...

Jak na rok do Kanady v 5 krocích

jak na rok do kanady

Máte jasno, že chcete vyrazit na rok do Kanady, stejně jako my? Povíme vám, jak na to, jednoduše v 5 krocích.

jak ziskat vizum do Kanady

1) Víza – Přihlášení do poolu (losovacího klobouku)

Víza Working Holiday

Vízový systém Kanady nabízí spoustu možností, jak se do Kanady dostat, ale tou nejjednodušší cestou jsou víza Working Holiday, v rámci kterých dostanete roční pracovní vízum, se kterým můžete pracovat kdekoliv v Kanadě a libovolně vstupovat a opouštět Kanadu, takže pro cestování naprosto ideální.
Samotná Working Holiday víza jsou jen podkategorií hlavní skupiny International Experience Canada, proto všude při žádání uvidíte zkratku IEC.

Podmínky nároku na WH víza

Podmínky pro získání Working Holiday víza jsou jasná. Musí vám být 18 – 35 let, musíte být občanem ČR (včetně trvalého bydliště) a mít prokazatelně alespoň 2500 CAD (cca 43 000 Kč). Při vstupu do Kanady po vás budou chtít doložit zpáteční letenku (nebo že máte kromě 2500 CAD ještě peníze na zpáteční letenku), platný pas na celou dobu pobytu a cestovní pojištění, taktéž na celou dobu.

Pool

Funguje to tak, že se zaregistrujete do “poolu”, takového elektronického losovacího klobouku, z kterého pak po celý rok kanadští úředníci vybírají náhodné přihlášky. Když budete mít štěstí, dostanete vízum hned další týden, když ne, můžete čekat také půl roku. Poplatky za vyřízení víza platíte až po tom, co vás vyberou, čili registrace do poolu je zadarmo.

Jak se do poolu přihlásit?

Nejprve vyplníte dotazník ZDE, který zabere několik minut a na konci vám vyplivne, o která víza můžete žádat. Pokud máte nárok na více druhů, vyberte si Working Holiday a klikněte na “Continue”. Tím se vygeneruje váš osobní kód, který si dobře zapište, za chvíli ho budete potřebovat.
Teď je potřeba si založit osobní účet na serveru kanadské vlády, přes který budete svojí žádost spravovat. Klikněte SEM, dole vyberte možnost “Continue to GC Key” a v dalším okně pak “Sign Up”. Profil si vytvořte podle jednoduchých instrukcí a až bude hotový, tak se přihlaste. Uvidíte toto:
víza
Tady klikněte na „International Experience Canada (IEC)” a na vyzvání vložte osobní kód, který jste si předtím pečlivě zapsali (z dotazníku). Vyplňte vše, co se po vás žádá – Personal Details, Contact details, Application Details a Work and Education Details. Je to v podstatě jen další velmi podrobný dotazník.
Po zadání všech údajů odešlete vaší přihlášku do poolu. A teď už zbývá jen čekat. 😃

2) Žádost o víza po přijetí pozvánky

Jakmile vás náhodně vyberou, dostanete pozvánku (k vyplnění žádosti o pracovní povolení), kterou musíte přijmout do 10 dnů. Informace přijde e-mailem, není ale na škodu ani čas od času kontrolovat MyCIC. Po přijetí pozvánky máte 20 dnů na to, abyste vyplnili všechny údaje, doložili požadované dokumenty a zaplatili poplatek za vízum.
Budete potřebovat:
  • životopis v angličtině (nebo fr)
  • výpis z rejstříku trestů (přeložený od překladatele – s razítkem)
  • sken pasové fotografie
  • vyplnit formuláře, které se vám v přihlášce objeví
  • zaplatit 250  CAD online, platební kartou.
Pak už je čekáte, jestli bude vaše žádost přijmuta. Pokud ano, obdržíte papír Letter of Introduction  a hurá do Kanady!

před odjezdem

3) Výběr pojištění

Na letišti budete muset předložit kromě pasu, LoI a potvrzení o dostatku finančních prostředků také cestovní pojištění. Bez toho vás prostě do země nepustí. Výrazně doporučujeme pořídit pojištění na celou dobu plánovaného pobytu (pro většinu lidí je to celý rok), protože pokud budete mít pojištění například jen na pět měsíců, mohou vám pracovní vízum zkrátit.
My jsme jeli, jako vždycky, s Axou. Nebudeme se pouštět do žádného porovnávání, Axa nám zkrátka vychází nejlépe, speciálně s 50 % slevou. 🙂
axa pojisteni
50 % sleva na Axu

4) Výběr destinace a koupě letenek

Kam letět

S východní Kanadou nemáme z pracovního hlediska moc zkušeností, můžeme ale rozhodně doporučit západní stranu. Pokud není váš cíl Vancouver (a to byste dělat neměli, je to přehlcené město plné číňanů), tak Calgary bude ideální volba. Je to rozlehlé, klidné město s krásným mrakodrapovým centrem a spoustou pracovních příležitostí. Má dobrou českou komunitu, která vám v začátku moc pomůže. O tom, jak vybrat vhodné místo v Kanadě píše i motivimi.
Zároveň je to blízko do Banffu a Lake Louise – dvou horských vesnic ve Skalistých Horách, kde je spousta práce především během letní a zimní sezóny.

Kde koupit letenky

Nejvíce se nám osvědčila služba Kiwi (dříve Skypicker). Za prvé je to česká firma a za druhé umí asi nejlépe kombinovat lety.
Kiwi.com

Pokud jste student, můžete zkusit StudentUniverse. Mají super lowcost letenky (nejnižší, co jsme viděli), ale koupili jsme přes ně letenky jen jednou a tak nemůžeme jednoznačně doporučit, i když to proběhlo bez problému. Kupovali jsme let New York – Praha, který nás vyšel na 250 CAD, přičemž všude jinde byly ceny od 400 CAD (na tu samou leteckou společnost).

5) Hledání práce a ubytování ještě před odjezdem

Práce

Začněte na Facebooku. Napište do českých skupin v dané lokaci a poptejte se na práci – my jsme 2 z 3 prací našli právě přes Facebook, přičemž tu první jsme měli ještě dříve, než jsme vůbec začali balit. Hledejte ideálně takovou, kde vám poskytnou i ubytování. To bývá zpravidla u horských hotelů, nebo odlehlejších lokací. Příklad, kde hledat pro oblast Calgary:
Pokud nebudete úspešní, začněte rozesílat svoje životopisy. Na každou pozici připravte životopis na míru – co se nehodí, to zamlčte, co se naopak hodí, to více rozepište. V Kanadě je vysoká konkurence!
Kde hledat práci inzerovanou na internetu:
Pokud neseženete práci před odjezdem, nezoufejte. Vytiskněte si v Kanadě hromadu životopisů a vyražte do města. Zaneste je všude, kde se vám líbí, tak se to prostě v Kanadě dělá.

Sběr třešní v Kanadě?

Pokud jste byli na Zélandu na třešních, pravděpodobně vás bude zajímat, jestli i v Kanadě můžete nějakou takovou práci sehnat. Jasně! Více informací si přečtěte v tomto článku.

Ubytování

Oslovte českou skupinu na Facebooku. Je to ten nejjednodušší způsob, jak najít místo na přespání, alespoň na prvních pár dní.

airbnb

Pokud nemáte kamaráda, který vás ubytuje, doporučujeme AirBnB. Je to levnější než hotely a většinou seženete místnost přímo v centru. Na první rozkoukání je to ideální.
Pokud vám není něco jasné, nebo na nás máte otázku, napište nám do komentářů pod článkem 🙂 Ať žije Kanada!

Tipy a triky pro cestování po Kanadě

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Související články

1 COMMENT

  1. Dobrý den, jak prosím získat víza v páru? Jsme s přítelem dva a loterie je v tomto případě myslím si nemyslná 🙁 nevyberou nás oba dva najednou. Agentura se nám platit nechce. Dekuji za odpoved.

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Cestovatelské tipyJak na rok do Kanady v 5 krocích

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu