...

6 jednoduchých způsobů, jak vydělávat na Instagramu v roce 2024

Určitě jste slyšeli o lidech, kteří si vydělávají desítky i stovky tisíc za jeden příspěvek na Instagramu. Možná si říkáte: „Ti ale mají i miliony sledujících, na to nikdy nemůžu dosáhnout!“ Nejspíš vás dneska překvapím, pravdou je, že abyste si vydělávali na Instagramu, nepotřebujete miliony sledujících. K vydělávání na Instagramu vám stačí i třeba jen tisíc. Pojďme se tedy podívat, jak vydělávat na Instagramu.

Nejdříve ale – co to je Instagram?

Co je to Instagram?
Co je to Instagram?

Instagram je sociální síť s 1 miliardou aktivních uživatelů, která se soustředí především na vizuály (videa a fotografie) a je dostupná pouze ve formě aplikace pro smartphony. Webové rozhraní sice existuje, ale nelze přes něj nahrávat příspěvky.

Svým uživatelům Instagram umožňuje sdílení fotografií a videí, a to ve formě foto či video příspěvků, krátkých videí ve formě tzv. Insta Stories, která po 24 hodinách zmizí či sdílením delších videí (do 10 minut) ve formátu Instagram TV (IGTV).

Instagram v roce 2012 přešel pod Facebook.

Pokud to s Instagramem myslíte vážně, podívejte se na můj návod 25 tipů a triků, jak na úspěšný Instagram.

K čemu Instagram slouží

Uživatelé hledají na Instagramu inspiraci a zábavu. Instagram je často označován za „přátelštější sociální síť“, než je Facebook. Instagram je hlavně o vizuálech a videích, najdete tam proto řadu účtů, které se věnují cestování, jídlu, fitness, módě a kosmetice.

V posledním roce ale roste i počet účtů, u kterých se popisky u fotografií a Instagram příběhy stávají důležitější než samotné fotografie. Na Instagramu mohou uživatelé sledovat i běžný život celebrit, na sociální síti je aktivní například Leoš Mareš či Beyonce.

Jak funguje Instagram a základní pojmy

Instagram je sociální síť pro sdílení fotografií a videí
Instagram je sociální síť pro sdílení fotografií a videí

Instagram je aplikace na telefon, a proto se ovládá výhradně prostřednictvím smartphonu.

Followers – Sledující

Jedním z nejdůležitějších aspektů na Instagramu je počet followers, což jsou uživatelé, kteří sledují váš účet. Tento ukazatel měří, kolik lidí se zajímá o váš obsah a přidává vás do svého proudu. Čím vyšší je počet followers, tím větší je vaše dosahová schopnost a potenciál pro marketingové účely.

Followings – Sledovaní

Počet followings nebo-li sledovaných udává číslo, kolik lidí sledujete vy. Je důležité sledovat ostatní uživatele prostřednictvím funkce followings. Tito sledovaní uživatelé představují vaše publikum a potenciální zdroje inspirace. Sledování zajímavých profilů a komunikace s nimi je klíčové pro budování sítě kontaktů a rozšíření dosahu vašeho obsahu.

Instagram Story nebo-li Instagram Příběhy

Formát příspěvků (video či photo), které mizí po 24 hodinách. Tyto příběhy se zobrazují po kliknutí na profilovou fotografii uživatele a mohou obsahovat jak fotografie, tak videa. Jsou ideálním způsobem, jak okamžitě zapojit vaše sledující a poskytnout jim průběžný obsah.

Instagram Story Highlights – Uložené Instagram Příběhy

Instagram umožňuje uživatelům uložit vybrané Instagram Příběhy, které se zobrazují pod popiskem v jejich profilu. Tento prvek je známý jako Instagram Story Highlights. Ukládáním a organizováním vybraných příspěvků do významných témat nebo kategorií můžete poskytnout návštěvníkům svého profilu přehled o tom, čím se zabýváte a jaký obsah nabízíte.

Insta Story Live Stream

Funkce, kdy můžete vysílat živě. Hodí se například na otázky a odpovědi vašich sledujících. Můžete vysílat živě i s dalším uživatelem.

Instagram Reels

Nejpopulárnější formát videí je Instagram Reels.

Instagram Reels je další zajímavou funkcí, kterou nabízí tato populární sociální síť. Jedná se o formát krátkých videí, které mají od 15 s do 90 s (dříve do 60 s). Tento formát IG převzal z TikToku, aby mu konkuroval. V Reels je populární sledovat trendy a experimentovat s nimi. Jednu dobu všichni napodobovali tanec ze seriálu Wednesday, pak zas připravovali videa inspirované Wes Andersonem.

Jak na úspěšný Instagram ve zkratce

Tento článek není o budování úspěšného Instagramu, proto se touto otázkou budeme zabývat pouze zevrubně. Získání dostatečného počtu sledujících (followers) je ale předpokladem většího výdělku. Počet followers je jedním z hlavních ukazatelů úspěšnosti vašeho instagramového profilu.

Kvalitní fotografie a sjednocený profil

Základem pro dosažení úspěchu na Instagramu je zveřejňování kvalitních fotografií nebo videí, které zaujmou ostatní uživatele, doplněné o zajímavý či zábavný text.

Drívě se většina slavnách účtů věnovala úpravám fotek (drtivá většina používá program Lightroom) a fotí na kvalitní fotoaparáty (více v článku Jak vybrat fotoaparát pro blogery ).

Dnes se klade větší důraz na kvalitu obsah a videa. Řada úspěšných Instagramerů fotí a natáčí vše na iPhone. To ale neznamená, že by postprodukce byla jednodušší než dřív. Vše musí být důkladě sestříháno a případně i otextováno v dalších aplikacích předtím, než to jde ven.

Obecně platí, že byste se měli držet jednoho hlavního tématu a jednotné vizuální podoby.

Hashtagy vám pomohou zviditelnit příspěvky

Hashtagy zvyšují dosah až o 50 %
Hashtagy zvyšují dosah až o 50 %

Výběr hashtagů (slovo nebo fráze označená znakem „#“), které se používá k označení klíčového slova, je důležitější, než si všichni myslíme. Hashtagy vám mohou pomoci k zviditelnění vašeho příspěvku.

Hashtagy by měly být relevantní k obsahu. Pokud zveřejňujete příspěvek z dovolené v Řecku, můžete přidat hashtagy jako #dovolena #recko či #greece.

Maximálně můžete označit až 30 hashtagů, ale ideální počet pro algoritmus Instagramu je 11.

Instagram odměňuje aktivní uživatele

Pokud sami nejste aktivní na Instagramu, tzn. nedíváte se na cizí Stories, nereagujete na příspěvky a nelajkujete je, Instagram to ví. A Instagram dává přednost aktivním uživatelům – aktivita uživatelů = peníze pro Instagram. Pokud tedy chcete na Instagramu uspět, musíte s ostatními uživateli komunikovat – lajkovat jejich fotky a komentovat.

Tip: Podrobný návod, jak na úspěšný Instagram najdete zde.

Jak si začít vydělávat na Instagramu

A už jsme konečně u toho. V této části si ukážeme způsoby, jak vydělávat peníze díky Intagramu. Jak jsme zmínila na začátku, většinou nepotřebujete deseti tisíce ani sta tisíce followerů, abyste si mohli začít na Instagramu vydělávat. Začít se dá i s pár stovkami followers. Důležité je budovat komunitu relevantních sledujících, a s těmi udržovat kontakt.

Kolik to stojí?

Řada značek a Instagramerů jsou důkazem toho, že více než peníze, vás Instagram bude stát spoustu času. Pokud investujete dostatečné množství péče vašemu účtu, porostete. Největší investice, kterou budete muset udělat, bude do pořizování kvalitních fotografií a momentálně videí. A hlavně tedy stříhání a upravování.

Za jak dlouho vám začne Instagram vydělávat?

Na Instagramu můžete vydělávat i s pár stovkami sledujících
Na Instagramu můžete vydělávat i s pár stovkami sledujících

Opravdu záleží na řadě aspektů. Většina lidí si první měsíce, co začne s marketingem na Instagramu, nevydělá nic. Instagram je spíš běh na dlouhou trať než sprint. Ale v momentě, kdy doběhnete do cílové dráhy, se vám může všechno úsilí mnohonásobně vrátit.

1) Influencer marketing a spolupráce

Nejvíce lidí si pod vyděláváním na Instagramu představí spolupráce se značkami. Influencer si buduje na sociálních sítích svou reputaci tím, že sdílí se svými followery kvalitní a hodnotný obsah.

Ten může být zaměřený téměř na cokoliv, co lidi zajímá. Populární je hubnutí, fitness, recepty či cestování. Značky jim pak platí za to, že se fotí a točí s jejich produkty.

Možná se budete divit, ale ke spolupracím nepotřebujete desítky tisíc followerů. My jsme první spolupráci získali v době, kdy jsem měla pouhých 1700 followerů a znám lidi, kteří spolupráce získávají i pod 1000 followerů. Jak je to možné?

Mají buďto velmi čtený blog (jako to je v našem případě) či mají velmi úzce zaměřenou cílovou skupinu a umí ji prodat. Znám mladou paní, která se zaměřuje na maminky s dětmi, má pouze něco kolem 1100 followerů, ale u každého příspěvku má desítky komentářů dalších maminek!  Více o spolupracích s influencery si můžete přečíst v našem dalším článku.

Tip: Přečtěte si, kolik si vydělávají influenceři.

Jak si určit cenu

Cena je velmi individuální a záleží na vašich vyjednávacích schopnostech. Do 5000 followerů se ale většinou ceny pohybují v řádech několika stovek. Jak určit svoji cenu se dočtete v našem dalším obsáhlém článku o spolupráci s Instagram influencery.

Kolik vydělává Leoš Mareš na Instagramu

Leoš Mareš jako jeden z mála zveřejnil, kolik si za propagaci na Instagramu bere.
Leoš Mareš jako jeden z mála zveřejnil, kolik si za propagaci na Instagramu bere.

Časopis Forbes na konci roku 2018 zveřejnil rozhovor s Leošem Marešem, který patří k největším influencerům českého Instagramu.

Instagramový profil Leoše Mareše má více než 44 milionů zhlédnutí za týden a osloví přes 1,2 milionu lidí.

Leoš Mareš toho samozřejmě umí dobře využít, 50 % jeho příjmů je ze spoluprací na Instagramu (25 % příjmu tvoří moderování soukromých akcí, 10 % účinkování v televizi, 10 % koncerty a pouhých 5 % rádio).

Měsíčně si vydělá na Instagramu i několik milionů korun. Leoš Mareš uvedl, že minimální cena za spolupráci na jeho Instagramu je 400 tisíc korun.  Na Instagramu spolupracoval se značkami jako je MasterCard, Mall.cz nebo Penny.

2) Patreon nebo HeroHero

Pokud už máte vybudované nějaké sledující, můžete si vytvořit prémiový obsah na Patreonu či HeroHero, kde lidé platí měsíčně příspěvek za to, že ho vidí.

My například máme účet na Patreonu, kde sdílíme citlivější data – například o tom kolik přesně vyděláváme blogem (a taky z čeho přesně plynou zisky), sdílíme naší cestu za koupí bytu v Portugalsku a naše nejlepší taktiky na online marketing. Zkrátka vše, co bychom nechtěli dávat veřejně zadarmo.

Existuje samozřejmě i více platforem, než je Patreon a HeroHero, například Pickey, který je český.

3) Affiliate Marketing

Affiliate marketing na Instagramu
Affiliate marketing na Instagramu

Nejspíš už jste u nás o affiliate marketingu četli, jedná se o skvělý způsob výdělku na blogu i na sociálních sítích. Na rozdíl od influencer marketingu, affiliate marketing není o budování povědomí o značce, ale o přivádění prodejů.

Funguje to zcela jednoduše, pokud si přes vás někdo nakoupí u značky, do jejíž affiliate programu jste zaregistrovaní, vy dostanete z prodeje komisi. Affiliate program má například Alza, 4camping nebo Pilulka.cz.

Na Instagramu je to o trochu složitější, protože nemůžete umisťovat odkazy do jednotlivých příspěvků, ale nyní už může alespoň každý umisťovat odkaz do Instagram Stories (dříve byl limit nad 10 000 sledujících) nebo do profilu. Můžete mít také speciální kód, který vaši followeři použijí při nákupu. Většinou se to řeší pomocí slevového kódu.

Obecně affiliate marketing je mnohem zajímavější v případě psaného blogu než na Instagramu.

4) Prodej vlastního produktu

Pokud vyrábíte náramky, šijete krásné šaty či jste napsali například e-book, i to můžete prodávat na Instagramu. Tato sociální síť je ideální na prezentaci téměř jakéhokoliv produktu, který má cílovku někde mezi 18 a 50 lety.

5) Prodej vlastní služby

Šikovné kadeřnice, nehtařky či fotografové mohou přes Instagram snadno získávat nejen klienty ale i prestiž. Znám řadu kadeřnic, které se díky Instagramu proslavily, měly plno i několik měsíců dopředu, takže si mohly dovolit zdražení o 200 % během 12 měsíců!

Netýká se to ale jen kadeřnic, prakticky jde dnes prodat jakoukoliv službu, ať už se živíte marketingem, couchingem nebo učíte cizí jazyky. Díky formátu Reels můžete zaujmout lidi vtipnými a edukativními příspěvky a nemusíte tak mít zrovna práci, která je vizuálně atraktivní.

To neplatí pouze pro výše zmíněné, ať už děláte jakoukoliv kreativní činnost, na Instagramu si kolem toho můžete vybudovat slušnou živnost. Čím více je vizuální, tím větší šanci máte na úspěch.

Instagram je skvělým nástrojem pro prezentaci šikovných řemeslníků, ale i třeba zubních lékařů.

6) Propagace vlastního businessu

Ti, co už mají vlastní business, mohou využít Instagram k jeho propagaci. Ať už pomocí vlastního Instagramu či spoluprací s influencery. Je řada značek, které díky Instagramu zaznamenaly obrovský růst. Příkladem může být český výrobce přírodní kosmetiky Renovality.

Pozor, Instagram není pro všechny. Stále platí, že většina uživatelů je ve věkové skupině do 30 let, pokud tedy váš produkt cílí na 50 +, nejspíš se poohlédněte po jiných kanálech.

Nejčastější otázky

Jak vydělávat na Instagramu?

Spoluprací se značkami nebo prodejem vlastních produktů či služeb. Lze také část obsahu přesunout na placené kanály.

Za jak dlouho můžu začít vydělávat na Instagramu?

Záleží na zaměření obsahu. U některých to může být od 10 000 followerů, u jiných už třeba od 1000.

Kolik si lze vydělat Instagramem?

To je individuální. Někteří čeští influenceři si vydělávají miliony měsíčně.

Potřebuji na vydělávání na Instagramu živnost?

Ve většině případech ano. Správně byste měli danit všechny vaše příjmy.

Související články

1 COMMENT

  1. Ahoj mna by zaujimalo ako je so zdanením príjmu z instagramu? Treba si zakladat zivnost pri predaji vlastných produktov? Alebo aký vysoký príjem je podla vás ešte v pohode bez živnosti?

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Marketing6 jednoduchých způsobů, jak vydělávat na Instagramu v roce

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu