...

Jaký je nejlepší fotoaparát pro blogery

Všichni moc dobře víme, jak moc při blogování záleží na dobrých fotkách. Jak ale vybrat ten pravý fotoaparát pro blogery, když je jich na trhu až děsivé množství? Navíc, foťák není zrovna nejlevnější investice, přece jen nechcete za měsíc plakat, že jste si vybrali špatně. Tak který si koupit?

Upozornění: Nepovažuji se za experta a nemám patent na rozum. Tento návod vznikl na základě mé vlastní několikaměsícové rešerše. V článku se záměrně vyhýbám fotografickému žargonu a snažím se vše popsat tak, aby tomu rozuměl úplně každý. 

Proč jsem opustila svět zrcadlovky

fotoaparát pro blogery

Můj Canon 6d byla láska, se kterou jsem byla naprosto spokojená, a tak jsem se nejvíc ze všeho bála, že udělám chybu při výběru nového. Nechtěla jsem jít do horšího. Teď si možná říkáte – dobře, tak proč si chtěla jiný?

Ke Canonu jsem měla celý šuplík příslušenství, který zahrnoval objektivy i sadu blesků, ale v momentě, kdy jsme začali cestovat, jsem pochopila, že to není úplně nejvhodnější sestava – můj fotoaparát s výbavou vážil několik kil!

Když jsem jela „na lehko“ a měla s sebou jen foťák s objektivem, i tak mě z něj bolela ramena a chápala jsem, že se blíží čas na výměnu (a skoro jsem to obrečela). Canon 6d je mezi fotografy legenda a jeho novější verze je opravdu pecka, ale na cestování, na každodenní tahání pro malou holku, je to legenda s přídomkem peklo.

jak vybrat fotoaparát pro blogeryy
Na cesty jsem potřebovala menší foťák

Zrcadlovky fotí skvěle a budou tady blogeři, blogerky a cestovatelé, kteří vám budou tvrdit, jak je nic nenahradí. I já mezi ně patřila, takže jim to nemám za zlé. Pro blogery by dnes ale měla být jasná volba bezzrcadlovka nebo lepší kompakt. Ostatně, jak vám ukážu na konci článku, skvělé fotky můžete dělat i telefonem.

Jak si vybrat fotoaparát pro každodenní focení

Prozradím vám to hned na začátku, neexistuje jeden konkrétní nejlepší fotoaparát, který by vyhovoval všem blogerům. Neexistuje jedna odpověď pro všechny, přesto když si zodpovíte následující otázky, můžete se dobrat tomu ideálu pro vás.

Jak budete fotoaparát používat?

  • Váha fotoaparátu

Pokud chcete foťák na každodenní focení, váha bude jedno z vašich hlavních kritérií. Určitě nechcete po městě nebo na cesty tahat něco, co vám z kabelky udělá posilovací závaží.  Jestli ale píšete o vaření nebo kosmetice, nemusíte na váhu tolik hledět.

  • Potřebujete vyměnitelné objektivy?

Tohle je otázka, kterou si musíte rozhodnout sami. Fotoaparát s vyměnitelnými objektivy má jasné výhody, můžete si pořídit objektiv, který fotí úžasně portréty, nebo teleobjektiv na zvířata či široký objektiv na krajinky. Říká se, že víc záleží na kvalitním objektivu, než na těle. A něco na tom bude. Další objektivy se ale pronesou a kvalitní objektiv je investice několika tisíc až desítek tisíc.

Malý tip, pokud se rozhodnete kupovat fotoaparát s vyměnitelným objektivem, v 90 % je lepší koupit pouze tělo a vybrat si objektiv zvlášť. Proč? Setový objektiv, který se prodává s tělem, je většinou to nejhorší, co si můžete na fotoaparát dát. Pokud neplánujete investovat do objektivů, kupte si raději foťák bez vyměnitelného objektivu, jako je Canon G7X nebo Fujifilm X100F.

Pokud si budete pořizovat fotoaparát, na který lze dokupovat různé objektivy, prozkoumejte si dostupnost a ceny příslušenství jednotlivých značek. Ano, stejně kvalitní objektiv u jedné značky může stát 3x tolik než u značky druhé. Doporučuji se podívat na nabídky bazarů, například u Canonu se shání bazarové příslušenství mnohem jednodušeji než na fotoaparáty Sony.

Tipy na fotoaparát bez vyměnitelného objektivu

Fujifilm X100F – 24 999 Kč

Pokud bych sahala po fotoaparátu, který nemá vyměnitelný objektiv, nejspíš bych sáhla právě po tomto s 35mm objektivem. Je to totiž na focení naprostá pecka, pokud se věnujete hlavně lifestyle fotkám a streetu.

fotoaparát pro blogery

CANON PowerShot G7 X Mark II – 13 990 Kč

Tenhle fotoaparát je skvělý na natáčení, ale dělá i perfektní fotky bez toho, abyste se museli nějak více snažit.

fotoaparát pro blogery

Seznam populárních fotoaparátů s vyměnitelným objektivem mezi blogery

1) Pro začátečníky

2) Pro ty, kteří chtějí od foťáku víc

3) Když nemáš omezený rozpočet

Po jakých objektivech se dívat?

Pevné objektivy (ty, kterými se nedá zoomovat) mají pevně danou maximální clonu a ohniskovou vzdálenost, což vede ke kvalitnější, ostřejším a profesionálně vypadajícím fotkám. 

1) Objektiv na portréty

Většina lidí začíná na 50mm, f/1.8., takový objektiv vykouzlí nádherné portréty s rozostřeným pozadím. Můžete mít ale problém při focení větší skupiny lidí nebo při focení krajinek, protože se vám „nevejdou“ do fotky a museli byste jít moc daleko. Tento objektiv jeideální pro portréty.

2) Objektiv na street a fashion fotografii

Další objektiv, který patří mezi oblíbené je 35mm, f/2. Na něj vyfotíte krásné lifestylové fotky i street fotky.

3) Objektiv na krajinky

Pokud se chcete soustředit na krajinky, pravděpodobně sáhnete po širokoúhlém objektivu. Může se jednat o zoom, tj. například 16-35 mm nebo některý z pevných širokoúhlých objektivů, prodávají se například 16 mm nebo 28 mm. To berte jen orientačně, každá značka má trochu jiné velikosti. Čím nižší číslo, tím více se vám toho „vejde“ do fotky. Ty nejnižší čísla ale přinášejí i největší zkreslení. Já osobně jsem fotila krajinky na 28 mm, protože 16 mm už je na můj vkus až moc zkreslené.

fotoaparát pro blogery
Vytvářet vlastní presety nemusíte umět, stačí když umíte základní úpravy v Lightroomu, to se můžete naučit v kurzu na Kurzeo, podrobnou recenzi najdete tady.

Budete na fotoaparát natáčet?

Pokud plánujete používat jeden foťák na focení i na natáčení, váš výběr se může zúžit.  Zodpovězte si otázky, jestli budete natáčet ze stativu, pohyblivé obrázky, nebo budete chtít z ruky natáčet i sebe?

Pokud pouze ze stativu, tj. jste například blogerka věnující se kosmetice, zvládne to každý fotoaparát.

Jestli ale chcete natáčet i bez stativu, zajímá vás například stabilizace. A pokud chcete za chůze natáčet i sebe, nejspíš by se vám hodil fotoaparát s vyklápěcím displejem.

Králem mezi blogery je CANON PowerShot G7 X Mark II, který často uživatele překvapí nejen skvělým videem ale i fotkami. Máme kamarády, kteří si ho pořídili na natáčení a nakonec se vykašlali na zrcadlovku a fotí i s ním.

Další skvělou volbou je levná a malá bezzrcadlovka Sony Alpha A5100, kterou experti považují za záruku „optimálního výkonu“. Navíc se jedná o nejmenší a nejlehčí fotoaparát s výměnnými objektivy SONY E a vestavěným bleskem na světě.

Dalším fotoaparátem, který je vhodný na videa všeho typu je například Canon EOS 200D.

Sony Alpha A5100

Jak se fotoaparát ovládá

Možná si říkáte, že si na ovládání zvyknete, ano, je to pravda. Dokonce se dají i tlačítka na některých foťácích přenastavit. Ale jednodnoduše se stát může, že se s ním ani přes veškerou snahu „nesžijete“.

Využijte 14 dní na vyzkoušení

Pokud si koupíte fotoaparát online, máte ze zákona nárok na vrácení do 14 dnů bez udání důvodu (to při koupi v kamenném obchodě nemáte). Když zjistíte, že vám ovládání absolutně nevyhovuje, je jednoduché ho vrátit. Můžete si samozřejmě nejdřív dojet fotoaparát osahat do obchodu (což je fajn udělat, pokud na to máte čas), ale věřte mi, na případné problémy většinou přijdete až doma.

Můžete dělat hezké fotky telefonem?

Ano, dnes už například iPhone X nebo iPhone XS dělá perfektní fotky, pokud chcete levnější telefon s úžasným fotoaparátem, sáhněte po Huawei Mate 20 Pro nebo Huawei P20 Pro. Fotky, které jsou níže, byli foceny telefon. Hezké fotky totiž dnes nejsou jen o fotoaparátu, ale také o úpravách. Jak upravovat fotky jako profík v Lightroomu si přečtěte tady.

Nenakupujte u pochybných eshopů jen kvůli pár stovkám

Po špatných zkušenostech jsem se rozhodla zařadit do článku i tento odstavec. Stejně jako všichni ostatní i já hledám nejlepší ceny na internetu a objednávám tam, kde je produkt nejlevnější. Jen ne u techniky. Je to pro mě příliš velká investice, takže nakupuji jen u důvěryhodných obchodníků, kde vím, že není problém s případnou reklamací a kde mi nehrozí, že eshop nebude existovat.

Nesnáším zdlouhavé reklamace a po strašlivých zkušenostech reklamací u malých eshopů už neriskuji. I kvůli reklamaci si elektroniku nevozím odnikud, kam nemůžu jednoduše zajet.

Já osobně jsem věrná Foto Škodě (za to, co jsem jim tam utratila, už by mi měli dávat slevy!), protože si myslím, že jsou největšími experty na fototechniku v ČR a kdykoliv jsem měla problém, pomohli mi ho vyřešit. Navíc, mají velký výběr příslušenství.

Opět doporučuji objednat online, abyste měli možnost vrácení bez udání důvodů do 14 dnů, pokud vám foťák nebude vyhovovat. Jestli jste z Prahy, tak si ho můžete zajít k nim osahat. Ve Vodičkově ulici mají obchod, který je doslova ráj pro všechny fotografy.

Jako další stránku doporučuji nákup u zeleného otravného mužíčka na Alze, jejich systém reklamací a vracení zboží považuji v ČR asi za nejlepší. Dobrý výběr mají také na Megapixelu.

Co by vás ještě mohlo zajímat

Nezapomeňte si přečíst, jak používat Lightroom presety pro jednoduchou úpravu fotoaparátu, jak si založit blog nebo kolik si vydělávají influenceři.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

MarketingJaký je nejlepší fotoaparát pro blogery

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu