12 knih pro lepší rok 2020: Seberozvoj a podnikání

Večery v roce 2020 můžete využít mnoha způsoby. Můžete je proflákat. Kupovat si hlouposti. Koukat na filmy. Hrát počítačové hry. Já doporučuji číst. A protože mám o svých přečtených knihách záznamy, rozhodl jsem se vytvořit seznam těch nejzajímavějších za poslední dobu.

Představuji vám 12 transformačních knih, z nichž jsem se velmi poučil, nebo jsem jejich závěry a návody hloubkově integroval do svého života. Po přečtení každé z těchto knih se mi žije o něco lépe a rozumím lépe světu.

Co udělají s vámi? 🙂

Nejlepší knihy o podnikání a marketingu

Na volné noze

Bible pro všechny podnikavce na volné noze. Robert Vlach nám svojí knihou doslova přes noc změnil profesní život.

Díky knize jsme se během půl roku stali profesionály na poli pricingu a práce s klienty. Samotná znalost vašeho oboru totiž pro úspěšné podnikání rozhodně nestačí.


Jak se budují značky

…aneb co obchodníci nevědí. Poměrně kontroverzní knížka, která nedává marketingovým specialistům spát.

Byron Sharp na základě tvrdých dat dokazuje, že segmentace zákazníků a podrobné definování klíčových skupin nemusí být ten nejlepší přístup.


Hitmakeři

Tajemství hvězdné popularity v éře věčného rozptylování. Mistrovské dílo o tom, jak se tvoří světové hity.

Kniha rozebírá ‚‚viralitu’’. Téměř nic se nestává populární samovolně. Filmy, písničky ani aplikace se nestávají známými na základě sdílení s ostatními.

Přečtěte si, proč se stal populární impresionismus, Facebook nebo Hvězdné války.


Zlá krev

Slyšeli jste o startupu Theranos, o kterém Elizabeth Holmesová až do svého pádu tvrdila, že dokáže z jedné kapky krve zjistit jakoukoliv nemoc?

Byl to podvod a Elizabeth oklamala celý svět. Investoři jí poskytli stovky milionů dolarů a společnost měla v jednu chvíli hodnotu neuvěřitelných devět miliard USD.


Od nuly k jedničce

Kratší kniha od brilantního investora Petera Thiela, který odkrývá krutou pravdu. Nemá cenu vymýšlet lepší verze něčeho, co už skvěle ovládá někdo jiný.

Nový Bill Gates by dnes rozhodně nevyvíjel operační systém a další Larry Page by netvořil vyhledávač, protože Google, Facebook i Windows už na trhu mají svoji nezastupitelnou roli.

Peter v knize radí, jak najít ten další podnikatelský nápad, který bude skokem od nuly k jedničce.


Umění vítězit – Shoe Dog

Autobiografie zakladatele ikonické značky Nike možná nezní jako nejzajímavější čtivo. Přesto ji s klidným srdcem doporučuji, protože jde o jednu z nejzajímavějších sond do duše podnikatele, jakou jsem kdy četl.

Phil Knight vás provede historií firmy od úplného počátku. Začnete u prodávání bot z kufru auta a skončíte u dnešního obra, který má roční obrat 30 miliard dolarů.


Nejlepší knihy o seberozvoji –Návody na lepší život

Proč spíme

Po přečtení knihy Proč spíme jsme přestali používat budík, vyčistili jsme ložnici od všeho kromě postele a v noci jsme zavedli absolutní tmu.

Kniha je průvodce spánkem. Dozvíte se, jak se tělo spánkem opravuje a proč je dostatečný a kvalitní spánek základním předpokladem pro dlouhověkost a pevné zdraví.


Jak nezemřít

Zajímá vás, jaké potraviny jsou opravdu zdravé? Podle Michaela Gregera lze vhodnou stravou předcházet onemocněním jako jsou nemoci srdce a cév, cukrovka nebo Alzheimerova choroba.

Po přečtení knihy nejspíše přestanete jíst maso a zařadíte do jídelníčku ve velkém semínka, ořechy a brukvovitou zeleninu. Aby vám Greger přechod usnadnil, napsal také Kuchařku.


Digitální minimalismus

Cal Newport vám vrátí několik hodin času tím, že vás naučí pracovat s elektronikou účelově. Tato jednoduchá kuchařka vám dá návod, jak si vzít zpět čas ukradený internetovými společnostmi, jako je Facebook.

Rady z knihy jsem aplikoval na své chování a snížil jsem čas strávený neproduktivním koukáním do obrazovky o 70 %, aniž bych tím omezil své podnikání (živím se prací na počítači).


Jak drahé je zdarma

Dan Ariely nám v knize s pomocí svých rozsáhlých výzkumů ukazuje, že svá rozhodování nemáme vůbec pod kontrolou.

Proč si myslíme, že dražší lék je účinnější? Jak často nás přesvědčí slovo ‚‚zdarma’’, nebo zdánlivě výhodná ‚‚zlatá střední varianta’’?

Ariely rozebírá skryté a iracionální faktory, které ovlivňují naše rozhodování – od rozbouřených emocí přes společenské zvyklosti a předsudky až po rafinované marketingové triky.

Mít vše hotovo

O metodě Get Things Done bylo napsáno již mnoho, ale původní kniha od jejího autora Davida Allena je pořád ten nejlepší zdroj, odkud se metodu naučit.

Ať už se rozhodnete používat GTD v celé své šíři, nebo pouze jednotlivé fragmenty, rozhodně vám pomůže si vyčistit hlavu a zbavit se pracovního stresu.


Pozornost

Pozornost (Skrytá cesta k dokonalosti) je zásadním čtením a od svého vydání (2013) jen nabývá na důležitosti.

Daniel Goleman vědecky popisuje, jak funguje pozornost a představuje nástroje, jak udržet soustředění a pozornost v moderním životě.

Při čtení nebudete vycházet z údivu a pokud budete chtít, nejspíše vám změní život k lepšímu.


Děkujeme za přečtení ❤️ Ahoj, jsme Lukáš a Lucka a už pět let cestujeme po celém světě. Blogujeme, fotíme a živíme se online jako digitální nomádi. Cestování nás neskutečně baví a pomáháme ostatním ke skvělým cestovatelským zážitkům. Nechte se námi inspirovat k dalším cestám a dostávejte pravidelně ty nejlepší tipy a triky pro pohodlné cestování. Přidejte se k 1000+ lidem, kteří dostávají naše exkluzivní e-maily!

8 DŮVODŮ, PROČ SE PŘIHLÁSIT