...

Beskydy a Valašsko: 20 tipů, kam na výlety v okolí

Na konci května jsme vyrazili karavanem do moravskoslezských Beskyd a na Valašsko. Zdejší romantické zelené kopce, lidová architektura a řada cyklostezek a tras pro pěší turistiku si zamilují páry milující přírodu i rodiny s dětmi.

Naučíte se leccos o místních tradicích Valachů, můžete přímo u zdroje ochutnat pivo Radegast nebo i týdny chodit po beskydských hřebenech. Pokud máte možnost, přibalte si kola, Beskydy jsou rájem pro cyklisty. Pojďme se nyní podívat na to, kam s dětmi na výlet v Beskydech, co tu vidět a kde se strategicky ubytovat.

Kde se ubytovat v Beskydech: Nejlepší hotely

Nejstrategičtější výchozí místo pro poznávání Beskyd je Rožnov pod Radhoštěm. Sehnat ubytování v Beskydech může být během sezóny oříšek a možná si nebudete moct vybírat, ale pokud by byl volný Hotel Horal, patří k těm nejlepším v okolí. Aktuální nabídky s nejlepším poměrem cena/výkon:

Booking.com

Na kolik vyjde půjčení karavanu

Pokud už jsou všechny hotely plné, zapřemýšlejte nad půjčením karavanu. My jsme testovali pět dní karavan od Pana Karavana a byli jsme překvapeni, jak pohodlné cestování karavanem je.

Půjčení karavanu v Čechách
Půjčení karavanu v Čechách

Půjčení karavanu vyjde na 2500-2900 Kč za den, při delším pronájmu je zde sleva 10-20 %. Karavan má spotřebu 10-11 litrů. 

V karavanu je sprcha, záchod, lednička a kuchyňka. Pohodlně se v něm vyspí 4-5 lidí dle zapůjčeného karavanu. Karavan má samozřejmě i držák na kola, ale můžete si je dát jako my i do úložného prostoru. K dispozici máte i venkovní posezení a gril

Kde kempovat s karavanem

S karavanem nemusíte každý den platit za kemp, pokud budete šetřit s vodou, můžete se vydat do kempu 1x za 2-3 dny. Tipy na kempování mimo kempy najdete na bezkempu.cz

Na co si dát pozor při jízdě karavanem

Pokud si karavan půjčujete poprvé, určitě doporučujeme vyrazit mimo sezónu, kdy se bude menší provoz a v kempech si snadněji vyberete místo a zaparkujete. Nikdy nekempujte na nezpevněném povrchu, pokud má přijít déšť, nebo se pod vámi promočí půda a bude vás muset tahat traktor. 

A teď už pojďme na to, proč jste sem přišli. Nejlepší místa v Beskydech:

Beskydy: Kam na výlet v Beskydech s dětmi i bez nich

Pojďme se podívat nyní, kam na výlet v Beskydech, co vidět a co tu dělat.

Rožnov pod Radhoštěm

Malé město v oblasti Rožnovské brázdy, které je součástí Západních Beskyd, je ideálním startovacím místem pro poznávání této oblasti.

Má malé centrum, kde najdete Kostel Všech svatých, který byl vystavěn jako náhrada za dřevěný kostelík ze 16. století v letech 1745–50. Vede odsud řada cyklotras, proto je velmi populární pro cyklistické výlety. 

Jurkovičova rozhledna

Jurkovičova rozhledna vypadá jak z pohádky, stojí na vrcholu Karlův kopec nad Rožnovem pod Radhoštěm a byla dostavěna teprve roce 2011. Dušan Jurkovič ji ale navrhl už v roce 1896.

Podle jeho návrhu byly postaveny i útulny na Pustevnách, lázeňské budovy v Luhačovicích či budova visuté lanovky na Lomnickém štítu. 

Jurkovičova rozhledna – Beskydy kam na výlet s dětmi
Jurkovičova rozhledna

K rozhledně se dostanete z parkoviště, které je určené pro Valašské muzeum v přírodě. Vede k ní poměrně strmá a zároveň krátká cesta. Pokud jedete na dovolenou s dětmi, je možné k Jurkovičově rozhledně jít i s kočárkem, ale vhodnější je nosítko.

Vstupné na Jurkovičovu rozhlednu (aktualizováno květen 2020)
  • děti do 6 let zdarma
  • 6 až 18 let 20,- Kč
  • dospělí 40,- Kč
  • senioři nad 60 let 20,- Kč
  • Rodinné vstupné 80 Kč (rodiče a max. 4 děti)

Před výletem nezapomeňte zkontrolovat počasí, abyste z výhledu něco měli 🙂

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM aktuální počasí

Valašské muzeum v přírodě

Valašské muzeum v přírodě je jedním ze čtyř muzeí v přírodě v České republice a patří k největším venkovním muzeím ve střední Evropě.

Květiny ve Valašském muzeu – Beskydy kam na výlet s dětmi v okolí
Květiny ve Valašském muzeu

Skládá se ze tří částí, a to z Mlýnské doliny, Valašské dědiny a Dřevěného městečka. Vstupné do každé části vyjde na 80-100 Kč. Nejrozsáhlejší částí je Valašská dědina, a pokud bychom měli doporučit pouze jednu část k návštěvě, určitě zavítejte sem.

Když vstoupíte do Valašské dědiny, máte pocit, jako kdybyste se ocitli o pár století dříve v původní valašské vesničce. Najdete tu stavby statkářů i bezzemků, je zde budova školy i hospody.

Valašské muzeum v přírodě
Valašské muzeum v přírodě

Při prohlídce pravděpodobně uvidíte i pasáčka ovcí se svým stádem. Většina budov je zde původní, ale byly sem převezeny, část staveb je replikami, které byly vytvořeny dle archivů a terénních výzkumů. Prohlídka vám zabere 1,5 – 2 hodiny, v areálu je možné se občerstvit.

Pokud s sebou máte kočárek, doporučujeme k návštěvě Dřevěné městečko, které je menší, ale s kočárkem se zde můžete snadno pohybovat. 

Pustevny

Pustevny patří k nejnavštěvovanějším částem Beskyd a nachází se na pomezí Moravskoslezského a Zlínského kraje nedaleko mytické hory Radhošť.

Jurkovičovny útulny

Na Pustevnách najdete slavné Jurkovičovy útulny, jak se dříve říkalo ubytování pro turisty. Dušan Jurkovič zde postavil dvě budovy ubytovacího a pohostinského zařízení ve slohu lidové secese, které byly pojmenovány Libušín a Maměnka. Tyto pohádkové budovy táhnou turisty na Pustevny v létě i v zimních měsících. Stojí zde od roku 1899. 

Jurkovičovy útulny – Beskydy
Jurkovičovy útulny

Stezka Valaška

Pár kroků za Pustevnami najdete poměrně nový skywalk nazvaný Stezka Valaška, který vás vynese nad koruny stromů. Ze stezky jsou krásné výhledy na Beskydy, ale připravte se na vysoké vstupné (rodina 600 Kč).

Socha Radegasta

Z Pusteven se můžete vydat k soše Radegasta, kterou najdete cestou na Radhošť. Cesta je vhodná i pro kočárky.

Socha Radegasta na Radhošti
Socha Radegasta na Radhošti

Vrcholek Radhošť

Pokud vám procházka k Radegastovi nebude stačit, můžete pokračovat dál až na vrcholek Radhošť. Pokud vám vyjde počasí, uvidíte odsud nejen celé Beskydy a Valašsko, ale dohlédnete i na Jeseníky, Malou a Velkou Fatru.

Na Radhošti dnes stojí kaple svatého Cyrila a Metoděje z konce 19. století. Bohužel pohled na kapli trochu hyzdí televizní vysílač, který byl postaven hned vedle v roce 1931. 

Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti

Jak se dostat na Pustevny

Na Pustevny můžete se sem dostat několika způsoby.

  • Pokud nemáte pejska jako my, můžete se nechat svést lanovkou z Trojanovic (parkování naproti hotelu Ráztoka). 
  • Na Pustevny můžete dojet také autem, ale nás stálo parkovné 150 Kč během víkendu. Přes týden je parkovné 100 Kč.
  • Autobusy na Pustevny jezdí z Frenštátu pod Radhoštěm (zastávka Trojanovice u hotelu Ráztoka) a z autobusového nádraží Rožnova pod Radhoštěm. 

Pokud máte s sebou kolo, můžete se na Pustevny vydat cyklotrasou číslo 6017 či 46, na které se nachází horní stanice lanovky. 

Aktuální počasí na Pustevnách

Počasí na Pustevnách

Hukvaldy

Největší zříceninu na Moravě najdete nedaleko Rožnova pod Radhoštěm na protáhlém kopci, který se nachází nad obcí Hukvaldy. Hukvaldy jsou známé především jako rodiště českého hudebního skladatele Leoše Janáčka.

První zmínky o hradu pochází už z konce 13. století. Nejzachovalejší částí hradu je kaple sv. Ondřeje, která byla ale zbudována až v 17. století. Než vyrazíte do Beskyd, podívejte se, zda zde není plánovaná nějaká akce. Pořádají se tu strašidelné noci, vinobraní, poutě i vystoupení šermířů a hledání pokladů. 

Zříceniny hradu Hukvaldy
Zříceniny hradu Hukvaldy (zdroj: kudyznudy.cz)

Vodopády Satiny

Magické malé vodopády v srdci Beskydy jsou ideálním výletem, pokud je příliš velké horko, nebo naopak vám nepřeje počasí a je příliš malá viditelnost.

Satinské vodopády
Satinské vodopády

Nachází se v 15 m hluboké soutěsce horského potoka Satiny a lze k nimi dojít několika způsoby. Můžete se vydat po oranžové nebo žluté medvědí stezce, pokud ale nemáte čas, vedou k nim schody přímo ze silnice.

Vodopády Satiny
Vodopády Satiny


Dřevěný kostel svatého Bedřicha

Půvabný a trochu tajemný dřevěný kostel svatého Bedřicha se nachází ve vesnici Bílá. Byl postaven v letech 1873-1874 olomouckým arcibiskupem a velmi se vzhledem i konstrukcí vymyká ostatním kostelům v okolí.

Ohledně kostela kolují různé mýty. Jeden praví, že byl postaven podle severského modelu, který si olomoucký arcibiskup zakoupil na světové výstavě ve Vídni. Pro výstavbu byla totiž zvolena na české poměry velmi neobvyklá konstrukce, které se říká stavkirche. Tato konstrukce se používala v Norsku v 11. století. 

Kostel svatého Bedřicha
Kostel svatého Bedřicha

Příbor

Pokud vyrážíte na delší dovolenou do Beskyd, určitě se také zastavte v rodném městě světoznámého psychologa Sigmunda Freuda. V Příboře najdete rovnou dvě expozice, které mu jsou věnovány. Jedna je v jeho rodném domě v Zámenické ulici, druhou najdete v Pamětní síni tamějšího muzea.

Štramberk 

Romantické město v okrese Nový Jičín poblíž Kopřivnice je známé na Moravě především pro Štramberské uši, což je pochoutka z perníkového těsta ve tvaru kornoutu.

Tamější pověst vypráví, že vznikly v době mongolského tažení v roce 1241, kdy si nepřátelské vojsko rozložilo tábor v úpatí nedalekého kopce Kotouč. Po noční bouři obyvatelé Štramberku prokopali hráz rybníka a ležení vytopili. Když voda opadla, lidé zde našli pouze vaky s nasolenýma lidskýma ušima. Na památku této události se začali péct štramberské uši.

Dominantou města je hrad Štramberk s gotickou věží Trúba, která dnes slouží jako rozhledna, ve městě najdete Muzeum Štramberk a Muzeum Zdeňka Buriana. 

Město Štramberk
Město Štramberk (Zdroj: Wikipedie)

Rozhledna Bílá hora

28 m rozhledna na kopci Bílá hora je velmi populárním turistickým cílem z Kopřivnice a Štramberku. Betonová konstrukce s výhledem na Beskydy zde stojí už dvacet let a) architektem návrhu byl Milan Šmíd. Dostanete se sem po modré značce ze Štramberka či z Kopřivnice. Obě trasy jsou dlouhé cca 2 km. K rozhledně se dostanete na kole i s kočárkem.  

Rozhledna Bílá hora
Rozhledna Bílá hora (Zdroj: rozhledna-bila-hora.cz)

Lysá hora 1323 m. n. m.

Na lysou horu vede řada tras, ta nejjednodušší je z Visalají po červené značce, nejpopulárnější vede z Ostravice. Nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd patří k nejoblíbenějším turistickým cílům, proto sem vyrazte raději mimo víkend. 

Výhledy z beskydských kopců
Výhledy z beskydských kopců

Smrk

Stejně jako Lysá hora, i Smrk patří k jedním z nejnavštěvovanějších vrcholů v Beskydech. Pokud se raději vyhýbáte turistům, zvolte trasu po žluté značce od vodní nádrže Šance ze Starých Hamrů, která je méně oblíbená. Tradiční trasa vede po červené značce z Ostravice či Čeladné. Vezměte si s sebou občerstvení a dostatek vody, na české poměry je trasa poměrně náročná a po cestě není žádné občerstvení.

Muzeum Tatra Kopřivnice

Za nepříznivého počasí můžete zamířit do Muzea automobilky Tatra v Kopřivnici. Muzeum mapuje vývoj automobilového průmyslu od Rakouska-Uherska. Překvapí vás sbírka krásných designových automobilů, které kdysi ovlivnily vývoj automobilového průmyslu ve světě. 

Kam na jídlo a dobrou kávu v Beskydech

V Rožnově pod Radhoštěm jsme si oblíbili kavárnu Balloo Coffee, kde mají kromě skvělé kávy i vynikající snídaně, dezerty a v poledne polévku. Líbilo se nám tam tak, že jsme se tam vraceli nejen každý den, ale občas i několikrát.

Zvonička strážkyně Beskyd (nad Frenštátem)
Zvonička strážkyně Beskyd (nad Frenštátem)

Vegetariáni určitě zamíří do Nashe Bistro, které najdete také ve městě. Pokud máte rádi maso, byla nám často doporučovaná restaurace hotelu Endemit a restaurace Albert Málek

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaČeská republikaBeskydy a Valašsko: 20 tipů, kam na výlety v okolí

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu