...

Digitální nomádství: Jak si začít vydělávat online

Právě teď sedím na naší terase v domečku v Playa del Carmen v Mexiku. Ráno jsem si dala desetiminutovou jógu, poté kurz španělštiny, a teď už popíjím kávu a probírám se e-maily. Během pár minut vyřizuji potřebnou práci, pak už ale zaklapnu notebook a rozhodnu se, že dnes je čas na odpočinek. Jedeme na pláž. Líbil by se vám taky takový život? A proč ho ještě nežijete?

Často dostáváme e-maily a zprávy s otázkou, jak začít s digitálním nomádstvím. Jak si začít vydělávat online. Tak tento článek je věnovaný vám všem, co byste chtěli.

Ale nejdřív první otázka…

Pracuji z plaze 1024x681 1

Skutečně byste chtěli utéct z vaší kanceláře a pracovat z pláže? Pokud ano, tak teď přestaňte číst. Všechny ty fotky, jak nomádi pracují z pláže, jsou nahrané. V horku se pracovat nedá a písek by vám stejně zničil notebook.

Ano, většinou jsme zavření v klimatizované kavárně nebo v domečku, který si pronajmeme. Na pláž si chodíme odpočinout. Náš styl života nám akorát dovoluje ve volných dnech cestovat. A ne, nemáme každý den dovolenou!

Kdo se může stát digitálním nomádem?

S Lukášem jsme dva úplně normální lidé jako vy. Není na nás nic speciálního a nejsme žádní boháči. Abychom mohli cestovat, musíme vydělávat peníze. Jeden rozdíl tu ale je. Jediné, co k naší práci potřebujeme, je počítač a stabilní internetové připojení.

Stát se digitálním nomádem může být mnohem jednodušší, než si myslíte (a to i když nemáte žádné zkušenosti s prací online).

Důležité upozornění pro všechny

První věc, kterou vám musím říct (a co mi tento článek dělá o hodně těžší) je to, že každý z vás, co tyto řádky čtete, jste v jiné pozici. Někteří z vás už práci online zvládáte, jen se potřebujete umět lépe prodat. Jiní z vás ale třeba ještě žádné online zkušenosti nemají a teprve si potřebují nějakou online dovednost rozvinout. Neexistuje proto jediný recept, který bude sedět na vás všechny.

Co to znamená být digitálním nomádem?

Digitalni nomadi 1024x683 1

Je hodně typů digitálních nomádů, vlastně tolik, že je těžké přijít s jednoduchou charakteristikou. Co ale mají všichni společného? Většinou k práci potřebují pouze notebook a stabilní internetové připojení, alespoň několik měsíců ročně stráví v zahraničí a často se po několika týdnech přesouvají.

Co potřebujete umět jako digitální nomádi

Možná si myslíte, že vlastně neumíte nic, co by se dalo prodávat online. Ale v tom se mýlíte. Pravděpodobně víte, jak zacházet s počítačem a psát. To pro začátek úplně stačí a první zakázky můžete mít do několika týdnů.

Teď je potřeba najít ty správné dovednosti a znalosti, které už máte, a přenést je do online prostředí. Možností, jak se živit online, je obrovské množství.

Dobře, i tohle se může stát

V některých případech se může stát, že vaše dosavadní znalosti budou v online světě k ničemu. A vám může připadat, že jste tím pádem promarnili část svého života studiem nebo prací, která vám nepomůže. Musíte se rozhodnout, jestli jste ochotni „začít znovu“.

Předtím, než vám napíšu jednotlivé kroky, jak se stát digitálním nomádem, bych vám ráda prozradila, co je na digitálním nomádství super, a naopak co stojí za prd.

Plusy digitálního nomádství

plusy digi nomadstvi

Existují tři hlavní důvody, proč se lidé stávají digitálními nomády.

1)  Užívat si luxusnějšího života za méně peněz

Jedna ze skvělých věcí na digitálním nomádství je, že ze začátku nemusíte vydělávat velké množství peněz na to, abyste si mohli opravdu užívat. Pod 18 tisíc korun měsíčně se v jihovýchodní Asii budete mít skvěle. Pro stejnou kvalitu života budete muset v České republice pracovat daleko více.

2) Stát se opravdu nezávislým na lokaci

Většina nomádů začíná v thajském Chiang Mai nebo na indonéském ostrově Bali, protože je tam zkrátka život levnější. Hlavní cíl digitálního nomáda je ale vybudovat si takové příjmy, aby mohli žít kdekoliv na světě. Třeba i v Norsku.

3) Cestovat a přitom pracovat

Být digitálním nomádem vám dovoluje cestovat po světě. V momentě, kdy dokážete zůstat produktivní třeba i během cesty na elektrokolech z Česka do Řecka, máte vyhráno. Zvládnete cokoliv. Být digitálním nomádem znamená schopnost pracovat odkudkoliv. Třeba i z campervanu.

A teď to špatné…

I když to zní skvěle – cestovat po světě a pracovat – vždycky musíte mít na paměti, že tenhle životní styl není na vždy a ne všem vyhovuje. Už teď vidím, že řada mých kamarádů se vrací do Česka a končí s nomáděním. Někdo po šesti měsících, jiní až po 10 letech. Tento způsob života ale nelze provozovat až do smrti. Myslete na to předtím, než se rozhodnete investovat spoustu času a energie.

Cestovat a pracovat je někdy stresující

prace online 1024x683 1

Pokud vás k digitálnímu nomádění žene pouze touha po cestování, nedělejte to. Měli byste zvážit, jestli by nebylo vhodnější vyjet třeba na rok nebo na dva jako backpacker.

I když to tak na sociálních sítích nevypadá, pracujeme víc, než cestujeme. Navíc, pokud byste vyjeli na rok cestovat, je to daleko méně stresující než cestovat a pracovat.

Všichni se jednou budeme chtít usadit

V určitém stadiu života se budeme chtít všichni usadit, nebo si alespoň postavit nějakou základnu, kam se budeme vracet. I proto je potřeba, aby si digitální nomád vybudoval takové příjmy, které pokryjí život i mimo jihovýchodní Asii. Protože ten cíl, ten ultimátní cíl, je mít základnu, a pak možnost pracovat odkudkoliv na světě. Nejen z Bali nebo Thajska.

Pokud se ale rozhodnete usadit a pracovat v jiné zemi, musíte myslet i na to, zda tam budete i daňovými rezidenty. Často to může být pro někoho problém, který se dá však vyřešit. Nejlehčí je se obrátit na firmy, které nabízejí v této oblasti poradenství. Jednou z takových společností je firma, kterou naleznete na webu tj-legal.cz. Poradí vám například jak na daňové přiznání v Německu.

Jak se stát digitálním nomádem: 10 kroků

Digitalni nomad

Možná vám přijde, že nejlepší způsob, jak se stát digitálním nomádem, je online business. Je pravda, že online business vám přinese nejvíce svobody, ale také je to nejsložitější cesta, jak uspět. Především pokud ještě nemáte žádné zkušenosti v online světě.

Proto většina nomádů začíná jako freelanceři a někteří se skutečně postupně dopracují k vlastnímu online businessu.

Každý to zvládne

Existuje opravdu hodně způsobů, jak se stát digitálním nomádem a já věřím, že člověk, který to opravdu, ale opravdu chce, tak to dokáže.

Jestli uspějete nezáleží ale jen na vašich dovednostech, zkušenostech a rozpočtu do začátku, ale také na tom – a to bohužel – jestli jste ochotni riskovat a zda jste připraveni na to, že to na poprvé nemusí vyjít.

1) Rozhodni se, čemu se budeš věnovat

První krok je nejdůležitější: rozhodněte se, čemu se chcete v onlinu věnovat. Smutná zpráva je, že to za vás nemůžu rozhodnout já a takhle na dálku vám ani nemůžu pomoci.

Můžete se mrknout na náš seznam, nebo si přečtěte knihu Travel Jobs, kde najdete určitě dost inspirace.

Čemu se digitální nomádi nejčastěji věnují

Velká část digitálních nomádů se věnuje copywritingu, online marketingu, PR, budování webů či programování. Můžete ale také doučovat přes Skype, a to ať třeba jazyk nebo hru na kytaru.

Zahraniční nomádi se často věnují zezačátku tzv. online gigům, které se prodávají na Fiverru. Co to je online gig? Jedná se většinou o jednorázové vykonání nějakého úkolu. Můžete vyrábět jednoduchá loga nebo odmazávat ve photoshopu pozadí na fotkách. Pokud umíte anglicky, rovnou se mrkněte.

Nabídky na výrobu loga na Fiverru
Nabídky na výrobu loga na Fiverru

Pokud nemůžete objevit to, čím byste se mohli živit jako digitální nomádi, můžete se zúčastnit kurzu či si zaplatit online kouče, který vám pomůže objevit vaše schopnosti.

2) Přidejte se ke komunitám digitálních nomádů

Na Facebooku existuje řada skupin, které vám mohou ve vaší cestě pomoci. Za zmínku stojí třeba Nomádky na cestách či Tipy na digitální nomádství.

Můžete se ptát nejen na rady a tipy, které vás ohledně vámi zvoleného oboru zajímají, ale také získáte tolik důležitou podporu lidí, kteří se rozhodli jít stejnou cestou.

3) Angličtina a zase angličtina

Potřebujete nutně cizí jazyk pro práci online? Ne nutně. Můžete samozřejmě pracovat online pouze v češtině, ale umět dobře anglicky vám přinese značné výhody. Jaké? Kvalitní blogy, podcasty, knihy a kurzy jsou hlavně v angličtině. A pro cestování je jazyk stěžejní.

Jak si zlepšit angličtinu rychle a efektivně?

Nejzábavnější a nejpřínosnější je vyjet na Working Holiday víza do Kanady, na Nový Zéland či do Anglie. Hádám, že na to možná teď nemáte čas. Dám vám tedy tipy, které mně samotné pomohly při učení španělštiny.

Už dva roky jsem se chtěla (a taky jsem se pokoušela) naučit španělsky. Vyzkoušela jsem kurz ve Španělském institutu, různé aplikace typu Duolingo, soukromou doučovatelku, knihu pro samouky, ale nakonec jsem skončila u online kurzu na onlinejazyky.cz.

Nejefektivnější z výše zmíněných byla kniha pro samouky a kurz na onlinejazyky.cz. Ostatní byly vyhozené peníze. Doporučuji proto vyzkoušet zdarma jejich kurz, než začnete utrácet peníze jinde.

Jak psát anglicky bez chyb

Jeden z dalších nástrojů, který doporučuji všude kudy chodím, je Grammarly. Díky této aplikaci v psané angličtině nikdy neuděláte chybu.

4) Získej zkušenosti

Možná jste natěšení a chtěli byste se rychle sbalit a vydat do světa digitálního nomádství. Tak, teď se nadechněte, vydechněte a uvědomte si, že občas je klíčem k úspěchu trpělivost.

Pokud momentálně nemáte žádné online dovednosti, potřebujete je někde získat. Ano, někdo si řekne teď nebo nikdy a skočí do toho po hlavě. Může to vyjít. Ale nemusí. My, co máme radši rozvážnost, na to jdeme systematicky.

  • Stáž v oboru

Pokud jste ještě na škole, nejjednodušší je využít tento čas k tematicky zaměřených workshopům, kurzům a stážím. Já sama jsem na vysoké škole absolvovala několik stáží, řadu workshopů a vymetala jsem kurzy a přednášky z marketingu, politiky a žurnalistiky, kde se dalo. Opravdu se mi to vyplatilo.

  • Práce v oboru

Někdy je nejjednodušší se nechat na nějakou dobu zaměstnat. Já vím, chcete pracovat online, a ne z kanceláře. Ale pokud nemáte opravdu žádné zkušenosti v oboru, můžete si akorát natlouct nos. PR agentury a marketingové agentury vám mohou dát přesně to, co potřebujete.

  • Staň se freelancerem ve volném čase

Pokud už nějaké zkušenosti máte, ale netroufáte si opustit svou dobře placenou práci, začněte pomalu. Začněte pracovat na své online práci ve volném čase a pomalu budujte svoji online vizitku (více si o ní povíme níže).

Zajímavý zdroj informací je i článek od Hanky Šormové, která píše o tom, jak získat zakázky bez referencí.

5) Rozvíjej své znalosti

Žijeme v době, kdy máme potřebné znalosti na dosah jednoho kliknutí. Doslova. Využijte toho a vzdělávejte se.

  • Najděte si relevantní a kvalitní blogy, podcasty a knihy

Já osobně jsem nevystudovala marketing (mám žurnalistiku) a moje první pokusy v oblasti online marketingu byly tragické (vážně tragické!).

Svět onlinu mě ale fascinoval, začala jsem si načítat zahraniční blogy a poslouchala podcasty. Dodnes se vzdělávám, můj obor se stále někam posouvá, a díky podcastům a blogům jsem stále v obraze.

  • Účastněte se kurzů a workshopů

Kurzy a kvalitní workshopy vás mohou velmi rychle posunout dál. Pokud umíte dobře anglicky, určitě zkuste Skillshare, kde najdete kurz snad úplně na vše.

6) Staň se freelancerem na plný úvazek

Tak jdeme na to. Už máte potřebné zkušenosti nebo dokonce i pár klientů, teď je ale potřeba si jich najít tolik, abyste mohli v klidu cestovat. Pokud začínáte při škole, máte to jednodušší, pokud opouštíte práci, ujistěte se, že máte dostatek peněz na prvních několik měsíců.

Investujte do relevantních online katalogů

Investujte do relevantních online katalogů typu Copywriteri.cz, nebo Navolnenoze.cz. Dejte si opravdu práci s vyplňováním! Tohle nechcete odfláknout. Najděte si relevantní facebookové skupiny (pokud v nich ještě nejste) a samozřejmě navštivte stránky s pracovními inzeráty.

Alternativní cesta: Přesvědčte zaměstnavatele, že budete pracovat na dálku

Pokud je vaše práce z 99 % pouze z počítače, můžete přesvědčit zaměstnavatele, že budete pracovat pouze z domova. Čím dál více firem jsou ochotné to akceptovat, my s Lukášem s tím máme jen dobré zkušenosti. Pokud váš zaměstnavatel váhá, zkuste mu nabídnout zkušební dobu.

7) Cenotvorba – proč je důležitější, než si myslíte

Není snad více podceňovaná dovednost mezi českými freelancery, než je cenotvorba (práce s cenou, naceňování). Přitom cena je svým způsobem vaší první vizitkou, správná cena má být férová, má odpovídat kvalitám vašich služeb a zkušenostem.

Detailně si o cenotvorbě můžete přečíst na webu Valoa.cz, který vede Dominika Špačková. Ta je na cenotvorbu exertka.

Cena vypovídá o vaší odbornosti

Cena sama o sobě hovoří o vaší odborné úrovni a předurčuje očekávání zákazníků. Je to jeden z důvodů, proč jsme naceňování zařadili i do našeho kurzu na Sardinii. Cenotvorba je svým způsobem umění, kterou podrobně rozepsal ve své knize Na volné noze Robert Vlach.

  • Vybuduj si online vizitku

Jednoduchá webová vizitka je pro práci online ve většině případů stěžejní. Právě ta vizitka v onlinu rozhoduje, jestli se pro vás klient rozhodne, či nikoliv. Vaše webové vizitka by proto měla být přehledná a přesvědčivá. Měla by obsahovat minimálně co děláte, reference, ceník a kontakt.

Nezapomeňte na Linkedin. O tom, jak ho správně nastavit si můžete přečíst v tomto článku.

9) Nauč se potřebné dovednosti pro život digitálního nomáda

Ve skutečnosti jedna z nejtěžších věcí na volné noze je být produktivní. Ze začátku se vám často stane, že den uteče jako voda a vy zjistíte, že jste NIC neudělali, a přitom jste u toho počítače seděli.

A to je špatně. Vy chcete přesně opak. Za co nejméně času udělat co nejvíce věcí! Váš cíl je 4hodinový pracovní týden. No, dobře, alespoň 4hodinový pracovní den! Co s tím?

Osvojte si techniky hlubokého soustředění

Mezi ty nejpopulárnější patří: Pomodoro a GTD

Doporučené zdroje:

Naučte se bojovat s odporem

Nebojte, nejste jediní, kdo zažívá odpor. Všichni víme moc dobře, co to je. Je to odpor k nějakému úkolu, který se nám zdá složitý nebo nudný a místo toho, abychom ho udělali, tak prokrastinujeme. Tenhle boj s odporem budete zažívat vždycky, ale jakmile ho jednou porazíte, podruhé už to bude jednodušší.

Vytvořte si rutinu

Ačkoliv jste přesně z tohoto utekli, budete si muset nějaké rutiny osvojit, pokud chcete být produktivní.

Moje ranní rutina:

Ráno vstanu (nikdy si nenařizuji budíka), ustelu postel, 20-40 minut cvičím, poté si udělám kurz španělštiny, nasnídám se, a pak teprve začnu kontrolovat e-maily.

Dávejte si reálné cíle

Lidé na volné noze si dávají často nereálné cíle, které chtějí za den splnit. To je pak stresuje. Dávejte si jen takové úkoly, které opravdu můžete stihnout.

10) Rozhodněte se pro první destinaci

digitalni nomadi kanada 1024x681 1

A teď to nejlepší: Výběr první destinace! Většina lidí míří do jihovýchodní Asie, a to dává smysl, už jsme vám říkali, že se tam dá žít celkem pohodlně do 18 tisíc měsíčně.

Při volbě destinace doporučujeme zavítat na stránku Nomadlist, kde zjistíte, která místa jsou pro digitální nomády nejvhodnější, pročtěte si co nejvíce blogů a zeptejte se na radu ostatních digitálních nomádů.

Letenky do těchto destinací většinou začínají na 8 tisících, proto většina nomádů zůstává v Asii minimálně 2-4 měsíce, aby se ceny letenek rozpustily v měsíčních nákladech.

Pár slov na konec

Pokud se chcete stát digitálním nomádem, začněte na tom pracovat ihned. Není nemožné si tento sen splnit už do několika týdnů. Nepodceňujte ale přípravu. Mimo výše zmíněné kroky si nastudujte i tipy na levné a bezpečné cestování.

Naučte se, jak získávat lepší kurzy při výběru z bankomatů, nastudujte si, kde lze sehnat levné ubytování nebo zcela zdarma a hlavně, nebojte se ptát těch, který mají více zkušeností.

Související články

1 COMMENT

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

SeberozvojDigitální nomádství: Jak si začít vydělávat online

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu