud vás hřbitov opravdu zaujme, pak v jeho areálu navštivte Muzeum pohřebnictví.

4) Votivní kostel

Nádhernou podívanou je votivní kostel na bulváru Ringstrasse. Kostel byl postaven jako poděkování Bohu za to,že atentát na Františka Josefa I. selhal, odtud jeho název. Za prohlídku stojí nejen dvě typické věže, mozaiková okna vám jistě vyrazí dech. Navíc i zde se nachází další muzeum s významnými uměleckými díly.

votivni kostel viden

5) Největší palácový komplex světa: Hofburg

Hofburg dříve sloužil jako sídlo Habsburské císařské rodiny, dnes je oficiálním sídlem rakouského prezidenta. Tento palácový komplex skrývá 17 dvorů, svou rozlohou 300 000 m2 tak tvoří největší komplex budov na světě. Dnes je zde možnost prohlédnout si císařské komnaty a klenotnici, v Muzeu Sissi se seznámit s příběhem císařovny, nebo si užít prohlídky významných muzeí a sbírek. 

Největší palácový komplex světa: Hofburg
Hofburg, Vídeň

6) Letní sídlo Habsburků: Schönbrunn 

Schönbrunn býval letním sídlem Habsburků, sloužil jako domov Marii Terezii, císaři Františku Josefu II. nebo císařovně Sissi. Dnes patří mezi památky UNESCO a je jednou z nejnavštěvovanějších rakouských památek.

Pokud zámek navštívíte, budete mít možnost se na půl hodiny vrátit do minulosti, a to díky digitálním brýlím a 3D animacím ve viruální realitě. V létě doporučujeme si koupit lístky předem, například přes GetYourGuide, díky kterému nemusíte stát frontu.

shoenbrun
Schönbrunn, Vídeň

7) Uměleckohistorické muzeum s Raffaelovo Madonou

Pro každého milovníka či obdivovatele umění je povinností prohlédnout si sbírku v uměleckohistorickém muzeu. Najdete zde největší sbírku Brueghelových obrazů na světě nebo Slánku Benevuta Celliniho, která byla v roce 2003 ukradena, a posléze znovu nalezena.

Prohlédnout si ale můžete také Rubensovu Venušinu slavnost, Raffaelovu Madonnu v zeleni, Velázqueze a jeho infantku Markétu Terezu v růžových i modrých šatech, Rembrandtovy portréty a spoustu dalšího.

8) Přírodovědné muzeum – vhodné pro celou rodinu

Prohlídka přírodovědného muzea bude zajímavá pro celou rodinu. Neleznete zde exponáty z různých historických období, skoro 30 000 let starou Willendorfskou Venuši, sál dinosaurů, sbírku meteoritů a vycpaná zvířátka patřící k vyhynulým i ohroženým druhům.

9) Budova parlamentu – Nejvýznamnější budova Rakouska

Jednou z nejvýznamnějších budov celého Rakouska je budova parlamentu. Ta je dnes otevřená pro veřejnost, respektive navštívit můžete její centrum Demokratikum. Zde naleznete více než 20 interaktivních stánků o historii rakouské demokracie. Skrze prosklené galerie je možnost sledování zasedání Národní a Spolkové rady. Komentovanou prohlídku si můžete vybrat z bohaté nabídky podle tématu, které vás zajímá. 

Budova parlamentu – Nejvýznamnější budova Rakouska
Rakouský parlament, Vídeň

10) Vídeňská radnice

Architektonickým skvostem je Vídeňská radnice z 19. století. Budovu hlídá socha zvaná „Železný radniční muž“ vysoká téměř 3,5 metru. Dnes jsou v radnici pořádány různé společenské akce, jako jsou plesy, filmové festivaly a v zimě také adventní trhy.

Vídeňská radnice
Vídeňská radnice, Vídeň

11) Pavilon secese

Budova secese se stala díky své kopuli secesním symbolem. Ve své době se této kopuli ironicky přezdívalo „hlávka zelí“, což ji zůstalo dodnes. Architektem budovy byl český umělec Josef Maria Olbrich a své dílo vytvořil pro spolek Vídeňská secese, jež založil Gustav Klimt spolu s dalšími umělci.

12) Kostel Karlskirche

Kostel se nachází na Karlově náměstí, patří římskokatolické církvi. Postaven byl v 18. století za vlády Karla VI. Dnes láká návštěvníky svou monumentální krásou. Na stropě v kopuli můžete díky panoramatickému výtahu obdivovat umělecké fresky.

Kostel Karlskirche
Kostel karlskirche, Vídeň

13) Národní vídeňské divadlo Burgtheater

Národní vídeňské divadlo Burgtheater si přála Marie Terezie, a tak bylo postaveno v roce 1741. Své premiéry zde zažily např. Mozartovy opery nebo Beethovenova Symfonie. V 19. století bylo divadlo přestěhováno do nové budovy, jejímiž architekty byli Gottfried Semper a Karl von Hasenhauer. 

14) Gasometer

Ačkoli se to na první dobrou nezdá, velkou historickou zajímavostí jsou vídeňské plynoměry – gasometer. Čtyři původní plynojemové domy dnes slouží k bydlení a komerčním službám, dovnitř se tedy běžný návštěvník nedostane. I přesto tato památka stojí za navštívení alespoň zvenčí.

Vídeňské plynoměry – gasometer.
Gasometer, Vídeň

15) Kostel sv. Leopolda na Steinhofu

Kostel sv. Leopolda je v pravém slova smyslu spíše modlitebnou. Stojí uprostřed areálu psychiatrické léčebny ve čtvrti Penzing. Je zasvěcena patronu Rakuska, svatému Leopoldovi. Celé dílo, ať už samotnou architekturu či její výzdobu, vytvořili členové spolku Vídeňská secese.

16) Ringstrasse

Spousta z výše zmíněných památek se nachází na okružním bulváru zvaném Ringstrasse. Jedná se o 5,3 kilometrů dlouhou trať, podél které stojí významné monumentální stavby. Tuto stezku nechal postavit rakouský císař František Josef v roce 1857. Kromě soukromých paláců zde najdete také:

 • Státní operu
 • Budovu parlamentu
 • Radnici
 • Národní divadlo Burgtheater
 • Vídeňskou univerzitu
 • Muzeum užitého umění, uměleckohistorické muzeum a přírodovědné muzeum
 • Votivní chrám

17) Státní opera

Ať už si zajdete na operní hru s titulky, nebo využijete jen prohlídky budovy s průvodcem, návštěva této památky by vám neměla uniknout.

státní opera ve Vídni
Vídeňská opera, Vídeň

18) Kostel sv. Františka z Assisi

Secesní budova na náměstí Mexikoplatz byla dostavěna na začátku 20. století.

Kostel sv. Františka z Assisi
Kostel sv. Františka z Assisi, Vídeň

19) Chrám Theseus

Théseův chrám v parku Volksgarten je replikou Héfaistova chrámu v Aténách. Prohlédnout si zde můžete Théseovu sochu známého umělce Antonia Canovy.

Chrám Theseus
Chrám Theseus, Vídeň

20) Hundertwasserhaus

Pokud milujete Gaudího, musíte navštívit Hundertwasserhaus. Tato budova ve Vídni je jedním z nejznámějších děl architekta, malíře a sochaře Friedensreicha Hundertwassera, bohužel tuto budovu lze obdivovat pouze zvenku.

Hundertwasserhaus
Hundertwasserhaus, Vídeň

21) Madame Tussauds

Pokud si zajedete užít si obří kolo v Pratru, nezapomeňte v onom parku také navštívit muzeum voskových figurín. Je to světově známé muzeum s více než 70 figurínami známých osobností.

22) Haas-House

Architektonicky velice zajímavá postmoderní budova v centru města. Uvnitř dnes sídli restaurace, obchody a další.

Vyhlídky ve Vídni – nejlepší místa na východ a západ slunce

Pokud milujete vyhlídky nebo hledáte ideální místo na západ slunce, měli byste navštívit:

23) Obří oko Prater – obrovský zábavní park v centru

Tento vídeňský symbol měří na výšku 65 metrů, váží 430 tun a otáčí se rychlostí 2,7 km/h, tudíž si na jeho vrcholu můžete v klidu užít výhled nejen na celý park, ale také krásnou Vídeň. Kolo bylo postaveno již v roce 1897 a je to nejstarší dochované ruské kolo na světě. Najdete jej v Prátru, obrovském zábavním parku v centru města. 

24) Donauturm 

Nejlepší výhled budete mít z věže Donauturm. Celkově se tyčí do výšky 252 metrů, ovšem vyhlídková terasa je o něco níž, ve 155 metrech. Jestliže již v duchu s děsem odpočítáváte schody, není třeba. Na věž vás vyvezou dva výtahy, a to za pouhých 35 vteřin.

25) Gloriette v zahradách Schönbrunnu

The Gloriette najdete v zahradách Schönbrunnu na kopci, kde je i kavárna. V kavárně můžete ochutnat něco z tradiční vídeňské kuchyně a pozorovat přitom západ slunce.

Co dělat ve Vídni, když prší

Ve Vídni je naštěstí velké množství památek, které můžete navštívit, když prší. Pokud už jste prošli vše, co jsme zmínili výše, nezoufejte. Je toho mnohem více:

26) Muzeum umění: Kunsthistorisches Museum

Kunsthistorisches Museum je jedním z nejpůsobivějších muzeí výtvarného umění na světě, kde je uloženo mnoho uměleckých pokladů získaných Habsburky. Mezi nejvýznamnější patří největší světová sbírka Bruegel a díla řady mistrů, včetně Canaletta, van Dycka a Rubense.

Budova je stejně výrazná jako umělecká díla, která se v ní nachází. Žulový, mramorový a štukový interiér, proložený nástěnnými malbami Gustava Klimta a Hanse Makarta, destiluje to nejlepší z rakousko-uherského designu 19. století.

27) Židovské muzeum

Nejstarší židovské muzeum na světě bylo založeno ve Vídni v roce 1895, ale bylo zavřeno a vydrancováno nacisty v roce 1938. Bylo obnoveno o 50 let později a nyní sídlí na dvou místech – na Dorotheergasse a Judenplatz.

28) Beethovenovo muzeum

Beethovenovo muzeum se nachází v budově, kde tento světoznámý hudební skladatel napsal dopis „Heiligenstadt Testament“, ve kterém si zoufal nad ztrátou sluchu a podlomeným zdravím. Beethoven se stále více spoléhal na dopisy a poznámky, jak se jeho hluchota zhoršovala, což znamená, že velká část jeho osobního života a práce je zdokumentována mimořádně podrobně. Nejkurióznějším předmětem na výstavě je pramen jeho vlasů, který v roce 2007 pomohl odhalit pravděpodobnou příčinu jeho smrti.

29) Albertina – od Leonarda Da Vinciho po Oskara Kokoschku

Albertina nabízí jednu z nejlepších světových sbírek umění, k vrcholům Albertiny patří skica zajíce od Albrechta Dürera, která je tak křehká, že originál se vystavuje jen jednou za deset let. Určitě se podívejte na aktuální výstavy.

30) Muzeum Sigmunda Freuda

Sigmund Freud žil na Berggasse 19 celých 47 let, než uprchl před příchodem nacistů do Londýna. Nyní je toto místo pečlivě spravovaným muzeem, kde řada osobních předmětů, archivních záběrů a dopisů vypráví příběh zakladatele psychoanalýzy.

31) Muzeum císařovny Sissi

Pokud jste koukali na Netflixu nebo v televizi na nový seriál o Sissi nebo jste jako já velkým milovníkem Habsburků, tak nesmíte minout tohle muzeum. Muzeum nabízí fascinující pohled do jejího života prostřednictvím řady osobních předmětů, básní, portrétů, dřevěného cvičebního náčiní, její posmrtné masky a další věcí.

32) Kavárna a čokoládovna Demel

Z této kavárny si údajně objednávala bonbony i právě císařovna Sissi. Pokud chcete mít dokonalý zážitek z Vídně, zkrátka sem musíte. Při pití kávy a ochutnávání zákusků se můžete dívat přes sklo do kuchyně, jak se zákusky vyrábí.

33) Ochutnávka vína

Nemáte rádi muzea a v čokoládovně už jste byli? A co třeba na ochutnávku vína?

34) Ochutnejte regionální piva

Pokud nejste vinaři, nevadí, můžete se vydat i na ochutnávku regionálních piv. Vyražte například do AmmutsØn Craft Beer Dive, kde mívají až 12 lokálních piv. Velmi populární je také Beaver Brewing Company, Mel’s Craft Beer and Diner a Fassldippler.

Mapa s body zájmu do telefonu

Uložte si mapu těch nejlepších míst ve Vídni přímo do telefonu. Po zakoupení obdržíte odkaz na neveřejnou Google Mapu, kterou si můžete kdykoliv na telefonu otevřít, nebo rovnou vytisknout. Na mapě jsou přehledně vyznačeny všechny:

 • Zmíněné hotely
 • Zmíněné památky
 • Zmíněná muze
 • Zmíněná P+R parkoviště
Mapa Vídně ke stažení
Mapa Vídně ke stažení

Romantické plavby po Dunaji

Pokud milujete plavby, i ve Vídni můžete vyrazit na romantickou plavbu po Dunaji.

35) Plavba po Dunaji s 3chodovou večeří

Přes GetYourGuide můžete vyrazit na plavbu lodí po Dunaji s tříchodovým menu. Malé děti jsou zdarma a plavba trvá cca 3 hodiny.

Co vidět ve Vídni za jeden den: TOP 5 památek

Z České republiky můžete cestu do Vídně pojmout jako jednodenní výlet. V tomto případě nebudete mít čas na navštívení všech významných památek. Zde je tedy výčet toho nejzajímavějšího, anebo TOP 5 památek, které vidět, pokud jste ve Vídni jen na jeden den:

 1. Katedrála sv. Štěpána
 2. Hofburg
 3. Radnice
 4. Schonbrunn
 5. Přírodovědné muzeum.

Vánoční trhy ve Vídni

Jedním z velmi častých důvodů návštěvy Vídně jsou vánoční trhy. Konají se většinou od půlky listopadu do Vánoc, některé z nich se protáhnou až do ledna.

Vídeňský vánoční sen Rathausplatz skýtá mnoho lákadel pro děti i dospělé. Není mezi nimi jen kolotoč a sobí vláček, ale také vánoční ledový sen – ledová dráha parkem, na které si můžete zabruslit.

Vánoční vesnička na náměstí Maria-Theresien-Platz nabízí až 70 různých stánků s tradičními výrobky i kulinářskými dobrotami.

Další vánoční vesnička se nachází v kampusu Vídeňské univerzity, každý rok tam proto zavítají převážně studenti. Kromě nich si tam ale přijdou na své také rodiny s dětmi. Zajezdit si totiž mohou na vláčku nebo kolotoči.

Za zmínku jistě stojí vánoční trhy na náměstí Freyung, dýchne z nich na vás pořádná dávka vánoční tradice, a to nejen díky velkému vánočnímu vejci uprostřed náměstí. První trhyse zde konaly již v 18. století a ve stáncích najdete tradiční betlémy, keramiku a další výrobky.

Vánoční trhy ve Vídni před radnicí.

Zámecké vánoční trhy

Vánoční trhy se konají i před vídeňskými zámky:

Umělecké vánoční trhy

Na uměleckých vánočních trzích najdete spoustu uměleckých řemeslných výrobků, ale také výstavu uměleckých děl nebo předváděcí dílny. Takové trhy se konají na Karlově náměstí nebo ve Spittelbergu.

Další zajímavé vánoční trhy

Co navštívit ve Vídni s dětmi

Děti povětšinou milují Pratr, líbí se jim v místní zoo a užijí si návštěvu i Přírodovědeckého muzea. Určitě s dětmi využijte Hop on Hop off autobusy, aby nebyly unavené při dlouhých pochodech a zajděte do výše zmíněné čokoládovny Demel, kde můžete ochutnávat dobroty, které jedla sama císařovna.

Související články

Zde se nacházíte

CestováníEvropaCo vidět ve Vídni: 35 tipů na památky a muzea

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu