...

10 tipů na výbavu pro dálkovou cyklistiku

Vyrážíte na delší cestu na kolech a přemýšlíte, co vše si máte s sebou vzít? Strávili jsme v sedle 45 dní, během kterých jsme ujeli 2500 km a rádi vám poradíme, co si dle našich zkušeností určitě zabalit a co naopak nechat doma.

Dálková cyklistika Loudavým Krokem

1) Cyklistické nářadí

Možná si říkáte, že tohle je zbytečný tip. Kdo by vyrazil na dalekou cestu bez nářadí pro opravu kola? Trik je v tom, že radíme CYKLISTICKÉ nářadí.

Nebuďte jako my a nechte doma všechny šroubováky, imbusy a klíče. Kupte si tuhle malou krabičku a nic jiného nebudete potřebovat. Nezapomeňte také na pumpičku, alespoň dvě sady lepení (u jedné může vyschnout lepidlo), náhradní řetěz,  náhradní duši a pokud si na to troufáte, tak i sadu na odvzdušnění brzd. K nářadí počítáme také zámek na kolo, který se kromě své hlavní funkce dá použít také k mnoha dalším úkonům.

cyklistické nářadí na dálkovou cyklistiku

Extra tip: Zkontrolujte si, že na vašem kole nejsou žádné nestandartní ořechové šrouby. Především u elektrokol je to běžné a pro sundání zadního kola potřebujete speciální klíč.

2) Pořádné cyklistické oblečení

  • Kalhoty s vycpávkou (vložkou)

Všichni nám říkali, že první tři dny budou nejhorší, protože nás bude příšerně bolet zadek. Naše rada zní: kupte si cyklistické kalhoty s vycpávkou a možná se vám bolesti úplně vyhnou. Vím, že řada cyklistů vám řekne, že si na to časem zvyknete i bez speciálních kalhot. Ale…potřebujete se zbytečně trápit?

My jsme si je pořídili a můžeme s klidem říci, že jsme žádný větší problém nezaznamenali. Mírné otlačení jsme mazali krémem se včelím voskem a do rána bolesti přešly.

Cyklistické kraťasy

  • Oblečení se stříbrem

Ponožky jsme měnili jednou za tři až čtyři dny. Možná vám to přijde zvláštní, když jsme na kole trávili 10 hodin denně a šlapali v 34 – 38 stupních Celsia.

Díky stříbru, které je obsažené v našich dresech, tričkách a spodním prádle jsme totiž nezačali ‚‚zapáchat’’ hned první den. Stříbro se postaralo o odbourání většiny částic z potu a druhý den oblečení vonělo téměř jako čerstvě vyprané (pokud přes noc pořádně vyschlo).

TIP: Nezapomeňte svůj outfit doplnit o boty na horské kolo Five Ten, které zvládnou všechno.

3) Včelí vosk na otlačený zadek

Bolest zadnice je největší strašák začínajících cyklistů, kteří ještě nemají patřičně otlačený zadek. Měli jsme sebou včelí vosk, kterým jsme si mírné otlačeniny mazali. Vosk fungoval spolehlivě.

Propolisová mast na bolavý zadek z kola

4) Jedete po Evropě? Neberte si tolik jídla

Češi si i k moři rádi vozívali řízky a není proto divu, že jedna z nejčastějších rad je ‚‚a nabalte si hodně jídla, budete mít hlad!’’

Pokud pojedete po Evropě, zapomeňte na plechovky, jídla v pytlících a podobné nesmysly. Supermarket nebo restauraci najdete na každém rohu a vaše nohy vám za ušetřené kilometry poděkují.

Pokud vám nevadí se obden stavit v obchodě (nám ne), mějte u sebe jídlo na 1-2 dny. Výjimkou jsou snídaňové kaše, na ty jsme měli ingrediencí vždy dostatek.

5) Koření

Co si sebou určitě vezměte, je základní koření. Tedy pokud se chystáte po cestě vařit. Sůl, pepř a zeleninový bujón v kombinaci s čerstvou zeleninou vytvoří úsměv na tváři každému unavenému cyklistovi.

Navíc pár pytlíčků koření nic neváží a v zahraničí bývá často dražší než v Česku.

6) Cyklistická lékárnička

Řidiči aut lékárničku vozí povinně, ale co cyklisté? Důrazně lékárničku doporučujeme. Od škrábnutí, pohmoždění a otevřených ran vás dělí jeden pád a nemyslete si, z kola lze spadnout i ve chvíli, kdy zrovna nejedete. Zkuste třeba tuhle.

Cyklistická lékárnička

7) Přenosný kávovar

Milujete kávu? Pokud ano, určitě se nespokojíte s rozpustným Nescafé (pokud ano, tak tohle nečtěte). Aeropress, nebo ještě lépe Nanopresso, jsou ideální nástroje na cesty.

S Nanopressem si vyrobíte skvělé espresso kdekoliv, kde máte přístup k horké vodě. Navíc je to opravdu miniaturní zařízení a v brašně se úplně ztratí. A čím začít brzké ráno ve stanu, než dobrou horkou kávou?

Wacaco přenosný kávovar

8) Skládací batoh

Místa v brašnách má cyklista vždy málo a těžko si můžete dopřát takového luxusu, že byste sebou vozili extra batoh na chvíle, kdy nesedíte na kole.

Naštěstí pro všechny cyklisty napadlo výrobce outdoorového vybavení, že by mohl být zájem o skládací batoh. Tuto vychytávku strčíte bez obav do kapsy!

Skládací batoh Ferrino

9) Chytré helmy s reproduktory

Posloucháte rádi podcasty? Posloucháte hudbu? Audioknihy? Pak vás možná mrzí, že na kole to jen tak nejde, se sluchátky v uších jen těžko uslyšíte projíždějící auta nebo signalizujícího parťáka.

S těmito helmami (značka Livall) poslouchat můžete. Mají zabudované reproduktory, které hrají nad vašimi uchy. Slyšíte tedy hudbu, ale zároveň i okolí.

Navíc mají ovladač na řídítka a pomocí tlačítek můžete helmou blikat podobně, jako když auta signalizují odbočování. To se hodí především v šeru a v noci, kdy ukazování rukou opravdu nemá efekt. Helmy spojíte s telefonem a můžete je využívat i pro hovory. My jsme takto občas vyřizovali hovory s klienty.

Mysleli jsme, že využíjeme i možnost walkie-talkie, zjistili jsme ale, že tato funkce je k ničemu. Musíte být totiž připojení stále na internet. Možná v budoucnu, až budou neomezená data.

loudavym krokemlivall

10) Výbava na kempování

  • Pořádný stan

Noční můrou cyklisty je vytrvalý déšť, který znemožní jakékoliv sušení. Jak jednou promoknete, budete mít vše vlhké ještě několik dní. Stan z pořádného nepromokavého materiálu je důležitá součást výbavy. Nejen, že určuje, v jakém komfortu budete přebývat osm hodin denně, ale ochrání také vaši elektroniku.

Doporučujeme Marmot Tungsten UL 3P, který sami vlastníme. Je sice pro tři osoby, ale vejdeme se tak akorát my a naše elektronika.

Stan Marmot na dálkovou cyklistiku

  • Nafukovací karimatka

Po celém dni v sedle vám záda poděkují, když si lehnou na něco měkčího, než je klasická ‚‚harmonika’’. Nafukovací karimatku hravě sbalíte do cyklistické brašny a pokud si vyberete karimatku s integrovanou nožní pumpou, nafouknete ji za dvě minuty.

  • Minivařič

Pokud neplánujete vařit svíčkovou, bude vám stačit trojnožkový miniaturní vařič, nejlépe od české značky Pinguin. Vařič je lehký a složí se do praktické krabičky, která se vejde do jakékoliv kapsičky.

Plynový vařič Pinguin

  • Křesadlo

Sirky nechte doma. Velmi jednoduše navlhnou a pak jsou na vyhození. Křesadlem rozděláte oheň i kdyby padaly trakaře!

Křesadlo od české značky Pinguin

[visual-link-preview encoded=“eyJ0eXBlIjoiaW50ZXJuYWwiLCJwb3N0Ijo1MjQwOCwicG9zdF9sYWJlbCI6IlDFmcOtc3DEm3ZlayA1MjQwOCAtIETDoWxrb3bDoSBjeWtsaXN0aWthOiBOYSBlbGVrdHJva29sZWNoIHBvIEV2cm9wxJsgMjAxOCIsInVybCI6IiIsImltYWdlX2lkIjo1MjQyMSwiaW1hZ2VfdXJsIjoiaHR0cHM6Ly9sb3VkYXZ5bWtyb2tlbS5jei93cC1jb250ZW50L3VwbG9hZHMvMjAxOC8wNy9sb3VkYXZ5bS1rcm9rZW0ta29sYS0zNzB4MjMwLmpwZyIsInRpdGxlIjoiRMOhbGtvdsOhIGN5a2xpc3Rpa2E6IE5hIGVsZWt0cm9rb2xlY2ggcG8gRXZyb3DEmyAyMDE4Iiwic3VtbWFyeSI6IiIsInRlbXBsYXRlIjoidXNlX2RlZmF1bHRfZnJvbV9zZXR0aW5ncyJ9″] [visual-link-preview encoded=“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″]

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Cestovatelské tipy10 tipů na výbavu pro dálkovou cyklistiku

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu