...

10 tipů, jak vybrat nejlepší WordPress šablonu pro váš blog

Jakmile máte hotovou instalaci WordPressu, chcete pěknou šablonu, aby se váš blog jen blýskal. Jenže jak vybírat? Existují tisíce placených i neplacených šablon, každá vypadá lépe než předchozí. Jak si vybrat tu správnou? V tomto článku se podíváme na 10 tipů, které vám pomohou vybrat tu nejlepší.

Proč je výběr šablony na WordPress důležitý?

To, jakou zvolíte šablonu, bude mít vliv úplně na všechno. Šablona ovlivňuje čtenost, rychlost načítání stránek i pozici ve vyhledávačích. Vybírejte pečlivě a ideálně skončete s co nejjednodušší a nejčistší šablonou, jakou najdete.

I když může šablona vypadat na první pohled naprosto perfektně, tak to neznamená, že je ideální pro váš účel a už vůbec to neznamená, že stejně pěkně bude vypadat na vašem WordPressu. Správná šablona pro blogera

 • Má už v základním nastavení výborné hodnocení od vyhledávačů
 • Je vytvořená přímo pro blogování
 • SEDÍ NA VAŠÍ STRUKTURU WEBU
 • Lze ji jednoduše upravovat
 • Podporuje všechny podstatné pluginy

Špatná šablona

 • Je špatně nakódovaná (vyhledávače jí pak sráží hodnocení)
 • Nelze jednoduše upravovat
 • Nefunguje s potřebnými pluginy

1) Za výbornou šablonu nemusíte zaplatit ani korunu

Premium (placené) šablony mají většinou více funkcí a jsou „obecně považovány za lepší“ prostě proto, že co stojí peníze, to musí být lepší, než to, co je zdarma. Jenže to není úplně pravda.

Spousta výborných šablon je zadarmo a většinou máte možnost si vyšší verzi šablony kdykoliv dokoupit. Příkladem je výborná šablona Shaped Blog, kterou si můžete zdarma stáhnout.

shaped blog sablona

K čemu jsou tedy placené šablony, když je jich spousta zadarmo?

Opravdovou přidanou hodnotou, pokud za šablonu zaplatíte, je zákaznická podpora a detailní dokumentace. Pokud s blogem začínáte, plánujete rozsáhlé změny v šabloně a chcete mít pomocnou berličku do začátku, klidně těch $20 zaplaťte a budete mít k ruce človíčka, který vám s instalací a úpravami pomůže. Musíte ale umět anglicky.

2) Začněte s vytvořením struktury blogu, ušetříte si pozdější práci

I když je většina šablon použitelná pro jakýkoliv účel (od on-line kuchařky až po firemní prezentaci), jsou obvykle zaměřené na jedno konkrétní použití. V základním nastavení se pak liší třeba počtem položek v menu, rozložením úvodní stránky nebo vzhledem článků.

Než se vrhnete do hledání šablony, sepište si strukturu blogu

 Název, témata a hlavní kategorie vám pomůžou určit, jak robustní a propracovanou šablonu potřebujete. Připravili jsem pro vás PDF se strukturou blogu, které si vytiskněte a vyplňte, pomůže vám v přípravě. Bude to chtít 30 minut a dobrou kávu.

Stáhnout PDF se strukturou blogu

Nebojte se rozepsat, zapište si i kategorie, o kterých ze začátku psát ani nebudete, ale víte, že se jim budete chtít později věnovat. Zbavíte se pak takových nepříjemností, jako je hledání někoho, kdo umí přepisovat zdrojový kód, protože se vám do menu už nevejde další položka.  

struktura blogu wordpress

3) Funkce, které musí váš WordPress blog bezpodmínečně umět

Většina z vás nebude potřebovat nic jiného, než přidávat příspěvky, řadit je do kategorií a sbírat e-maily. Všechny další funkce se dají řešit pomocí pluginů, musíte si být ale jisti, že je vámi vybraná šablona podporuje.

Co je plugin?

Plugin je software, který rozšíří váš WordPress o nové fukce a jednoduše se instaluje. Pomocí pluginů se optimalizují weby, sbírají e-maily, tvoří výukové kurzy a mnoho dalšího.

Jaké další funkce vám pomůžou s blogem prorazit?

 • Sidebary – postranní sloupce, kam si umístíte reklamu třeba na nějaké PDF zdarma
 • Integrace Google Analytics – abyste mohli sledovat, kdo a odkud na váš web chodí
 • Podpora pluginů na SEO optimalizaci (Yoast plugin)
 • Cache systém (plugin W3 Total Cache a plugin Autoptimize)
 • Podpora vizuálního editoru (plugin Elementor)

Jak zjistit, jestli šablona vaše (nebo alespoň ty výše zmíněné) pluginy podporuje?

Kromě čtení komentářů a informací přímo na stránkách šablony si můžete šablonu na ostro vyzkoušet. Nainstalujte všechny potřebné pluginy společně s vybranou šablonou. Pokud web nebude házet žádné chyby, máte vyhráno.

4) Jednoduchost je klíč k úspěšnému blogu

Spousta šablon se pyšní komplexním rozložením, nádhernými animacemi a hromadou barev. Nic z toho ale opravdu nepotřebujete a kolikrát jsou takové vylepšováky akorát na škodu.

Čím složitější zvolíte téma a čím více použijete různých kurdlinek, tím horší dostane váš blog skóre od vyhledávačů. A čím nižší skóre od vyhledávačů, tím nižší bude dosah vašich článků a o to míň budete mít čtenářů.

pingdom test blogu

Vždy si můžete demoverzi šablony otestovat na PINGDOM a uvidíte, jak na tom je. Na tohle hodnocení se sice nedá koukat černobíle (ano nebo ne), ale dá vám obecný přehled o tom, jak na tom šablona je ve chvíli, kdy jste ještě nepřidali další obsah.

Jaké výsledky na PINGDOM se dají považovat za dobré u čerstvě nainstalované šablony

 • Performance grade (známka výkonnosti): A, B, C
 • Load time: do 1,5 sekund
 • Page size: do 1 mb
 • Requests: do 40

5) Responzivní design je dnes nutnost

Responzivní znamená, že se šablona umí přizpůsobit velikosti obrazovky a zařízení, na kterém si jí uživatel prohlíží.

Například náš blog má 50 % přístupů z mobilních zařízení a pokud bychom neměli responzivní design, o tyto čtenáře bychom přišli, protože by náš blog prostě nešel pořádně číst.

Jak vypadal náš blog Power of Doing na různých zařízeních
Jak vypadal náš blog Power of Doing na různých zařízeních

Google responzivní weby ohodnocuje mnohem lépe a je to proto naprostá nutnost. Většina šablon je dnes responzivních už v základu, vždy se ale ujistěte, že je to případ i té vaší.   Jak otestovat, jestli je šablona responzivní

6) Kompatibilita s prohlížeči

Co čtenář, to jiný prohlížeč. A každý prohlížeč může zobrazovat šablonu jinak, proto si na to dejte pozor. Vždy si šablonu otestujte v těch nejdůležitějších, jako jsou Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari a další. To samé platí pro mobilní prohlížeče.  

testovali prohlizecu

Naštěstí pro vás, existují weby, které váš blog otestují rychle a zadarmo

 • Browserling – otestujete 6 prohlížečů + Android prostředí
 • Browsershots – testování několika prohlížečů v 150 verzích

7) SEO optimalizace WordPress šablony

I zdrojový kód může být napsán dobře (čistě) a špatně. Pokud šablonu kódoval amatér, v dlouhodobějším horizontu to pro vás bude jedna z největších překážek, s kterými se budete potýkat.

SEO je způsob optimalizace, které usnadňuje vyhledávačům skenovat vaše stránky a rozpoznávat jejich obsah. Čím lepší SEO optimalizaci máte, tím větší máte šanci, že se váš obsah objeví ve vyhledávání na vyšší pozici.

Nevím o jednoduchém způsobu, jak SEO šablony otestovat. Většinou se koukám na hodnocení uživatelů a na popis šablony od vývojářů a testuji web pomocí různých nástrojů (třeba Neil Patel SEO).  

vysledek seo 1024x439 1
Výsledek SEO testu tohoto blogu

Můžete ale použít nástroj W3C Markup Validation, který vám ukáže, jestli šablona generuje HTML5 kód v očekávaném formátu. Nelekejte se, pokud se vám zobrazí větší množství chyb.

W3C zobrazuje i takové chyby, které nemají na výkon šablony žádný vliv. Cílem je zjistit, jestli šablona neobsahuje opravdu nějaké závažné chyby.  

8) Hodnocení a recenze

Pravidlo číslo jedna zní, že pokud nemá šablona žádné hodnocení a recenze, tak jí nepoužívejte. Nechcete být ten, kdo bude psát první negativní recenzi.

Většina dobrých šablon má alespoň desítky dobrých hodnocení od uživatelů, přičemž hodnocení 4 a 5 hvězdiček razantně převyšuje počet těch nižších.

Pokud se u vámi vybrané šablony nějaké 1 a 2 hvězdičkové hodnocení vyskytují, přečtete si o čem jsou. Často se stává, že uživatelé hodnotí šablonu po pěti minutách používání, nebo tomu prostě jen nerozumí.

Příklad hodnocení šablony
Příklad hodnocení šablony

9) Šablona po instalaci nevypadá tak krásně, jak se prezentuje

Až si nějakou šablonu nainstalujete, tak zjistíte, že vlastně vůbec nevypadá tak, jak jste si představovali. To ale není špatně.

Každé demo šablony má zapnuté všechny funkce a nasázenou profesionální grafiku, aby vám ukázali, jak šablona může vydat nejlépe. Pokud ale zatím nemáte ve WordPressu vlastní obsah, bude vypadat hole a vlastně vám bude připadat, že tam některé věci úplně chybí.

Uvidíte, že jak ji začnete plnit obsahem, začně vypadat čím dál tím lépe.      

10) Kde najdete ty nejlepší šablony

Premium šablony

ThemeForest – nejlepší zdroj na placené šablony, kde jsme vždy našli, co jsme potřebovali

Šablony zdarma

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Jak na blog10 tipů, jak vybrat nejlepší Wordpress šablonu pro váš blog

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu