...

Jak vydělávat na fotkách z cestování až 10 tisíc korun měsíčně

„Prodávám pouze fotografie z výletů a dovolené a vydělám si cca 500 dolarů měsíčně.” Tahle věta mě v prosinci 2016 nakopla, abych začala prodávat svoje fotky z cest. Jak si vydělávat na fotografiích z cestování tisíce až deseti tisíce korun? Které fotobanky jsou nejvýdělečnější? A proč se věnuji právě fotografiím z cestování?

Jak už jsem naznačila, řeč bude o mikrofotobankách. Musím se přiznat, že jsem k nim vždy byla skeptická, a to i tehdy, když jsem v prosinci 2016 na Shutterstock nahrála své první fotky. Ale neuběhl ani den od schválení mého profilu a prvních fotografií a zaznamenala jsem prodej.

Co to jsou mikrofotobanky?

Jedná se o fotobanku, kde ceny za jednu fotografii začínají na polovině dolaru, některé obrázky jsou dokonce ke stažení zdarma. Mikrofotobanku využívají komerční subjekty, ale i soukromí uživatelé pro internetové stránky, billboardy, plakáty, reklamní bannery apod.

fotobanky nabidka
Zdroj https://stock.adobe.com

Kolik si můžete reálně vydělat?

Budu upřímná, nemusíte si vydělat nic, ale můžete vydělávat až deseti tisíce. Od roku 2018 do začátku roku 2023 mi fotobanky vydělaly už přes 2000 dolarů a to jsem nahrála jen 250-350 fotek (na některých fotobankách mám více a na některých méně). Momentálně mi chodí několik stovek dolarů ročně. Poslední 3 roky jsem si vybrala 300-600 dolarů ročně, vždy záleží na tom, zda přispívám pravidelně.

V roce 2022 fotografové na fotobankách vydělávali v průměru 0,02 $ za jeden obrázek za jeden měsíc. Velmi také záleží na tom, zda prodáte fotku v rámci předplatného, nebo si ji někdo přijde koupit jednorázově (to bývá dražší) či si koupí rozšířenou licenci na fotografii (mně se stalo jen pár krát).

FotobankaMinimum za fotoMaximum za fotoRozšířená license
Shutterstock$0.10$5.80$39.80
iStock & GettyImages$0.10$16.20$113.40
YayImages$0.10$10.00$25.00
123RF$0.22$24.00$77.88
BigStock$0.25$0.50$29.70
Canstockphoto$0.25$5.00$25.00
Depositphotos$0.30$5.88$37.38
Adobe Stock & Fotolia$0.33$3.30$26.40
Dreamstime$0.34$10.10$40.80
Photocase$1.52$16.50$110.00
Alamy$4.00$99.50/
Stocksy$7.50$200.00$75,00–8,100

Kdo může začít prodávat fotografie?

Prodávat fotogafie může prakticky každý, kdo dokáže vyprodukovat fotografie, které splňují kritéria velikosti a kvality. Ty se lehce liší v jednotlivých fotobankách, například u Shutterstocku se jedná o minimální velikost 4MP (4 megapixely).

Některé fotobanky váš profil nejprve musí schválit (Shutterstock) u jiných (Adobe Stock) můžete začít okamžitě nahrávat své fotografie. V obou případech je každá fotografie zvlášť schvalována editorem/automatem fotobank.

123 rf
Prodávat fotografie může téměř každý

Kde fotografie prodávat?

Existují desítky menších i větších mikrofotobanek, které si vybrat? Určitě bych ze začátku začala s jednou či dvěmi. Mezi mé oblíbené patří Shutterstock, Adobe Stock (bývalá Fotolia), Dreamstime a 123RF.

Jak se zaregistrovat a začít s prodejem

 • Zaregistrujte se jako contributor na jedné z níže uvedených platforem
 • Nahrajte ukázku své práce pro schválení účtu (na některé fotobanky vás musí nejprve schválit, na jiné můžete rovnou nahrávat) 
 • Vyplňte daňový formulář na jednotlivých fotobankách a vyberte způsob výplaty (já preferuji Paypal)
 • Začněte nahrávat fotografie (Jak úspěšně nahrávat níže)

Jak se daní příjem z fotobanek?

Příjmy z prodeje fotek ve fotobankách se obvykle daní buď jako autorský nebo jako příjem ze samostatné činnosti (tzn. živnosti – OSVČ). Příjmy z fotobank se neřadí mezi příležitostné/ostatní příjmy, protože nabídka ve vašem portfoliu probíhá stále a vy opakovaně přijímáte peníze a poskytujete licence k vašim fotografiím, vektorům či videím. Podrobný návod najdete zde, není se ale čeho bát.

Shutterstock

logo shutterstock

Shutterstock je asi nejpopulárnější mikrofotobankou na světě a čeští fotografové věnující se fotobankám ji řadí na první místo jako nejvýdělečnější. I mně vydělává nejvíce. Je velmi intuivní, ale váš profil musí být prvně schválen při nahrání prvních 10 snímků. Pokud se do toho pustíte, vyberte vaše nejlepší snímky, nesnažte se být příliš kreativní, jděte na jistotu.

Já jsem sahala po svých kýčovitých fotografiích kanadských jezer (jedny z mých nejprodávanějších). Doporučuji se vyhnout i obrázkům s lidmi, protože k těm potřebujete Model Release. Na Shutterstocku můžete za jedno stažení obrázku vydělat od 0,25–2,85 dolaru.

report fotobanky
Report z roku 2016 od fotobanky.cz

Dreamstime

dreamstime logo

Narozdíl od Shutterstocku, samotný váš profil nemusí být schválen a můžete ihned začít nahrávat fotografie. Dreamstime má ze všech mikrofotobank nejzajímavější program.

Můžete se stát exkluzivním uživatelem (to znamená, že nebudete přispívat do dalších mikrofotobank) a z komise pak získáváte 60 %. To vám může vynést až desítky dolarů za jedno stažení fotografie. Neexkluzivní uživatel má 25 % z komise. Na druhou stranu považuji nahrávání fotografií za zdlouhavější a méně intuitivní.

dreamstime vydelek
Kolik lze vydělat z prodeje jedné fotografie na Dreamstime

123RF

123rf logo

Opět velmi populární mikrofobanka mezi českými uživateli. Váš profil musí být schválen po nahrání 10 fotografií. Komise je 30-60% v závislosti na “kreditu” vašeho profilu, který se odvíjí od prodeje a kvality fotografií. Výdělek z prodeje jedné fotografie je tedy od 0,21 do 0,4 dolaru.

123rf vydelek
Kolik si můžete vydělat na 123RF z jednoho prodeje fotografie

Adobe Stock

Adobe Stock Logo

Jedná se o bývalou Fotolii, Adobe Stock je velmi intuitivní a nemusíte čekat na schválení vašeho profilu, pouze na schválení jednotlivých fotek. Z komise získáváte 33 %.

Kolik fotek je potřeba na Adobe Stock nahrát?

Opět je to velmi individuální, ale platí, že čím více fotek, vyšší výdělky.  Pokud se na to podíváme skrz statistiky, 100 dolarů si vyděláte až povětšinou s portfoliem 200 a více kvalitních fotografií. Platí také, že fotografie je třeba přidávat konzistentně a udržovat svůj účet aktivní.

peyto lake
Prodávají se i ty nejtypičtější kýče

Alamy stock photos

Alamy je britská fotobanka, kterou jsem objevila až v roce 2020. Jedná se o firmu, která je na trhu už od 90. let a jedná se o velmi populární stránku na prodej fotek především kvůli 50 % komisi, zároveň se jedná i o velmi konkurenční fotobanku.

Abyste mohli začít prodávat na Alamy, musíte opět projít testem. To znamená, že na Alamy nahrajete sérii vašich nejkvalitnějších fotek a budete čekat 2-3 dny, jestli vás schválí.

Bigstock

I s Bigstock jsem začala až v roce 2020. Jedná se opět o velmi rozšířenou fotobanku, pravděpodobně jednu z největších na trhu, která byla založena v roce 2004. Nemusíte procházet testem kvality a můžete rovnou začít nahrávat fotografie.

Colourbox

Další fotobankou, do které jsem se letos přihlásila, je dánská microsite Colourbox, kde získáváme 20 % z prodejů. To není tolik jako u Alamy, na druhou stranu je tam mnohem menší konkurence.

DepositPhotos

depositphotos logo

DepositPhotos možná znáte, pokud si nakupujete fotografie pro marketingové účely. Mívají celkem zajímavé akce a nízké ceny. To sice není dobré pro nás, co si chceme prodejem fotografií vydělávat, ale zároveň je na depositphotos celkem nízká konkurence.

Další fotobanky, kde prodávat fotografie, vektory a videa

3 tipy, jak na úspěšný prodej fotografií

Ve fotobankách se nejlépe prodávají generické, ne umělecké, ale technicky zvládnuté fotografie. Důležitá je tedy kvalita fotografie, správně vybraná klíčová slova a popisek a žádanost tématu.

1) Vhodná technika a nástroje – jak zvýšit prodeje

Základem je kvalitní fotoaparát (Přečtěte si, jak si vybrat fotoaparát a objektivy), a alespoň základní znalost úpravy fotografií. Měli byste zvládnout fotografii doostřit, upravit kontrast a vytáhnout barvy. Velmi nepatrná úprava může zvýšit vaše prodeje i několikanásobně. Mně osobně nejvíce pomohlo naučit se s Lightroomem. Super kurz o Lightroomu mají například na Kurzeo, podrobnou recenzi jsem napsala zde.

Lightroom je profesionální program na úpravu fotek, ve kterém lze upravovat i stovky fotografií najednou, pokud byly focené za stejných světelných podmínek. Ačkoliv existuje řada alternativních programů, valná většina fotografů nakonec skončí u Lightroomu.

Pokud se chcete zdokonalovat ve fotografii, celkem řadu kurzů online (bohužel pouze v angličtině) nabízí Skillshare.

2) Buďte dohledatelní: Jak volit klíčová slova a popisky

Aby lidé vaše fotografie dohledali, musíte chytře zvolit titulek a popisek fotografie. Doporučuji si zkusit na Shutterstocku (či jiné fotobance) vyhledat fotografie se stejným tématem a podívat se na popisky fotografií, které vám vyjedou mezi prvními. Těmi se inspirujte, nikdy je ale zcela nekopírujte!

klicova slova pro fotobanky

Výběr klíčových slov je ještě důležitější. Ta by měla definovat vše, co je na vaší fotografii a co by fotografie mohla ilustrovat. Naštěstí existuje nástroj zdarma, který vám pomůže klíčová slova dohledat. Do Keyword.io stačí zadat jedno klíčové slovo, které vystihuje nejlépe vaši fotografii a program už dalších 50 dohledá za vás.

3) Výběr témat, která se nejvíce prodávají

Ačkoliv doporučuji začínat s prodejem fotografií, které byste i tak dělali – například z cest – jsou témata, která se prodávají mnohem více než cestovatelské fotografie.

 • Lidé v práci (pozor, potřebujete mít podepsaný model release)
 • Miminka (potřebujete souhlas rodičů)
 • Jídlo a káva
 • Interiéry
 • Technologie
 • Náboženství
 • Sporty (potřebujete model release)
 • Roční období
 • Zvířata (psi, kočky)

Jak si ušetřit práci – hromadné nahrávání fotek do fotobanek

Musím se vám k něčemu přiznat, poté, co jsem napsala první verzi tohoto článku v roce 2017, jsem u fotobank dlouho nevydržela. Nahrávání pro mě bylo zdlouhavé, a i když jsem viděla, že mi výdělky rostou, nedokázala jsem se k pravidelného nahrávání fotek dokopat.

Často jsem se styděla, protože jsem viděla, že kdybych tomu věnovala pár hodin týdně, mohla bych mít dlouhodobý pasivní příjem. Takhle mi chodilo jen pár set dolarů za pár měsíců.

Na konci roku 2019 jsem ale objevila nástroj, kterým můžete nahrávat fotografie do všech fotobank najednou! Stačí se registrovat na platformě StockSubmitter a pro uživatele Macbooku Microstock.Plus. Ze začátku máte 200 GB zdarma, a poté je nutné platit.

Jaké jsou nejvýdělečnější fotobanky?

Nejvíce vydělávám na Shutterstocku, stejně jako většina lidí, kteří prodávají na fotobankách. Dohromady už jsem tam vydělala několik desítek tisíc korun. Ačkoliv všude se dočtete, že nemáte přidávat „typické záběry” ale máte příjít s originálními pohledy, mně se prodávají největší a nejtypičtější cestovatelské kýče. Pak také to, že jsem se trefila do díry na trhu v podobě fotek z míst, kam příliš lidí nejezdí, ale momentálně se snaží přilákat více turistů.

IMG 4847 1024x683 1
Jedna z mých populárnějších fotek

Musím prodávat pouze fotky z cest?

Ne, jak už jsem psala, můžete se pustit do jakéhokoliv tématu, od jídla po technologie. Ale jestli nevíte jistě, že tady je opravdu díra na trhu, neinvestovala bych do toho příliš času.

Ačkoliv už nejsem vůči mikrofotobankám tak skeptická, stále si nemyslím, že být fotograf pro mikrofotobanky na fulltime je něco, do čeho byste se měli pouštět po hlavě. Začněte postupně prodejem fotografií, které už beztak při cestování uděláte.

IMG 3631

Pokud ovšem máte jiný nápad na fotografie, které by se mohly prodávat, zadejte si ho do fotobank, udělejte si reserši trendů a klidně to i vyzkoušejte. Třeba budete výjimka potvrzující pravidlo.

Výhody a nevýhody prodeje fotek na fotobankách

Hlavní výhody prodeje na fotobankách

 • Můžete zpeněžit fotografie, které vám leží na externím disku
 • Zlepšíte se ve focení
 • Skvělý zdroj pasivního přijmu
 • Flexibilní přivýdělek odkudkoliv – můžete pracovat od počítače
 • Žádné další náklady, pokud již fotíte
 • Můžete skončit kdykoliv, ale prodávat budete dál 🙂

Mezi hlavní nevýhody prodeje na fotobánkách patří

 • Musíte investovat velké množství času do nahrávání
 • První výdělky, které za to stojí, čekejte po měsících
 • První výplata až po měsících práce

Jaké jsou další způsoby, jak vydělávat na fotografiích?

Fotobanky nejsou jediným způsobem, jak vydělávat na tom, že rádi fotíte nebo máte kvalitní sbírku fotografií z cest či jídel. 🙂

Své fotografie můžete prodávat například cestovním kancelářím, nebo ze svých fotografií můžete udělat další výrobky. Například jako plakáty, kalendáře nebo trička, pokud máte velmi kvalitní fotografie, můžete je zkusit prodávat i jako obrazy. Pokud si nebudete chtít hned založit vlastní e-shop, zkuste platformu fler.cz.

Pokud máte pocit, že fotobanky nevydělávají dostatečné množství peněz, můžete se svými fotografiemi zkusit štěstí i na Instagramu. Přečtěte si naše články s 25 tipy, jak být úspěšný na instagramu a 6 způsobů, jak vydělávat na Instagramu. V prvním zmíněném článku najdete vše, co potřebujete, abyste si založili úspěšný instagramový profil, prozradili jsme v něm naše největší tipy a triky, jak budovat aktivní uživatelskou základnu a mít úspěšný profil na Instagramu.

Máte dobré nebo špatné zkušenosti s mikrofotobankami? Nebo naopak otázky? Napište nám do komentářů.

Související články

36 COMMENTS

 1. zajímalo by mě, jestli v tom prodávání fotek není nějaký háček- např. fotku, co bych chtěla prodat, již nesmím nikde jinde vystavit- např. na svým instagramu, blogu, fb…a tak? je to tam takto omezený? a výdělej jde za každou fotku rovnou na účet? nebo až po měsíčním výdělku?

  • Žádné omezení není, fotky můžete dávat kam chcete a klidně na všechny fotobanky a všechny osobní sociální sítě. Vyplácení částky je u většiny fotobank takto: nastavíte si limit, například 20 dolarů. Jakmile limitu dosáhnete, automaticky proběhne převod peněz vámi zvolenou metodou 🙂

 2. Zajímalo by mě, jestli mají všechny fotobanky ten limit na minimální velikost fotografie 4MB (mám některé fotky ve velikosti 3MB) a ještě by v článku myslím měla být připomínka toho, že i takovýto příjem je potřeba zdanit, spousta lidí si to neuvědomuje.. Nemyslím, že by po tom finančák nějak šel (nevím o žádném případu), ale je myslím dobré, aby ten, kdo se do toho pustí, o této povinnosti minimálně věděl.

  • Ahoj, děkujeme za komentář. Myslím, že u Dreamstime je minimum 3MB, u ostatních je to pak od těch 4MB a více. Díky za připomínku, v dalším článku určitě nezapomenu zmínit, fotobanky ale nikomu nezaplatí, pokud nevyplní tzv. Tax Form. Lucie

  • Přesně, taky mě zajímá, jak to autorka řeší s daněma. Nechtěla bych se pustit do něčeho, co nebude 100% legální.

   • Dagmar, výdělek na fotobankách je na 100 % legální. Nicméně je to výdělek jako každý jiný a proto by se měl řádně danit – a není to nic složitého, stačí uvést částku, kterou jste si vydělala, do daňového přiznání za daný rok. 🙂

 3. Ahoj, mám otázku ohledně daní… Nějak to řešíte? 🙂 Jinak díky za konkrétní tipy! 🙂

 4. co prosím vyplňujete u Shutterstocku za ten jejich tax form? každý rok mne to otravuje že to musím vyplnit – ještě jsem tedy peníze vyplácet nechtěla mám tam malinko, ale kdybych už náhodou dosáhla výše pro výplatu…musí to být tedy vyplněno nebo ne? děkuji

  • ČR má s USA smlouvu o zamezení dvojího zdanění, což znamená, že pokud potvrdíte, že příjem z USA daníte normálně v ČR, tak se vám v USA danit nebude. Shutterstock je firma se sídlem v USA a proto chtějí vyplnit tax form – kde jednoduše prohlašujete, že nejste občan USA a potvrzujete, že příjmy daníte v ČR. Tím umožníte Shutterstocku vám odpustit srážkovou daň, kterou jinak všem občanům USA strhává. Takže ano, rozhodně vyplnit 🙂

 5. Ahoj, zaujal mě tvůj článek, myslím si, že je to super nápad jak si vydělat nějakou tu korunu. A focení mě hodně baví. Jediný problém mám s velikostí fotek. Nevíte někdo, jestli je nějaká možnost, jak zvýšit kvalitu? Většina mých fotek má okolo 3Mp, některé dokonce méně a na nový foťák momentálně nemám peníze. Cestuji po celém světě, momentálně jsem v Japonsku a fotek mám plno, které, troufám si říct, jsou hodně vydařené. Ale většinou fotím jen na můj mobil nebo na starý foťák. Není tedy nějaké aplikace, jak kvalitu fotek zvýšit? Nebo třeba zmenšení fotek by nepomohlo? Moc se v těchto věcech nevyznám, ale budu ráda za jakoukoli radu.

  • Teď se ještě dívám, že velikost fotografie a kvalita je asi rozdíl, že? Velikost fotky je okolo 2,5MB, kde tedy najdu kolik má MP? Asi hloupá otázka, ale fakt se v tom nevyznám.

   • Když vynásobíš počet pixelů šířky a počet pixelů výšky máš počet megapixelů

 6. Ahoj, díky za príma článek, mně by zajímalo, čím Lucie fotí a zdali fotky před nahráním nějak upravuje 🙂

 7. Jsem přispěvatelem, převážně editorial obsahu (město, cestování) a mám něco kolem 1000. fotografií. Prodejnost fotek z cest se rovná prakticky 0. Nejprodávanější fotografie je krabička od telefonu….
  S tímto portfóliem nedosáhnu ani na minimum měsíční výplaty.
  Tak nevím kde je chyba, asi se prostě prodávají fotky které mě fotit nebaví a nebo nemám dostatečně poutavý obsah?

 8. Ahoj! Ráda bych se zeptala, zda si fotky prodávané přes mikrofotobanky označujete vodoznakem? Nebo registrace na jednotlivých mikrofotobank je jakýsi druh vlastního podpisu/práva? Díky moc

  • Ahoj Lucko, neoznačujeme 🙂 Na fotobankách ti lidé platí právě za to, že je mohou používat bez jakékoliv identifikace. Fotky jsou na fotobankách chráněné, koukni se třeba na shutterstock – fotku si tam zadarmo nestáhneš a když to zkusíš, tak bude v malé kvalitě a bude na ní logo shutterstocku 🙂

 9. Čau chci se prosím zeptat můžete prodávat stejnou fotku zároven na víc mikrofotobankách ?

  • Ahoj, jasně můžeš na více, jen kdyby sis na dreamstime vybral, že je prodáváš exkluzivně tam (větší profit z jedné fotky), tak samozřejmě na jiných pak už nesmíš.

 10. Ahoj,

  musím mít živnosták abych mohl prodávat fotky ve fotobankách? jak je to s daněma?

 11. Ahoj, moc dekuji za pekny a uzitecny clanek. Take jsem nad zverejnovanim fotek z cest takto uvazovala, ale vrta mi v hlave jedna otazka – kdyz fotky dam do fotobanky ztracim tim pravo je dale pouzivat? Tedy uz je napriklad nebudu moci dat na blog?

  Dekuji moc za radu,
  Lucka

 12. Ahoj :), je tedy pravda, že ty stejné fotky co nahrávám do Shutterstock můžu nahrávat do více fotobanek? Děkuji moc za odpověď,
  Leona.

 13. Ahoj, díky za zajímavý článek, o fotobankách jsem vůbec nevěděla. Jen by mě zajímalo, jak je to s placením DPH? V případě, že bych třeba chtěla prodávat na shutterstock a nejsem plátce DPH, nemusela bych se stát identifikovanou osobou k DPH? Nemusela bych kromě daňového přiznání platit i za to, že vlastně prodávám něco do zahraničí? O daních nic moc nevím a našla jsem ohledně toho různé názory.

 14. Děkuji za skvělý článek. Chtěla jsem se zeptat, jak zasílám fotky, kde jsem já? Musím tam poslat smlouvu sama se sebou nebo jen dát do popisu svoje jméno?
  Děkuji předem za odpověď

 15. Dobrý den, všude se na začátku musí vyplnit daňové prohlášení, chce to nějaké identifikační číslo, kde se o to žádá? Nebo jak to je, prosím?

 16. Ahoj Lukáši, ten tool pro hromadné nahrání je pro fotografy neskutečná úspora času. Přidal jsem odkaz na tvůj článek do našeho přehledu fotobank (free i placených).

 17. Dobrý den, zkoušela jsem nahrát fotky do adobe stock a shutterstock a bohužel většina je zamítnuta kvůli :
  Noise / Artifacts: Content contains noise, film grain, compression artifacts, pixelation, and/or posterization that detracts from the main subject.

  I když já žádnou chybu na fotkách nevidím, děje se Vám to někomu také ? Případně víte jak to opravit ? Zkoušela jsem v Lightroom noise reduction ale bez výsledku :/

 18. Dobrý den, děkuji za pěkně napsaný článek!
  Máte prosím nějakou dobrou zkušenost s českou bankou, která si neúčtuje vysoké poplatky za výplatu (za prodej fotografií) v USD?
  I když si zvolím PayPal a spáruji s účtem v české bance (i když budu OSVČ, nemusí být už podnikatelský) nenašla jsem banku, kde by neměli relativně vysoké poplatky za příjem plateb v USD… Pokud prodám jen pár fotek (což doufám že ne… :)), tak abych ještě nedoplácela 🙂
  Předem děkuji za radu a přeji hezký den.

  • Dobrý den, ideálně pořídit si Revolut kartu, tam lze posílat USD bez poplatků. Tam si převedete na CZK a a bez poplatku pošlete do české banky. Případně můžete pomocí Revolut rovnou platit 🙂

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Finance a investiceJak vydělávat na fotkách z cestování až 10 tisíc korun měsíčně

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu