...

Jak si založit blog v roce 2024 – jednoduše a přehledně

Chtěli byste mít kvalitní obsahový web nebo začít blogovat, ale nevíte jak si založit blog? Naším blogem jsme vydělali už víc jak milion a pro naše klienty jsme vybudovali obsahové weby a blogy, které sbírají statisícové návštěvnosti měsíčně. Provedeme vás založením blogu krok za krokem. Ať už zakládáte osobní nebo firemní blog, náš návod vám pomůže.

Blogování je jedna z nekreativnějších a nejzábavnějších činností, kterou jsme objevili. Přináší nám radost, nové přátele a vydělává peníze. Otevírá nám cesty do zajímavých skupin lidí a funguje jako skvělá reference pro naše klienty.

Co to je blog?


Blog je prakticky název pro obsahový web, která slouží k publikování a sdílení obsahu v podobě článků nebo příspěvků. Blogy slouží jako prostředek pro vyjádření svých myšlenek, zkušeností, názorů nebo informací. Jsou také často součástí obsahové strategie firem.

Jak má vypadat blog?

Blog by měl být dobře strukturovaný, aby se v něm čtenář snadno orientoval, takže by měl mít jasně a výstižně pojmenované jednotlivé rubriky. Je nutné také vybrat šablonu, která je dobře čitelná (responzivní) na všech typech zařízeních a zároveň je líbivá oku.

Proč psát blog?

Pokud jste profesionál, velmi dobře si tím můžete vybudovat jméno v oboru. Jako firma zas pomocí blogu můžete získat relevantní návštěvnost, která si objedná vaše služby nebo koupí vaše produkty. Blog je také naprosto skvělý způsob jak budovat značku.

Blog také může být skvělým zdrojem přivýdělku, pokud jste na mateřské nebo momentálně nemáte práci. A poslední věc: Psaní blogu je zábava. Čtěte dál, pokud se chcete dozvědět, jak si založit blog, který bude úspěšný.

O čem psát blog?

Nejdůležitější je zvolit si téma, které vás baví a zajímá, abyste u psaní vydrželi. Vždy volte takové téma, kterému rozumíme.

V prvním kroku byste si měli připravit obsahový plán, o čem všem budete psát. Jak na něj se dozvíte v našem článku. Poté byste si měli nastudovat o tom, jak správně psát články, aby váš obsah lidi dohledali. Nakonec už jen zbývá začít psát.

Jak získat návštěvnost na blog?

Pokud chcete vydělávat blogem, nejdůležitější je se naučit základy SEO, e-mail marketingu a obsahového marketingu. Zde jsou zásady na získávání kvalitní návštěvnosti

 1. Tvořte kvalitní obsah: Vaší první prioritou by mělo být vytváření kvalitního obsahu, který je zajímavý, informativní a přínosný pro vaše čtenáře. Bez kvalitního obsahu si na sebe nevyděláte. Pokud neumíte psát, doporučuji si nejprve udělat kurz copywritingu nebo si aspoň zjistit základní zásady jak psát SEO články.
 2. Naučte se základy SEO: SEO (Search Engine Optimization) je proces optimalizace vašeho obsahu tak, aby se lépe umístil ve vyhledávačích. Správně použité klíčová slova, meta popisky, kvalitní odkazy a optimální struktura stránek vám mohou zajistit, že vás lidé dohledají.
 3. Sociální sítě: Využívejte sílu sociálních médií k propagaci vašeho blogu. Propagujte svoje příspěvky vždy na všech sociálních sítích, jako je Facebook, Twitter, Instagram nebo LinkedIn, a pravidelně sdílejte odkazy na svůj obsah.
 4. E-mailový marketing: E-mail marketing patří stále k nejsilnějším marketingovým nástrojům. Věnujte od začátku sbírání kontaktů a pravidelně informujte své odběratele o nových příspěvcích na vašem blogu.
 5. Pište guest posty na jiné weby: Domluvte se s jinými blogery a napište si tzv. guest post (blogový příspěvek) na jejich blog s proklikem (odkaz) na váš.
 6. Navazujte spolupráce: Navážete spolupráci s dalšími blogery nebo influencery ve vaší oblasti a zvažte společné akce, jako jsou společné webináře, účast v podcastech, soutěže nebo vzájemné sdílení na sociálních sítích.

Lze blogem vydělávat peníze?

Ano, blogem si můžete velmi snadno vydělat, pokud víte, jak psát články, které lidi čtou a znát základy affiliate marketingu. Blogem si můžete vydělávat desítky i stovky tisíc měsíčně. Musíte si ale uvědomit, že to nebude ze dne na den a stojí to spoustu času. Tento způsob výdělku tedy doporučujeme hlavně lidem, které baví psát a tvořit obsah.

Jak vydělávat na blogu?

Když už váš blog lidi čtou, je čas ho začít monetizovat (vydělávat na něm peníze). Vydělávat na blogu je možné hned několika způsoby. Zde je několik nejčastějších možností:

 1. Reklama: Jednou z nejrozšířenějších metod je reklama. Můžete se přihlásit k reklamní síti, jako je například Google AdSense, která vám umožní umístit reklamy na svůj blog. Za každé kliknutí nebo zobrazení reklamy dostanete určitou částku peněz. V Česku se to vyplatí jen s vysokou návštěvností.
 2. Affiliate marketing: V affiliate marketingu propagujete produkty nebo služby jiných společností na svém blogu. Pokud návštěvníci vašeho blogu kliknou na odkaz a provedou nákup, získáte provizi z tohoto prodeje. Existuje mnoho affiliate programů, které nabízejí provize za prodeje prostřednictvím vašich odkazů. Vice o affiliate marketingu jsme se rozepsali na Patreonu.
 3. Sponzorovaný obsah: Pokud máte stabilní čtenářskou základnu a vysokou autoritu stránky, můžete získat sponzorovaný obsah od firem. To znamená, že budete psát články, které propagují jejich produkty nebo služby, a dostanete za to finanční odměnu. Popřípadě vám zaplatí za to, že umístíte na blog jejich článek.
 4. Vytvoření vlastního produktu nebo služby: Pokud máte dostatek zkušeností a znalostí v určitém oboru, můžete vytvořit vlastní produkt nebo službu, kterou budete nabízet prostřednictvím svého blogu. To může zahrnovat e-knihy, online kurzy, konzultační služby apod.
 5. Členství a placený obsah: Pokud poskytujete hodnotný a exkluzivní obsah na svém blogu, můžete zvážit možnost nabídnout členství za poplatek.

Důležité je, aby váš blog měl dostatečnou návštěvnost, jinak na něm nevyděláte ani korunu. Proto je důležité tvořit kvalitní obsah, který je relevantní a zajímavý pro vaši cílovou skupinu. Dále je také důležitá trpělivost a pravidelně pracovat na rozvoji a propagaci svého blogu.

Kolik si lze vydělat na blogu

Pokud nás sledujete na Patreonu, víte, že blogem se lze i uživit. Kvalitní blogeři si vydělávají psaním blogu mnohem větší peníze než influenceři, kteří mají stovky tisíc sledujících. Zahraniční blogeři si vydělávají i stovky tisíc dolarů měsíčně.

Jaké blogy vydělávají nejvíce?

Podle zahraničních statistik jsou to blogy, které se zaměřují na jídlo a potom lifestylové blogy. V Česku takové průzkumy nemáme, protože není velké množství kvalitních blogů, které by se zaměřovali na vydělávání online.

Neměli byste si nikdy vybírat téma podle toho, co vydělává nejvíce. Vydělávat se dá jakýmkoliv tématem, které lidi zajímá. Zrovna v oblasti jídla a fitness je největší konkurence v ČR a není proto vhodná pro začátečníky.

Nejvýdělečnější kategorie podle zahraničních studií

 • Jídlo,
 • fashion,
 • lifestyle,
 • travel.

Kde si založit blog

Spoustu nových blogerů začíná na bezplatných platformách typu blogger.com nebo blog.idnes.cz. Ačkoliv zní blogování zdarma lákavě, má to celou řadu nevýhod a na základě našich zkušeností platformy vůbec nedoporučujeme. Mezi další oblíbené platformy patří Webnode.cz, Wix.com nebo Tumblr.com.

Platformy vám dají pouze doménu (webovou adresu) třetího řádu. Adresa blogu má pak tvar například ‚‚loudavymkrokem.blog.idnes.cz/blog’’. Takové adresy jsou zbytečně dlouhé, těžko zapamatovatelné. Blog také nepatří vám a postrádá většinu pokročilých funkcí a nedovoluje vám na blogu vydělávat.

Pokud chcete na blogu vydělávat, je důležité mít vlastní doménu a budovat ji například na WordPressu. Tato platforma je zdarma a je nerozšířenějším a nejflexibilnějším rozhraním pro tvoření obsahových webů na světě.

Nejlepší řešení pro blog je vlastní doména s blogovacím systémem WordPress.

Co je vlastní doména

Vlastní doména je tzv. doména druhého řádu, která má v případě našeho blogu tvar ‚‚www.loudavymkrokem.cz’’. Domény s českou koncovkou .cz stojí okolo 150 Kč na rok a pořízením se stáváte jejími majiteli. Doména s vaším názvem vypadá věrohodněji a umožňuje vám s webem nakládat, jak se vám zlíbí.

Co je WordPress

WordPress je nejrozšířenější blogovací platforma na světě a má to svůj důvod.

Je zadarmo, můžete si vybrat z nepřeberného množství grafických šablon, můžete používat pluginy (rozšiřující moduly, které přidávají další funkce) a vydělávat blogem peníze bez jakéhokoliv omezení.


Jak si založit blog na WordPressu

Jak založit blog na WordPressu

Abyste mohli svůj blog založit, potřebujete mít pouze vymyšlený název své domény a webhosting, na který nainstalujete WordPress. Vše lze pořídit a sestavit během jedné hodiny a celý provoz vás vyjde zhruba na 90 Kč měsíčně.

 • Doména je klasicky název webu s koncovkou, třeba naše loudavymkrokem.cz
 • Webhosting je online úložiště, kde váš blog bude bydlet

Jednoduchý návod, jak nainstalovat WordPress


Jak vybrat šablonu na Worpress

Výběr a instalace šablony na WordPress

Už máte vlastní doménu a nainstalovaný WordPress. Systém už v základu obsahuje několik pěkných webových šablon, ale v nabídce jich má tisíce dalších a většina z nich je zdarma. Přečtěte si návod, jak si vybrat tu správnou.

10 tipů, jak vybrat nejlepší šablonu na WordPress


Nejlepší pluginy pro WordPress

Výběr a instalace pluginů na WordPress

Po instalaci a nastavení šablony je čas na výběr pluginů. Pluginy jsou balíčky funkcí, které lze do WordPressu zdarma kdykoliv doinstalovat.

Otestovali jsme jich 200+ a sestavili neprůstřelné kombo, které zvýší návštěvnost, dohledatelnost, rychlost načítání a bezpečnost vašeho blogu. Seřazené podle kategorií a s návodem, jak je nastavit.

18 nejlepších WordPress pluginů pro rok 2022


Vydělávání blogem

Jak na blogu vydělávat

Naše čtenáře často zajímá, jak si blogem vyděláváme. Náš hlavní zdroj blogových příjmů je affiliate marketing, ale existuje celá řada způsobů, jak začít blogem vydělávat už od prvního dne.

5 způsobů, jak vydělávat blogem

Jak vydělávat na blogu affiliate marketingem


Jak propagovat blog

Jak blog propagovat

7 způsobů, jak propagovat blog zdarma

Úspěšnost blogu stojí a padá na tom, jakou má návštěvnost. Tu lze získávat buď organických vyhledáváním (lidé přicházející z internetových vyhledávačů), nebo strategickou propagací.


GDPR pro blogery

GDPR pro blogery

Od května 2018 mají všichni blogeři v Evropské unii povinnost uvádět na webu ‚‚Zásady ochrany osobních údajů’’.

Abychom všem zjednodušili práci, připravili jsme praktický návod, jak zásady zpracovat. Vzor ke stažení zdarma.

Kompletní návod na GDPR pro blogery v 8 krocích

Lze si vydělávat blogem?

Ano, nám blog dlouhodobě platil nájem v Praze. Blogem si můžete vydělat desítky, ale i stovky tisíc korun.

Jak psát blog

Blog je důležité psát v souladu se SEO. Pokud neumíte psát, můžete si pomoct i s umělou inteligencí.

Jak psát články umělou inteligencí

Nejlepším nástrojem na psaní článků s umělou inteligencí je chatGPT.

Jak si založit blog ZDARMA

Založte si blog na WordPressu, který je nejrozšířenější blogovou platformou na světě.

Jak na blog na WordPressu

Návod na WordPress blog najdete v tomto článku.

Kde založit blog?

Nejlepší je založit si blog na WordPressu.

Jak založit blog a vydělávat?

Založte si blog na WordPressu, začněte psát hodnotný obsah, který lidi zajímá a poté ho můžete zpeněžit pomocí affiliate marketingu nebo reklamy.

Jak má správně vypadat blog?

Blog by měl mít jasnou a přehlednou strukturu, která která umožní čtenářům snadno se v něm orientovat. Důležitý je také přitažlivý a responzivní design, který se správně zobrazuje na různých typech zařízení.

Proč si založit blog?

Blog je skvělý způsob, jak si vybudovat jméno v oboru a taky jak zpeněžit své znalosti.

Co psát do blogu?

Do blogu pište vždy jen to, čemu opravdu rozumíme.

Je výhodnější psát blog nebo se stát influencerem?

Blogování je výhodnější, protože když postupuje dle osvědčených praktik, můžete si do půl roku začít blogem vydělávat peníze. Navíc, když máte vybudovaný vydělávající blog, nevadí, když na několik měsíců přestanete psát. Blog vydělává dál.

Má smysl začínat s blogováním?

Ano, i když vám může připadat, že blogů je hodně, není jich moc kvalitních. Obzvláště, pokud si vyberete velmi úzké zaměření, tak se můžete brzy stát nejlepšími v oboru.

Co to je WordPress?

WordPress je platforma pro budování obsahových webů na světě. Je zdarma a lze si vybrat z nepřeberného množství grafických šablon, můžete používat pluginy (rozšiřující moduly, které přidávají další funkce) a vydělávat blogem peníze bez jakéhokoliv omezení.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Jak na blogJak si založit blog v roce – jednoduše a přehledně

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu