6 způsobů, jak začít vydělávat peníze na Instagramu

Naposledy aktualizováno: 21. března, 2020

Určitě jste slyšeli o lidech, kteří si vydělávají desítky i stovky tisíc za jeden příspěvek na Instagramu. Možná si říkáte: „Ti ale mají i miliony sledujících, na to nikdy nemůžu dosáhnout!“ Nejspíš vás dneska překvapím, pravdou je, že abyste si vydělávali na Instagramu, nepotřebujete miliony sledujících. K vydělávání na Instagramu vám stačí i třeba jen tisíc. Jak na to?

Nejdříve ale – co to je Instagram?

Co je to Instagram?
Co je to Instagram?

Instagram je sociální síť s 1 miliardou aktivních uživatelů, která se soustředí především na vizuály (videa a fotografie) a je dostupná pouze ve formě aplikace pro smartphony. Webové rozhraní sice existuje, ale nelze přes něj nahrávat příspěvky.

Svým uživatelům Instagram umožňuje sdílení fotografií a videí, a to ve formě foto či video příspěvků, krátkých videí ve formě tzv. Insta Stories, která po 24 hodinách zmizí či sdílením delších videí (do 10 minut) ve formátu Instagram TV (IGTV).

Instagram v roce 2012 přešel pod Facebook.

Pokud to s Instagramem myslíte vážně, podívejte se na můj návod 25 tipů a triků, jak na úspěšný Instagram v roce 2020.

K čemu Instagram slouží

Uživatelé hledají na Instagramu inspiraci a zábavu. Instagram je často označován za „přátelštější sociální síť“, než je Facebook. Instagram je hlavně o vizuálech a videích, najdete tam proto řadu účtů, které se věnují cestování, jídlu, fitness, módě a kosmetice.

V posledním roce ale roste i počet účtů, u kterých se popisky u fotografií a Instagram příběhy stávají důležitější než samotné fotografie. Na Instagramu mohou uživatelé sledovat i běžný život celebrit, na sociální síti je aktivní například Leoš Mareš či Beyonce.

Jak funguje Instagram a základní pojmy

Instagram je sociální síť pro sdílení fotografií a videí
Instagram je sociální síť pro sdílení fotografií a videí

Instagram je aplikace na telefon, a proto se ovládá výhradně prostřednictvím smartphonu.

  • Followers – Sledující

Počet followers nebo-li sledující udává číslo, kolik lidí vás na Instagramu sleduje.

  • Followings – Sledovaní

Počet followings nebo-li sledovaných udává číslo, kolik lidí sledujete vy.

  • Instagram Story nebo-li Instagram Příběhy

Formát příspěvků (video či photo), které mizí po 24 hodinách a zobrazují se při kliknutí na profilovou fotografii uživatele.

  • Instagram Story Highlights – Uložené Instagram Příběhy

Uložené Instagram Příběhy (Insta Stories), které se zobrazují pod popiskem v profilu uživatele.

  • Insta Story Live Stream

Funkce Insta Stories (Příběhů) vysílat živě.

  • Instagram TV (IGTV)

Samostatná aplikace integrovaná do Instagramu, která má konkurovat Youtube. Uživatelé do ni můžou nahrávat až 10minutová videa.

Jak na úspěšný Instagram ve zkratce

Tento článek není o budování úspěšného Instagramu, proto se touto otázkou budeme zabývat pouze zevrubně. Získání dostatečného počtu sledujících (followers) je ale předpokladem většího výdělku. Počet followers je jedním z hlavních ukazatelů úspěšnosti vašeho instagramového profilu.

Kvalitní fotografie a sjednocený profil

Základem pro dosažení úspěchu na Instagramu je zveřejňování kvalitních fotografií, které zaujmou ostatní uživatele, doplněné o zajímavý či zábavný text.

Většina slavných Instagram účtů se proto důkladně věnuje úpravám fotek (drtivá většina používá program Lightroom) a fotí na kvalitní fotoaparáty (více v článku Jak vybrat fotoaparát pro blogery v roce 2020).

Nejenže by jednotlivé fotografie měly být kvalitní, ale měli byste také usilovat o sjednocený profil. A to nejen tematicky, ale i vizuálně. Obecně platí, že byste se měli držet jednoho hlavního tématu a jednotné vizuální podoby.

Hashtagy vám pomohou zviditelnit příspěvky

Hashtagy zvyšují dosah až o 50 %
Hashtagy zvyšují dosah až o 50 %

Výběr hashtagů (slovo nebo fráze označená znakem „#“), které se používá k označení klíčového slova, je důležitější, než si všichni myslíme. Hashtagy vám mohou pomoci k zviditelnění vašeho příspěvku.

Hashtagy by měly být relevantní k obsahu. Pokud zveřejňujete příspěvek z dovolené v Řecku, můžete přidat hashtagy jako #dovolena #recko či #greece.

Maximálně můžete označit až 30 hashtagů, ale ideální počet pro algoritmus Instagramu je 11.

Instagram odměňuje aktivní uživatele

Pokud sami nejste aktivní na Instagramu, tzn. nedíváte se na cizí Stories, nereagujete na příspěvky a nelajkujete je, Instagram to ví. A Instagram dává přednost aktivním uživatelům – aktivita uživatelů = peníze pro Instagram. Pokud tedy chcete na Instagramu uspět, musíte s ostatními uživateli komunikovat – lajkovat jejich fotky a komentovat.

Jak si začít vydělávat na Instagramu

A už jsme konečně u toho. V této části si ukážeme způsoby, jak vydělávat peníze díky Intagramu. Jak jsme zmínila na začátku, většinou nepotřebujete deseti tisíce ani sta tisíce followerů, abyste si mohli začít na Instagramu vydělávat. Začít se dá i s pár stovkami followers. Důležité je budovat komunitu relevantních sledujících, a s těmi udržovat kontakt.

Kolik to stojí?

Řada značek a Instagramerů jsou důkazem toho, že více než peníze, vás Instagram bude stát spoustu času. Pokud investujete dostatečné množství péče vašemu účtu, porostete. Největší investice, kterou budete muset udělat, bude do pořizování kvalitních fotografií a popřípadě jejich úprav.

Za jak dlouho vám začne Instagram vydělávat?

Na Instagramu můžete vydělávat i s pár stovkami sledujících
Na Instagramu můžete vydělávat i s pár stovkami sledujících

Opravdu záleží na řadě aspektů. Většina lidí si první měsíce, co začne s marketingem na Instagramu, nevydělá nic. Instagram je spíš běh na dlouhou trať než sprint. Ale v momentě, kdy doběhnete do cílové dráhy, se vám může všechno úsilí mnohonásobně vrátit.

1) Influencer marketing a spolupráce

Nejvíce lidí si pod vyděláváním na Instagramu představí spolupráce se značkami. Influencer si buduje na sociálních sítích svou reputaci tím, že sdílí se svými followery kvalitní a hodnotný obsah.

Ten může být zaměřený téměř na cokoliv, co lidi zajímá. Populární je hubnutí, fitness, recepty či cestování. Značky jim pak platí za to, že se fotí a točí s jejich produkty.

Možná se budete divit, ale ke spolupracím nepotřebujete desítky tisíc followerů. My jsme první spolupráci získali v době, kdy jsem měla pouhých 1700 followerů a znám lidi, kteří spolupráce získávají i pod 1000 followerů. Jak je to možné?

Mají buďto velmi čtený blog (jako to je v našem případě) či mají velmi úzce zaměřenou cílovou skupinu a umí ji prodat. Znám mladou paní, která se zaměřuje na maminky s dětmi, má pouze něco kolem 1100 followerů, ale u každého příspěvku má desítky komentářů dalších maminek!  Více o spolupracích s influencery si můžete přečíst v našem dalším článku.

Jak si určit cenu

Cena je velmi individuální a záleží na vašich vyjednávacích schopnostech. Do 5000 followerů se ale většinou ceny pohybují v řádech několika stovek. Jak určit svoji cenu se dočtete v našem dalším obsáhlém článku o spolupráci s Instagram influencery.

Kolik vydělává Leoš Mareš na Instagramu

Leoš Mareš jako jeden z mála zveřejnil, kolik si za propagaci na Instagramu bere.
Leoš Mareš jako jeden z mála zveřejnil, kolik si za propagaci na Instagramu bere.

Časopis Forbes na konci roku 2018 zveřejnil rozhovor s Leošem Marešem, který patří k největším influencerům českého Instagramu.

Instagramový profil Leoše Mareše má více než 44 milionů zhlédnutí za týden a osloví přes 1,2 milionu lidí.

Leoš Mareš toho samozřejmě umí dobře využít, 50 % jeho příjmů je ze spoluprací na Instagramu (25 % příjmu tvoří moderování soukromých akcí, 10 % účinkování v televizi, 10 % koncerty a pouhých 5 % rádio).

Měsíčně si vydělá na Instagramu i několik milionů korun. Leoš Mareš uvedl, že minimální cena za spolupráci na jeho Instagramu je 400 tisíc korun.  Na Instagramu spolupracoval se značkami jako je MasterCard, Mall.cz nebo Penny.

2) Aplikace na vydělávání na Instagramu

Pokud se vám nedaří zatím vyjednat žádnou spolupráci, můžete se napojit do aplikace, která spojuje influencery se značkami. Těch aplikací, které působí na české trhu je hned několik, zmínit můžeme například aplikaci Reward nebo IndaHash.

Odměnu získáváte podle počtu followers a podle počtu lajků na fotce, kterou jste publikovali pro vybranou kampaň. Například se můžete zúčastnit kampaně pro fitness centrum, kam si zajdete zadarmo zacvičit, dáte z fitness centra fotku a ještě za to dostanete zaplaceno! V aplikaci Rewards získáte průměrně 0,25 Kč za každý lajk a 0,07 Kč za každého followera.

Pokud byste tedy měli například kolem 4500 followerů a získaly na fotce 200-300 lajků, aplikace Rewards vám dá něco kolem 400 Kč.

3) Affiliate Marketing

Affiliate marketing na Instagramu
Affiliate marketing na Instagramu

Nejspíš už jste u nás o affiliate marketingu četli, jedná se o skvělý způsob výdělku na blogu i na sociálních sítích. Na rozdíl od influencer marketingu, affiliate marketing není o budování povědomí o značce, ale o přivádění prodejů.

Funguje to zcela jednoduše, pokud si přes vás někdo nakoupí u značky, do jejíž affiliate programu jste zaregistrovaní, vy dostanete z prodeje komisi. Affiliate program má například Alza, 4camping nebo Pilulka.cz.

Na Instagramu je to o trochu složitější, protože nemůžete umisťovat odkazy do jednotlivých příspěvků a do Instagram Stories je můžete vkládat, až když máte více jak 10 tisíc followerů. Musíte tedy odkaz umístit buďto do profilu nebo mít speciální kód, který vaši followeři použijí při nákupu. Většinou se to řeší pomocí slevového kódu.

4) Prodej vlastního produktu

Pokud vyrábíte náramky, šijete krásné šaty či jste napsali například e-book, i to můžete prodávat na Instagramu. Tato sociální síť je ideální na prezentaci téměř jakéhokoliv produktu, který má cílovku někde mezi 18 a 30 lety.

5) Prodej vlastní služby

Šikovné kadeřnice, nehtařky či fotografové mohou přes Instagram snadno získávat nejen klienty ale i prestiž. Znám řadu kadeřnic, které se díky Instagramu proslavily, měly plno i několik měsíců dopředu, takže si mohly dovolit zdražení o 200 % během 12 měsíců!

To neplatí pouze pro výše zmíněné, ať už děláte jakoukoliv kreativní činnost, na Instagramu si kolem toho můžete vybudovat slušnou živnost. Čím více je vizuální, tím větší šanci máte na úspěch.

Instagram je skvělým nástrojem pro prezentaci šikovných řemeslníků, ale i třeba zubních lékařů.

6) Propagace vlastního businessu

Ti, co už mají vlastní business, mohou využít Instagram k jeho propagaci. Ať už pomocí vlastního Instagramu či spoluprací s influencery. Je řada značek, které díky Instagramu zaznamenaly obrovský růst. Příkladem může být český výrobce přírodní kosmetiky Renovality.

Pozor, Instagram není pro všechny. Stále platí, že většina uživatelů je ve věkové skupině do 30 let, pokud tedy váš produkt cílí na 50 +, nejspíš se poohlédněte po jiných kanálech.

Děkujeme za přečtení ❤️ Ahoj, jsme Lukáš a Lucka a už pět let cestujeme po celém světě. Blogujeme, fotíme a živíme se online jako digitální nomádi. Cestování nás neskutečně baví a pomáháme ostatním ke skvělým cestovatelským zážitkům. Nechte se námi inspirovat k dalším cestám a dostávejte pravidelně ty nejlepší tipy a triky pro pohodlné cestování. Přidejte se k 1000+ lidem, kteří dostávají naše exkluzivní e-maily!

8 DŮVODŮ, PROČ SE PŘIHLÁSIT