...

Jak vydělávat na affiliate marketingu v 5 krocích (pro blogery)

Máte vlastní blog, hodně fanoušků na Facebooku, úspěšný Instagram nebo spoustu followerů na Twitteru? Pak vás asi zajímá affiliate marketing, tedy metoda, jak si propagováním produktů a služeb vydělat peníze. V následujících 5 krocích vám ukážu, jak na to.

Jak funguje affiliate

Propagujete produkty a služby, které jste nevytvořili vy, a za každý úspěšný prodej (nebo provedenou akci, například registrace do free verze) přes váš odkaz získáte provizi. Procenta má každý stanovený jinak, obecně se pohybují okolo 2 – 5 % pro fyzické produky a 6 – 15 % pro informační a online produkty.

Jede se hlavně přes cookies, protože málokdo si koupí třeba televizi za 10 tisíc na první kouknutí. Proto se pokaždé, když někdo klikne na váš odkaz, uloží do prohlížeče potencionálního zákazníka cookies – a tam sedí třeba 15 dní. Pokud během těch 15 dní na té stránce něco nakoupí, provize jde za vámi.

1) Jak si vybrat, co propagovat

Nejčastěji se přes affiliate marketing propagují fyzické produkty (třeba na Alzu), online produkty (e-booky apod.) a online služby (Zonky).

Affiliate nabídky od Four Sigmatic – výrobců kávy z hub
Affiliate nabídky od Four Sigmatic – výrobců kávy z hub

Affiliate nabídky od Four Sigmatic – výrobců kávy z hub[/caption]   Obecně se nejlépe propagují věci, které vám osobně pomohly vyřešit nějaký problém.

Například můj první affiliate článek byl Grammarly – prostě proto, že je to naprosto boží nástroj, který používám už více než rok, plnou placenou verzi. Vyřešil mi problém s psanou angličtinou, protože mě na moje chyby upozorní a pomůže mi se stylistikou.

Co zajímá vaší cílovou skupinu?

Většinou vás někdo sleduje na internetu proto, že jste v něčem dobří. Ať už v psaní online deníku, blogu o investicích do kryptoměn nebo v psaní online kuchařky, vždycky máte určitou cílovou skupinu se společnými zájmy.

Vybírejte obezřetně, vždy nabízejte jen to, co máte vyzkoušené. Berte to tak, že affiliate marketingem vaší cílovce vlastně pomáháte.

Ověřte si, že jde opravdu o něco suprového

Dobrá metoda je zeptat se 5 vašich známých, kteří zároveň spadají do vaší cílové skupiny, co si o tom, co chcete propagovat, myslí. Pokud vám řeknou “wow, to je super, hned si to jdu nainstalovat!”, tak jste trefili do černého.

Nápady na české produkty

Nápady na zahraniční produkty

2) Registrace do affiliate systému

Po tom, co si vyberete co propagovat, najděte si jejich affiliate program (pokud ho mají). Do googlu prostě zadejte například “grammarly affiliate” a většinou se trefíte hned prvním odkazem. Proces registrace může trvat od pár minut až po několik dnů.

Případně se můžete přihlásit do jedné z affiliate sítí a získat tak přístup k celé řadě produktů na propagaci. V ČR doporučujeme eHUB.cz.

3) Získání vhodného linku

Ne vždy vám bude vyhovovat, aby se váš čtenář proklikl na úvodní stránku. Pokud propagujete konkrétní produkt, chcete, aby proklik vedl přímo na daný produkt, že? Tomu se říká DEEP LINKING a je to funkce, kterou ne všichni affiliate podporují.

Častokrát také cílíte na různé segmenty čtenářů a mohou na ně fungovat různé LANDING PAGES – tedy stránky, na které se prokliknou.

Abych vám ukázal, o čem přesně mluvím, podíváme se na affiliate systém Grammarly. Po přihlášení systému vidíte toto. Ve většině případů mají všechny affiliate systémy úplně stejný vzhled a hlavně stejné funkce, takže tenhle návod platí skoro pro všechny.

Co uvidíte po přihlášení do affiliate systému Grammarly
Co uvidíte po přihlášení do affiliate systému Grammarly

Když se vlevo proklikeme do záložky OFFERS, zjistíme, že máme v nabídce rovnou 5 různých stránek o Grammarly, na které můžeme naše čtenáře poslat.

grammarly4

Proč tomu tak je? Tým v Grammarly na nás totiž myslel a rovnou nám připravil 5 variant LANDING PAGE, z nichž každá osloví někoho jiného.

Co myslíte, bude třeba studenta zajímat více to, že mu v Grammarly mohou za peníze zkontrolovat jeho psaný text, nebo ho spíš zaujme funkce kontroly plagiarismu, kterou lze aktivovat na 7 dní zadarmo? 🙂 Po výběru jedné možnosti se nám už ukáže samotný odkaz, který použijeme na našem blogu:

grammarly5

4) Napsání článku

Už víme, co chceme propagovat a máme odkaz, přes který mohou čtenáři nakupovat. Teď ho mezi ně musíme nějak dostat! Pokud nemáte blog a vaše silná stránka je Instagram, Facebook nebo Twitter, můžete rovnou přeskočit na bod 5.

1) Článek na blogu

Výborně fungují review články, tedy takové, kde propagovaný produkt zhodnotíte, popíšete a vysvětlíte, v čem vám tak pomohl. Nemyslete si, že to naflákáte za půl hodiny, dáte přes půlku stránky banner a peníze se posypou.

V první řadě předáváte čtenářům užitečnou informaci, tip na něco, co je zajímá a je pro ně výhodné. 

2) Banner na blogu

Nejvíce vás zajímají prokliky. A kde získat více prokliků, než na vlastní homepage? Umístěte dočasně váš affiliate link přímo do sloupce s novinkami, ideálně v nějakém grafickém zpracování.

grammarly6

5) Propagace vašeho výtvoru a sledování konverzí

Teď už nezbývá nic jiného, než:

1) Sdílet na vaše kanály

Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, prostě sdílejte na všechny sociální sítě, které používáte.

grammarly7

2) Osobně doporučit

Víte o někom, kdo by o vaší nabídku rozhodně stál? Tak mu napište! Jednoduchý 3-řádkový e-mail s odkazem na článek vám zabere pár minut, ale prodejnost může zvýšit hodně.

3) Sledovat konverze  😎

Jak vypadaly konverze za první měsíc, co byl článek online
Jak vypadaly konverze za první měsíc, co byl článek online

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Jak na blogJak vydělávat na affiliate marketingu v 5 krocích (pro blogery)

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu