...

Jak založit blog: Jednoduchý návod na WordPress v roce 2024

Víte, že chcete založit vlastní blog, ale absolutně netušíte, jak na to technicky? My to víme a rádi poradíme! Následuje detailní návod krok za krokem -> jak zakoupit doménu s webhostingem a nainstalovat redakční systém v 15 krocích.    

 Co na to budete potřebovat:

 • 1 hodinu nerušeného času
 • Platební kartu na zaplacení domény a hostingu
 • Stabilní internet

Jak založit blog

WordPress je nejrozšířenější blogovací platforma na světě a má to svůj důvod. Je zadarmo, můžete si vybrat z nepřeberného množství grafických šablon, můžete používat pluginy (rozšiřující moduly, které přidávají další funkce) a vydělávat blogem peníze bez jakéhokoliv omezení.

Základní chyba, kterou nováčci v blogování dělají, je výběr špatné blogovací platformy. Naštěstí máte nás, takže my se takové chyby nedopustíme.

Teď vás napadá, jaký je háček v tom, že je zadarmo. Žádný není, WordPress je open-source projekt (s otevřeným kódem) a vy si tak musíte platformu nainstalovat a nastavit sami.

Provedeme vás instalací krok za krokem, nebojte. Je to brnkačka.

Potřebujete jen dvě věci

Abyste mohli svůj blog založit, potřebujeme doménu (název vašeho blogu s koncovkou) a webhosting.

 • Doména je klasicky název webu s koncovkou, třeba naše loudavymkrokem.cz
 • Webhosting je online úložiště, kde váš blog bude bydlet

Kupujeme doménu a webhosting

Tady přichází část, která, jako jediná, není zadarmo. Výběr webhostingu je důležitá věc. Zaprvé proto, že stojí peníze a za druhé proto, že se v případě nespokojenosti těžko mění. Co vás u webhostingu zajímá:

 • On-line dostupnost – jestli mívají výpadky, tedy chvíle, kdy váš blog nejde otevřít
 • Cena za měsíc
 • Zálohy a uživatelská podpora
 • Neomezená e-mailová schránka (ano, budete mít vlastní e-mail xxx@vasedomena.xx!)

Za nás je výběr jasný. Spolupracujeme s Blueboard.cz už několik let a nemůžeme si jejich služby vynachválit.

blueboard logo 768x156 1

Náš blog má 99.99 % dostupnost ve dne v noci a uživatelská podpora je jedna z nejlepších. Cena hostingu je 79 Kč / měsíc (2 piva?) a doménu pořídíte od 149 Kč na rok. Dohromady vás blog tedy vyjde na cca 1000 Kč ročně. Jako bonus můžete u Blueboard.cz:

 • Koupit doménu společně s webhostingem (a složitě nepřevádět)
 • Nainstalovat WordPress JEDNÍM KLIKNUTÍM

Může se zdát, že pro začínající blog je zbytečné něco platit a bude se vám chtít využít bezplatné, nebo levnější služby. Určitě nějaké najdete, ale věřte, že my jsme je už dávno vyzkoušeli. A ty problémy, které jsme s nimi měli (třeba s Ebola.cz, kde nám nebyli ani schopni předat zálohu webu, když nám blogy napadli hackeři), už nechceme nikdy zažít.  

KROK Č.1:

Na stránce Blueboard.cz zadejte název svojí domény s koncovkou ve tvaru vasedomena.koncovka a klikněte na Ověřit doménu.

blueboard blog 1 768x171 1

KROK Č.2:

  Hurá! Doména je volná a můžeme objednávat. Systém vám nabídne i řadu dalších koncovek. My prozatím bereme naší vybranou a klikáme na Objednat.

blueboard blog 2 1024x111 1

KROK Č.3:

Vyberte Nový webhosting s novou nebo již existující doménou.  

blueboard blog 3 768x387 1

KROK Č.4:

Opět klikněte na Ověřit doménu a pokračovat.

blueboard blog 4 1024x307 1

KROK Č.5:

Vyberte, na jak dlouho chcete hosting (obvykle 1 rok) a klikněte na pokračovat.

blueboard blog 5 1024x275 1

KROK Č.6:

Vyplňte požadované údaje a je hotovo! Objednávku můžete rovnou zaplatit, nebo vám do 10 minut přijde e-mailem výkva k zaplacení. E-mailem vám přijde spousta přihlašovacích údajů do technických sekcí webhostingu, které vás momentálně vůbec nemusí zajímat. E-mail si ale uložte a vytiskněte, bude se vám v budoucnosti hodit. Od této chvíle je vaše administrace aktivní a můžeme se pustit do instalace WordPressu.

Jak nainstalovat WordPress

KROK Č.1:

Vpravo nahoře na Blueboard.cz klikněte na Administrace a přihlaste se. Zobrazí se vám seznam vašich domén. Budete tam mít jen jednu, náš vypadá takhle:

blueboard blog 7 1024x465 1

KROK Č.2:

  Klikněte na název vaší domény. V našem případě budeme instalovat WordPress na doménu mycosina.blog (prostě proto, že tam zrovna teď nic nemáme :)). Vlevo dole klikněte na Software.

blueboard blog 8 1024x461 1

KROK Č.3:

Zobrazí se vám spousta platforem, které můžete nainstalovat (pro blogy, e-shopy apod.). Vy vyberte hned ten první – WordPress – a klikněte na Nainstalovat.

blueboard blog 9 1024x391 1

KROK Č.4:

Tady nic neměňte a jednoduše klikněte na Nahrát software.

blueboard blog 10 1024x350 1

KROK Č.5:

  Tímto je váš blog nainstalovaný a do e-mailu dorazí instrukce, jak se poprvé přihlásit. Teď už jen zbývá změnit dočasné heslo na vaše a bude hotovo! Klikněte na odkaz za položkou Adresa.  

blueboard blog 11 1024x795 1

KROK Č.6:

Zobrazí se vám přihlašovací obrazovka, kterou teď budete vídat každý den. Rovnou si ji uložte do záložek. Login a heslo vyplňte dle údajů v e-mailu a klikněte na Přihlásit se.  

blueboard blog 12 1024x592 1

KROK Č.7:

Vítejte v administraci svého blogu! Dřív, než se pustíme do čehokoliv jiného, je potřeba změnit vaše heslo. V menu vlevo klikněte na Uživatelé a Profil.

blueboard blog 13 1024x386 1

KROK Č.8:

Sjeďte dolů, klikněte na Generovat heslo a do rámečku napište vaše nové heslo a klikněte na Aktualizovat profil.

blueboard blog 14 1024x439 1

KROK Č.9:

Tradááá! Gratulujeme! Úspěšně jste založili svůj blog! Teď už se na něj můžete podívat na adrese vasedomena.vasekoncovka

blueboard blog 15 1024x494 1

Než se pustíte do vlastního designování a instalace pluginů, nezapomeňte:

 • Vytisknout e-mail s přihlašovacími údaji od Blueboard
 • Zapsat si svůj login včetně hesla
 • Dát si do záložek odkaz, kterým se přihlásíte do administrace (krok č.5)

Související články

1 COMMENT

 1. Moc díky za vaše články. Myšlenku udělat si blog jsem měla v hlavě už dlouho, sbírala jsem inspiraci a návody, ale teprve když jsem narazila na váš blog jsem se do toho vážně pustila. Zkoušela jsem nějakou platformu zdarma, ale máte pravdu, není nad vlastní doménu a Word Press. Původně jsem se ho bála (a to v něm spravuju stránky v práci). ale je to jednoduché a radost v něm pracovat.

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Jak na blogJak založit blog: Jednoduchý návod na Wordpress v roce

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu